בין גבעת עמל ומאגרי הגז

על אילו נושאים הימין לא רוצה שנדבר במערכת הבחירות

מאת ק. טוכולסקי

שבוע מעניין עובר עלינו, למרות הניסיונות של הליכוד לדבר אתנו רק על דאעש איראן וחמאס, בצד טפטופי הירי של קריסת ההרתעה בדרום, או השחיתות של מפלגת הלוויין העיקרית של הליכוד בעשור האחרון, מתחילה להיחשף המציאות אותה מנסה השלטון להסתיר. מונופול הגז וסכנתו למדינת ישראל, והעוני המאיים על יותר ויותר אזרחים הם המורשת של שלטון ביבי ושותפיו. מי שהתעורר הבוקר וראה תמונות מגבעת עמל יכול היה להבין שהיום זה הם ומחר זה אנחנו. טייקון אחד גומע את משאבי הגז של האזרחים בידו האחת ומשלח אזרחים מביתם בידו השנייה והכל בחסות המשטר.

כן תוך ימים ספורים יכולנו לראות איך ראש הממשלה מתרברב על הוצאה ממשלתית לטובת אבטחת מתקני הגז בידי חיל הים לטובת רווחיו של טייקון בצד שילוח של מאות שוטרים כנגד אזרחים חפים מפשע הנלחמים על ביתם. זוהי ישראל של ממשלת ביבי השלישית ואם לא נדאג כבר כעת שלא תהיה לו ממשלה רביעית, המצב רק ילך ויחמיר. הזדעקותם של ביבי סילבן שלום ויאיר לפיד לטובת נובל אנרג'י ותשובה וכנגד דרישותיו הלגיטימיות (גם אם לא מספיקות) של הממונה על ההגבלים העסקיים מראה שוב לטובתו של מי השלטון הזה דואג. ביבי יכול לעשות שרירים מול האמריקאים בחלוקת היתר בנייה שהוא מקפיא חמש דקות אחר כך, עם תאגיד האנרגיה מארצות הברית הוא לא מתעסק.

זוהי ישראל ערב בחירות 2015. השאלה היא לא רק שאלת יוקר המחיה בסופר, אפילו לא בתוספת שאלת יוקר הנדל"ן וגם לא רק בשאלת השחיתות. זאת לא השיטה שמושחתת, גם לא כל הפוליטיקאים. השחיתות היא שחיתותו של הימין בישראל, שחיתות מובנית באדונים שהימין משרת, בשיטה שהימין רוצה. זה נכון בישראל וזה נכון בכל מקום אחר. אזרחי ישראל צריכים לבחור בין הלאמת שדות הגז לבין אובדן הגז לטייקונים מקומיים ותאגידים זרים. ישראל צריכה לבחור בין דיור מובטח לכל אדם לבין סכנת הפינוי המרחפת מעל כל בית. הבחירה הזו היא בחירה פשוטה בין ימין ושמאל, בין מפלגות משרתות הון למפלגות משרתות מעמד. מי שטובת האדם העובד והנתמך, המעמד הבינוני והמעמד החלש לנגד עיניו צריך להצביע מרצ או חדש.

על זה צריך לדבר. ביבי ירצה משום מה לדבר על החמאס. אחרי המפלה בעזה אני לא מבין איך מישהו לוקח את הבדיחה העלובה הזו של ראש ממשלה ברצינות. אבל עובדה שלוקחים, מנגנוני התעמולה שלו חזקים. עכשיו הם חורקים סביב הגז וגבעת עמל. עכשיו הזעקות של מי שמפונים בשביל שיקימו עוד מגדלים לטייקונים מעוררות אי נוחות בציבור האדיש, עכשיו סירחון השוד של הגז כבר זולג ללא מעצור וללא הפרעה ומעיר את הציבור משנתו. עכשיו השיטה של מכערים ולוביסטים שמנווטים חברי כנסת לשירותם של בעלי הון תמורת שוחד כבר אינה ניתנת להסתרה. במשרדים של חדש ומרצ לוביסטים של חברות גז לא מוצאים אוזן קשבת, יותר מכך. הלוביסטים בכנסת זה רק קצה הקרחון. בלשכותיהם של חברי הכנסת מחדש ומרצ לא יושבים אנשים שמסעות הבחירות שלהם מומנו בידי בעלי אינטרסים זרים, תאגידים וטייקונים. אין שם שליחים ממנצ'וריה. גם ברוב הלשכות של מפלגת העבודה אין.

הציבור צריך לבחור, זה לא סתם זאת אינה גזירת גורל וזה לא נפל מהשמיים. ככה זה עובד, בוחרים מפלגות משרתות הון והמדינה מדרדרת. אם אנחנו רוצים שליטה בגז, דיור ציבורי נגיש, מחירי נדל"ן שפוים ומדיניות חות וביטחון שפויה אנחנו לא יכולים לבחור משרתי הון לאומנים. די פשוט תכלס. על זה אנחנו הולכים לבחירות, לא סתם ולא במקרה. הגרועה שבממשלות ישראל התפרקה לה כנס משמים. עלינו מוטלת החובה שהממשלה הבאה כבר לא תהיה כזו ולכן צריך לדבר על הנושאים האלו, על גז ודיור, על זכותם של אנשים לבית ולא על מה שהימין רוצה.

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

8 Responses to “בין גבעת עמל ומאגרי ×”×’×–”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  טוכולסקי

  1. עוד לא ברור באיזה מסגרת חד"ש הולכת לבחירות.
  2. בדיוק מהסיבות שהזכרת, צריך בשלב הזה להבטיח שבפריימריז בעבודה יבחרו האנשים הנכונים.
  כמו שזה נראה כרגע – צפויות תוצאות לא מלבבות בכלל עבור סדר היום שאתה מציג כאן בצדק.

 2. אייל הגיב:

  מי שמובילה את גירוש תושבי גבעת עמל היא קואליציית "שמאל" בראשות איש מפלגת העבודה חולדאי, סיעת מרצ ועיר לכולנו בה יש לחד"ש רוב בסיעה. תשובה עשה את הצבר ההון הראשוני שלו בבניית קו בר לב. השטח היה בבעלות חברות הסתדרותיות שלא עשו כלום לרווחת התושבים. בדיונים בכנסת בשנות השמונים חברי הכנסת מהמערך קראו לתושבים פולשים

  אז קצת קשה גם למפלגות האלה לדבר על גבעת עמל

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  עירייה לא יכולה לשלוח משטרה, עירייה לא יכולה להתנגד לצווים של בתי משפט, עירייה לא אחראית על דיור חלופי, עירייה לא העבירה פליטים ממקום למקום. תחת שמי הליכוד בשלטון הימין בארץ ישראל יהודים מפנים יהודים וכל הימין לא שם. ראיתי בגבעת עמל את אילן גלאון ודב חנין. מירי רגב עשתה קצת רעש למענם אבל כשמירי רגב רוצה משהו באמת היא עושה יותר מקצת רעש.

  אנונימי
  תצביע בפריימריז לעבודה למי שאתה רוצה, אחר כך לכנסת תצביע למפלגות שלו ילכו לקואליציה של ביבי. אם אתה מאמין שהעבודה לו בכיף. מפלגת העבודה של היום יש בה מחנה ס"ד קטן ומפוצל לא יעיל ולא משפיע. במקרה הטוב זה יהיה כמו אצל רבין, שותפות פסיבית להפרטות ענק במקרה הרע אני לא רוצה לחשוב בכלל איך זה יראה.

 4. אייל לק. הגיב:

  מצטער ק', אבל לא עשית טיפת מחקר על המעורבות הנוכחית של העירייה בפינוי, בשינוי התב"ע ואתה מתעלם מהמעורבות ההסטורית של מפלגת העבודה בכל פסיק בתולדות ההזנחה של התושבים שהובאו לשם על ידי ההגנה ובן גוריון

  בבחירות האלה יש מאבק בין גוש קפיטליסטי אנטי דמוקרטי לבין גוש קפיטליסטי שמעוניין בתחפושת יותר ליברלית ואת חד"ש שכנראה תסתיר את עצמה בגוש הערבי או בגוש החוסם.

  יש צורך דחוף בהעלאת רעיונות סוציאליסטים בקמפיין הנוכחי, אבל צריך להודות שכרגע נראה שלצורך הזה לא יהיה ביטוי מפלגתי

 5. ק. טוכולסקי הגיב:

  אייל לא נכון. תחת שלטון של מרצ וחדש לא יפונו אנשים מביתם ללא דיור חלופי.
  יש רעיונות סוציאליסטיים ויש פוליטיקאים סוציאליסטיים ואם עריית תל אביב היתה מנוהלת בידי חדש באמצעות ראש העיר זה היה נראה אחרת. אתה יודע מה אפילו מרצ.

 6. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  בודאי שהיתה הזנחה הסטורית של מפלגת העבודה.אבל העובדה הבסיסית שלעולם לא ניסו לפנות את התושבים,ואפילו היה מדובר בפתרונות של דירה מול דירה.
  זה בזמן הליכוד הניאו ליבראלי שכל הרוע פורץ.
  משטר ההפרטה שהחל ממהפך 1977 והלאה,הוא שיצר טייקונים חסרי לב כמו תשובה,והוא בסופו של דבר האחראי למה שקורה בגבעת עמל ולמה שמנסים לעולל לאנשי כפר שלם.

 7. נילי הגיב:

  לא ימין ולא שמאל, עדיף מרכז, המרכז את השמאלני הנוטה ימינה והימני הנוטה שמאלה. המרכז מבטיח לנו ומקיים לפחות. הם הוכיחו את עצמם בשנה ו8 האחרונות וחבל שעצרו אותם אני בעד לתת להם להמשיך.

 8. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  מה בדיוק עשה המרכז ב-8 השנים האחרונות.
  "לתת להם להמשיך" במה?

Leave a Reply