חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב המדינה מתחזה להיות א-פוליטי

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת, פוליטי ב 27.01.15 1:51

תמר בן יוסף – בעלת "עידן השוק החפשי" – קראה את ספר התקציב, התעמקה בטבלאות ובמספרים. יגעה ונדהמה לראות ספר משולל מסר. נדהמה משום שמלכתחילה ציפתה להצגת יעדי הממשלה כבר בהתחלה. אולי יעד צמיחה, אולי יעד ביטחון אזרחי, אולי יעד העלאת רמת חיים

 

לכל משרד יש שר. והוא פוליטי, למה להסתיר

קביעת היסוד הזו כאילו מובנת מאליה, אבל ברוח הפוסט-מודרנית השורה על הדיון הציבורי בישראל, אין ברירה אלא לדקלם אותה מחדש. כי אילו היא באמת הייתה מובנת מאליה, לא היה מתנהל ויכוח סוער כזה על הפעולה בסוריה – פוליטית או ביטחונית? ומה עם פוליטית-ביטחונית? לא ברור שכל צמד – שר ביטחון וראש ממשלה – יגיב אחרת על אותם נתונים המוצגים בפניו? יגיב בהתאם לתפישתו הפוליטית.

הצד הזה של ניהול ממשלה התחדד אצלי לאחרונה בעקבות נייר עמדה שהכנתי על תקציב 2015. כבר מזמן שאני  לא קוראת את תקציב הממשלה מתחילתו ועד סופו. אני נכנסת ישר לנתונים ולעובדות שאני צריכה. הפעם, לצורך מה שהכנתי, עברתי על ספר עיקרי התקציב דף אחר דף.

נדהמתי לראות ספר משולל מסר. נדהמתי משום שמלכתחילה ציפיתי להצגת יעדי הממשלה כבר בהתחלה. אולי יעד צמיחה, אולי יעד ביטחון אזרחי, אולי יעד העלאת רמת חיים. נכון, קשה להתחייב בעולם לא-יציב. אבל כבר אמרו את זה לפניי, האדם מחפש משמעות. הצבת יעד היא תנאי הכרחי להתקדמות, תנאי הכרחי לחיים.

בתקציב 2015, כמו בכל תקציבי הממשלה מזה עשרות שנים, קשה למצוא יעד כלשהו,  התחייבות למשהו. הוא נפתח ללא הקדמה של שר האוצר או של ראש הממשלה. ארבעים ושלושה עמודיו הראשונים מכילים את הגיבוב הבא: תוכן עניינים, תקציר מנהלים טכני, תמצית התקציב, תחזית הטבות המס לשנה הבאה, ניתוח ההתפתחויות הכלכליות ופרק מדיניות. רק בעמוד 44 מגיעים לרשימת יעדים קצרה – רשימה שיכולה להתאים לכל ממשלה, בכל מקום ובכל עת.

רשימת היעדים הסתמית היא ביטוי לא-פוליטיות לכאורה של התקציב. כאילו תקציב הוא רשימת ניהול משק בית, כאילו הוא אינו מבטא יחסי כוח, כאילו הוא אינו מעצב יחסי כוח. כאילו יש רק נוסחה אחת נכונה לגביית מס, כאילו יש רק נוסחה אחת לצמיחה כלכלית. כאילו כו-לם מסכימים על ה-כל.

לקריאת המאמר השלם…

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.