חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תלמידים מרותקים למיטותיהם – עמותת "קדימה מדע" תחליף את תל"לים

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 18.12.14 1:00

תגובה למכתב הורה לתלמידה המרותקת למיטתה, מטעם סיעת ש"ס, מלמדת כי עמותה של אורט העולמי בשם "קדימה מדע" תחליף את עמותת "תל"לים" המנוסה. ועדת החינוך דנה בנושא, וביקשה לעצור את המכרז ולתקנו. כמו כן ביקשה הוועדה שהמורים הנוכחיים ימשיכו בעבודתם עד סוף שנת הלימודים. אך מה יהיה  בשנת הבאה?

מאת: דליה בלומנפלד

במענה למכתב המופיע ברשומה זו, הגיעה תגובה מחברי הכנסת של מפלגת ש"ס. מהמכתב מתברר כי ועדת החינוך ניהלה דיון בעניין שירותי התמיכה לתלמידים המרותקים למיטותיהם. מי שקיבלה את הזכיינות בעקבות המכרז החדש היא עמותת "אורט העולמי", ששמה בארץ "קדימה מדע". בשל ליקויים שנתגלו במכרז, ביקשה ועדת החינוך לעצור את המכרז ולתקנו, וכך היה. מאחר שהחלפת הזכיין מתבצעת באמצע שנת לימודים, ביקשה ועדת החינוך שהזכיין החדש יאפשר למורים הנוכחיים להמשיך לעבוד עד סוף שנת הלימודים.

השאלות הנשאלות הן. אם כבר קיימת עמותה שמתמחה בטיפול בתלמידים המרותקים למיטותיהם, מדוע להפסיק פעילותה בשל העברת הזכיינות לעמותה אחרת? האם לא מן הראוי היה להשאיר את עמותת תל"לים לטפל בתלמידים הללו. האם המכרז הוא כורח המציאות, האם לא ניתן היה לוותר עליו?

שאלה נוספת העולה לאור המכרז היא אם המכרז צמצם את מספר השעות ואת זכויות המורים, ברור הוא שהשירותים שיינתנו לתלמידים בעקבות המכרז הזה, יהיו פחות איכותיים, ומי שיסבול מכך הם התלמידים הללו, המוחלשים ממילא לאור מצבם. האם לא מן הראוי הוא לדאוג לתנאים נאותים ולכבד את זכות התלמידים ללימודים איכותיים?

להלן התגובה שהתקבלה מטעם סיעת ש"ס:

"קיבלנו ללשכתנו את פנייתך שנשלחה לידי ח"כ אריה דרעי. מאחר וח"כ משולם נהרי הוא הנציג מטעם הסיעה אשר חבר בוועדת החינוך והשתתף בדיון בעניין הנדון, מצ"ב תגובתנו.

ביום 27-10-14 התקיים דיון בכנסת בנושא "שירותי תמיכה לילדים חולים" אשר שם נדונו כלל הדברים האמורים בפנייתך. כידוע, במשך 24 שנים עמותת "תללי"ם" העניקה את שירותי התמיכה לילדים חולים ועל עשייתם המבורכת נתונה להם הערכה רבה. אך לאחרונה, יצא משרד החינוך במכרז חדש לגבי "שירותי תמיכה לילדים חולים". הועדה דנה בתנאי המכרז החדש ומצאה מספר ליקויים ובשל כך משרד החינוך עצר את המכרז ויצא במכרז מתוקן עפ"י ההערות שהושמעו בוועדה. יש לציין כי עמותת "תללי"ם" לא ניגשה למכרז החדש, ועמותת "אורט העולמי" ששמה בארץ "קדימה מדע" זכתה במכרז, והיא צפויה להתחיל לספק את שירותיה ביום 1-1-15.

בתום הדיון הגיעה הועדה למסקנות הבאות:

 1. טובת הילד היא העומדת בראש סדר העדיפות של הוועדה ומשרד החינוך. עם זאת, לא תמיד כל ילד וילדה מקבלים את המגיע להם ואת מלוא השירות לו הם נזקקים.
 2. מכיוון שמתן השירותים על ידי הזכיין צפוי להתחיל ביום 1-1-15, שזו אמצע שנת לימודים, הועדה דרשה ממשרד החינוך ומהזכיין החדש להמשיך בשנה הנוכחית להעסיק את המורים העובדים כיום במערכת בהיקף העסקתם הנוכחית.
 3. כמו כן, הוועדה גם ביקשה כי הזכיין החדש ישתדל להמשיך להעסיק את המורים הנוכחיים גם בעתיד. אין ספק כי יש חשיבות לקשר בין התלמידים והמורים. זהו קשר אישי שנבנה במשך שנים ויש חשיבות לידע, לניסיון ולוותק. יו"ר הוועדה ייפגש עם הזכיין החדש לנושא זה.

לאור האמור עולה כי השנה המורים המקצועיים ימשיכו בעבודתם כרגיל, ואנו גם מקווים שהם יגיעו להסכמות עם המפעיל החדש וימשיכו גם בעתיד.

בברכה,

ליטל הילמן, עו"ד

יועצת פרלמנטרית לח"כ משולם נהרי"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

11 תגובות

 1. משתמש אנונימי :

  מדברי משולם נהרי בישיבה בה הוכרז על הזכיין החדש:

  האמת היא שאני מופתע, וגם מאוד מאוכזב. כשעיינתי בסדר-היום, על מה הדיון, שם נכתב: דיוני מעקב: הצעת חוק חובת המכרזים (תיקון – משרד החינוך), התשע"ג-2013, שירותי תמיכה לילדים חולים (תלל"ים). ואני לתומי סברתי שהנה בא סוף וקץ לכל צרותינו, תחילה וראש לפדיון נפשנו, אחרי כשנה וחצי של דיונים אין-סופיים לגבי תיקון חובת המכרזים, שכל עניינה של תיקון ההצעה היא לאפשר לגופים שיש להם הניסיון, היכולות וההתמחות, וגופים שמשרד החינוך הקים אותם – הם לא צמחו לבד, אלא משרד החינוך יזם, פעל, דחף, תמך ועשה הכול כדי שהגופים האלה ייתנו מענה לצרכים המיוחדים. ואין מישהו שבקי, לפחות יהיה לו הניסיון כמו הגופים הללו.

  והנה אנחנו שומעים שכבר היה מכרז, ואין מה לעשות. למרות שזה לא היה הנושא; הנושא הוא דיון בחובת המכרזים. משרד החינוך אז התנגד יחד עם האוצר לתיקון החוק, שגם היושב-ראש וגם אני ועוד הרבה-הרבה חברי כנסת, יש לו תמיכה רחבה מאוד, חתומים על הצעת החוק הזו. שם מוזכר בפירוש, בין יתר הגופים המתמחים בכל מיני תחומים, גם תלל"ים בנושא הזה שאנחנו דנים בו. והאוצר אמר: בואו נקבע נוהל. נכון, אף אחד לא אמר שהגופים האלה לא מתאימים ולא צריכים להמשיך, אלא הוא אמר: במקום לעשות תיקון לחוק בואו נקבע נוהל שבו אנחנו נסדיר את האפשרות הזו, שהגופים הללו ימשיכו ללוות את זה. כמובן, בנוהל הם אמרו שאנחנו נאפשר לעוד גופים להצטרף ולשמוע אותם ולראות אם מתאימים לזה.

  היה דיון מתוקשר בסוף המושב הקודם בנושא הזה של תלל"ים, ולא היה אחד מהמשתתפים שלא שיבח ולא ציין לשבח את הפעילות של תלל"ים. לא היה ספק לאף אחד. רק הבעיה היתה, איך עושים את זה מבחינה חוקית. סיום הדיון היה ועדה משותפת עם זכיות הילד. הסיכום היה שגם משרד החינוך נתן לנו להבין שתימצא דרך. ואני לא יודע מה קרה- – –

  משולם נהרי:

  וכך הלכנו בהרגשה שבסופו של דבר תלל"ים ימשיכו ללוות את הפרויקט הזה. וזה לא בשביל תלל"ים אלא זה בשביל הצרכנים. כמה שזה חשוב להם, כמה שזו שאלה קיומית, ולא אחזור על הדברים שנאמרו פה, ויש עוד דברים קשים, שאנשים סובלים, וחייהם אינם חיים, ופה סך הכול גם להציל את הילד וגם לעזור למשפחה.

  אני לא יודע מה קרה בחור השחור הזה, שמשרד החינוך נתן את ההרגשה שממשיכים, ועכשיו לא.

  משולם נהרי:

  בנוסף, אחת הבעיות במכרזים היא שגוף בודד, ספק יחיד ניגש למכרז. והיו הרבה מכרזים שביטלו אותם רק כי ספק אחד ניגש, כדי למנוע את החשד שמא המכרז נתפר למידותיו של אותו גוף. טעות לחשוב שאי-אפשר לבטל מכרז. אפשר. אילו היו כמה ספקים, זה באמת בעייתי, אבל תמיד כשיש ספק אחד, מבקשים לתת הזדמנות נוספת כדי למנוע לזות שפתיים של מה נתפר לפי מידותיו. תודה.

  משולם נהרי:

  כבר ביטלו מכרזים במשרד החינוך.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  חשוב מאוד… המאבק של עמותת תללים היא על הקיצוץ בסל לילדים החולים שבגללה החליטה לא לגשת למכרז בהכרה שבתנאים שאותם הציג משרד החינוך לא ניתן לעזור לידים שנמצאים בביתם ימים ארוכים וצריכים שעות תיגבור ותמיכה רבות…. מה לעשות כנראה שיש דברים חשובים יותר וזה המקום הכי נכון לדעת ועדת החינוך לקצץ בו…

 3. דליה :

  המכרז נרשם. עדיין לא אושר. יש מקום לבטל את אישור המכרז

  אלה פרטי המכרז שפורסם על ידי מינהל הרכש העוסק במכרזים: שרותי חינוך מיוחדים משרד החינוך הוועדה אישרה הארכת התקשרות עם קדימה מדע, לביצוע פעילויות ותכניות מתוקשבות בשעות הצהריים והערב, לתלמידים חולים בביתם, במיזם משותף עם המשרד, בהיקף כולל של 3,999,996 ש"ח, מסך זה חלקו של המשרד 1,999,998 ש"ח וחלקה של קדימה מדעבסך דומה. ההתקשרות אושרה עפ"י האופציה להארכה הכלולה בהודעה שפורסמה (פניה מס' 545243) באינטרנת ולהודעה לא התקבלו השגות.
  22/10/2014 נרשם

  בהודעה זו כתוב: נרשם. לא כתוב "אושר".
  אולי צריך לדאוג שהנרשם לא יאושר?
  זה אומר שיש מקום לבטל את המכרז הזה ולהשאיר את תל"לים, עם כל הטכנולוגיה שרכשה לצורך התלמידים לטפל בתלמידים המרותקים לביתם.

 4. דליה :

  מוזר שכתוב במכרז שלהודעה לא התקבלו השגות. הרי הורי התלמידים התלוננו, ועדת החינוך דנה בהשגות ההורים. ולמרות כל זאת, מינהל הרכש כותב ש"להודעה לא התקבלו השגות"? משהו לא מריח פה טוב.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מה הקשר בין תגובה 1 (מי כותב אותה?) לבין התשובה שניתנה בשמו ע"י עו"ד הילמן?

  כל העניין לגמרי לא ברור.

 6. משתמש אנונימי :

  הדברים של ח"כ נהרי המכיר את עמותת תללי"ם שנים רבות נאמרו בישיבת הכנסת ומצוטטים מהפרוטוקול של הישיבה. את כל הפרוטוקולים ניתן לקרוא בקישורים באתר מאבק הורי ומורי העמותה
  https://www.facebook.com/morim.tlalim

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כל העניין לגמרי לא ברור.
  נהרי הוא מהאופוזיציה. ממילא הולכים עכשיו לבחירות.
  נהרי מופתע לפי הציטוט מהפרוטוקול.

  עדיין לא ברור בכלל
  – למה לקדם את הליך המכרז, אם הוא נכפה בעיצומו של תהליך מקביל?
  – למה ל"קוות" ש…
  – למה לא להשאיר את זה לממשלה הבאה?

  ועוד אי אילו שאלות.
  כדאי שאנשים שמצביעים בפרימריז של מפלגת העבודה יזכרו את ה"זוטות" האלה.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כנס תללים

  מחר בשעה שלוש כנס תללים באולם מופת ליד לוינסקי, אני קוראת לכל מי שאכפת לו מהעבודה הקדושה של העמותה ומילדינו לבוא לקחת חלק ולעשות צעד למען שינוי ההחלטה השערורייתית של העברת הטיפול בילדינו מתללים… עיתונאים,כתבים וחברי כנסת.. עיזרו לנו לעזור לילדינו…. לא לקיצוץ בשעות ולא להעברת הטיפול בילדינו מעמותת תללים

 9. מורה תללי"ם ותיק :

  ראו: http://www.blacklabor.org/?p=55818#comment-475447
  וברשותכם אשים גם כאן את שכתבתי שם.
  ——–
  כבוד יו"ר ועדת החינוך הנכבד. תללי"ם איננה מעבירה מקל היא מעבירה את האחריות לגורלם הלימודי של כ- 1,200 ילדים חולים בביתם כיום (21/12/2014) ומאות מורים שעתיד פרנסתם לוט בערפל. תללי"ם מאז הקמתה מקיימת כנסים לצורך ימי עיון בהם זוכים המורים, ואני ביניהם, להעשרה ייחודית בנושאים הקשורים לעבודתם שאין דומה לה במדינת ישראל בבתי התלמידים החולים. חבריי ואני בטוחים שגם מכנס זה המתקיים היום, ותוכנן מראש, נצא חבריי ואני נשכרים. יודע אני כי חבריי המורים שזכו לליווי הפדגוגי המסור , מזה 24 שנים, וצברו בזכות אותו ליווי את אותם הכישורים שרכשו במשך השנים ובגינם כיום ביקשה ועדת החינוך שאתה עומד בראשה מהזכיין החדש שיעסיק אותם- יכבדו בנוכחותם מפגש זה.

 10. אנונימית :

  תגובה של מורה ותיקה

  אני מלמדת בעמותת תללי"ם מעל עשרים שנה.
  קשה לי להבין את החלטת משרד החינוך להעביר את השרביט (עידון ל:מקל) לארגון אחר. הרי ההוראה המיוחדת הזו איננה רק הפניית מורים לתת שיעורים פרטיים בבתי התלמידים. מדובר פה במערך שלם של הכשרת מורים למשימה המורכבת הזאת וגם בניסיון מצטבר של 24 שנים.
  אני בספק אם הנהלה אחרת מתללי"ם תוכל לעמוד בכך.

 11. יוסי גרוסמן :

  לכבוד מר אבי וורצמן סגן שר החינוך .
  מבקש ממך להתערב מידית כדי לתת לילדים החולים המשך סיוע לימודי מעמותת תללים .
  משרד החינוך עשה טעות שמנע את המשך הסיוע של עמותת תללים לילדים החולים.
  מכתבם של מורי התלמידים החולים-מורי עמותת תללי"ם
  בכל שנה ,נעדרים מספסל הלימודים במדינת ישראל ,יותר מ-3000 תלמידים על רקע מחלות כרוניות קשות, פציעות ועל רקע נפשי.
  חלק מהתלמידים נעדרים למשך מספר שבועות, חלקם למספר חודשים וחלקם למשך שנים ארוכות. תלמידים אלו זכאים על פי חוק לקבל בזמן העדרם ,שרותי הוראה בבתיהם למספר שעות מצומצם בכל שבוע.
  עמותת תללי"ם הוקמה לפני 24 שנים במטרה לספק שרותי הוראה לתלמידים המרותקים ואנו המורים המועסקים בעמותה , מעניקים שירות זה בבתי התלמידים. הסיוע ניתן בפריסה ארצית לכל תלמידי ישראל במגזר היהודי ובמגזר הערבי.
  במהלך שנות עבודתנו, פיתחנו –אנו מורי התלמידים החולים – מומחיות ומיומנות ייחודית שאין דומה לה. מומחיות זו התפתחה הודות לניסיון רב שנים שצברנו בעבודה עם הילדים החולים ועם משפחותיהם. ניסיון זה נצבר הן אצל מורים בעבודתם הפרטנית בשטח והן אצל עמותת תללי"ם כגוף מלמד ולומד אשר דואג להנחיל למוריו נהלי עבודה ברורים וסדורים. דואג להשתלמויות מקצועיות ברמה הגבוהה ביותר , ושם בראש מעייניו את הדאגה לחינוכם ולרווחתם של תלמידי ישראל החולים באשר הם. במשך שנים ארוכות יצרנו בינינו לבין עצמנו שיח פורה במטרה לשמר רמה מקצועית גבוהה ובמטרה לתמוך זה בזה בעבודתנו שאינה פשוטה כלל ועיקר .הדבר בא לידי ביטוי בקהילת המורים שלנו (באינטרנט), במפגשים ,בהשתלמויות ,במשימות מתוקשבות ובפרויקטים שאנו מבצעים עם תלמידינו. כל אלה הפכו אותנו המורים לגוף חושב ומתפתח שנועד לתת מענה למורכבות השירות אותו אנו נותנים.
  ובמה דברים אמורים ? או בעצם מהי מהות עבודתם של מורי התלמידים החולים ?
  בהגיענו לביתו של ילד חולה אנו רואים אותו חווה מצוקות גופניות ונפשיות קשות. (מצוקות שלא פעם משפיעות גם עלינו). ברבות השנים נוכחנו לדעת שילדים רבים הנעדרים לתקופות ארוכות ,נזנחו על ידי בתי הספר וחבריהם לכיתה. פעמים רבות .אנו מהווים את הקשר היחיד בין הילדים החולים לבין העולם ממנו התנתקו שלא ברצונם . בעצם הגיענו בהתמדה ובמסירות אל הילדים ,אנו מייצרים עבורם שיגרה שמחברת אותם לצד הבריא בחייהם ומסייעת להם בהתמודדות הקשה.
  המחויבות והעבודה רבת השנים מוכיחות את עצמן והראיה היא שרבים מתלמידינו הבוגרים מסיימים בהצלחה את בחינות הבגרות ואילו תלמידינו הצעירים ,מיטיבים לרכוש את מיומנויות היסוד. הצלחתם של התלמידים ,מאפשרת להם לפתוח דף חדש בחייהם, ולהשתלב מחדש בחברה .
  עבודתנו לא מתמצה רק ביצירת קשר עם התלמידים אלא גם עם משפחותיהם. משפחות התלמידים מצויות אף הן במצוקה קשה ועלינו מוטלת האחריות להתחשב בצרכי המשפחה וליצור בכוחות משותפים סביבת למידה נעימה ותומכת.
  מורי התלמידים החולים נאלצים להתמודד עם אין ספור קשיים ואילוצים נוספים : ראשית עלינו להתאים עצמנו ללמד מקצועות רבים לגילאים שונים לפי תכניות לימוד שונות וזרמים שונים(ממלכתי,ממלכתי דתי ועוד). הדבר דורש מיומנות רבה וגמישות מחשבתית.
  לא פעם פרק הזמן שעומד לרשותנו ללמד נושא מסוים ,קצר מהרגיל עקב מצבם הבריאותי של הילדים.
  עלינו להיות זמינים לקיים שיעורים בכל שעות היום היות שתלמידינו לא תמיד מסוגלים ללמוד דווקא בשעות הבוקר.
  שיעורים רבים מתבטלים מסיבות רפואיות דבר שמקשה עלינו הכנת סדר יום .
  עלינו להגיע לתלמידים שמצויים במרחק פיזי גדול אחד מהשני דבר שמחייב ניידות גבוהה גם במקומות מרוחקים ובכל תנאי מזג אוויר.
  לא תמיד התנאים בכל בית הם אידאלים לקיום שיעור.
  עם כל הקשיים אנו אוהבים את עבודתנו ועושים אותה נאמנה מתוך כבוד והערכה לילדים החולים ולמשפחותיהם שנלחמים בכל יום את מלחמתם ומתוך כבוד למקצוע ההוראה.
  במשך 24 שנים זכינו לאמונם של הילדים והוריהם , אמון שנרכש הודות לעבודה קשה ,מסירות ומומחיות ייחודית שנוצרה בעמותת תללי"ם . אי לכך אנו רואים עצמנו ראויים להמשיך ולתת שרות זה גם בשנים הבאות
  יש לבטל את המכרז ולתת לתללים להמשך ללמד את התלמידים החולים.
  יוסי גרוסמן 0523300171
  חיה 0522559095
  מירב 0508714543
  רן 0544255420
  עינב 0544910858
  עינת 0523699921
  נציגי מורי תללים
  הצל את הפרויקט לפני שיהיה מאוחר

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.