חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת החינוך – הדיון על העברת השירות לילדים חולים מ"תל"לים" ל"קדימה מדע"

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 15.01.15 0:00

מדוע תלמידים חולים אינם נהנים מרצף לימודי לפי חוק חינוך חינם? מדוע דווקא החלשים סובלים ממכרזים המועברים מעמותה לעמותה באמצע שנת לימודים? אלו שאלות שהועלו בישיבת ועדת החינוך שעסקה בהעברת אחריות למתן שירות לילדים חולים בביתם מעמותת "תל"לים" ל"קדימה מדע"

התלמידים המרותקים לביתם מפאת מחלות נהנו משך 24 שנים מבית-ספר נייד שהקימה עמותת תל"לים ביוזמת משרד החינוך. משרד החינוך אינו מתייחס אליו כבית-ספר באמת, אלא כפרויקט חיצוני שאינו מצוי בליבת העיסוק של משרד החינוך וניתן להעביר אותו במכרז מעמותה לעמותה. המורים מועסקים בתנאים של מורי קבלן.

עמותת "קדימה מדע" של אורט העולמי קיבלה את הזכיינות על התלמידים המרותקים לביתם. תל"לים לא ניגשה למכרז.

"קדימה מדע" קיבלה לרשותה רשימה של 1538 תלמידים. למרות שהייתה צריכה לתת את השירות במלואו, כפי שהבטיח יו"ר ועדת החינוך, עמרם מצנע, מ-1 בינואר 2015, היא הגיעה בתאריך 14 בינואר לכ-1129 תלמידים בלבד עד כה. כך דיווח מנכ"ל "קדימה מדע" בישיבת ועדת החינוך בנושא: העברת אחריות למתן שירות לילדים חולים בביתם מ”תללים” ל”קדימה מדע" שנערך ב-14 בינואר. בדיון השתתפו נציגי "קדימה מדע", "תל"לים", הורים, מורים, משרד החינוך ואחרים.

יצחק קדמן יו"ר המועצה לשלום הילד, שהיה אחד הדוברים, ציין את שורש הבעיה: "מפריטים מערכות שאסור להפריט אותן. למה ילדים חולים צריכים לקבל שירות סוג ב' של מורים חסרי זכויות ולא מורים רגילים עם זכויות?"

לצפייה בשידור המלא של הדיון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. ברק :

  אכן ,
  יום עצוב למערכת החינוך. הפרטה אחת יותר מדי.
  הפרטה שבידיו של יו"ר הועדה הניכבד שתמך בהצעת החוק למתן פטור לפרויקטים, וביניהם תללי"ם מלהיות נתונים לחסדי זכייה במכרזים, הייתה בידיו היכולת לעצור מכרז זה.
  פרויקט שהמורים בו מעולם לא התאגדו מאחר ומורי תללי"ם חשו עצמם במשך 24 שנים לא כעובדי קבלן אלא כמורים מוערכים .
  זכויותיהם נשמרו בקפידה והם מעולם לא חשו צורך להתאגד כדי לשמור על זכויות אלו.
  חשוב לזכרו, תללי"ם לא נגשה למכרז משום שיש בו פגיעה בסל הסיוע של התלמידים ודרישה למתן שירותים שאיננה מתמחה בהם (טיפולים פארא רפואיים שגם בתי הספר אינם נותנים אותם אלא באמצעות המתיאו"ת)
  הזכיין החדש נגש למכרז כשהוא כנראה סומך על כך שכל מורי תללי"ם יעברו לעבוד אצלו – מתברר שהדבר לא קורה!
  היעלה על הדעת להאשים את המורים בכישלון האינם חופשיים לבחור היכן ועם מי הם רוצים לעבוד?
  על הזכיין היה להביא איתו מאגר של 250 מורים , 100 מתגברים ועשרות מטפלים לפי רשימה סדורה. יתכבד הזכיין ויפעיל מאגר זה במקום להלין על מורי תללי"ם!
  ולגבי שכר המורים בפרויקט, המכרז דווקא מגלים בתוכו בשורה למורים! העלאה בשכרם מ60 שקלים לשעה ל65 שקלים לשעה, אחד מההישגים של תללי"ם שבכל מכרז הצליחה להביא להעלאה בשכר המורים המסורים העושים מלאכה מורכבת וקשה בהיותם מתניידים בדרכים בין תלמיד לתלמיד. .
  יש לבדוק בעיון רב כפי שנאמר בוועדה מדוע הציע הזכיין החדש למורי חוזים ובהם שכרם לשעה הוא רק 60 שקלים! זאת לאחר שוועדת החינוך הכירה במורי תללי"ם שעברו הכשרה מלאה של לפחות 3 שנים בתללי"ם,
  כמתאימים להיות מורים בבתי תלמידים חולים גם תחת ניהול הזכיין החדש ולכן ראוים לשכר מורה כפי שנקבע במכרז ( שכר מתגבר שבמכרז נקבע ל 30 שקלים לשעה).
  מן הראוי שמר קדמן ילחם כבר מהיום בוועדת החינוך עבור התלמידים בחינוך הרגיל (כ 3300 תלמידים חולים מדי שנה) אשר סל הסיוע הצנוע ממילא שלהם ( 6 שעות אקדמאיות לתלמידי גן – ו ו 8 שעות אקדמאיות לתלמידי ז-י"ב)
  שלהם קוצץ בצורה ניכרת ונלקחה מהם הזכות להשלים את הפערים הלימודיים שלהם בקיץ, זאת בניגוד לחבריהם בבתי החולים שם כיתות הלימודים מופעלות על ידי משרד החינוך ופועלות במתכונת החינוך המיוחד עד אמצע אוגוסט נגזלה מהם .
  תלמידי החינוך המיוחד , שהם רק כ 150 – 200 תלמידים מתוך 3500 התלמידים המקבלים סיוע מדי שנה ממשיכים להינות מכל היתרונות שהיו להם עד כה.
  סל הסיוע שלהם יכול להגיע בהיקפו להקף סל השעות שהיו מקבלים בבית הספר והוראה בבתיהם נמשכת עד אמצע אוגוסט.
  מי יקום וילחם את מלחמת המורים והתלמידים עכשיו כשתללי"ם איננה ניצבת על המשמר לשמור על זכויותיהם?
  האם מה 1 לינואר יהיו תלמידים ומורים אלו נתונים לחסדי "מגבלות התקציב"? האם לכך התכוון כבוד יו"ר ועדת החינוך שדבר על חשיבות הרוח החדשה בה ינוהל הפרויקט ב " מסגרת המדיניות התקציב והחוק"?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כתבה באתר וואללה על מה שהתרחש בוועדת החינוך http://news.walla.co.il/item/2820025

 3. אלה גבאי :

  לכבוד … מי שבאמת אכפת לו

  מצרפת לך נתונים לגבי המכרז לילדים חולים המרותקים לביתם, המחדל החמור של הפגיעה בזכות החוקית של הילדים ללמוד עפ"י חוק חינוך חובה.

  ב 27/10/2014 התבשרנו, במהלך ישיבה בוועדת החינוך של הכנסת, שיש זכיין חדש להפעיל את הפרויקט של שירותי חינוך לתלמידים חולים.
  אחרי 25 שנים מבורכות, עמותת תלל"ים לא יכלה לגשת למכרז, מכיוון ששונו תנאי הסף ותנאי המכרז התבררו שיש פגיעה בשעות הילדים.
  משרד החינוך הודיע, שעמותת תלל"ים תיתן שירות עד 31/12/2014 ואחר כך יתחיל הזכיין לעבוד, באמצע שנת לימודים, מ 1/1/2015.
  ניסינו להגיש עתירה, שהמטרה שלה הייתה לעצור את התחלת עבודת הזכיין החדש עד לסוף שנת הלימודים ולהשאר עם עמותת תלל"ים כדי שהילדים לא יפגעו.
  הדיון נקבע ל 13/1/2015 לאחר ימים מפרכים של דחייה והעברת הדיון מתל אביב לירושלים בגלל משרד החינוך. מספר ימים לפני הדיון קיבלנו מכתב מאיים מעורכי הדין של "קדימה מדע".
  במכתב נאמר, שבמידה ונמשיך לעתירה הם ידרשו הוצאות משפט מאיתנו. ההורים נבהלו מאוד, היות ומדובר על משפחות ללא אמצעים כלכליים, שנאבקות על חיי ילדיהם.
  משכנו את העתירה בשלב זה. המשכנו לעקוב אחרי עבודת הזכיין החדש. הם מגייסים מורים חדשים וגם קיבלו חלק ממורי עמותת תלל"ים. עדיין אין להם קמפוס וירטואלי, שזה למידה מרחוק באמצעות מחשב, דבר שנכתב בתנאי המכרז.
  אין להם עדיין מטפלים פארא רפואיים, ממשרד החינוך נאמר לנו, שברגע שיסיימו את כל קליטת המורים יתחילו לגייס מטפלים לטיפולים. גם זה אחד מתנאי המכרז. יש עדיין ילדים רבים שעדיין לא מקבלים סיוע.
  נחרדתי לגלות, שמשרד החינוך העניק לזכיין החדש 45 יום הזדמנות להתארגן מההודעה הרשמית על הזכייה 15/12/2014 עד ל 31/1/2015. זה אומר, שמשרד החינוך מגן על הזכיין החדש, ולא על הילדים.
  משרד החינוך איפשר לזכיין החדש להתארגן באמצע שנת לימודים ולנו נאמר להמתין בסבלנות.
  הנתונים בשטח לגבי העבודה של הזכיין מצביעה על כך, שהגיעו ללא צוותים חינוכיים לטיפול בילדים ומקימים כרגע את המערך, באמצע שנת לימודים.

  מדוע מוחלף זכיין באמצע שנת לימודים? האם יעזו לשלוח תלמידים רגילים הביתה ויחליפו צוות בבית ספר באמצע שנת לימודים? ילד רגיל שלא ילך לבית ספר שלושה שבועות יקבל ביקור של קצין ביקור סדיר…
  חלק מהילדים, גם הבן שלי, לא זוכים כרגע ללימודים מסודרים כנדרש בחוק… משרד החינוך אחראי למחדל חמור ביותר. משרד החינוך נכשל בתפקידו. בסוף החודש אמורה להסתיים ההתארגנות במלואה. ברור לנו שאין סיכוי שבמספר ימים לא יסיימו
  להקים את כל המערך שהילדים זקוקים לו. מי ייתן את הדין? מי יגן על הילדים הללו? מדובר על ילדים חולים מאוד, חולים סרטן, חולים במחלות נדירות וקשות מאוד, מונשמים וסיעודיים, אחרי תאונות דרכים, פיגועים והשתלות,
  מחלות לב ומעיים ופגיעה במערכת החיסון.
  מדינת חוק חייבת לעצור את הזכיין ולמנוע את הפגיעה בילדים שלנו…

  בידינו נתונים מהמכרז המקורי…
  הוכחות ברורות למחדל…

  שרונה נמר
  אימא לנער חולה מאוד שמחכה בביתו לסיוע
  אלה גבאי
  אמא לילדה חולה מאוד שמחכה מאוד לסיוע בימים המעטים שהיא בבית הספר ובימים הרבים ששוכבת בבית

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה פשוט מזעזע וכל הכבוד לעבודה שחורה שנותנת ביטי עקבי לעוול האיוולתי הזה.

  השאלה היא מה אפשר לעשות בתאכלעס לטוח המיידי, ומה צריך ללמוד מכאן לגבי העתיד.

  האם הנושא עלה לדיון באחד מערוצי התקשורת, נניח אצל קרן נויבך?
  אם לא איך אפשר לדחוף אותו לשם?
  אם כן, מה התגלגל מזה?

 5. אלה :

  הד ציבורי

  אני קוראת לכל מי שאכפת לו למממש את חוק חינוך לכל ילדי ישראל לעזור לנו להוביל להענקת חינוך ראוי גם לילדינו

 6. עבודה שחורה » חיזוק היהדות בתקציבים, בבתי-ספר ייחודיים על-אזוריים ועוד – השבוע שהיה בחינוך – 19 :

  […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.