postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חוף בת-ים – לקבוע מדיניות על תכניות ישנות שחוק החופים לא חל עליהן

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוף בת-ים – לקבוע מדיניות על תכניות ישנות שחוק החופים לא חל עליהן

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 18.02.15 1:12

בעתירת תושבי בת-ים נגד בנייה על החוף והותרתו לטובת הציבור, בית המשפט המחוזי החליט לקבל את עמדת תושבי בת-ים לפנות למועצה הארצית לתכנון ובניה כדי שתקבע מדיניות לגבי תכניות בנייה ישנות שחוק החופים לא חל עליהן

מאת: חנה קופרמן

חוף בת יםצילום- ג'קי עזרא דובר ועד הפעולה להצלת חוף בת ים

האם בית המשפט המחוזי יאפשר קיום חוף לטובת תושבי בת-ים?

אמנם חוק החופים חוקק ב-2004, אך תכניות בנייה ישנות ומאושרות מלפני 2004 מקדמות בנייה על חוף בת-ים באופן שמצמצם את החוף לצרכי התושבים עד כדי סכנה להכחדתו. בית המשפט המחוזי יחליט האם היזמים בחוף בת ים יוכלו להמשיך לגזול שטחי חוף באין מפריע מאת: חנה קופרמן

לקריאה נוספת

השבוע (15/2) התקיים דיון דרמטי בעתירה שהגישו תושבי בת ים והפורום הישראלי לשמירה על החופים בנושא התכנית להקמת מלון "סאן" על חוף המרינה בבת ים.

עתירה מקבילה שהגישו תושבי בת ים, עם אותן בעיות יסוד נדונה לאחרונה (28/1) לגבי שני מלונות נוספים בחוף המרינה  (ביץ' וסי הוטל) אבל נדחתה על ידי בית המשפט העליון. בניגוד לפסיקת העליון אשר החליט לדחות את העתירה בשל בעיה טכנית של "שיהוי" (עיכוב) בהגשתה, שופטת בית המשפט המחוזי, ד"ר מיכל אגמון- גונן קבעה שהחשיבות הציבורית הרבה של העתירה גוברת על עניין ה"שיהוי" הטכני ושהיא עומדת לקבל הכרעה בבעיות העקרוניות שהעתירה מציגה.

העתירה מעלה שתי בעיות יסוד לגבי תכניות בנייה ישנות כמו אלו בבת ים שאושרו לפני שנת 2004, השנה בה הוחל חוק החופים:

א. האם רק בשל עובדת היותן ישנות הן משוחררות מכל נורמה תכנונית מחייבת של חוק התכנון והבנייה.

ב. מהי שיטת המדידה של מרחק ה- 100 מטר מהחוף – האם לפי התמ"א הישנה (תמ"א 13) בעלת שיטה שנויה במחלוקת  או לפי חוק החופים שפתר את המחלוקת וקבע נקודה מדויקת ( +0.75 מעל נקודת איזון ארצי).

בתמ"א 13 הוגדרה נקודת המדידה כ"קו המים העליון"- הגדרה ערטליאית אותה ניצלו היזמים לאורך השנים ואמצו פרשנות מקלה להגדרה זו בטענה שהכוונה היא לנקודת האיזון הארצי – ( ה- 00) כשהפער במדידה בין הנקודה שנקבעה בחוק החופים לבין הפרשנות של היזמים  הוא של  30 מ'. מוסדות התכנון אפשרו ליזמים לבנות על קו המים פעמים רבות תוך עצימת עין ולעיתים כמו במקרה של "סאן" ע"י תמיכה פעילה: הועדה המחוזית החליטה על דעת עצמה שזה סביר שהמדידה תעשה לפי הנקודה המשתלמת  ליזמים. התוצאה של תמיכה זו בתמונה למטה- בנייה במרחק 60-70 מטר לאורך חוף בת ים, תוך סכנה לחיסולו.

עורכת הדין רונית לירן-שקד  בא כוח העותרים, בקשה בשמם לברר את המדיניות הארצית בנושא. השופטת נעתרה והחליטה לפנות למועצה הארצית לתכנון ובנייה וליועץ המשפטי לממשלה לבקש את עמדתם בנושא.

לדברי עו"ד רונית לירן-שקד המייצגת את העותרים:

"חוף בת ים מתפרס על פני 159 דונם ומשרת 350,000 תושבי הערים בת ים וחולון. בשנת 2004, חוקקה כנסת ישראל את חוק שמירת הסביבה החופית המטיל מגבלות על בניית בתי מלון בחוף. למרבה הצער ישנן תכניות מתאר ישנות, תכניות "מדף" שלא מומשו במשך שנים ואשר יזמים מנסים עתה לנצל תכניות אלה כדי להתחמק ממגבלות החוק וכך לצמצם את החוף שהוא אחד המשאבים החשובים ביותר לאיכות חיינו, בהיקף מדהים של 20-30%.

בדיון שהתקיים, קבע בית המשפט כי העתירה מעלה שאלות עקרוניות כבדות משקל עם השפעה על כלל החופים במדינת ישראל וכי יש מקום שבית המשפט ייתן הכרעה בעניין.  לשם כך קבע בית המשפט כי הוא מעוניין שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה, המוסד התכנוני הבכיר במדינה, ייתן את דעתו בנושא ולראשונה יקבע מדיניות שתסדר, כך אני מקווה, שתכניות "מדף" לא תקבלנה זכויות יתר, וכך יימנע גזל החופים של כולנו.

לדברי ג'קי עזרא, דובר וועד הפעולה להצלת חוף בת ים:

השופטת מיכל אגמון-גונן בשכל רב ובאומץ לב הסכימה לקבל את טענת התושבים שעבור עניין כה עקרוני- מדידת המרחק מהים עבור תכניות ישנות, יש לקבל את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ושל הועדה הארצית לתכנון ובנייה. כעת בוא נראה איך מדינת ישראל מתמודדת עם סוגיית החופים… מה שבית המשפט העליון התחמק מלהחליט, לקחה על עצמה השופטת מיכל אגמון לקבוע. אנו תושבי בת ים מסירים את הכובע בפנייך. כל הכבוד ויישר כוח"

לדברי חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים:

מאבקם של תושבי בת ים הוא אחד המאבקים החשובים והמרשימים ביותר להצלת חופי הארץ בו קמה קבוצת אנשים ובמשך שנים מנהלת מאבק עיקש וחסר פשרות כדי להציל את החוף המרכזי של העיר. כל זה כמעט ללא עזרה של ארגוני הסביבה תוך שהם מתרימים מבית ולבית ומצליחים לנהל מאבק ציבורי ומשפטי במקצועיות רבה  למען השגת הצדק. לאחר חמש שנות מאבק סיזיפי, החלטה של השופטת אגמון-גונן, פותחת פתח של תקווה שהמאמץ האדיר וההקרבה הממושכת תניב את התוצאות להן כולנו מייחלים- הצלת מעט החופים שעדיין נותרו הן בבת ים והן בשאר החופים המאוימים.

עתירה- בת ים- החלטה מיום 15.2.2015

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ביהמ״ש למועצה הארצית: הציגו מדיניות תכנון לחופים - הפורום הישראלי לשמירה על החופים :

    […] לצפייה בכתבה כפי שפורסמה ב״עבודה שחורה״ לחצו כאן. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.