"כוחות השוק" לא רוצים דירות זולות

לא הקבלנים, לא הבנקים, לא הממשלה ולא בעלי הדירות – אז למי בעצם יש אינטרס  שמחירי הדירות יוזלו, כאשר מחכים ש"השוק החופשי" יעשה את העבודה

מאת קורט טוכולסקי

החברה שלנו היא כל כך נאו ליברלית וכל כך מנותקת מכל חשיבה שיכולה באמת לשנות את המציאות הנאו ליברלית שאפילו דוח המבקר הפרטני והמדוקדק התעלם מבעיה בסיסית בכל הקשור בשוק הנדל"ן. אי שם בשנת 2007, לאחר שנים של שוק נדל"ן מדשדש ומחירים שלא טיפסו לשום מקום. הקבלנים בישראל פשוט התחילו לבנות פחות. הכלכלה בשנים ההן שגשגה, האבטלה היתה נמוכה ולמרות שעשרות אלפי עובדים זרים הוצאו מישראל ומענף הבניין בשנים 2003-2005, מספר העובדים הכולל בענף לא ירד. אבל הקבלנים הבינו שהדרך הטובה ביותר להעלות את המחירים היא צמצום בהיצע ומספר התחלות הבנייה החל לרדת משמעותית. זה הביא באופן מידי לשינוי מגמה. המשבר של 2008 והורדות הריבית הזרימו לשוק הנדל"ן עוד ועוד משקיעים והמגמה נמשכה. הציפייה שמדיניות ממשלתית בהכוונה של המגזר הפרטי תשנה את המציאות היא מופרכת.

ממשלות ישראל לא נקטו אפילו צעדים פשוטים כמו הטלת מס בשיעור 20% מערך הקרקע לשנה על קבלנים שזכו במכרזים וישבו על הקרקע בלי להתחיל לפתח אותה או לבנות עלייה. אז למה כבר אפשר לצפות. לקבלנים, לבנקים, למשקיעים בענף הבנייה ואפילו לבעלי הדירות שרוב הונם הוא ערך הדירה שלהם נוח שהמצב הקיים ישמר. ממשלות ישראל לא יכולות להורות לקבלנים פרטיים כלום ולכן עד שלא תקום כאן ממשלה שתבנה בעצמה באמצעות חברה ממשלתית לדיור לא ישתנה פה כלום.

מה לעזאזל האינטרס של הקבלנים שמחירי הדירות ירדו? כולם קונים גם ככה. אתה יכול לזכות בקרקע במכרז, להרוויח יותר מלא-לבנות ולמכור אותה הלאה כשהמחיר מאמיר מאשר אם אתה בונה. מה האינטרס של הבנקים שהמחירים ירדו? אנשים ייקחו משכנתאות קטנות יותר והם לא יוכלו להמשיך ולחלוב מהציבור מיליארדים בריבית על משכנתאות שלא לדבר על האשראי שהם נותנים לקבלנים. מה האינטרס של ממשלות הימין הנאו-ליברליות שרוקנו לנו את הכיסים אבל ניפחו את בועת הנדל"ן כדי שאנשים שכבר לא מסוגלים לגמור את החודש לפחות יחשבו טוב קשה קשה אבל אני מיליונר כי הדירה שלי שקניתי בחצי מיליון שווה היום מיליון וחצי! הבועה הזו נוחה לבנק ישראל ומשרד האוצר כי היא מציגה צמיחה וגידול בתמ"ג. היא פשוט נוחה ליותר מדי אנשים שמנסים לשמר שיטה כלכלית מפגרת ולהעמיס על גב הציבור ההולך ומתרושש את שימור השיטה שמאפשרת לעשירים להתעשר יותר על חשבון הכלל.

בכדי להתמודד עם משבר הנדל"ן לא צריך להפריט את רשות מקרקעי ישראל, זה הרי הטמטום הכי גדול שרק משרת של בעל הון בעל יכולת לקנות עצמו חלקים גדולים מהמנהל כמו יצחק תשובה יכול להציע ולכן לא פלא שזאת התכנית של כחלון. העברת השליטה בקרקעות מידי המדינה לידי השוק הפרטי במקרה הטוב תנציח את המצב הקיים, במקרה הרע תייקר עוד את הדיור. מה שצריך הוא בדיוק להיפך, להלאים את כל הקרקעות כולל ובעיקר אדמות קק"ל ולהתחיל להשתמש באדמות בעיקר לצרכי הלאום. קודם כל יש לאסור על בנייה צמודת קרקע במרחבים עירוניים. יש לעודד התחדשות עירונית לקצר וליעל את התהליך של קבלת אישורים בפרויקטים של פינוי-בינוי. במקביל יש לבנות בנייה ציבורית נרחבת באמצעות חברות הדיור הציבורי תוך השלמת מתן דירות לזכאים ואז הרחבת הקריטריונים באופן שיאפשר למדינה להפוך להיות גורם משמעותי בשוק הנדל"ן ולמשוך את השוק כלפי מטה באמצעות שכירות בת השגה. זה הפתרון, כוחות השוק מנפחים את בועת הנדל"ן כבר שנים ואין להם שום אינטרס שהיא תתפוצץ. בנייה ממשלתית תוכל להיעשות גם באמצעות עובדים ישראלים שיוכשרו בידי החברה הממשלתית ויעבדו בה ולא באמצעות עבדים מחו"ל כמו שהקבלנים הפרטיים אוהבים.

אני מקווה שמפלגות השמאל יפנימו את המסר ויפעלו עד הבחירות להבטיח את הרחבת הבנייה הציבורית והבנייה בידי הממשלה. דיור ציבורי, דיור לזוגות צעירים, דיור רווי ובר השגה, התחדשות עירונית. כל אלו דרושים לנו אם אנחנו רוצים באמת לתת מענה לבעיית הדיור. לא הססמאות הריקות של הימין, לא ההבטחות של חסידי ההפרטה משרתי ההון במרכז ובטח שלא האמונה העיוורת בשוק החופשי ובכוחות שבו שרק רוצים לשמר את בועת הנדל"ן.

Tags: , , ,

4 Responses to “"כוחות השוק" לא רוצים דירות זולות”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  יש שאלה אחת שמתחייב לשאול כל מפלגה – באילו תנאים היא תשב באופוזיציה.

  אם אין מצב שבו היא רואה עצמה באופוזיציה – זו מפלגה אנטי דמוקרטית שצריכה לעוף לכל הרוחות!

  איך זה קשור למאמר?

  א. התקשורת כל הזמן שואלת "על מי תמליצו לראשות ממשלה?

  ב. התובות בהתאם – היום הבהיר גלנט ברשת ב' שהמפלגה שלו תלך עם מי שיתן לה את הכלים לבצע את התכנית שלה.
  בראש ובראשונה מנהל מקרקעי ישראל – זה התנאי.

  המראינת הותיקה לא שאלה האם יש מצב שילכו לאופוזיציה.

  שאלות כאלה ניתן לשמוע רק בתכניות סטיריות כמו "גב האומה".
  שם הבהיר כחלון שהוא בא לעשות והוא ילך עם מי שיתן לו את הכלים…..בלה בלה בלה.

  מפלגה שאין לה בכלל בתכנית ישיבה באופוזיציה – תורמת להרס הדמוקרטיה.

  והמעמד הבינוני בישראל – לקטר הוא אולי יודע אבל לא ללמוד.
  והוא יצביע ללפיד ולכחלון.

  האינטלקטואלים ה"מזרחיים" כבר הודיעו שהם הולכים עם ש"ס (הם מנסים לשנות את ה D.N.A הש"סניקי מבפנים, עכשיו כשהמר"ן הלך והבלבול רב. הם יצליחו כפי שהצליחו עד עכשיו)

  צודקים כל מי שטענו במשך שנים – השינוי – רק דרך חדירה שיטתית למערכת החינוך.

  בטח.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  היום קראתי שאינטלקטואלית מזרחית (אורטל בן דיין) קראה להצביע כחלון כי הוא יפריט את מנהל מקרקעי ישראל. היות שאני לא חושב שהיא חכמה מאוד אני מניחש היא מבינה שהוא לא מתכוון לחלק את האדמות לעניי ישראל אלא להפרטה שתלך לטייקונים. מה שמשאיר אותה גזענית, כמו כל עמיתיה שזועקים על אפליית המזרחים אבל לא יצביעו למשותפת.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אחרים קוראים להצביע דרעי.

  וראה דוח המשמר האזרחי.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  גם אינטלקטואלים אלו שבוחרים את דרעי הם גזענים, רק שהם בנוסף לכך גם מיזוגנים.

Leave a Reply