חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכרז משרד החינוך חוסך כסף על גב תלמידים המרותקים למיטותיהם

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 17.12.14 3:09

תל"לים – עמותה התומכת בתלמידים מרותקים למיטותיהם תפסיק פעילותה בסוף דצמבר בשל אי הסכמתה לקבל עליה את תנאי המכרז המקצצים בעלויות על גבם של התלמידים החלשים ביותר. מיהו איש הציבור שייקח על עצמו הגנה על המוחלשים ביותר במערכת החינוך, וידאג שיקבלו את התנאים האיכותיים ביותר?

מאת: דליה בלומנפלד

עמותת תל"לים (תמיכה לימודית לתלמידים מרותקים למיטותיהם), המעניקה תמיכה לימודית לתלמידים בני 5-18 המרותקים לביתם בגלל סיבה רפואית המונעת מהם ביקור סדיר בבית-הספר, הודיעה על הפסקת פעילותה מה-31 בדצמבר 2014. היא שלחה על כך מכתב למורים שהיא מעסיקה.

העמותה, גוף חיצוני למשרד החינוך, המשרתת את הילדים המרותקים באמצעות בתי-הספר משך 24 שנים, התמחתה במתן מענה לצרכי התלמידים המרותקים, ומעסיקה מורים מנוסים בעלי ותק. העמותה תפסיק פעילותה עקב מכרז חדש שפרסם משרד החינוך.

 • המכרז המקצץ בשעות ההוראה להן זכאי כל תלמיד המשתמש בשירותיה.
 • המכרז מספק תנאים שאינם נותנים מענה לוותק ולניסיון רב השנים שיש לצוות ההוראה של תללים.
 • המכרז מתנה את הזכיינות בהענקת שירותים פארה רפואיים, שאינם נמנים על תחומי ההתמחות של תל"לים, ועד עתה היו באחריות משרד החינוך עצמו.

העמותה פנתה פעמיים לועדת החינוך בכנסת לשנות את תנאי המכרז, אך פניות אלו לא הביאו לשינוי המיוחל והמספק במכרז, מה שמותיר את תללי"ם מחוץ לתמונה, כפי שפרסמה במכתב.

הורים, המסתייעים בשירותי העמותה ומשבחים את עבודתה התגייסו למען המשך פעילותה, לאור המומחיות שצברה בתחום. אחת ההורים כתבה:

"שמי א…. ואני אמא לילדה שנעדרת רבות מבית הספר בגלל מחלה. בתי זכתה במהלך מחלתה להיפגש עם אנשים מופלאים מעמותת תללים אשר באים לביתה לעזור לה בהשלמת חומר הלימוד החסר ועוזרים לה להתמודד עם הקשיים המתעוררים בעקבות השהייה הרבה בבית והתסכולים הנובעים מכך.

לצערי הופתעתי לשמוע שלאחר 25 שנות פעילות מדהימה של העמותה החליט משרד החינוך להפריט פעילות זו על ידי מכרז חיצוני למרות מכתבים אין סופים של תודות (ניתן לראות באתר העמותה) ועבודה רצינית שנתנה מענה לכל ילד וילד על פי צרכיו.

מוזר לי שהדבר נעשה ועד באמצע שנת הלימודים….  ילדינו נקשרו למוריהם המהווים עבורם מלבד מורים דמות חשובה ומעניקים להם ביטחון.

 האם גם את ילדינו החולים צריך להפריט… לאן הגענו???

לצערי בפניות לחברי כנסת לא מעטים הם הביעו צער על האירוע אך אמרו כי אינם יכולים לעזור כרגע בגלל הבחירות ……אז מי קודם????

אני קוראת לכל מי שאכפת לו ויכול לעזור ולהשפיע … ומוצא זמן "למרות הבחירות" לעצור תהליך זה ולאפשר לעמותת תללים להמשיך את פעילותה המבורכת ואף לשקול להעניק למנהליה פרס ישראל על פעילותם. בברכה א…"

 

ההורים כתבו גם לוועדת החינוך וליו"ר שלה ח"כ עמרם מצנע. מצנע השיב לפניית ההורים בזו הלשון:

"אין שום דרך לעצור את התהליך לאחר שהיה מכרז חוקי ועמותת תללים לא ניגשה אליוהארגון שזכה מוכר לי ויש לו את כל הכישורים והיכולת להמשיך ואפילו לשדרג את השירות

בברכה מצנע"

 

תגובות התקבלו גם מחברי כנסת אחרים שההורים פנו אליהם, אך כולם הביעו את חוסר יכולתם להתערב בהליכי מכרז שנעשה כדין ובמצב בו אין שר חינוך והמערכת עומדת לפני הליך בחירות כלליות.

במצב זה, הנפגעים מן הנהלים החוקיים הללו הם התלמידים המרותקים. אוכלוסיית תלמידים חלשה ביותר, שאינה יכולה לעזור לעצמה.

מחליפים להם את הזכיין באמצע שנת לימודים.

מתעלמים מאיכות העבודה של המורים התומכים

מתעלמים מהקשר שנוצר ביניהם לבין התלמידים המרותקים הכמהים לקשר חברתי.

מתעלמים מההתמחות והניסיון שהעמותה צברה והם יורדים לטמיון, במקום לשרת את טובת התלמידים.

מתעלמים מהעובדה שעמותת תל"לים הוקמה ביוזמת משרד החינוך (בשנת 1990 ) והיא מפסיקה פעילותה באופן שרירותי וללא נימוק.

 

עמותה חדשה, שאין מצוין שמה, אך מצנע מכיר אותה, קיבלה את הזכיינות.

האם היא תעסיק מורים בעלי ותק וניסיון, למרות הקיצוץ בשעות ואי התחשבות בוותק ובניסיון של המורים?

האם באמת בתנאים החדשים של המכרז, המחייבים אותה להעסיק מורים, אך גם לקחת על עצמה את התמיכה הפארא רפואית, היא תיתן את השירות האיכותי שלו זקוקים התלמידים?

האם התמיכה שתיתן העמותה הזכיינית תהיה איכותית, כאשר משרד החינוך מקצץ בעלויות ומעמיק את ההפרטה על ידי התניית הזכיינות בתמיכה גם בתחום הפארא רפואי. האם העמותה היא מקצועית דיה כדי לעסוק גם בתוכניות לימוד והוראה וגם בתחום הפארא רפואי?

אין זה הוגן לקפח את התלמידים החלשים ביותר במערכת החינוך על ידי ניוד הזכיינות והעמקת ההפרטה דווקא על גבם של המרותקים הללו.

יש מקום להתערב בהליך ולהבטיח שטובת התלמידים המרותקים תועדף על פני כל השיקולים האחרים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

14 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דליה, כל הכבוד.

  ובאמת מה נשאר להגיד חוץ מאשר להישאר בפה פעור?
  היה מכרז.
  מצנע מכיר את הזוכה.
  בא לציון – מה? כותבים את זה בא' או בע'?

  ככה נראה עולם מיקור החוץ – הליך המכרז היה תקין.
  הליך המכרז היה תקין.

  הבנתם?
  הליך המכרז היה תקין ועמותת תללים לא ניגשה למכרז ומצנע מכיר את הארגון הזוכה בעל יכולת שדרוג. תסמכו עליו ותרגעו.

  וואו.

 2. רויטל גניש :

  אני רויטל גניש אמא ל3 ילדים שנעזרים בתלתלים רןצה לדעת מה יהיה אם הילדים שלי כאשר יסגר תללים ואם מי אפשר לדבר כדי שזה לא יקרה ולא יקחו להם את המורה שהם קשורים אליה מאןד והתקדמו בזכות ההגעה שלה אלנו אודה על טיפול מהיר ותשובה

 3. אלי :

  נס חנוכה לא קרה

  ברצוני להודות לך על האופן שבו הצגת את הנושא. צר לי שוועדת החינוך לא התגייסה לעצור מכרז זה – במיוחד לאור העובדה שקיימת הצעת חוק של 30 חברי כנסת מכל הבית שעניינה עצירת ההפרטה בנושאי חינוך של פרויקטים מסוג זה. ההצעה הוקפאה על ידי ועדת החינוך עד לקביעת נהלים בנושא. נהלים שנועדו למנוע מצבים מסוג זה.
  תללי"ם היא בין הארגונים המומלצים בחוק לפטור ממכרז! כאזרח המדינה אני רואה בצער רב את מוכנות המדינה לוותר על 24 שנות ניסיון שאין דומה לו .
  נס חנוכה הפעם לא קרה לנו….
  חג אורים שמח

 4. אמא לשני בוגרי תללי"ם :

  היה מכרז

  כן היה מכרז.
  תללי"ם לא ניגשה, מתוך יושר ואי הסכמה לתנאי המכרז.
  הזכיין החדש עדיין לא חתם על חוזה עם משרד החינוך כי…. הוא אינו עומד בתנאי המכרז (עובדה שמשרד החינוך לא טרח לבדוק). הזכיין החדש אינו יכול לגייס את מורי תללי"ם לשעבר בגלל…. תנאי המכרז הדורשים תעודות והוראה בבתי ספר (עבודה של שנים וניסיון בתללי"ם לא נחשבת לניסיון בית ספרי למרות שלדעתי תללי"ם הוא בית ספר הכי גדול במדינה). מורים בעלי ניסיון בבתי ספר אינם יודעים להתמודד עם הוראה לילדים חולים, כאן נדרש ניסיון, רגישות והבנה לצרכים של הילדים ומשפחותיהם ולא רק יכולת להעביר חומר לימודי.
  נכון להיום החל מה-1 לינואר אין מענה לימודי לתלמידים חולים.
  ילדים החולים במחלות מגוונות, החל בעצמות שבורות, דרך בעיות נפשיות וכלה במחלות סופניות, מופקרים לבידוד חברתי, לימודי והתפתחותי.
  השלב הבא ….. המתת חסד…. זול יותר

 5. עמרם מצנע :

  שירות טוב,יעל ומסור לא בסתירה למנהל תקין

  שלום רב,
  הכתבה היא מגמתית מתחילתה ועד סופה. ועדת החינוך בראשותי הקדישה מספר ישיבות ואני עצמי קיימתי פגישות עבודה נוספות עם כל הגורמים הרלוונטיים.
  אני משוכנע מעל לכל ספק שהשירות על ידי הגוף החדש שזכה במכרז יהיה לא פחות טוב טללים ולהערכתי סיכוי טוב שיהיה גם שיפור.
  עם כל הכבוד לעמותת טללים ( ויש כבוד על עשייתם במשך כל כך הרבה שנים) משרד החינוך פועל במסגרת חוקי המדינה המחייבים מכרז. המכרז החדש תוקן ושופר יותר מפעם אחת ואין בו משום פגיעה בילדים התלמידים. נכון, למדתי להכיר את הגוף החדש על מנת להתרשם מיכולתם לקיים את השירות. ״ קדימה מדע״ הוא בעצם חלק מרשת אורט הבינלאומית המפעילה בארץ תכניות רבות בתחום החינוך. הם התחייבו להעסיק אל כל סגל המורים לפחות עד סוף השנה ואין סיבה שלא ימשיכו עם רובם גם אחר כך. המנכל יקיים פגישה עם נציגות ההורים והוא פתוח לכל שאלה או בעיה.
  גני תן גם לפנות למנהלת אגף החינוך המיוחד רחלי.
  גם אני זמין לשמוע על בעיות באם תמונה.
  לא כל שינוי הוא בהכרח רע!!!
  בברכה
  מצנע

 6. דליה :

  לעמרם מצנע שלום,
  שמחתי לקרוא שוועדת החינוך קיימה פגישות עבודה בנושא. הפרסום באתר הוא בעקבות פנייה של הורים מודאגים החרדים ללימודי ילדיהם. ואפשר להבין אותם. המידע על הדיונים בוועדת החינוך הגיע אלי אחרי כן, והוא פורסם בפוסט נוסף שפורסם באתר "עבודה שחורה".
  אם אתה מתכוון שהכתבה מגמתית בשל המגמה להשאיר את הטיפול בתלמידים לעמותת תל"לים, זה נכון. העמותה התמחתה וצברה ניסיון בן 24 שנים בטיפול בתלמידים, ומן הראוי שהתלמידים ייהנו מאיכות הטיפול של עמותת תל"לים ומיציבות הטיפול בהם. ובכלל, עדיף היה שמשרד החינוך היה מטפל ישירות בתלמידים הללו.
  אתה צודק, כשאתה כותב שוועדת החינוך פועלת במסגרת חוק חובת מכרזים.
  אני הייתי מצפה ממך, בתור איש חינוך ובתור יו"ר ועדת החינוך, לפעול להחרגת החינוך מחוק חובת מכרזים, ולדאוג לביטול מכרזים בחינוך. מכרזים בחינוך הם פתח להסחרתו של החינוך. עדיף היה שהשיקול החינוכי יכתיב את המתרחש בחינוך ולא השיקול המסחרי, הכספי, הכלכלי. אני משערת שגם אתה רואה לנגד עיניך את חשיבות השיקול החינוכי.

 7. אלי :

  פטור ממכרזים

  ערב טוב,
  תגובתי המורחבת תגיע בהמשך הערב אך ברגע זה אזכיר לך ח"כ מצנע שהיית בין החותמים על ההצעה לפטור ממכרזים למספר גופים וביניהם עמותת תללי"ם, זה היה ב- 2013.
  באיזו רגל של השולחן זה נתקע?

 8. משתמש אנונימי :

  מה אמר משולם נהרי בישיבה בה הוכרז על הזכיין החדש

  האמת היא שאני מופתע, וגם מאוד מאוכזב. כשעיינתי בסדר-היום, על מה הדיון, שם נכתב: דיוני מעקב: הצעת חוק חובת המכרזים (תיקון – משרד החינוך), התשע"ג-2013, שירותי תמיכה לילדים חולים (תלל"ים). ואני לתומי סברתי שהנה בא סוף וקץ לכל צרותינו, תחילה וראש לפדיון נפשנו, אחרי כשנה וחצי של דיונים אין-סופיים לגבי תיקון חובת המכרזים, שכל עניינה של תיקון ההצעה היא לאפשר לגופים שיש להם הניסיון, היכולות וההתמחות, וגופים שמשרד החינוך הקים אותם – הם לא צמחו לבד, אלא משרד החינוך יזם, פעל, דחף, תמך ועשה הכול כדי שהגופים האלה ייתנו מענה לצרכים המיוחדים. ואין מישהו שבקי, לפחות יהיה לו הניסיון כמו הגופים הללו.

  והנה אנחנו שומעים שכבר היה מכרז, ואין מה לעשות. למרות שזה לא היה הנושא; הנושא הוא דיון בחובת המכרזים. משרד החינוך אז התנגד יחד עם האוצר לתיקון החוק, שגם היושב-ראש וגם אני ועוד הרבה-הרבה חברי כנסת, יש לו תמיכה רחבה מאוד, חתומים על הצעת החוק הזו. שם מוזכר בפירוש, בין יתר הגופים המתמחים בכל מיני תחומים, גם תלל"ים בנושא הזה שאנחנו דנים בו. והאוצר אמר: בואו נקבע נוהל. נכון, אף אחד לא אמר שהגופים האלה לא מתאימים ולא צריכים להמשיך, אלא הוא אמר: במקום לעשות תיקון לחוק בואו נקבע נוהל שבו אנחנו נסדיר את האפשרות הזו, שהגופים הללו ימשיכו ללוות את זה. כמובן, בנוהל הם אמרו שאנחנו נאפשר לעוד גופים להצטרף ולשמוע אותם ולראות אם מתאימים לזה.

  היה דיון מתוקשר בסוף המושב הקודם בנושא הזה של תלל"ים, ולא היה אחד מהמשתתפים שלא שיבח ולא ציין לשבח את הפעילות של תלל"ים. לא היה ספק לאף אחד. רק הבעיה היתה, איך עושים את זה מבחינה חוקית. סיום הדיון היה ועדה משותפת עם זכיות הילד. הסיכום היה שגם משרד החינוך נתן לנו להבין שתימצא דרך. ואני לא יודע מה קרה- – –

  משולם נהרי:

  וכך הלכנו בהרגשה שבסופו של דבר תלל"ים ימשיכו ללוות את הפרויקט הזה. וזה לא בשביל תלל"ים אלא זה בשביל הצרכנים. כמה שזה חשוב להם, כמה שזו שאלה קיומית, ולא אחזור על הדברים שנאמרו פה, ויש עוד דברים קשים, שאנשים סובלים, וחייהם אינם חיים, ופה סך הכול גם להציל את הילד וגם לעזור למשפחה.

  אני לא יודע מה קרה בחור השחור הזה, שמשרד החינוך נתן את ההרגשה שממשיכים, ועכשיו לא.

  משולם נהרי:

  בנוסף, אחת הבעיות במכרזים היא שגוף בודד, ספק יחיד ניגש למכרז. והיו הרבה מכרזים שביטלו אותם רק כי ספק אחד ניגש, כדי למנוע את החשד שמא המכרז נתפר למידותיו של אותו גוף. טעות לחשוב שאי-אפשר לבטל מכרז. אפשר. אילו היו כמה ספקים, זה באמת בעייתי, אבל תמיד כשיש ספק אחד, מבקשים לתת הזדמנות נוספת כדי למנוע לזות שפתיים של מה נתפר לפי מידותיו. תודה.

  משולם נהרי:

  כבר ביטלו מכרזים במשרד החינוך.

 9. אלי :

  עד היום קבלו תלמידי החינוך הרגיל מהיום הראשון :
  תלמידי גילאי גן – ועד כיתה ו 6 ש"א
  תלמידי כיתות ז-י"ב 8 שעות אקדמאיות
  בנוסף הם יכלו לקבל סיוע נוסף ממתגברים.
  כמוכן הם למדו גם במהלך חופשת הקיץ.
  מתוך כ 3600 תלמידים חולים בשנה – כ 3300 הם תלמידי החינוך הרגיל!

  ממיכרז זה ראו את הטבלאות המתחכמות של סל הסיוע. צריך מתמטיקאי כדי לעקוב אחר השינויים…
  א. סעיף 4.7, עמוד 11

  (1) מספר שעות הלמידה לתלמיד חולה בביתו בחינוך הרגיל יהיו כדלקמן:

  התקופה
  תלמידים בשכבת הגיל
  גן- בי"ס יסודי (כיתות א'-ו')
  תלמידים בשכבת הגיל
  בי"ס על יסודי (כיתות ז'-יב')

  במשך החודשיים הראשונים
  4 ש"ש
  6 ש"ש

  מהחודש השלישי ועד סוף החודש הרביעי
  5 ש"ש
  7 ש"ש

  מהחודש החמישי והלאה
  6 ש"ש
  8 ש"ש

  (2) מספר שעות הלמידה לתלמיד חולה בביתו שהינו עולה חדש יהיו כדלקמן:

  התקופה
  תלמידים בשכבת הגיל
  גן- בי"ס יסודי (כיתות א'-ו')
  תלמידים בשכבת הגיל
  בי"ס על יסודי (כיתות ז'-יב')

  במשך החודשיים הראשונים
  5 ש"ש
  7 ש"ש

  מהחודש השלישי והלאה
  6 ש"ש
  8 ש"ש

  (3) מספר שעות הלמידה לתלמיד חולה בביתו במסגרת המעבר בין חטיבות גיל (מגן ליסודי, מיסודי לחט"ב, מחט"ב לחט"ע) יהיו כדלקמן:

  התקופה
  תלמידים בשכבת הגיל
  גן- בי"ס יסודי (כיתות א'-ו')
  תלמידים בשכבת הגיל
  בי"ס על יסודי (כיתות ז'-יב')

  במשך החודשיים הראשונים
  5 ש"ש
  7 ש"ש

  מהחודש השלישי והלאה
  6 ש"ש
  8 ש"ש

  (4) מספר שעות הלמידה לתלמיד חולה בביתו בחינוך המיוחד ובעל זכאות לתקצוב דיפרנציאלי יהיו כדלקמן:

  התקופה
  תלמידים בשכבת הגיל
  גן- בי"ס יסודי (כיתות א'-ו')
  תלמידים בשכבת הגיל
  בי"ס על יסודי (כיתות ז'-יב')

  לאורך כל התקופה
  6 ש"ש
  8 ש"ש

  כמו כן בוטלה הזכות לימודים בחופשת הקיץ לתלמידי החינוך הרגיל – אחד ההישגים הגדולים של עמותת תללי"ם למען התלמידים החולים המבלים את חופשת הקיץ במיטת חוליים (תלמידי בבתי החולים כן לומדים במהלך הקיץ – בלי תלות בשייכותם לזרם חינוכי כלשהו…!)

  מוזרה טענתו של מצנע שסל התמיכה בתלמידי החינוך הרגיל לא נפגעה!

 10. אלי :

  מצטער זה לא גראפי, אבל אפשר להבין את התחכום….

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מצנע תגובה 5: "הם התחייבו להעסיק אל כל סגל המורים לפחות עד סוף השנה ואין סיבה שלא ימשיכו עם רובם גם אחר כך". אין סיבה? רובם? באיזה שפה אנחנו מדברים כאן?

  האם חה"כ מצנע יודע בכלל מה פירוש העברה מעמותה לעמותה?

  האם התנסה בזה פעם?
  האם הוא יודע בכלל מה זה להיות מורה קבלן?

  ומה פירוש "אין סיבה", "רובם"?

  באיזה שפה מדברים כאן?

  אם בשפה בירוקראטית אז צריך לבדוק באמת אם ההליך היה תקין, עד הצ'ופצ'יק האחרון.

 12. שרון :

  ח״כ מצנע
  חבר שלך זכה במכרז. חבר שלך, שתורם המון כספים זכה במכרז. חבר שלך, שתורם מיליוני שקלים למשרד החינוך בכל שנה זכה במכרז. האים זה כשר? אין ספק שלא!!!!!!
  דווקא ממך ציפיתי ליותר…
  וכן, יש המון בעיות……….
  ולמי איכפת בסופו של יום???
  לך?
  גם מנכל קדימה מדע אמר לנו שאתה לא קובע כלום…

 13. עבודה שחורה » תלמידים מרותקים למיטותיהם – עמותת "קדימה מדע" תחליף את תל"לים :

  […] למכתב המופיע ברשומה זו, הגיעה תגובה מחברי הכנסת של מפלגת ש"ס. מהמכתב מתברר […]

 14. תמיכה בתלמידים חולים - הפרטות והלאמות בישראל :

  […] 2014, לאחר 24 שנות פעילות בתחום, הודיעה עמותת תללים על הפסקת פעילותה עקב מכרז חדש שפרסם משרד […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.