חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הנכים בישראל – איזו מפלגה תתעניין בהם?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, זכויות אדם ב 3.02.15 2:32

בשבועות אחרונים ניתן לראות בפייסבוק מיזם "נכה- לא חצי בן אדם", למה הוא מתקיים וממה הוא נובע? אשר רוכברגר מנסה להציב נושא נוסף על סדר היום לקראת הבחירות

מערכת הבחירות בעיצומה וכולם עסוקים בדברים ברומו של עולם, שבוודאי ישפיעו על עתידנו הקרוב והרחוק, כגון הבקבוקים של שרה ועד לא מכבר איזה ידוען ישובץ לאיזה מקום במפלגה זו או אחרת, ומי רקם דיל עם מי. אני, האזרח הקטן והפשוט, מציע לכל המפלגות וכל הפוליטיקאים וכל המועמדים נושא פרוזאי וזניח שקשור "רק" לכמה מאות אלפי נשים בישראל. הנושא הזה הוא מצב הנכים. בדרך כלל בשנים האחרונות הנושא הזה מועלה לכותרות בתחילת דצמבר, כאשר מציינים את יום זכויות האנשים בעלי מוגבלויות . לדעתי, לרגל הבחירות המתקרבות כדאי לעסוק בו פעם נוספת.

 

אקדים ואומר, שברצוני להתייחס אך ורק לבעלי מוגבלויות שייכים לנכות כללית ולא לנכי צה"ל או נפגעי פח"ע. כמו כן, לא אתייחס לנפגעי תאונות עבודה וזאת מכיוון שבקבוצות האלה תנאיי זכאות והקצבאות שונים בהתאם לכל קבוצה. איני מתכוון ששם הכול ורוד מוסדר ומסודר , אלא לכך שכל קבוצה דורשת התייחסות הראויה לה ואין לי ידע מספיק לגבי הקבוצות הנ"ל וגם היריעה קצרה .

גילוי נאות: הכותב הינו בעל  מוגבלויות שמזכות ב91.4% נכות כללית (שביטוח לאומי הכיר ב68%), 100% אובדן כושר השתכרות ונושא תעודת כבד ראיה\עיוור. מכיר ולומד את תחום הנכות החל משנת 2011.

בעלי מוגבלויות

בשנת 2009 חוקק חוק לרון המאפשר למקבלי קצבת נכות לעבוד עד תקרת הכנסה מסוימת ללא אובדן זכויותיהם. מטרת החוק להגדיל את היקף תעסוקה של מקבלי קצבאות נכות. כ3 שנם מאז הוחל התיקון בחוק, רק כאחוז אח ממקבלי קצבאות נכות ממשו את האפשרות שניתנה להם בחוק והגדילו את הכנסותיהם מעבר לתקרת הכנסות שקדמה לחקיקתו.

ברצוני לחדד את העניין של קצבאות הנכות. כל הקצבאות לרבות קצבת נכות כללית הן לא עניין של תקציב המדינה, היות ומדובר בכספי המוסד לביטוח לאומי ושלו בלבד, אשר נגבים מכלל האוכלוסייה. בעצם מדובר בכספים ביטוחיים, כאשר משלם דמי הביטוח לאומי מצפה, שאם חלילה יידרש לכך, יקבל תמורה הוגנת. למרות שהתקציב של ביטוח הלאומי נפרד מתקציב המדינה, הממשלה היא זו שמחליטה על רמות ההשתתפות של המעסיקים בדמי ביטוח הלאומי, כאשר בשנים האחרונות השתתפות המעסיקים ירדה מ15% ל-5%, דבר שגרם להפרת האיזון התקציבי במוסד לביטוח הלאומי וכתוצאה מכך נמנעה מהנכים (ולא רק מהם) הדרך לקבל קצבאות הוגנות.

כאשר לאחרונה הועברו שינויי חקיקה שהעלו את שכר המינימום עד ל5000 ₪ לחודש (3 פעימות לאורך כשנה וחצי), מצב הנכים הורע עוד יותר.  שיער קצבת נכות מלאה, המשולמת ליחיד, שמקבלים היום כ145276 נכים שהם 66% מכלל אוכלוסיית הנכים, נע בין 2239-2611 ₪ לחודש, שהם בערך 25-28% מהשכר הממוצע וכ50% משכר המינימום. אר הנכים מקבלים קצבה חלקית שמטבע הדברים נמוכה עוד יותר. עבור בת\בן הזוג שהכנסתו אינה עולה 5000 ₪ בערך, משולמת תוספת ששיערה עומד על כ1272 ₪  וזאת רק במקרה שלא מדובר בעקרת בית.

בשלושת העשורים האחרונים נשחקה קצבת הנכות ריאלית כתוצאה מעדכון החד שנתי המוצמד למדד, כאשר אוכלוסיית הנכים נאלצת להתמודד עם ירידה מתמדת ברמת ההכנסה הפנויה (שלמעשה לא קימת בכלל). היום גובה הקצבה תואם את רמת השכר הממוצעת שהתקיימה במדינה בשנת 1991.

בו בזמן ציבור הנכים נדרש להתמודד מול המציאות בה רמת ההוצאה הפרטית לנפש ויוקר המחיה נמצאים בעליה קבועה ותלולה. לא ברור מה מדינה מצפה מכ35000 נכים הנמצאים במצב סיעודי ובנכות חמורה. כיצד בדיוק הם אמורים לקיים את עצמם, כאשר הכנסותיהם נעים בערך סביב מחצית משכר המינימום.

לפי הנתונים שראיתי אך איני יכול לבדוק את אמינותם, כ-95% מנכי הביטוח הלאומי חים מתחת לקו העוני (הנתון הזה נראה לי די מציאותי). הרי גם מה שעולה מהדו"ח השנתי של המוסד לביטוח הלאומי לשנת 2012 "קצבאות הקיום מכסות רק כ50% לשם מינימום המחיה בכבוד. לזכות החוקרים ובראשם ד"ר דניאל גוטליב, סמנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי, הם בחנו אפשרויות שונות של הגדרת מינימום זה, שניתן למעשה להשוואה לקו העוני.יש לזכור שבישראל לא קיימת הגדרה מוסכמת למונח "מינימום הדרוש למחייה בכבוד" , ולכן החוקרים השתמשו ב3 קווי עוני שונים וב3 מודלים של קווי העוני: קו העוני הישראלי  מחצית מההכנסה החציונית נטו), מדד SES של הבנק העולמי ומדד NRC של הוועדה הקים הקונגרס האמריקאי בשנות ה90%.

עמדות מוגבלות

בנייר עמדה של המכון לאחראיות אזרחית על ידי המרכז ללימודים אקדמיים אור-יהודה "מדד מחיה בכבוד " מנובמבר 2013, שנערך ע"י ד"ר עירית קינן, הרף של המחיה בכבוד לשני מבוגרים ו-3 ילדים הינו 13717 ₪ . אם נוסיף לזה שכמחצית מהמועסקים בישראל משתכרים פחות מ-6000 ₪ בחודש, משמעות הדבר שכאשר אחד מבני המשפחה בעל מוגבלויות ומתקיים מקצבת נכות גם ברמה מקסימאלית שלה, משפחה כזו נידונה לעוני.

נכון, אני כנכה נהנה מהנחה בארנונה, הנחה בתחבורה ציבורית, פטור מתשלום אגרה לרשות השידור והנחה בכניסה למוזיאונים. אני לא רוצה להיות כפוי טובה, אך כל בר דעת מבין שכל הנחות האלה לא יכולות לשפר את מצבי הכלכלי. אין ספק שבלעדיהן המצב היה עוד יותר גרוע.

לדעתי אחת הבעיות של אוכלוסיית בעלי המוגבלויות בארץ, שהם מפוזרים ומפורדים ולא מבינים שיחד עם בני המשפחה מהווים כוח אלקטוראלי משמעותי .הרי לא רק הם סובלים, גם הסביבה הקרובה שלהם נאלצת לסבול בגלל המצב המחפיר הזה.  בהערכה גסה מדובר בכחצי מיליון איש ואולי אף יותר, שזה יותר מ-10מנדטים (אין בפני נתונים כמה היה שווה מנדט אחד בבחירות אחרונות). הבעיה היא שלשני נכים יש שלוש עמותות שרבות ביניהם וכתוצאה מכך, לעומת נכי צה"ל, לנכים כלליים אין שום גוף מיצג. בזה הבעיות לא מסתיימות.

אמירה ידועה ושגורה טוענת שכל חברה נבחנת ביחסה לחלשים שבה- ילדים, זקנים, נכים. מבחינה מוסרית- המדינה כממסד והחברה ברובה נכשלו כשלון חרוץ בכל הקשור ליחסם לנכים (בעצם גם כלפי הילדים והזקנים). אבל יש לזכור שמעבר לערכים והמוסר למדינה קיימת חובה משפטית וחוקית כלפי בעלי המוגבלויות, היות ואנחנו חתמנו ואשררנו את האמנה הבינלאומית בדבר זכויות אנשים בעלי מוגבלויות (CRPD), צר לי לאכזב רבים, אך אשרור האמנות זה לא אות מתה, אלא דבר מחייב. בנוסף ניתן להזכיר אמנת זכויות האדם של האו"ם והאמנה הבינלאומית לזכויות חברתיות וכלכליות שגם אותה חתמנו ואשררנו. יש לנו גם חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בהיסטוריה הלא רחוקה, היו כמה חברות, שראו בין היתר בנכים תתי-אדם ופעלו למיגור "התופעה". האם מדינת ישראל של שנת 2015 רוצה להידמות לחברות כאלו? מוגש כחומר למחשבה לכל המפלגות.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ועוד חומר למחשבה כמה נכים יגיעו להצביע?

  רבים ישארו בבית.

  אין מפלגה שלא מפסידה מזה מנדטים.

  ובניגוד להצבעות בכנסת – אי אפשר לחשב כאן קיזוזים.

  מי שמניח שהפיזור בנטיות הצבעה של הנכים דומה לפיזור בציבור הכללי, כדאי שיחשב את צעדיו שנית.

  ישנן מפלגות שלא מציעות לנכים דבר מעבר להסעות לקלפי ברכבים שנשכרים מיד שרה.

 2. ק. טוכולסקי :

  אני זוכר את ארגון הגג של הנכים מתגייס למען שאול יהלום. אני לא זוכר את הנכים מתגיסים למען האיש והמפלגה שהכרי יצגו אותם בשנים האחרונות, אילן גלאון.
  במקום להגיד שאין מי ואין מה, יש לנכים את מרצ ואת אילן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.