בלי להתנצל: בנט גונב קרדיט על מאבקי העובדים וההסתדרות

קריאה בסרט החדש מבית מדרשו של הבית היהודי, "בנט עושה". איך הישגי מאבקים חברתיים הופכים לכרטיס הבחירות של השר שמתנגד לעבודה מאורגנת?

מאת: גבי גולדמן

סצנת פתיחה, שתי תלביביות רצות בפארק:

תלביבית א': "שמעתי שהולכים לבנות איזה 200 מעונות חדשים לילדים".
תלביבית ב': "200 מעונות? באיזה קטע?"
תלביבית א' : "יוזמה של בנט".

אז זהו, שלא.

הקמת המעונות המספקים חינוך חינם מגיל שלוש היא בערך ההמלצה היחידה שיושמה מבין המלצות ועדת טרכטנברג, שהתכנסה בעקבות המחאה החברתית בקיץ 2011, ולכן יש הקוראים להם בחיבה "מעונות טרכטנברג". למעשה החוק המורה על הקמתם התקבל כבר בשנת 1984 (נפתלי בנט היה עדיין בתיכון) ולא יושם בפועל ברוב חלקי הארץ, בגלל, ניחשתם נכון, תקציב.

מעניין ששר הכלכלה לא לקח קרדיט על הצד הפחות חמוד של המעונות שהוקמו ללא תשתית מספקת וללא מספיק כוח אדם. גננת אחת וסייעת אחת על גדוד של 35 זאטוטים שרובם עדיין בחיתולים זה לא משהו שמשוויצים בו בתשדיר בחירות, כי 35 זאטוטים עם חיתולים עושים (ווינק, ווינק) הרבה.

סצנה שנייה, עדיין בפארק:

תלביבית א': "המאבטח בבניין סיפר שהעלו את השכר לכל המאבטחים בבניין ב-1,000 שקל"
תלביבית ב': "אלף שקל? מי העלה?"
תלביבית א': "בנט. ולא רק למאבטחים, גם לכל עובדי הניקיון הוא העלה באלף שקל".

בפברואר 2014 שר הכלכלה בנט אכן חתם על צו הרחבה שהעניק שיפור משמעותי בתנאי השכר של עובדי הניקיון במגזר הציבורי. למי שלא בקי במונחים, צו הרחבה הוא צו המוצא על ידי שר הכלכלה ומרחיב את תחולתו של הסכם קיבוצי על קבוצות עובדים שאינן כלולות בהסכם.  ובמילים פשוטות: חצי שנה קודם לכן ההסתדרות וארגון חברות הניקיון בישראל חתמו על הסכם קיבוצי ששיפר את השכר ותנאי העבודה של עשרות אלפי המנקים/ות החברים בארגון. שר הכלכלה בנט (לא ברור למה חיכה חצי שנה) נענה לבקשת ההסתדרות ופשוט אימץ את אותו הסכם כך שיחול גם במגזר הציבורי ועל מנקים/ות במגזר הפרטי שלא חברים בארגון. משר שעושה כל כל הרבה, אפשר היה לצפות שדווקא ייזום מהלך כזה, ולא ייגרר אחריו, לא?

להמשך קריאה ב"שיחה מקומית"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply