"מולד" – על התרומות הכספיות של האוונגליסטים בארה"ב לנתניהו ולימין

מה הקשר בין נאום נתניהו בקונגרס לסוף העולם. מדוע חלה התקרבות דרמטית בין הימין הישראלי להנהגת האוונגליסטים בארצות הברית. וכיצד צריך מחנה המרכז-שמאל להגיב על תרומות שנויות במחלוקת הזורמות לפוליטיקאים ולעמותות מצדו השני של המתרס הפוליטי?

מאת: מיכאל מנקין

 

  1. הברית החדשה:

בשבוע שעבר פרסמנו דוח מקיף העוסק בהשפעת הלובי האוונגליסטי על המערכת הפוליטית בישראל. חלק מממצאי הדוח שודרו ביום שישי האחרון ב"אולפן שישי" של חדשות 2. למרות שמעורבותן של קבוצות אוונגליסטיות מאורגנות וממומנות היטב הולכת גוברת בשנים האחרונות, הציבור הרחב יודע מעט מאוד על פעילותן. לובי זה משפיע על יחסי החוץ של המדינה, על סדר היום של הכנסת, על ענף התיירות, על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ועל שאלות רגישות של דת ומדינה.
התחקיר מתפרסם על רקע תקופה מתוחה במיוחד בתולדות יחסי החוץ של ישראל. זמן קצר לפני הבחירות עתיד נתניהו לשאת נאום על ההסכם המתגבש עם איראן בפני הקונגרס האמריקאי. ראש הממשלה יעשה זאת למרות בקשה מפורשת מצד הבית הלבן, פוליטיקאים דמוקרטים ורפובליקנים ומנהיגי הקהילה היהודית. הנאום שלו לא פחות ממסוכן ליחסיה של המדינה עם בעלת בריתה החשובה ביותר.
והנה, על רקע המהומה הציבורית סביב הנאום השנוי במחלוקת, גורם אחד ויחיד בפוליטיקה האמריקאית בחר להתייצב באופן מופגן לצד ראש הממשלה: הימין האוונגליסטי. למעשה, חלק מנציגיו היו אף מעורבים מאחורי הקלעים בארגון הנאום בקונגרס. כפי שמראה דוח מולד, לאוונגליסטים יש אינטרס ברור בנאום הזה: לא רק שהאוונגליסטים אינם מעוניינים בהסכם הספציפי המתגבש מול טהראן, אלא שהם מייחלים להתלקחות של מלחמה כוללת במזרח התיכון.
אסור לטעות. אין מדובר בעמדה הימנית הקלאסית שמתייחסת בספקנות לפשרות מסוג זה, כי אם בעמדה משיחית שגורסת שהתגלותו השנייה של ישו תלויה בבעירה גדולה שתאחז במזרח התיכון. על-פי פרשנות רווחת בקרב האוונגליסטים, הגאולה תלויה במותם ההמוני של מיליוני יהודים. רק כך יתגשמו הנבואות שבכתבי הקודש.
נתניהו מקיים קשרים עם ההנהגה האוונגליסטית עוד מימי כהונתו הראשונה כראש ממשלה בשנות ה-90. כבר אז השתמש נתניהו בהתחככות פומבית בפיגורות אוונגליסטיות כאמצעי להפעלת לחץ על הנשיא האמריקאי. המנהיג הדתי המקורב ביותר לראש הממשלה הוא המטיף הנודע ג'ון הייגי ("היטלר הגשים את רצון האל"), שמקורב גם למו"ל "ישראל היום", שלדון אדלסון ולאשתו מרים (שאף הצהירה לא מזמן: "אני מאוהבת בג'ון הייגי"). נתניהו מרבה להשתתף בכנסים אוונגליסטיים והצהיר לא פעם כי "הנוצרים האוונגליסטים הם החברים הטובים ביותר ישראל".
התהדקות הקשרים הללו, במיוחד בתקופה כה רגישה, אמורה להדאיג כל ישראלי. המחשבה כי יש באפשרותנו סתם לנצל את התמיכה של הלובי הנוצרי המסועף מופרכת מעיקרה, ואינה מכירה באופיו של הפונדמנטליזם האוונגליסטי. מהר מאוד נגלה שלא האוונגליסטים עוזרים לנו לקדם את האינטרסים של ישראל, אלא שאנחנו עוזרים להם לקדם את סדר היום המשיחי שלהם.

  1. במערב אין כל חדש: 

בשנה האחרונה השקענו מאמצים מחקריים רבים בניסיון להבין לעומק את מערכת היחסים של ישראל עם

המערב. כפי שכתבנו בעבר, יחסי החוץ של ישראל מושתתים כמעט לחלוטין על ברית אסטרטגית עם העולם המערבי. בניגוד לטענות שמשמיעים חלק מדוברי הימין השכם והערב, אין כיום במערב כל עוררין על זכותה של ישראל להתקיים כמדינת יהודית, עצמאית, משגשגת וחזקה. עם זאת, יש הסכמה רחבה וארוכת שנים על כך שאין להשלים עם מה שקורה מעבר לקו הירוק. הקונצנזוס המערבי כפול: חיוב מוחלט של מדינת ישראל, שלילה מוחלטת של מדיניות ישראל בשטחים.

ככל שעובר הזמן והאחיזה הישראלית בשטחים מעמיקה והולכת, נאלץ הימין – בהיעדר פתרונות מדיניים אחרים – לחפש לעצמו בעלי ברית חדשים. המצב הגיאו-אסטרטגי שבו ישראל נתונה ורמת החיים הגבוהה המתקיימת בה לא מאפשרים לנו להתנהל ברוח "עם לבדד ישכון"; אנו תלויים בשותפים חיצוניים כדי להתקיים. אלא שכל ברית כזו מחייבת את ישראל לפעול במסגרת "חוזה ערכי" כלשהו. הברית האסטרטגית עם המערב, למשל, מחייבת את ישראל לפעול בהתאם לנורמות הליברליות המקובלות בארצות הברית ובאירופה. מסגרת נורמטיבית זו עולה בקנה אחד עם השקפתו ותפיסתו העצמית של רוב הציבור הישראלי וכן עם המקום שמבקשת לעצמה ישראל בתוך משפחת העמים מיום הקמתה. הברית המתהדקת עם האוונגליסטים, לעומת זאת, מחייבת את הנהגת המדינה לפעול לאורם של ערכים, תפיסות ואמונות שזרות מאוד לחברה הישראלית – ושעליהם עלולה אזרחי המדינה לשלם מחיר כבד.

כדי לעמוד על טיבם של מחירים אלה מספיק לבחון את ההתנהלות של הימין הדתי בארצות הברית בשנים האחרונות. מדובר בכוח פונדמנטליסטי המקדם סדר יום אולטרה-שמרני, שגורם לימין הישראלי להיראות מתון מאוד בכל הקשור לקהילת הלהט"ב, לזכויות נשים, למהגרים, לעניים ולמוסלמים. נוסף על כך, האוונגליסטים שוללים על הסף כל פשרה טריטוריאלית במזרח התיכון, מאחר שהיא מסכנת את החזון המשיחי שלהם.
התחקות אחר נתיבי הכסף האוונגליסטיים לישראל מגלה כי נתח נכבד מהכסף המוזרם לכאן נועד לשרת את אג'נדה מדינית וחברתית זו. לדוגמה, בזמן שמערכת הביטחון הישראלית מתריעה מפני שינוי הסטטוס-קוו בהר הבית, משקיע הימין הדתי האמריקאי משאבים כספיים ניכרים בעמותות שמבקשות לשנות שם סדרי עולם. הכל, שוב, מתוך רצון לקדם את ביאת ישו. באותו אופן זורם כסף אוונגליסטי רב לארגוני מתנחלים, למאחזים בלתי-חוקיים, למועצות אזוריות בשטחים, לארגונים הפועלים נגד הפלות ולפעולות נגד הקהילה הגאה.
אין זה סביר להניח כי נתניהו לא מבין עד כמה זר סט הערכים האוונגליסטי להוויה הישראלית. לכן עלינו לראות את הברית המתהדקת עם הימין הדתי בעיקר כאילוץ. במובן זה, הקשרים הנטווים בין ממשלת ישראל לדמויות מפוקפקות כמו ג'ון הייגי הם המחיר שאנחנו, אזרחי ישראל, משלמים על המדיניות של נתניהו. בהיעדר לגיטימיות בינלאומית נאלץ הימין להתקרב לחברים חדשים, מסוכנים בהרבה לחברה הישראלית.
3. הצד השני של המטבע

בשנים האחרונות מנהל הימין קרב פרלמנטרי וציבורי נגד ארגוני שמאל שונים, תוך הפניית זרקור למקורות המימון שלהם. למרבה האירוניה, רבים מחברי הכנסת והעמותות שעומדים בחזית המאבק נשענים במידה רבה או באופן מלא על תרומות מחו"ל. לדוגמה, ג'ון הייגי תרם מאות אלפי שקלים ל"אם תרצו", ואילו ח"כ איילת שקד קיבלה יותר ממחצית ממימון הפריימריז שלה מתורמים זרים.
אם מדובר בתרומות אסורות, יש כמובן לערב את רשויות החוק. בכל מקרה אחר תהיה זו טעות מצד מחנה המרכז-שמאל לנסות "לאזן" את המתקפות על החברה האזרחית בישראל על-ידי ניסיון למנוע תרומות מגופי ימין. אין שום צורך להפוך לתמונת מראה של הימין ההיסטרי. אם קבוצות של מתנחלים מוכנות להסתייע בכסף של ארגונים שמנסים לקדם את ביאת ישו ולהצית מלחמת גוג ומגוג במזרח התיכון, הן מוזמנות לעשות כן. הטיפול בתופעה זו לא צריך להתבצע באמצעות חקיקה אלא דרך הדיון הציבורי

נבחרי ציבור צריכים להבהיר לציבור את משמעות מעורבותו של הלובי האוונגליסטי במערכת הפוליטית בישראל. אנשי ביטחון ודיפלומטיה צריכים להסביר את הסכנות הביטחוניות והמדיניות שעולות משיתוף הפעולה עם זרם דתי קיצוני שמייחל למלחמה כוללת במזרח התיכון. עיתונאים צריכים לחשוף את הקשרים הכלכליים הענפים בין מוסדות ימין בישראל לאוונגליסטים בחו"ל.
עד כה הצליח הימין הנוצרי לחמוק מהרדאר של הציבוריות הישראלית, למרות מעורבות הולכת וגוברת בחיי היומיום פה. האוונגליסטים הוצגו, לכל היותר, כחבורה הזויה מעט שנחמד לקבל ממנה כסף אם פשוט מצניעים, שותקים ואומרים תודה. הדוח החדש של מולד מלמד עד כמה גישה זו מוטעית ומזיקה

מיכאל מנקין, מנכ"ל – מולד: המרכז להתחדשות הדמוקרטיה

לקריאת הדוח "ישו זה כאן" 

לצפייה בתחקיר של "אולפן שישי"

Tags: , , , ,

Leave a Reply