postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם בית המשפט המחוזי יאפשר קיום חוף לטובת תושבי בת-ים?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם בית המשפט המחוזי יאפשר קיום חוף לטובת תושבי בת-ים?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 15.02.15 0:35

אמנם חוק החופים חוקק ב-2004, אך תכניות בנייה ישנות ומאושרות מלפני 2004 מקדמות בנייה על חוף בת-ים באופן שמצמצם את החוף לצרכי התושבים עד כדי סכנה להכחדתו. בית המשפט המחוזי יחליט האם היזמים בחוף בת ים יוכלו להמשיך לגזול שטחי חוף באין מפריע

מאת: חנה קופרמן

בת יםצילום: פורום השמירה על החופים

פורום השמירה על החופים: החלטת בית-המשפט העליון בעניין חוף בת-ים והמשך המאבק

למרות הטיעונים כבדי המשקל נגד אישור אוטומטי של תכניות הבנייה הישנות על חוף בת ים - השופטים בחרו לא להיכנס לעובי הקורה...

לקריאה נוספת

ביום ראשון  15/2 בשעה 10:30 יתקיים בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון שני בעתירה בנושא מלון סאן, אחד משלושה מלונות נגדם יצאו תושבי בת ים למאבק כנגד בנייה המאיימת להרוס ולגזול את החוף המרכזי בעיר.

את העתירה בנושא מלון סאן, הגישה עמותת הפורום הישראלי לשמירה על החופים יחד עם נציגי וועד הפעולה להצלת חוף בת ים נגד עיריית בת ים וחברת "סאן בת ים אל סי." את העותרים בעליון ובמחוזי מייצגת עורכת הדין רונית לירן-שקד.

מלון סאן, בגובה 14 קומות הוקם בשנות ה-90 של המאה הקודמת בחוף המרינה בבת ים . חברת "סאן בת ים אל סי" רכשה את המבנה הנטוש ואושר לה ב- 2011 להרוס אותו ובנות במקומו  שני מגדלים בגובה 26 קומות על אותו השטח (הבניין פוצץ ב- 2012).

בדיון הראשון בנושא סאן שהתקיים ב- 29.6.14 , דרשו נציגי היזמים והעירייה לדחות את העתירה עקב שיהוי (עיכוב) בהגשתה אבל השופטת ד"ר מיכל אגמון גונן אמרה שעקב החשיבות הציבורית של הנושא היא תדון בעתירה למרות השיהוי.

יש לציין שבניגוד להחלטה של השופטת אגמון גונן לקבל את העתירה למרות טענת השיהוי, בית המשפט העליון נקט גישה שונה לחלוטין לגבי שני מלונות אחרים – ביץ (45 קומות) וסי הוטל (36 קומות) שעניינם נדון לפני כ- שבועיים (28/1) – גם בעתירה זו היזמים בקשו לפסול אותה עקב שיהוי בהגשתה. בית המשפט העליון קיבל את הטענה הטכנית של השיהוי  והחליט לדחות העתירה…

במרכז שתי העתירות נמצאת  אחת הסוגיות העקרוניות ביותר במאבק לשמירה על החופים בבת ים וברחבי הארץ-  נושא מדידת המרחק מהחוף. בשתי העתירות טוענים העותרים שהיזמים בונים בתוך המאה מטר בניגוד לחוק החופים וגוזלים שטחים השייכים לציבור.

לפי חוק החופים, חל איסור מוחלט לבנות בטווח המאה מטר אבל היזמים מצאו "פטנט" שעוקף את החוק: הם מנצלים את העובדה שהחוק לא חל על תכניות ישנות כמו אלו בבת ים אשר קיבלו אישורי בנייה בשנות ה-70, 80 וה-90 של המאה הקודמת.  לטענתם לתכניות הישנות יש גם "מדידה ישנה" שאינה כפופה לחוק, לפיה ניתן למדוד לא לפי נקודת ההתייחסות שנקבעה בחוק החופים, דבר שיוצר פער של 20- 30 מ' לטובתם ומאפשר להם לנגוס עוד שטחים מאדמת החוף היקרה.

נושא זה של קביעת שיטת המדידה הגיע לא אחת לבתי המשפט בארץ והגיע לפתחו  של בית המשפט העליון בפעם הראשונה בעתירת תושבי בת-ים שנדונה ב- 28/1. כאמור, שופטי העליון החליטו לא להיכנס לעובי הקורה בנושא שיטת המדידה של המרחק מהחוף בשל העניין הטכני של השיהוי.  שלושת שופטי העליון – בראשות השופט י' עמית, הודו בהחלטתם שהתושבים העלו טענות כבדות משקל הראויות להיבחן, אבל החליטו לא לדון בעתירה ובכלל זה בנושא המרחק שממתין שנים רבות מדי להכרעה ובינתיים, מאפשר ליזמים לבנות על קו המים.

לדברי חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים, הדיון שיתקיים בבית המשפט המחוזי יוצר סיטואציה יוצאת דופן בה הערכאה העליונה במדינת ישראל- בית המשפט העליון- דחה את העתירה של בת ים לגבי בניית שני מגדלים על החוף מסיבה טכנית של "שיהוי", בעוד השופטת בערכאה הנמוכה יותר, בבית המשפט המחוזי מיכל אגמון גונן, החליטה לדחות את טענת השיהוי בעתירה מקבילה בנושא מלון  "סאן" ולקבל החלטה לגופו של עניין בשל החשיבות הציבורית הגדולה של העתירה. השאלה היא כיצד בסיטואציה הנוכחית, תשפיע עליה החלטת השופטים בעליון ובמיוחד לגבי נושא מדידת המרחק מהחוף, האם השופטת  תיכנס לעובי הקורה או שתתיישר עם האמירה של  בית- המשפט העליון שבינתיים, עד לברור הסוגיה העקרונית בעתירה עתידית, יש לקבל את עמדת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה הטוענת שסביר שהיזמים ימדדו את המרחק מהחוף לפי שיטת ה- 00  המאפשרת להם לנגוס עוד שטחים מהחוף.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.