postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תוצאות הבחירות ביוון – איתות אזהרה לקהיליה האירופית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תוצאות הבחירות ביוון – איתות אזהרה לקהיליה האירופית

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 28.01.15 0:13

מפלגה חדשה – סיריצה – ניצחה בבחירות ביוון. המסר העיקרי של המנצחת הוא רוויזיה בתנאי החוב המעיקים שהושתו על יוון מטעם השוק האירופי / גוש האירו. האפשרות שיוון תפרוש מגוש האירו (ומהקהיליה האירופית?) עלולה להתחיל אפקט דומינו של פרישה. יש אפשרות אחרת
מאת: ק. טוכולסקי

 

העם היווני ניצח ואתו ניצח הרעיון האירופאי

הניצחון הסוחף של מפלגת סיריצה היוונית מהווה בשורה משמחת לעם היווני בפרט ולכל אזרחי אירופה בכלל, ליוון המדינה בפרט ולכל מדינות האיחוד האירופאי בכלל, לשמאל היווני בפרט ולכל תנועות השמאל באירופה ובעולם בכלל. מסתבר שאפשר נגד שלטון ההון, נגד הקשר הגורדי שבין בנקאים תאגידים טייקונים ששולטים בתקשורת וכלי ההשפעה על ההמונים שלהם, פשוט אפשר. המוני הבוחרים מסוגלים לקום ולהגיד לא ל"אמת" המוכתבת של הבנק העולמי קרן המטבע העולמי והבנק המרכזי של אירופה, לאין דרך אחרת של העיתונות הכלכלית הנשלטת בידי תאגידי ענק הנשלטים בידי בעלי הון.

שחר של יום חדש עלה על יוון והוא לא השחר המבעית שמבטיח הימין הקיצוני שם גם לא המציאות היום-יומית האורווליאנית של ממשלת הימין מרכז היוצאת. העם היווני מתקרב להקלה ושחרור מעול החובות שיצרו ממשלות הימין ששלטו ביוון מאמצע העשור האחרון של המאה הקודמת ועד ערב המשבר הכלכלי האחרון. חובות שנוצרו כאשר הלוואות של מיליארדים והקלות מס של עשרות מיליארדים סייעו לטייקונים ותאגידים ביוון להתעשר בזמן שהמדינה הלכה ונמקה. מעמד של מעלימי ומתכנני מס סדרתיים קשר קשר נגד העובדות והעובדים הנתמכות והנתמכים ביוון ושלח להם את החשבון. לא עוד, סיריצה תעשה את זה אחרת.

זה טוב ליוון, לא יתכן שבגלל שיטות ספקולטיביות ותכתיבים קולוניאליים יוון תשלם חובות העולים פי שלושה וארבעה על החוב המקורי שהיא יצרה לבד. לא יתכן שמדינה ענייה תממן את האשליה של הכלכלה הקפיטליסטית באמצעות מצג שווא של החזרי חובות. לא יתכן שהפתרון היחיד למשבר חובות יהיה הפרטה טוטאלית ומופרעת בצד קיצוץ בתנאים הסוציאליים של מי שלא יצרו את החוב ולא נהנו ממנו בצד חיסול ממוקד של מדינת הרווחה. כל הדברים האלה דווקא הִתָּכְנוּ, והיו למציאות בשלושת השנים האחרונות ביוון, אבל העם היווני אמר לא עוד וטוב שכך.

זה טוב בעיקר לאיחוד האירופאי, איחוד חשוב מאוד מסיבות שהן לא רק כלכליות. האיחוד האירופאי מונע ובהצלחה מהאירופאים להרוג אחד את השני כבר כמעט 70 שנה. החברות באיחוד הן כולן מדינות שנהגו לצאת האחת כנגד השנייה שלא לדבר על אחת נגד חלקים אחרים בתוכה במשך תקופה של למעלה מ-1,000 שנים. האיחוד האירופאי מבטיח בראש ובראשונה שזה כבר לא יקרה. בלגים לא ילחמו בגרמנים וגרמנים לא ילחמו בפולנים ובריטים לא ילחמו בצרפתים שמצידם לא ילחמו בספרדים וכך הלאה.

הניצחון של סיריצה מהותי לעצם קיומו של האיחוד, אם האיחוד לא ישנה את מדיניותו הכלכלית ויאפשר מחיקת חובות כוללת לחברות החלשות באיחוד בתמורה למדיניות כלכלית שתפקח על יצירת חובות חדשים ותגביר את המיסוי הפרוגרסיבי באיחוד, רעיון האחדות האירופאית ימאס על אזרחי ותושבי אירופה. הבנק המרכזי של אירופה צריך להפנים שהניצחון של סיריצה והניצחון הצפוי בהמשך השנה בספרד של עוד מפלגת שמאל חדשה מבטאים את חוסר הנכונות של אזרחי אירופה לשלם את מחיר ההתעשרות המופקרת של טייקונים ותאגידים. אם אירופה תמשיך בדרכה היא לא תהיה וזה יהיה אסון גדול. לכן צריך האיחוד לשנות את מדיניותו. המדינות החזקות בראשות גרמניה וצרפת צריכות להיות סולידריות עם המדינות החלשות יותר ומודלים סקנדינביים צריכים לתפוס את מקום הדורסנות הניאו-ליברלית של בנקאי פרנקפורט. ניצחון סיריצה צריך להיות נקודת השינוי לאירופה צודקת יותר, מרובדת פחות וסולידריות יותר.

הניצחון של סיריצה בצד התרסקות הכמעט מוחלטת של המפלגה הסוציאליסטית היוונית, צריכות להוות תמרור אזהרה גם למפלגות השמאל מרכז המסורתיות באירופה, הבוחרים שלכם יכולים למצוא אלטרנטיבה סוציאליסטית/ס"ד אמתית. מפלגות כמו הס"ד הגרמנית, הלייבור הבריטית או הסוציאליסטית בספרד ובצרפת. אם לא תחזרו להיות ממפלגות של המעמד ולמען המעמד, המעמד ימצא לכן תחליפים. אירופה התעוררה ביוון ומאתונה יוצאת בשורה שיכולה לשנות לטובה את כל היבשת.

הערת העורך, אמנון פורטוגלי האיר את עינינו:
מאמרים על סיריזה, על יאנוס ווארופאקיס שכנראה יהייה שר האוצר של יוון, ועל המשבר ביוון., שפורסמו לפני שנתיים וחצי בעבודה שחורה.
7 יוני 2012
מדוע אירופה צריכה לפחד ממפלגות "הגיוניות" יותר מאשר ממפלגות רדיקליות
12 יוני 2012
תכנית הפעולה של השמאל ביוון

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. לקסי :

    ראו גם: כיצד אירופה קברה בזדון את כלכלת יוון תחת חובות עתק כספיים-היום הבחירות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.