חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"יש דין": לפנות את המאחז "עדי עד"

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 11.12.14 0:03

ראשי מועצות פלסטיניות וארגון זכויות האדם "יש דין" עתרו לבגצ בדרישה לפנות את המאחז "עדי עד", הבנוי באופן לא חוקי על אדמות פלסטיניות ומהווה מוקד לפעילות עבריינית, לאלימות ולהפרת זכויות האדם של התושבים באזור

ראשי המועצות של הכפרים הפלסטינים תורמוסעיא, אל-מוע'ייר, קריות וג'אלוד, וארגון זכויות האדם יש דין, עתרו אתמול ב-10 בדצמבר (יום זכויות האדם הבינלאומי) לבג"ץ בדרישה לפנות את המאחז הבלתי מורשה עדי עד. העתירה, הראשונה מסוגה, דורשת לפנות את המאחז לא רק בשל העובדה כי הוא בנוי באופן בלתי חוקי בחלקו על אדמות פלסטיניות פרטיות אלא גם משום שהוא מהווה מוקד לפעילות עבריינית, לאלימות קשה ולהפרה שיטתית של זכויות האדם של התושבים הפלסטינים באזור, וזאת במטרה לנשלם ולהרחיקם מאדמותיהם.

העתירה מבוססת ברובה על דו"ח שפרסם ארגון יש דין בשנת 2013, בשם –מסלול הנישול. על פי דיווחים ראשוניים, שלשום בשעות הלילה, ירדה קבוצה גדולה של אזרחים ישראלים מכיוון המאחז "עדי עד" לאל מוע'ייר ויידו אבנים על הבתים הקיצוניים של הכפר ועל מכוניות (מכונית אחת ניזוקה). לאחר מכן פגעו בעצים באדמות שבין הכפר לתורמוסעיא.

הדו"ח מצא כי המאחז הבלתי מורשה "עדי עד", הוקם בסיוע רשויות המדינה למרות שהקמתו הייתה בניגוד לחוק ושכנגד כלל המבנים בו הוצאו צווי הריסה שלא מומשו. הדוח קובע כי המאחז מהווה מוקד להפרת חוק שיטתית , ושבמשך שנות קיומו בוצעו ומבוצעות בשטחו ובסביבותיו עשרות עבירות פליליות ומנהליות על ידי אזרחים ישראלים.

הדו"ח, ובעקבותיו גם העתירה, מציגים קשר ישיר בין כישלונה של מדינת ישראל לאכוף את החוק ולהגן על פלסטינים ורכושם, ובין התרחבות המאחז והשטחים שבשליטתו תוך נישול פלסטינים מאדמותיהם.

מתוך העתירה: "אי חוקיות המאחז ומבניו איננה מהווה רק פגיעה בעקרון שלטון החוק ובעקרון תקינות פעילות הרשות השלטונית אלא עצם קיומו והצורך לספק לתושביו הגנה, מובילים בהכרח לפגיעה קשה מנשוא במרקם חייהם של העותרים וביכולתם לממש את זכויות היסוד המוקנות להם. בהמשך ישיר לכך, קיומו של המאחז בשטח מהווה פתח לחיכוכים, לגילויי אלימות, להשחתת רכוש ולהרחבת ההשתלטות על קרקעות נוספות וזאת היות והעותרים אינם בנמצא בכדי לפקח ולשמור על רכושם הפרטי."

העתירה דורשת מהמדינה למלא אחר חובותיה ולהתמודד עם הפרת החוק באזור על ידי פינוי המקור להפרה וכך להבטיח את השבת הסדר והביטחון הציבורי והאישי של תושבי האזור. מתוך העתירה, שהוגשה על ידי עורכי הדין שלומי זכריה, מיכאל ספרד ומוחמד שקיר, מהצוות המשפטי של יש דין: "אין ולא יכול להיות כל ספק כי כול עוד נותר המאחז עדי עד על כנו הפגיעה בזכויות העותרים מתעצמת. כיוון שהמשיבים כולם מתנערים מחובותיהם החוקיות (והמוסריות) ומסרבים לאכוף את החוק באזור; מכיוון שאלה אף תמכו באופן אקטיבי, מימונו וספקו הגנה לפורעי החוק שהשתלטו על שטח המאחז; משום שהמשיבים נמנעים מלפעול למען הגנה על זכויות העותרים ולצמצום הנזקים העצומים הנגרמים להם בכל יום שעובר והמאחז נותר עומד במקומו;  בשל כל אלה – נאלצים העותרים לפנות לבית המשפט הנכבד בלית ברירה ומתוך הבנה כי ללא התערבותו, האזור ימשיך להיות מרחב פרוע של היעדר אכיפת חוק מינימלית, הגובה את מחירה יום-יום, שעה-שעה, וזאת באין פוצה פה ובאין יד חזקה המעוניינת, לא כל שכן מתיימרת, לאכוף את הדין."

הודעה מטעם "יש דין"

עתירה – עדי עד – 10.12.2014

רקע על המאחז עדי עד – מסלול הנישול

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.