postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » היחידה לניהול תוכניות חיצוניות מתירה הכנסת תאגידים עסקיים לחינוך

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

היחידה לניהול תוכניות חיצוניות מתירה הכנסת תאגידים עסקיים לחינוך

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.01.15 0:07

היחידה שהוקמה במשרד החינוך היא גוף המקבל תוכניות לימוד חיצוניות מתאגידים של המגזר השני (למטרות רווח) והשלישי (לא למטרות רווח), מאשר אותן ומציע אותן למנהלי בתי-ספר. ועדה בבית-הספר תחליט אילו תוכניות חיצוניות לאמץ. כך מסיר משרד החינוך את האחריות מעצמו ומעביר אותה לבתי-הספר

מאת: דליה בלומנפלד

עליית מדרגה בהתפרקות משרד החינוך מסמכויותיו והעברתן לגופים חיצוניים

מרכז המחקר והמידע של הכנסת פירסם מסמך בשם "תוכניות חיצוניות במערכת החינוך", ממנו ניתן ללמוד על גודל ההפרטה שמבצע משרד החינוך במערכת החינוך.  עיון מעמיק במסמך מלמד על תהליכי הוויתור של משרד החינוך על סמכויותיו בתקופת כהונותיהם של תמיר, סער ופירון מאת: דליה בלומנפלד

לקריאה נוספת

במסווה של סיסמאות לשיפור החינוך, שי פירון פתח את הדלת לרווחה להכנסת גופים עסקיים למטרות רווח למערכת החינוך. הם ודאי לא ישפרו את החינוך.

פתיחת הדלת היא באמצעות הגוף שנקרא: "היחידה לניהול תוכניות חיצוניות והקשר הבין מגזרי" בתוך המינהל הפדגוגי. היחידה אמנם מגדירה את עצמה כאחראית להסדרת נושא התוכניות החיצוניות הפועלות במוסדות החינוך, אך למעשה היא דלת הכניסה של תאגידים מסוגים שונים ובהם גופים עסקיים למערכת החינוך.

אתר תוכנית היחידה, שנבנה כפיילוט בשלב הנוכחי, מזמין תאגידים להזין את תוכניותיהם באתר. תפקידה של היחידה הוא לבדוק את התוכניות בדיקה מינהלית ולאשר אותן. לאחר שאושרו, יופיעו באתר. מנהלי בתי-ספר מוזמנים לבחור תוכניות מתוך המאגר באתר לצורך יישומן בבתי-הספר. האתר מאפשר כניסה למערכת לתאגידים וכניסה למאגר התוכניות למנהלי בתי-ספר. כך הופך משרד החינוך מרשות הממונה על החינוך והאחראית עליו, לגוף המתווך בין תאגידים הבונים תוכניות לבין בתי-ספר שישתמשו בהן.

חשוב להדגיש כי היחידה פונה לא רק לתאגידים שלא למטרות רווח (המגזר השלישי), אלא גם לתאגידים עסקיים למטרות רווח (המגזר השני). מערכת "הזווית השלישית" פרסמה באתרה קול קורא לתאגידים להירשם למאגר הממוחשב של משרד החינוך, והיא מציינת ש"ככל שמדובר בחברה עסקית, תעשה הפניה לוועדה לאישור שילוב פרסומת מסחרית." כך נכנסים דרך הדלת הראשית של משרד החינוך תאגידים עסקיים למטרות רווח לבתי-הספר, וגם יאשרו להם לשלב פרסומת מסחרית בהם.

יש לציין כי המידע על קיומם של גופים חיצוניים במערכת החינוך עורר בזמנו הדים תקשורתיים. הנחת הציבור הייתה שמשרד החינוך הוא המצוי בבתי-ספר בבתי-ספר ולא גופים חיצוניים. הכנסת חוקקה חוק האוסר פעילות מסחרית בבתי-ספר מבקר המדינה חקר את מעורבותם בחינוך ותאר אותם כהפרטה הסמויה במערכת החינוך. יולי תמיר, שרת החינוך בזמנו, הזמינה מחקר בנושא. המכון ליזמות בחינוך ממכללת בית ברל חקר וועדת החינוך של הכנסת דנה בכך. התגובה הציבורית המסתייגת מהכאוס בכניסת גופים חיצוניים לתוך מערכת החינוך, וההתנגדות המשתמעת להפרטת החינוך לא מנעו משר החינוך פירון להתיר ליחידה הזו הכנסת תאגידים עסקיים לחינוך.

היחידה  לתוכניות חיצוניות במינהל הפדגוגי מתירה כלאחר יד הכנסתם של תאגידי המגזר השני, הפועלים למטרות רווח, לתוך מערכת החינוך, כאילו ברורה מאליה הסחרת החינוך והכנסת שיקולי רווח כספי לתוך החינוך. ההפרטה הסמויה הפכה להפרטה בדלת הראשית.

באמצעות הקול הקורא באתר היחידה לתוכניות חיצוניות, משרד החינוך מאפשר למסה כבדה של תאגידים להיכנס לבתי-הספר. מצד שני, משרד החינוך מסיר את עול האחריות מעצמו ומעביר את הסמכות לשלב תוכניות חיצוניות לבתי-הספר עצמם. בית-ספר הרוצה לשלב תוכניות של גופים חיצוניים, תוקם בו ועדה בראשות מנהל בית-הספר, והיא תכלול מורים מצוות בית-הספר, נציג אגף החינוך ברשות המקומית, נציג הפיקוח ונציג ההורים. הוועדה תחליט אילו תוכניות היא רוצה לשלב בבית-הספר. (ראו פה) נוהל זה מעלה את השאלה אם בית-ספר הרוצה לשמור על איכות פדגוגית יוכל לעמוד נגד לחץ של תאגידים בעלי עוצמה, המעוניינים להכניס תוכניותיהם אליו?

הכנסת גורמים רבים לתוך ועדה בית-ספרית עלולה גם היא להוות סכנה לאיכות הפדגוגית של תוכנית חיצונית בבית-הספר. נציגות הורים אינה נציגות פדגוגית, והיא מאפשרת הכנסת שיקולים לא פדגוגיים לוועדה כזו. מעורבות נציג רשות מקומית או פיקוח עלולה גם היא להכניס שיקולים זרים להכללת תוכנית חיצונית בבית -ספר.

יתר על כן, יש לשים לב לכך, שהיחידה לתוכניות חיצוניות במשרד החינוך בודקת את התוכניות רק בדיקה מינהלית , לא פדגוגית. בכך היא מאפשרת להכניס לבתי-ספר כל מיני תוכניות, לאו דווקא טובות פדגוגית. היחידה אינה קובעת קריטריונים לתוכניות הללו, לא קריטריונים דיסציפלינאריים ולא אינטר-דיסציפלינאריים. המשמעות היא שאפשר להכניס כל תוכנית לבית הספר, אם הנוגעים בדבר יחוו עליה דעה חיובית. המקצועיות הפדגוגית אינה נלקחת בחשבון.

יש לזכור כי עבודת מנהל בית-הספר היא קשה ומורכבת. גם עבודת ההוראה של המורים היא קשה ולוחצת. ספק רב אם הטלת תפקיד נוסף של השתתפות בוועדה לאישור תוכניות חיצוניות על צוות בית-הספר תשביח את העבודה החינוכית בבית הספר. אתר היחידה לתוכניות חיצוניות פורש את דרך העבודה לשילוב תוכנית חיצונית בבית-הספר. הדרך מורכבת ומסובכת. האם צוות ההוראה הקורס גם כך מעבודה ימלא את כל ההנחיות המופיעות באתר כדי להכניס תוכנית חיצונית לבית-הספר? סביר שלא.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לכתב את ד"ר ניר מיכאלי - יו"ר המזכירות הפדגוגית

  ד"ר ניר מיכאלי נכנס לתפקידו כיו"ר המזכירות הפדגוגית ערב עזיבתו של שר החינוך. אחד הנושאים שהעסיקו את ניר מיכאלי הוא נושא ההפרטה במערכת החינוך. עכשיו הפרטה זו נכנסת ונוגסת בדיוק בתחום שבו הוא עוסק.
  http://portal.macam.ac.il/ArticlePage.aspx?id=3221
  הכתבה הזו פשוט צריכה להגיע אליו – הוא אמור להיות מכותב אליה.

 2. אחד שיודע :

  אסור שחפירון יחזור למשרד!

  הנ"ל חבר לאנשי עסקים בדוח (דברת) שהכשיר הפרטה (תחת הכותרת "חינוך ציבורי") ובתנועה ("הכל חינוך" של לאוטמן) שנועדה לממשו, הקים את היחידה במשרד כדי לאפשר זאת (ב"ייעוץ" של כותבת הדו"ח מבית-ברל, כדי לנטרל אותה!), ולבסוף מינה את מיכאלי למזה"פ כדי להפכו מדוברמן לפודל. בין לבין הלביש כיפה ענקית על המערכת.

 3. דליה :

  לתגובה 1
  ניר מיכאלי מונה להיות יו"ר המזכירות הפדגוגית. היחידה לתכניות חיצוניות היא חלק מהמינהל הפדגוגי. יש הבדל בין מינהל פדגוגי למזכירות פדגוגית. המזכירות הפדגוגית לא אחראית על היחידה הזו, אלא המינהל הפדגוגי. ראה קישור למבנה הארגוני של משרד החינוך מתקופת יולי תמיר http://cms.education.gov.il/NR/rdonlyres/9F197824-9BDF-4FCF-AD48-E51EE1DD37A0/69864/17.pdf

 4. דליה :

  מנהל המינהל הפדגוגי הוא אריאל לוי. הוא האחראי על היחידה הזו. קישור ליחידה http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/MinhalPedagogi/Agafim/nihul_tochniyot.htm

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.