postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צדק ורווחה ולא רווחים וצדקה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צדק ורווחה ולא רווחים וצדקה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים ב 29.01.15 0:24

המשפט שבכותרת, שמיוחס ליאיר צבן, הוא מה שטוען ק. טוכולסקי להלן. המדינה מוותרת לעשירים על חלק מחובם (מסים) בתמורה לכך שיתנו אותו למי שהם חפצים ביקרם. המדינה מותרת על שליטה בחלק מהתקציב וה"תורמים" יוצרים תלות שמאפשרת להם גם להגדיל את רווחיהם

 

פילנתרופיה היא לא מוסרית לא חברתית ולא צודקת

דמיינו לכם אחיותיי ואחי משלמי המסים הישירים והעקיפים שמדינת ישראל תאפשר לנו לשלם פחות מס תמורת התחייבות שבכסף שיתפנה לנו נבחר באיזה תחום אחריות ממשלתי להשקיע ואז גם נקבל זיכוי נוסף במס המופחת שאנו חייבים! נשמע דמיוני לחלוטין, מה פתאום שרשות המסים ומשרד האוצר שאינם מוכנים לצבוע שום הכנסה של המדינה יוותרו לנו על שליטה ויאפשרו לנו לבחור מה לעשות עם כספי המסים שלנו ועוד יתנו לנו זיכוי על יתרת המס תמורת כל סכום שנעביר בצורה זו למוסדות וארגונים על פי בחירתנו?!? אין טעם לדמיין זאת חברות וחברים, משלמי מס הכנסה ומס ערך מוסף, עובדים ונתמכים קשי יום. הזכות הזו אמנם קיימת אולם היא מיועדת לא ל-99% אלא לתאגידים וטייקונים. לא לאדם הפשוט אלא לבעלי יכולת. הזכות הזו היא פריבילגיה של בעלי זכויות, שמשלמים פחות מסים בזכות חקיקה קיימת המטיבה עם בעלי היכולת ומאפשרת להם לשלם פחות מס מחסרי היכולת, לתרום כאוות נפשם למוסדות וארגונים ולקבל זיכוי מס בעבור תרומה זו.

הפילנתרופיה מאפשרת לבעלי ההון גם לשלם פחות מסים, גם לקבל הנחה במס וגם לצאת גדולים כאילו הם ברוב טובם נתנו משהו מעבר למה שצריך. אז זהו שלא. במקום לשלם כמו שצריך הם בוחרים למי לתת כמה פרוטות וכך תולים בצווארם אנשים שרבים שאם לא היו תלויים בבעלי הון ובתרומות שלהם היו יכולים לעשות יותר ואפילו לצאת כנגד השיטה המעוותת, אבל הם לא יכולים. אולי הם לא יקבלו תרומות.

בואו ונניח שאנחנו צריכים מגזר שלישי ולא שהממשלה תעשה הכל. למה לא לשנות את כללי המשחק ולאפשר לכל אזרח לתרום לא יותר ולא פחות משיעור מסוים מהכנסתו על חשבון המסים שהוא צריך לשלם אם באופן ישיר ואם באמצעות זיכוי לארגונים מסוימים עד תקרת הכנסה? הרי זה יאפשר לכל אחד להיות פינלטרופ ולאפשר למגזר שלישי לצמוח באופן חופשי ולא תלוי. בואו נשכלל את השיטה אף יותר. כל אזרח יוכל לציין למי הוא רוצה לתרום אבל המדינה תאסוף את הכסף ותחלק אותו באופן של יחידה לכל אזרח. נגיד אני ארצה לתרום לעמותה שעוסקת בנוער מנותק ותשובה ירצה לתרום לרוטרי אשקלון, לא משנה כמה כל אחד מאתנו ייתן הנתח יהיה שווה. זה הוגן, לכן זה גם לא יקרה.

פילנתרופיה מהווה את כל ההפך מצדק ומזכות. יותר ויותר דברים שאנחנו צריכים שיהיו לנו בזכות הופכים לדברים שניתנים בחסד. זה רע. תפקידו של המגזר השלישי והחברה האזרחית לא אמור להיות החלפת המדינה והפיכת זכויות למשהו שמקבלים בחסד. המגזר השלישי אמור להיות חלוץ ולפתח בצד המדינה שירותים ושאר דברים שהמדינה אמורה להפעיל אם יש בהם צורך. היכולת של אנשים שלא משלמים מספיק מסים לתרום ולסדר לעצמם טפיחה ציבורית על השכם בזכות זה היא מעוותת לחלוטין. שלמו מסים, בכסף הזה ינתנו שירותים בזכות ולא בחסד. זאת הדרך, אם אחרי שתשלמו מסים כדין יתחשק לכן גם לתרום ממה שנשאר שיהיה לכם לבריאות, אבל יש לאסור בחקיקה על מי שמבצע תכנוני מס לתרום. יש לקבוע שתאגיד שלא משלם את מלוא מס החברות לא יוכל לתרום וכן הלאה. הבדיחה הזו שהאנשים והחברות שמשלמים הכי פחות מסים באופן יחסי נתפסים בציבור כתורמים כבר לא מצחיקה אבל היא עדיין מסוכנת.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חלק מהמגזר השלישי בישראל מקבל תרומות מתכנוני מס בארה"ב.
  יש פה בעיה על בעיה כשאזרחים זרים מתערבים בסדרי העדיפויות שלנו כאן.

  הם מציבים פה משגיחים מטעמם שיודעים יותר טוב ממך מה צריך לעשות, גם כשאין להם מושג בתחום שעליו הם משגיחים.
  הם רוצים תוצאות מידיות וכמותותיות ופחות מתייחסים לטווח הארוך ולאיכות.
  ואפשר להוסיף עוד ועוד כשלים.
  אם המגזר השלישי היה צריך לסמוך על תמיכה מקומית – הוא לא היה יכול להתקים.

  לגבי תרומות מאירופה – שם בחלק מהמקרים אין הנחה במס. זה בעיקר פטנט אמריקאי.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אבל מה אנחנו מקשקשים עצמנו לדעת.

  מדוע לא חותמים ומפיצים את העצומה שיזמו הורי ילדים חולים?
  http://www.atzuma.co.il/davidyos111

  http://www.blacklabor.org/?p=55993#comment-480108

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.