סכנת קרינה בבתי-ספר – דיון בוועדת החינוך

ארגוני ההורים התריעו מפני שימוש הולך וגובר ברשתות אלחוטיות העלול לגרום נזקים לתלמידים. יו"ר הוועדה עמרם מצנע: הכתובת לטיפול בקרינה היא הרשות המקומית. ברשויות חלשות, הוא ממליץ שמשרד החינוך יבדוק

מאת: דליה בלומנפלד

ועדת החינוך של הכנסת בראשות ח"כ עמרם מצנע קיימה דיון מעקב בנושא התמודדות עם איום הקרינה בבתי הספר ובמוסדות חינוך.

ארגוני ההורים שנכחו בדיון התריעו מפני השימוש ההולך וגובר ברשתות אלחוטיות במערכת החינוך ובנזקים הנגרמים לילדים רגישים לקרינה. הדיון עסק גם בקרינה ממקורות חשמל כגון קווי מתח, ארונות חשמל וכו'. ההורים ביקשו לחייב את הרשויות המקומיות, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה לפרסם באופן שקוף ונגיש את תוצאות בדיקת הקרינה במוסדות החינוך, ואת הדרכים לטיפול בבעיה. חברת החשמל התבקשה לפרסם במקום נגיש, לידיעת הציבור, את מיקומם של קווי מתח גבוה ואת הפעולות הנעשות למניעת קרינה במרחב הציבורי.

ממשרד החינוך נמסר בישיבה כי הם פועלים על פי עקרון הזהירות המונעת וכי הופצו חוזרי מנכ"ל הדורשים מבתי הספר לצמצם ככל האפשר את הקרינה מהרשתות האלחוטיות – "קבענו שבכל מקום שאפשר להשתמש ברשת קווית, שכך יעשה", אמר ד"ר עופר רימון, מנהל מינהל תקשוב טכנולוגיה ומערכות מידע במשרד החינוך. עוד הוסיף  כי נעשו כבר למעלה מ-1000 בדיקות בבתי ספר בכל הקשור לקרינה מרשתות אלחוטיות ולא נמצאה בעיה. "אנחנו מגלים לא מעט חריגות בקרינה ממקורות חשמל ושולחים את הדו"חות למשרד להגנת הסביבה ולרשויות המקומיות להמשך הטיפול".

זוהר לביא, נציג חברת החשמל הודיע כי חברת החשמל תקיים סקר במשך השנה הקרובה של כל מקורות ה-ELF  -  בצמוד לבתי הספר (קרינה ממקורות חשמל).

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע, שקיים מספר סיורים בבתי ספר בהם התגלו רמות קרינה חריגות,  אמר כי הכתובת לטיפול בקרינה היא הרשות המקומית והיא זאת שצריכה לאתר את המומחים שיבדקו את הקרינה וימזערו את נזקיה. יו"ר הוועדה המליץ למשרד החינוך לבצע את בדיקות הקרינה בבתי ספר ברשויות חלשות או בכאלה שאין בהן יחידות סביבתיות והוסיף כי השקיפות ושיתוף הפעולה עם ההורים וארגוני ההורים הכרחיים לצורך הרגעת הרוחות וטיפול יעיל בבעיה.

הודעה שפרסמה ועדת החינוך של הכנסת

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply