חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ארגוני זכויות האדם הגישו בקשה לדיון נוסף בעתירה נגד הריסת בתים עונשית

נושאים זכויות אדם, חדשות, מדיני-בטחוני ב 18.01.15 0:30

המוקד להגנת הפרט, יחד עם שבעה ארגוני זכויות אדם נוספים, הגישו (15.1.2015) בקשה לדיון נוסף בהרכב מורחב, על פסק הדין של בג"ץ שדחה את העתירה העקרונית נגד מדיניות הריסת הבתים העונשית

ארגוני זכויות האדם טוענים בבקשה, כי הריסות בתים מכוח תקנה 119 מלוות את הכיבוש הישראלי מראשיתו. המדובר בסמכות דרקונית ומרחיקת לכת, אשר גררה ביקורת חריפה של משפטנים, אנשי רוח, אישי ציבור, חוקרים, אנשי אקדמיה ומוסדות בינלאומיים. עוד טוענים המבקשים כי: "למרות חזות של מאות פסקי דין אשר דנו בפרקטיקה של הריסה או איטום בתים מכוח תקנה 119, הרי שלמעשה, הטענות המשפטיות המרכזיות שהועלו נגדה לאורך השנים שהיא מהווה ענישה קולקטיבית-אסורה ושהיא מהווה פגיעה אסורה ברכוש מוגנים, לא נדונו ולא הוכרעו מעולם."

בבקשה טוענים עורכי הדין מיכאל ספרד, נועה עמרמי ורוני פלי, המייצגים את הארגונים, כי הסוגיות העקרוניות נידונו רק בשני פסקי דין; הראשון בסוף שנות ה-70 והשני בשנת 1986 ושבפסקי דין הללו נקבע, כי בין אם התקנה מפירה את האיסורים האמורים ובין אם לאו, היא גוברת, בשל היותה דין מקומי. עורכי הדין מערערים על קביעה זו כטעות בניתוח המשפטי וטוענים שבעקבות אותה קביעה, לא נדונו מעולם הטענות עצמן על הפרת האיסורים המפורשים, שקבועים במספר שדות משפטיים, ובעיקר במשפט הבינלאומי, לענישה קולקטיבית והריסת רכוש של אוכלוסייה מוגנת.

הארגונים מתריעים, כי לאחר הצטרפות הפלסטינים לאמנת רומא, הימנעותו רבת השנים של בית המשפט מהכרעה בשאלות המשפטיות שהועלו כנגד תקנה 119 יכולה להוות בסיס לחקירה בבית המשפט הפלילי הבינלאומי. שכן, כפי שנטען בעתירה, בבקשה ובחוות דעת המומחים למשפט בינלאומי שצורפה לה, מדיניות הריסת הבתים מכוח תקנה 119 יכולה להיחשב פשע מלחמה.

עו"ד מיכאל ספרד, אמר בהמשך להגשת הבקשה: "הריסת בתים של בני המשפחות של חשודים בטרור היא כתם מוסרי שהחברה הישראלית והמשפט הישראלי חייבים להסיר. זה ארבעה עשורים שמדינת ישראל מענישה ילדים בשל מעשי הוריהם, ונשים וגברים חפים מכל פשע בשל מעשי קרוביהם. ענישת בני אדם בשל מעשי אחרים היא פשע שחייב להיפסק."

העתירה הוגשה על ידי שמונה ארגוני זכויות אדם – המוקד להגנת הפרט, במקום, בצלם, הועד הציבורי נגד עינויים, יש דין, עדאלה, רופאים לזכויות אדם ורבנים למען זכויות האדם.

הודעה מטעם הארגונים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.