חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סודות, חצאי-אמת ושקרים בתחום הגז והנפט בישראל – 4

נושאים דעות, התמונה הגדולה ב 22.01.15 1:15

במאמר הרביעי בסדרה על מונופול הגז, אמנון פורטוגלי חושף את הגלוי והנסתר בהקפאת ההשקות בפרוייקט ייצוא הגז

סודות, חצאי-אמת ושקרים בתחום הגז והנפט בישראל - 3

במאמר השלישי בסדרה על מונופול הגז בישראל בוחן אמנון פורטוגלי את מחירי הגז בישראל ביחס למדינות מקבילות, והתוצאות מדאיגות

לקריאה נוספת

במסגרת המאבק  שלה  כנגד כל שינוי במונופול הגז, ונגד אפשרות פיקוח על מחירי הגז הטבעי בישראל, הודיעה נובל אנרג'י שהיא מקפיאה את ההשקעות בפרויקט יצוא הגז למצרים.  מדובר בהקפאת רכישת ציוד ושכירת כוח אדם שנועד ליישם את הסכם ההבנות ששותפות הגז תמר חתמה מול יוניון פנוסה הספרדית. ההחלטה התקבלה בעקבות מה שנובל מכנה: "שינויי רגולציה תכופים ולא יציבים" בישראל.

יתכן שזו הסיבה אבל סביר יותר שהחלטה כזו, שמשמעותה ביטול הסכם הבנות בהיקף כספי עצום, התקבלה משיקולים אחרים לחלוטין, ובאותה הזדמנות אפשר לתלות את הסיבה ברגולטורים בישראל.

בתחילת מאי 2014 חתמו נובל אנרג'י ושותפיה בשדה הגז תמר על מכתב כוונות עם יוניון פנוסה מספרד, לאספקת גז טבעי מתמר למתקני ההנזלה של יוניון פנוסה במצרים. ההסכם הינו אחד מהסכמי ייצוא הגז הגדולים מישראל.  מדובר במכירה של כ- 2.5 טריליון רגל מעוקב גז (TCF),  קרוב ל-25% מנפח המאגר כולו לאורך 15 שנה בהיקף כספי משוער של כ-20 מיליארד דולר. מחיר הגז בהסכם מערך בכ- 6.50 דולרים לאלף רגל מעוקב גז טבעי ('יחידת גז'), וצמוד למחיר נפט גולמי מסוג ברנט. אספקת הגז תוכננה ל-2017.

מחירי הנפט מסוג ברנט עמדו במועד חתימת ההסכם על כ- 108 דולר לחבית. עקב ירידת מחירי הנפט מאז יוני 2014, מחיר נפט מסוג ברנט עומד כיום על פחות מ-50 דולר לחבית. כלומר, מחיר המכירה של גז ליוניון פנוסה צריך להיות כיום בתחום של 3-3.5 דולר ליחידת גז, אלא אם יש מחיר רצפה בהסכם.  רמת מחירים כזו עשויה לערער על ההסכמים האחרים ובעיקר על הסכם אספקת הגז לחברת החשמל. שכן תארו מה יקרה אם וכאשר יתברר ששותפות תמר מוכרת גז לייצוא במחיר הנמוך ב- 50%-40% אחוז מהמחיר בו היא מוכרת גז לחברת החשמל.

מחיר של 50 דולר לחבית נפט אינו בהכרח סוף ירידת מחירי הנפט והגז.  גולדמן זאקס חתך לאחרונה בחדות את התחזית שלו למחירי הנפט בשנת 2015. ומעריך שמחירי הנפט בארה"ב ירדו לכ- 41  דולר לחבית בתוך בשלושה חודשים ול- 39 דולר לחבית בשישה חודשים.

לא רק מחירי הנפט ירדו. גם מחירי הגז הטבעי בעולם ירדו בתלילות. לפי וודמקנזי, הביקוש ל- LNG באסיה הפתיע והיה נמוך בהרבה מהצפוי. הביקוש בשווקים המתעוררים, כמו סין, לא עלה כפי שהיה צפוי והביקוש בשוק המבוסס הדרום קוריאני ירד במידה ניכרת. לא רק שהביקוש לגז טבעי נוזלי ירד, גם ההיצע עלה. אספקה חדשה כמו מפפואה ניו-גיניאה (PNG) נכנסה לשוק. במקביל, צרכנים גדולים מיפן, דרום קוריאה, וסין מוכרים בשוק חלק מהתחייבויות ארוכות הטווח שלהם לרכישת LNG, ותורמים גם הם לעודפים בהיצע הגז הטבעי בשוק העולמי. מצב זה של עודף היצע בשל האטה בביקושים מאסיה ותפוקה עולה, הביא להתרסקות מחירי הגז הטבעי באסיה שנחתכו בחצי בשנה האחרונה, משיא של מעל  20 דולר ליחידת גז (mmbtu) בפברואר 2014 לפחות מ- 10 דולר ליחידת גז כיום.

נובל אנרג'י עומדת בפני מצב קשה בעולם ובארץ. בתנאי שוק של מחירי נפט וגז שנחתכו בחצי ותחזית גרועה לשנה הבאה, אין סיכוי לייצוא גז מתמר במחירים 'טובים'. גרוע מזה, ייצוא גז מתמר במחירים הנמוכים בצורה משמעותית מהמחירים בהם נמכר גז בישראל, תביא להתעוררות ציבורית ולדרישה להורדת מחירי הגז לחברת החשמל ולצרכנים המקומים. זו ככל הנראה הסיבה האמיתית להודעה של נובל אנרג'י על החלטתה להקפיא ההשקעות של פרויקט יצוא הגז למצרים.

נראה לי שנובל ושותפיה מנסים לשנות את תנאי העיסקה עם יוניון פנוסה, או לצאת מהתחייבותיהם ליוניון פנוסה. בהזדמנות זו אפשר לתלות את 'האשמה' בביטול ההסכם על מה שהם מכנים "שינויי רגולציה תכופים ולא יציבים" בישראל, ולהפעיל לחץ על הפוליטיקאים ומקבלי ההחלטות בישראל. מהלכים עלינו אימים, מנסים לשדר כאילו מחזיקים את הסכמי הייצוא כבני ערובה.  אסור לוותר בנושא זה. אני מאוד מקווה שהממשלה תלך בעקבות הצעות דיוויד גילה ואבי ליכט ובעקבות התמיכה הציבורית המאוד רחבה להם זכו, ותאמר שהוא מאמצת את ההמלצות שלהם כמות שהן ולא תזוז מהן במילימטר.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  הגיע הזמן להלאים את הגז

  אולי נלמד ממה שעשתה נורבגיה הסוציאל דמוקראטית?מאגרי הנפט והגז שייכים לחברת אנרגייה ממשלתית,"סטאטאויל",שמעסיקה קבלני קידוחים כדוגמת "נובל אנרג'י",והללו שמחים להסתפק ב-10 אחוז מהרווח.
  הגיע הזמן לשים קץ לשוד הגדול,ולהרס מדינת הרווחה.

 2. לקסי :

  http://www.blacklabor.org/?p=55951#comment-479559

 3. לקסי :

  מחירי הנפט ושינוי כלכלי-פוליטי במזרח התיכון

  http://canthink.molad.org/articles/%D7%9E%D7%97%D7%99%D7%A8%D7%99-%D7%94%D7%A0%D7%A4%D7%98-%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99-%D7%9B%D7%9C%D7%9B%D7%9C%D7%99-%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%99-%D7%91%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97-%D7%94%D7%AA%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9F

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.