postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "העלבת עובד ציבור" האם הסעיף הזה מנוצל לרעה?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"העלבת עובד ציבור" האם הסעיף הזה מנוצל לרעה?

נושאים איכות השלטון, זכויות אדם, חדשות, משפט ופלילים ב 27.01.15 1:29

האגודה לזכויות האזרח מסייעת לשנים שנתבעו לדין בגין סעיף "העלבת עובד ציבור", האחד מימינה והאחר משמאלה של המפה הפוליטית. האגודה מסתייגת מקיומו של הסעיף בכלל בשל הסכנה שישמש את השלטון ככלי לסתימת פיות
מקור המידע: האגודה לזכויות האזרח

להלן פרוט שני המקרים

המדינה נגד אליצור סגל
בסוף 2012 הורשע אליצור סגל בעבירה של "העלבת עובד ציבור", בשל מאמר שפרסם באתר "מנהיגות יהודית" ובו ביקורת חריפה ובוטה נגד הרב הצבאי הראשי דאז, תא"ל ישראל וייס, בשל כך שלא יצא נגד "תכנית ההתנתקות". על סגל נגזרו חצי שנת מאסר על תנאי, קנס בסך 3000 ש"ח, ופיצוי לרב וייס בסך 4000 ש"ח. הוא ערער לבית המשפט המחוזי באמצעות סנגורו עו"ד יצחק בם ונדחה, למעט קיצור תקופת המאסר על תנאי ל- 30 יום. האגודה לזכויות האזרח הצטרפה לערעור במחוזי כ"ידידת בית משפט", והזהירה, כי ההרשעה במקרה זה "מהווה עליית מדרגה מדאיגה […] העלולה לערער את ההגנה על חופש הביטוי הפוליטי במדינת ישראל ואת זכות האזרח לבקר את התנהלותם של אנשי ציבור ללא מורא".
סגל ערער לבית המשפט המחוזי, ונדחה, למעט קיצור תקופת המאסר על תנאי ל- 30 יום. האגודה לזכויות האזרח הצטרפה לערעור בבית המשפט המחוזי כ"ידידת בית משפט", והזהירה, כי ההרשעה במקרה זה "מהווה עליית מדרגה מדאיגה […] העלולה לערער את ההגנה על חופש הביטוי הפוליטי במדינת ישראל ואת זכות האזרח לבקר את התנהלותם של אנשי ציבור ללא מורא".

בהמשך עתר סגל לבית המשפט העליון וביקש זכות ערעור על פסיקת בית המשפט המחוזי. האגודה לזכויות האזרח הצטרפה גם להליך זה כידידת בית המשפט. בחוות הדעת שהוגשה לבית המשפט, התריעה עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח על הפגיעה הקשה בחופש הביטוי, הכרוכה בשימוש בעבירת "העלבת עובד ציבור" נגד אנשים, הכותבים מאמרי דעה ביקורתיים. סגל מיוצג על ידי עו"ד יצחק בם.

הנשיאה נאור והשופטים מלצר וברון דנו בשאלה, אם ראוי להחיל את עבירת "העלבת עובד ציבור" בנסיבות של פרסום מאמר ביקורתי נגד משרת ציבור בכיר, והקצו למדינה 14 יום לשקול מחדש את עמדתה בנושא זה.

לדברי עו"ד לילה מרגלית מהאגודה לזכויות האזרח, שהצטרפה להליך כ'ידידת בית המשפט', "אני מקווה שההערות של בית המשפט העליון היום יביאו להפסקת המגמה הפסולה של שימוש ב'העלבת עובד ציבור' להשתקת ביקורת ציבורית, שהיא ענין חיוני במדינה דמוקרטית

לחומרים משפטיים נוספים בעניינו של אליצור סגל, באתר האגודה לזכויות האזרח.

כתב אישום נגד עו"ד ברק כהן
פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד עו"ד ברק כהן (37) מתל אביב בגין העלבת עובד ציבור והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו. ביום שני בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות 10 על הכוונה להגיש כתב אישום נגד פעיל המחאה החברתית.

על פי כתב האישום, כהן פרסם מסרים בפייסבוק והעלה סרטונים ליוטיוב בגנותו של אלון חמדני, שוטר במשטרת ישראל. בין השאר, ביוני 2013 כתב כהן בפייסבוק שאלון חמדני הוא אחד משלושה רכזי מודיעין "המנציחים את משטר הדיכוי ופועלים נגד האדם בישראל", כי "הוא לא מתקשר מכוח סמכות שיש לו, אלא מכוח "שיטת מצליח" וכי הוא "כמו חולדה המכרסמת בחול".

בהמשך להודעת פרקליטות מחוז ירושלים בדבר כתב האישום שהוגש הבוקר נגד עו"ד ברק כהן בעבירה של העלבת עובד ציבור, מסר עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח כי "מדובר במהלך שערורייתי, המשקף מגמה מדאיגה של שימוש גובר בעבירה שצריכה להימחק מספר החוקים.  בהדרגה, ואף אולי מבלי משים, עבירה זו לכלי נוח בידי הרשויות להשתקת ביקורת על עובדי ציבור. השלטון מחזיק בסמכויות ועוצמה מרחיקות לכת, ואסור לנו להגיע למצב שאזרחים יחששו לבקר אותם. זכותו הבסיסית של אזרח בחברה חופשית לגבש דעה עצמאית לגבי התנהלותם של בעלי שררה, לאחר שנחשף למלוא הדעות והעמדות בעניין, אמורה להיות מובנת מאליה. דיון חופשי, חיוני ובועט לגבי התנהלותם של עובדי ציבור לא רק שאינו פוגע בתקינות תפקודה של המערכת השלטונית, אלא מהווה תנאי יסודי לשמירתו."

עו"ד פינצ'וק הוסיף כי "חברה דמוקרטית יכולה וחייבת להכיל פרסומים כמו אלה של עו"ד כהן. הגיעה העת לבטל את העברה המעליבה של העלבת עובד ציבור".

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

תגובה אחת

 1. מיכאל לינדנבאום :

  העלבת עובד ציבור -כלי דיכוי של המשטר

  מעבר לאליצור סגל ולעורך דין ברק כהן נעשה שימוש בעבירה הנ"ל לדכא חושפי שחיתויות ומוכיחים בשער.

  המקרה האקטואלי הוא של הלוחם האמיץ רפי רותם השולח פקסים לאנשי הפרקליטות,המשטרה ,בית המשפט, ומבקר המדינה, בליווי הוכחות כתובות והקלטות שואל מדוע לא נעשה דבר מזה למעלה מעשור נגד המאפייה השלטונית השולטת בראשות המיסים ונעזרת באנשי משטרה ופרקליטות כדי להשתיק את רפי רותם ועוד 15 חוקרי הראשות שמתריעים על השימוש בראשות כדי לפטור ממס טייקונים וראשי משפחות פשע בסכום מצטבר של 600-700 מיליארד שקלים,כאשר מדובר על 50 מיליארד שקל לשנה..

  מעמיסים עליו עשרות תלונות בגין "העלבת עובד ציבור",ודוחים את המשפטים מזה למעלה משנה כי חוששים להתעמת עם האמת העגומה.
  כלומר בנוסף לשימוש בסעיף הנ"ל של דיכוי שלטוני,משתמשים במערכת המשפט כדי לרדוף אדם על ידי הצקה ודחיות בלתי פוסקות,להן הייתי עד במו עיני.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.