חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ינון מגל – זה שלא מתבייש

נושאים בחירות 2015, עלו ברשת ב 28.12.14 23:23

על הקו הבלתי-מתנצל, האגרסיבי-אקטיבי, המגדיר-מדיר, שייצג ינון מגל בתקשורת ומעתה – בפוליטיקה 

מאת חנוך מרמרי (העין השביעית)

לפני פחות מחצי שנה, בעיצומם של ימי "צוק איתן" הוביל ינון מגל בכלי התקשורת רב התהודה שבראשו עמד, קמפיין התעוררות תחת הסיסמה "קודם כל ישראלי". כדי לחזק ולהבהיר את עמדתו, אמר בריאיון למוטי קירשנבאום וברוך קרא ב-17 ביולי: ״אני קודם כל יהודי וישראלי ואחר כך עיתונאי". בהמשך הריאיון אמר: "יש לי גולשים, יש לי צופים, יש לי קוראים שהם קוראים ישראלים – ואני כשליח ציבור מספק להם את האינפורמציה דרך הפריזמה הישראלית. זה אתר ישראלי, זו טלוויזיה ישראלית".

הקמפיין הזה לחיזוק הישראליות שבישראלים התנהל בעוצמה יתרה נגד יריב דמיוני. מזה שנים, לא היה הציבור מלוכד מאחורי הדרג המדיני והצבאי כפי שהיה במהלך המבצע הזה. למעשה, רוב כלי התקשורת הישראליים מיעטו לעסוק בנעשה מצדו השני של גבול הרצועה, בעיקר מטעמי נוחות. בשום שלב משלבי המבצע לא התנהל כאן מאבק נוקב בין מתנגדי המבצע לתומכיו, ולכל היותר התנהל כאן ויכוח עד כמה להרחיק לכת במבצע על פי מדדי תועלת ונזק. גם הקולות המעטים שביקרו את התנהלות המבצע, במיוחד בימי ההפצצות המסיביות על עזה, עשו זאת בדרך כלל מסיבות טקטיות, מחשש לאובדן הלגיטימציה המדינית והבינלאומית למבצע ולאו דווקא מטעמים הומניטאריים.

"הפריזמה הישראלית", לשיטת מגל, היא פילטר המסנן את מה שלא רוצים להראות, מסיבות רעיוניות. מכיוון שעיתונות במיטבה מחויבת להראות גם את הצדדים הפחות מעודדים של המציאות, ניתן לראות שמגל לא ממש מחויב לערכי העיתונות הללו. הוא לא רק נמנע מלהתעמת עם הגולשים, הצופים והקוראים "שלו", אלא גם העמיד עצמו בראש המחנה הפטריוטי כולו – דבר שהופך אוטומטית ישראלים נלהבים קצת פחות ממנו ל"אחרים" ואולי לאויבים מבית. הוויכוח עם ינון מגל לא התנהל כלל בשדה העיתונות ולא עסק כלל בשאלה מהי עיתונות נכונה ומהן חובותיה, וגם לא נגע בשאלה מהם גבולות השיווק שמציב לעצמו עיתון ראוי והאם פטריוטיות גאה ופסקנית היא מה שיעמיד אתר חדשות על רגליים איתנות – ובעקבותיו את העם כולו.

לקריאת המאמר המלא

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.