חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת הכלכלה החליטה: יופסקו ניתוקי מים לחייבים מחוסרי אמצעים

נושאים זכויות אדם, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 15.02.15 0:24

החל מאפריל: מחוסרי אמצעים לא ינותקו מהמים בגין חובות. ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה ביום חמישי 12 בפברואר את הכללים שמטרתם למנוע ניתוק מהמים של מי שאין באפשרותם לשלם. האגודה לזכויות האזרח: "צעד חשוב להכרה בזכות היסוד למים"

14 שנה לאחר שנקבע בחוק כי את הניתוק מהמים בגין חוב כספי יש להגביל באמצעות כללים, היום התכנסה ועדת הכלכלה של הכנסת לדיון פגרה מיוחד, במטרה לאשר כללים להגבלת הניתוק מהמים, במטרה להגן על משקי בית מפני ניתוק כפוי, לאחר שלא עמדו בתשלומי המים. חברי הוועדה, בראשות ח"כ ברוורמן, שבו והבהירו כי כלל היסוד הוא כי אין לנתק מהמים אנשים שאינם עומדים בתשלומים בגין עוני.

על פי הכללים שאושרו …., החל מה- 31.3.2015, תאגידי מים שיבקשו לנתק חייבים מהזרם, לא יוכלו עוד לעשות זאת על דעת עצמם, ויהיה עליהם לקבל לצורך כך אישור מיוחד של ועדה ציבורית שתפעל ברשות המים. ניתוק מהזרם יאושר רק במקרה של צרכנים בעלי אמצעים כלכליים שיוגדרו כ"סרבני תשלום", ולא יינתן אישור לניתוק בגין חוב נמוך מסכום של 1000 ש"ח.

תהליך ניסוח הכללים ארך למעלה מ- 3 שנים. ב- 2011 פנתה עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח ודרשה מרשות המים לעצור את ניתוקי המים עד להשלמת הכללים, כמתחייב מהחוק. בהמשך, אף עתרה האגודה לזכויות האזרח לבג"ץ בעניין זה, יחד עם אנשים שנותקו מהמים בגין חובות כספיים שלא היה באפשרותם לשלם. האגודה לזכויות האזרח ליוותה את תהליך ניסוח הכללים וחלק מהמלצותיה אף הופיע בנוסח הסופי.

לדברי עו"ד דבי גילד-חיו, מהאגודה לזכויות האזרח שהשתתפה בדיון בכנסת, "קביעת הכללים היא צעד חשוב בחיזוק ההכרה בזכות היסוד למים זורמים. למרות הביקורת שיש לנו על חלק מהכללים, אני מקווה שהם יביאו לשינוי משמעותי ויעצרו את החרפה שבניתוק מהמים בגין עוני".

בשנים האחרונות חלו שתי תמורות משמעותיות במשק המים בישראל: עצירת הסבסוד למים, שהביאה לעלייה תלולה במחירם, והעברת הטיפול בגבייה ובאספקת המים מהרשויות המקומיות אל התאגידים. אחת התוצאות הישירות של מהלך זה, היא פגיעה אנושה בזכות למים של אנשים החיים בעוני, כיוון שרשת הביטחון שסיפקו העיריות, טרם המעבר לתאגידים, נשמטה. על פי נתונים שנמסרו מתאגידי המים, כ- 4000 משקי בית מנותקים מדי חודש בגין חובות שלא שולמו. הליך הניתוק כלל אינו מוסדר בכללים, וכל אחד מהתאגידים פועל כראות עיניו. גם חייבים שהציגו לתאגידי המים מסמכים שהעידו על מצבם הכלכלי העגום, לא זכו להקלה.

לכל החומרים על עתירת האגודה לזכויות האזרח נגד הניתוקים:

לכל טיוטות הכללים הקודמות, וחוות הדעת 

לחוברת עדויות של מנותקים מהמים

למחקר השוואתי על מדיניות ניתוקי המים בעולם  

לעדכוני טקסט מהדיון 

נוסח הכללים שהובאו לוועדה, לפני התיקונים

הודעה מטעם האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.