חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה יעלה בגורל המלצות ועדת גרמן

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 11.12.14 0:03

מה יעלה בגורלה של רפורמת גרמן למיסוי על תיירות מרפא, הגבלת רפואה פרטית וקיצור תורים במערכת הציבורית

מאת: רמי אדוט

יעל גרמן סיימה את תפקידה כשרת בריאות יחד עם שאר שרי 'יש עתיד'. כהונתה כללה אירוע מרכזי שהתמשך לאורך שנה – ועדת חקירה בראשה העמידה השרה את עצמה ותכליתה "לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית" או בקיצור 'ועדת גרמן'. עוד מוקדם להעריך את חשיבות וועדה זו, חקירתה והמלצותיה. נדמה שאפשר כבר כעת לומר בבטחה כי מאז וועדת נתניהו של סוף שנות השמונים אשר בעקבותיה חוקקו את חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לא הייתה ועדה אשר היקף עבודתה דומה להיקף ועדת גרמן ואשר דנה בשאלות הקריטיות ביותר לגורל מערכת הבריאות הציבורית – השאלות הקשורות לממשק בין מערכת זו לבין הרפואה הפרטית.

בתחילה נראו תוצאותיה של ועדת גרמן מבטיחות ומשמחות עבור כל מי שגורל המערכת הציבורית יקר ללבו. הועדה נמנעה מתמיכה בשר"פ ואף הציעה מודל חלופי הדומה למודל הקנדי שהציעו האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם בנייר העמדה שלהם – מודל "פול-טיימר" או "יומ-מלא", כלומר, הסכם עם רופאי בתי החולים הציבוריים שיתחייבו להישאר  בבית החולים הציבורי ולא לעבוד בפרטי בתמורה לעבודה נוספת ורווחית בשעות אחר הצהריים.

מאוחר יותר, התבררה מידת המורכבות והעמימות של עשרות סעיפי ההמלצות הנעים בין חשובות ותקדימיות, סבוכות וחסרות תכלית ועד מזיקות בעליל. ראו כאן פוסט באתר זה הדן בסקירה ביקורתית ממצה של הארגונים מרכז אדוה, רופאים לזכויות אדם והאגודה לזכויות האזרח.

הביקורת השלילית ביותר נשמרה בסקירה לעובדה שוועדת גרמן נמנעה מהתמודדות עם עצם קיומה של תיירות המרפא. לשיטת הארגונים, תיירות מרפא, מלבד כל חסרונותיה, איננה שונה במהותה מהשר"פ, כלומר רפואה פרטית בלב המערכת הציבורית, אלא שהראשונה (תיירות מרפא) מיועדת לתיירים בעוד השר"פ מיועד לישראלים.

להמשך קריאה באתר המטה הציבורי לשוויון בבריאות

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.