חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התקשורת משרתת את הימין, פעמיים

נושאים דעות, פוליטי ב 15.12.14 1:33

במאמר טרום בחירות נוקב, מסביר ק. טוכולסקי איך התקשורת משרתת את הימין ביותר מדרך אחת

ראש ממשלתנו, אשר בהיותו פרנואיד מודאג כל הזמן מפני רצון הבוחר, הגיע השבוע למגרש החביב עליו, כינוס של חברי מרכז ליכוד ופתח את מערכת הבחירות בהאשמת התקשורת במסע נגדו. זה כמובן אינו נכון. התקשורת בישראל שייכת רובה ככולה לטייקונים פרטיים ומשרתת את האינטרסים של בעלי העיתונים, ערוצי הרדיו והטלוויזיה. איתרע מזלו של ביבי וא. יש בישראל טייקונים שהוא לא המשרת שלהם ולכן כלי התקשורת שלהם אינם משרתים אותו ישירות, וב. המציאות של שלטונו כל כך קשה וגרוטסקית שרק עיתון שכל מטרתו היא האדרת שלטונו בשירותם של תשובה, אדלסון ונוב'ל אנרג'י יכול לציירה בצבעים ורודים. כל כלי התקשורת המרכזיים, העיתונים מהארץ הליברלי ועד בשבע השטרייכריסטי, דרך ידיעות-ישראל היום, מעריב-סופהשבוע, פוסט ומקור ראשון, שייכים לבעלי הון ומשרתים את האג'נדה של הימין בישראל בדרכים שונות. אותו דבר לגבי תחנות הרדיו האזורי וערוצי הטלוויזיה. את נאמנות כלי התקשורת הממלכתיים לשלטונו קנה ביבי בכתישתם של הערוץ הראשון וערוצי הרדיו של קול ישראל. אין היום במדינת ישראל כלי תקשורת ששייך/תומך/נותן סיקור אוהד/את השמאל למעט כמה אתרי אינטרנט כמו: שיחה מקומית, עבודה שחורה, המקום הכי חם בגיהינום.

השירות לימין ניתן פעמיים. ראשית השירות הישיר שכלי תקשורת כמו ערוץ 1, חינוכית 23 ו-2, או עיתונים כמו ישראל היום ומקור ראשון נותנים לימין עצמו. ערוצים אלו מלאים כיום בימנים שבניגוד לעמיתים שדעותיהם לא ידועות מייצגים אתה הימין בצורה ישירה. זה נכון האמת גם לתחנות רדיו כמו גלי צה"ל ועיתונים כמו ידיעות שבהם יש איזשהו "איזון" לכאורה. השמאל הישראלי כמעט ואינו מיוצג בתקשורת, קולו לא נשמע ועיתונאים מרכזיים אינם אוהדים אותו. כלי התקשורת הימניים המובהקים ברדיו בעיתונות הכתובה ובערוצי הטלוויזיה והאינטרנט הולכים ומתרבים, במקביל לכלים קיימים המשרתים את המרכז-מרכז ימין. לשמאל אין עיתון ואין טלוויזיה או רדיו. רעיונות סוציאליסטיים רציניים לא זוכים לכיסוי תקשורתי וכך נמנע מהציבור הרחב לדעת מי היו עשויים לייצג אותו באמת ולתת מענה לבעיותיו וצרכיו. בזמן שאופיר אקוניס או עופר שלח זוכים לכיסוי תקשורתי לא פרופורציונאלי לכלום שהם עושים. הסיכוי שתקראו על עבודתו של אילן גלאון או דב חנין, עפו אגבריה או מיכל רוזין בישראל היום הוא די אפסי (אלא אם העיתון רוצה להתנגח בהם על משהו). אבל זה נכון גם לגבי ידיעות או מעריב. הארץ מתייחס למחוקקי השמאל בצורה אמביוולנטית, קצת כבוד לפועלם בתחומים ליברליים בצד אזהרות והסתייגויות מפועלם הסוציאליסטי. בטלווזיה ןברדיו אותו דבר. תקשיבו לרשת ב' הממלכתית והמאוזנת בבוקר, הימין מיוצג בצורה משמעותית ואילו השמאל מיוצג באמצעות המרכז.

וזוהי הנקודה השנייה לגבי התקשורת. כאשר כבר מפעם לפעם איזה כלי תקשורת לא יכול יותר להתעלם לגמרי מהמציאות הוא מציג את המרכז כאילו זה שמאל. ולא סתם את המרכז. כלי תקשורת כמו ערוצי 2 ו-10, ידיעות אחרונות וערוצי הרדיו האזוריים מהללים את מפלגות הטרנד ומנפחות את הבאזז סביב עלייתן בדיוק באותה צורה שבה הם נוטשות אותן בהמשך. כי זה התפקיד השני של התקשורת. ללכוד את אלו שעיצוב התודעה בתקשורת בצורה מוטה ימינה לא מספיק ולנתב אותם ל"הצבעת מחאה" לא למי שיכול באמת להוות אלטרנטיבה לשלטון הימין הנאו-ליברלי (מפלגות השמאל*) אלא למי שישתפו פעולה שוב עם מפלגות הימין אחרי הבחירות, מפלגות הטרנד של המרכז. מאז דש שלקחה חלק מבוחרי העבודה והעבירה אותם לקואליציה של בגין ועד יש עתיד, התקשורת של הטייקונים אוהדת את המפלגות שיעבירו קולות של מחאה ישר לחיקה החם של הממשלה שכנגד מדיניותה הם מוחים. אין בישראל כלי תקשורת מרכזי שתומך בשמאל, שהקריאה שלו לפני בחירות תהיה הצביעו חדש ומרצ (אם כל הכבוד לזו הדרך ולאל איתיחאד…). האמת אפילו לא לעבודה לפחות לא כשהיא לא מוכרת את נפשה לצמד מפריטנים כמו ליבני והרצוג. אף כלי תקשורת לא יגיד לכם ברמזים להצביע מרצ או חדש, לא הם ינווטו אתכם למפלגת הטרנד הבאה או ישירות לימין.

אז כדי להסתיר את העובדה שהעיתונות פה ימנית הימין ימשיך לטעון שהיא שמאלית ומכם קוראי היקרים אני מבקש רק לזכור שאם רוצים פה ראש ממשלה שלא קוראים לו ביבי, רק מרצ וחדש יתמכו בטוח בראש ממשלה שכזה, ושלא ימרחו אתכם.  כאן בעבודה שחורה נספר לכם את האמת, נדבר על דברים קצת אפורים לפעמים, אבל לא נספר לכם שהאלטרנטיבה היא עוד מפלגה שתלך לקואליציית הימין הבאה. אנחנו אולי לא כלי תקשורת גדול אבל אנחנו גם לא נמצאים בכיס של אף אחד.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  נתניהו הוא סימפטום לא הבעיה

  טוכולסקי
  הבחירות האלה הן ההזויות ביותר שזכורות לי מאז 1965 .

  המושגים שמאל וימין רוקנו למעשה מתוכן.
  העמדה של יחימוביץ בבחירות האחרונות מתוארת כ"בלתי פוליטית":
  "אך יחד עם זה הם נזהרו מ"פוליטיקה", כמו מאש. על עמדה זו חזרה ח"כ שלי יחימוביץ, שהתמודדה על ראשות מפלגת האופוזיציה העיקרית. הס מלהזכיר את המיליארדים הנשפכים להתנחלויות. שוב: "לא פוליטיקה"".
  (פרופ' נוימן
  http://on-the-left-side.org.il/מעבר-למחלוקת-האידיאולוגית ).

  "רק לא ביבי", הכריזה זהבה באון.

  כאילו שביבי הוא הבעיה.
  ביבי הוא הסימפטום למצבה של החברה הישראלית שלא מסוגלת להכריע בשום דבר.

  לוואקום שנוצר נכנסים טיפוסים מאופרים כמו נתניהו (שמתנהג כאילו הוא רפובליקאי ממסיבת התה, שמושל באיזה מדינה בארה"ב שנמצאת בחזית נסיונות המקסיקנים לגנוב את הגבול, והוא המושל ביבי מנהל מחלוקת עם הנשיא הדמוקרטי מי יציל את ארה"ב מהאיום).

  התקשורת "מסדרת" גושים שלא קיימים במציאות (ר' יהיר והזועביז כמו גם הצבעתה של ח"כ אלהרר ממפלגתו, שאחרי שסגרה את רשות השידור, הצביעה בועדת האתיקה יחד עם כהן מש"ס על "גזר הדין" של עוד "שמאלנית" אחת, חה"כ זועבי).
  הרחוב מגדיר את ריבלין כשמאלני,
  וציפי לבני מציגה עצמה כמרכז שנלחם בימין הקיצוני, לא בימין (הדגשה שלה), והיא תנצל כל פלטפורמה לצורך המלחמה הזאת גם אם הפלטפורמה תאלץ לשנות את שמה.

  זה בית משוגעים גמור. נשף תחפושות שבו המשתתפים חושבים שלא מספיק להגיע מחופשים צריך גם ללכת על הידיים ולא על הרגליים.

  היחידים שיודעים מה הם עושים – היחצנים והיועצים האסטרטגים למיניהם – שגורפים את הכסף ולא אכפת להם מי עומד על הראש ומי ניצב על הרגליים.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כן
  ובכל זאת להצביע יחד עם הערבים, כלומר חד"ש, עם כל הבעיות, כי זה הדבר הכי שפוי, באופן יחסי.

  לשבת בבית זה רק עוד סוג של תחפושת.
  אין דבר כזה לשבת בבית.

 3. ק. טוכולסקי :

  מרצ וחדש היו ונותרו אופציות שפויות רציניות להצבעה שנותנת תמורה. הם גם המפלגות היחידות שמחויביות רק לקואליציה של הרצוג ולא לזחילה לממשלת ביבי.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כשיש הזדמנות להתנגד לגזענות באופן מעשי - צריך לממש אותה.

  הדברים מופנים למי שאין להם איזשהו מחסום נגד הצבעה לחדש:

  1. הצבעה לחד"ש היא
  תגובה ציונית הולמת
  לגל הגזענות הממוסד של הימין.

  2. העלאת אחוז החסימה עלולה לאלץ את נציגי הציבור הערבי ללכת לבחירות בגוש אחד שיצבע את הציבור הערבי בצבע אחד.
  הימין ינצל את זה במערכת הבחירות!

  גם ככה אחוז ההצבעה של הציבור הערבי נמצא בירידה תלולה.
  גוש ערבי עשוי
  להוציא יותר ערבים להצבעה,
  והימין ינצל את זה!
  או להשאיר רבים מהמצביעים הערבים בבית.
  גם מזה ירוויח הימין!

  3. באופן עקבי לאורך זמן, שולחת חד"ש לכנסת נציגים ראויים ובולטים שעושים עבודה מצוינת.

  נכון –
  חד"ש לא נקיה מבעיות והנימוקים לעי"ל אין פירושם הצבעה אוטומאטית לחד"ש.

  צריך לקוות שחד"ש תעמיד רשימה ראויה להצבעה ואולי אולי אפשר גם להשפיע במידה מסוימת בכיוון.

  מרצ תקבל קולות ממקומות אחרים
  והרצוג/לבני צריכים לקוות שהם יקבלו קולות ממקומות אחרים.

  ולא – לא יקרה כאן שום דבר טוב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.