postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שמאלנים, רוצים מהפך או ממשלת אחדות?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שמאלנים, רוצים מהפך או ממשלת אחדות?

נושאים בחירות 2015, דעות ב 4.02.15 0:25

אם אתם רוצים מהפך, אל תצביעו למחנה הציוני

מאת ק. טוכולסקי

יש בישראל שתי מפלגות שישבו/יתמכו רק בממשלה בראשות יצחק הרצוג וציפי לבני, הרשימה המשותפת ומרצ. אם אתם מעוניינים בממשלת אחדות, הצביעו למחנה הציוני. עדיף להכניס את מספר 24 במחנה הציוני ע"פ מספר 24 בליכוד.

מערכת הבחירות נכנסה לנמנום קל השבוע, שבועות הפריימריז נגמרו ומשחקי הנערים לפנינו של ביבי ונסראללה בגבול הצפון הסיטו את התקשורת למקום אחר. הסקרים די מקובעים, המחנה הציוני גדל אבל לא ממקום שיביא אותו לשלטון אלא על חשבון מרצ. והליכוד גדל קצת על חשבון הבית היהודי, שחושף את מהותו ומרחיק בוחרים חדשים. לפי סקרי סוף השבוע ממשלת האחדות עליה חולם ביבי, תוכל לקום די בקלות עם הליכוד (24-27 מנדטים) המחנה הציוני (24-26 מנדטים), החרדים (ש"ס ויהדות התורה 14-17 מנדטים) או מפלגות המרכז-ימין (ישראל ביתנו, כולנו ויש עתיד 20-22 מנדטים). בחוץ יישארו השמאל (הרשימה המשותפת ומרצ 16-18 מנדטים) והימין הקיצוני (הבית היהודי ויחד 14-16 מנדטים). מי שהחלום הרטוב שלו היא עוד ממשלת קיפאון מדיני והמון הפרטות) מוזמן להצביע למחנה הציוני ולחזק את ממשלת האחדות הבאה. סגן השר יואל חסון ויו"ר ועדת הכלכלה דני עטר ישמחו. גם שר האוצר הרצוג ושרת החוץ לבני. הם יוכלו לנהל משא ומתן בלי להגיע לתכלס, להמשיך בהפרטה ומכירת הגז (ברוך השם ללבני והרצוג יש ניסיון מוכח של שנים בתמיכה וביצוע הפרטות בפועל). כמה שזה נראה היום בלתי אפשרי לנוכח הרשימות, כך זה נראה גם ב-1984. ממשלת אחדות מרופדת היטב במפלגות ימין מרכז וחרדים תוכל לעמוד בקלות על 80 מנדטים ולשתק את הכנסת.

מי שבכל זאת רוצה מפך, מי שחושב שממשלה בראשות הרצוג עם מרצ החרדים והמרכז זאת ממשלה שתוכל לעצור את חיסול מדינת הרווחה, לקדם באמת הסדר מדיני ולעצור את שוד משאבי הטבע לשמאל, צריך להצביע מרצ או לרשימה המשותפת. מי שרוצה שהנבחרים שלו גם יהיו חברים בקואליציה צריך להצביע מרצ. אולי אז נוכל לעבוד על שכר מינימום של 30 לשעה, והעסקה ישירה, או הצמדה של הקצבאות למשהו שהוא לא רעב.

המחנה הציוני צריך להביא בוחרים ממקום שהוא לא מרצ כי אם המחנה הציוני יעמוד על 26 מנדטים ומרצ על 4 בוזי הרצוג לא יהיה ראש ממשלה. המחנה הציוני צריך לעמוד על 26-30 מנדטים שיבואו ממפלגות המרכז ימין (יש עתיד, כולנו, ישראל ביתנו)ועל בוחרי ליכוד ואנשים שלא הצביעו עד כה. בלי מרצ חזקה גם אם הרצוג איכשהו יצליח להקים ממשלה זאת תהיה ממשלה לא שמאלנית. בשביל ששלי יחימוביץ וסתיו שפיר יבואו לידי ביטוי במשהו שהוא לא רק קריצה לבוחרים הן צריכות ממשלה שנוטה שמאלה ולא ממשלה של המחנה הציוני יש עתיד כולנו וישראל ביתנו עם ש"ס. שלא לדבר על האפשרות הגרועה מכולן ממשלת אחדות מחנה ציוני-ליכוד.

בשביל מהפך אנחנו צריכים מחנה ציוני על 26-30 מנדטים, מרצ 6-8 מנדטים ורשימה ערבית מאוחדת על 14-16 מנדטים. גוש שמאל של 46 עד 54 מנדטים שיוכל להקים ממשלה עם ש"ס וכחלון. גם הממשלה הזו לא הולכת להיות הממשלה היוונית החדשה. היא לא תעצור את ההפרטות באבחת חרב ולא תהפוך את כל העובדים בישראל למועסקים באופן ישיר. אבל ככל שמרצ והרשימה המשותפת תהינה יותר חזקות בגוש, נוכל להשיג יותר, על אפם וחמתם של אראל מרגלית ופרופ'. טרכטנברג, נחמן שי ויואל חסון, דני עטר לציפי ליבני ושאר חסידי הכלכלה הנאו ליבראלית במפלגת העבודה. בלי מרצ חזקה בפנים ורשימה משותפת חזקה הלוואי בפנים וכנראה בחוץ, המחנה האדום במפלגת העבודה יהיה קטן וחלש מול שותפים נאו ליבראליים כמו כולנו ויש עתיד. זה עצוב לומר במיוחד לאור הרשימה הלא רעה שהעבודה בחרה, שהשריונים של הרצוג ולבני רק החלישו אותה (למעט עמיר פרץ) מבחינה של מחויבות מעמדית.

אולי תקום ממשלת ימין-מרכז ימין-חרדים ודתיים. אולי תקום ממשלת אחדות, אם הרבה עבודה קשה וקצת מזל אולי תקום ממשלת מרכז-שמאל בראשות המחנה הציוני. בשביל שזה יקרה צריך שמאל חזק, אחרת מבחינה מעמדית וחברתית כלכלית לא נשיג שום דבר, אולי אפילו ניסוג לאחור.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

7 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  מח"צ סופרמרקט,אבל גם "משותפת" סופרמרקט

  טוכולסקי,
  אתה אומר לחזק את ה"אדום" על ידי הצבעה ל"משותפת".
  מה ההיגיון בכך אם ה"משותפת" לא פחות סופרמרקט פוליטי מהמחנה הציוני?

 2. ק. טוכולסקי :

  המאמר הזה היה מיותר אם המחנה הציוני היה מפסיק לנסות למחוק את מרצ באמצעות גנבת בוחרים, תרגיל שליבני עשתה ב-2009 בהצלחה מרובה.
  המפלחגה הגדולה ביותר לא מרכיבה את הממשלה.
  המשותפת היא וואחד סופרמרקט אבל היא גם תתמוך רק בממשלה בראשות הרצוג.
  בשביל שהרצוג ירכיב את הממשלה הבאה המחנה הציוני ומרצ צריכות להביא ביחד בוחרים מהמרכז והימין מיש עתיד וכולנו מישראל ביתנו והליכוד. אם המחנה הציוני לא יגיע ל-30 מנדטים ומרצ לא תגיע ל-8 לא והערבים לא יביאו 15 לא תקום פה ממשלת שמאל-מרכז.
  חוץ מזה מיכאל הימני הכי ימני במשותפת לא מתקרב לליברליזם הכלכלי של טרכטנברג הרצוג ולבני.

 3. רק מוטי מורל יוכל למכור את המחנה הציוני ושמאלה. :

  העסק לא מכיר.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חושבים שהבחירות הקרובות יהיו MORE OF THE SAME?.

  נחכה ונראה.
  לדעתי צפויות פה כמה הפתעות ויתכן אפילו מרעישות.

  (נ.ב. סליחה, לא התכוונתי לתת למורל כזה פרסום.
  אבל האמירה משקפת בהחלט את דעתי).

 5. ק. טוכולסקי :

  עבודה 30 משותפת 15 מרצ 8 ויש לנו ממשלת מרכז שמאל עם עוד שותף שניים אולי אפילו ממשלת מיעוט. פחות מזה יהיה קשה מאוד.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אין לך ממשלת מרכז שמאל.
  יש לך ממשלת ימין הכי מטורפת שהיתה פה אי פעם.

  לא מובן לי, אתה לא שומע את הקולות?
  לא רואה את המראות?

  לפי חשבונך 53 מנדטים, כשמה המשותפת יושבת בקואליציה?
  עם בוז'י וציפי?

  לא – תהיה לך פה כנסת של 105 חברי כנסת יהודים. תוריד מזה את ה-38 ותקבל 67 מנדטים.
  כחלון ישב שם ולפיד ישב שם. אולי אפילו בוז'י.
  המחנה הציני עשוי להתפרק יום אחרי הבחירות כי רשימת המחנה לעומתית להנהגתו.
  דיסה טובה מבשל השמאל לעצמו מערכת בחירות אחרי מערכת בחירות.

  אבל מי יודע?

  הכל פתוח וההפתעות, לאו דווקא לטובה, עלולות לצוץ ממקומות סמויים כרגע לעין.

 7. ק. טוכולסקי :

  אם גוש השמאל כולל המשותפת יגיע ל-50 מנדטים ביבי לא יוכל להקים ממשלת ימין-מרכז ימין-חרדים. יהיה לו קשה להושיב ביחד את החרדים עם יש עתיד למשל. יכול להיותש ביבי ילך על אחדות, אבל בגדול מה שביבי רוצה זה מרחב תמרון שיאפשר לו להקים ממשלה צרה עם אלטרנטיבה להחלפה. אז אם השמאל יקבל עד 45 מנדטים ולביבי ושותפיו הטבעיים יהיו 75 מנדטים הוא יוכל להקים ממשלת ימין חרדים ולהשאיר בחוץ למשל את ישראל ביתנו ויש עתיד למקרה שאם החרדים יהיו בעיות. השמאל צריך 50 מנדטים. כי לביבי יהיה מאוד קשה להקים ממשלה עם 70 מנדטים שלו ושל שותפיו הטבעיים כי הם לא מסתדרים האחד עם השני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.