חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה מזרחי גיבש הצעת חוק לשיקום דרום תל-אביב ופיזור ה"מסתננים"

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 10.12.14 0:03

חוק ה"מסתננים" החדש שאושר בכנסת אינו מספק מענה למצוקת תושבי דרום תל-אביב, שבה מתרכזים רובם. ח"כ משה מזרחי יזם הצעת חוק חדשה הנותנת מענה למצוקה, ומציגה תכניות מערכתית לשיקום שכונות דרום תל-אביב והענקת תמריצים לפיזור גיאוגרפי של ה"מסתננים" שאינם בני הרחקה

בישראל נמצאים כיום כ-48212 זרים שאינם בני הרחקה. כדי לפתור את מצוקת שכונות דרום תל-אביב, בה מרוכזים רוב הזרים, מציע חוק זה לתמרץ את פיזור הזרים ברחבי המדינה. להלן דברי ההסבר להצעת חוק זו המכונה: הצעת חוק שיקום שכונות דרום תל-אביב ותמריצים לפיזור גיאוגרפי של מסתננים (הוראת שעה), תשע"ד-2014:

הוראת שעה זו תכליתה להתמודד עם מצוקת התושבים והזרים שאינם בני הרחקה בשכונות דרום תל-אביב וברחבי הארץ בעקבות פסילת תיקונים 3 ו-4 לחוק למניעת הסתננות (עבירות ושיפוט), תשי"ד-1954 (להלן – חוק ההסתננות) בבג"ץ. כפי שציין מבקר המדינה בדוח השנתי 63(ג), מצבם של עשרות אלפי תושבי דרום תל-אביב שנאלצו לקלוט בשכונותיהם ללא הכנה או סיוע אלפי זרים חסרי מעמד הוא חמור, וכך גם מצבם של אלפי הזרים שחיים בישראל ללא מעמד או נגישות לשירותי בריאות ורווחה.

בפסק הדין בבג"ץ 7385/13 איתן – מדיניות הגירה ישראל נ' ממשלת ישראל, שניתן ביום כ"ז באלול תשע"ד, 22.9.2014, פסל בית המשפט העליון את תיקון מספר 4 לחוק ההסתננות, הורה לבטל את מתקן חולות ואיפשר לגבש הסדר אחר לטיפול במצוקת התושבים והזרים בדרום תל-אביב ובכלל.

בעקבות הכרעת בית המשפט העליון, צפוי חוק הכניסה לישראל, תשי"ב-1952 לחזור להיות ההסדר לפיו יטופלו כל הזרים שאינם בני הרחקה החל מיום ל' בכסלו תשס"ע, 22.12.2014. חוק זה אינו מספק מענה הולם למצוקה של תושבי ישראל ושל הזרים החיים בה. הוראת שעה זו תחליף את התיקון שנפסל באופן שישפר ככל הניתן את חיי התושבים בדרום תל-אביב ושל הזרים שאינם בני הרחקה, וכן יעמוד באמות המידה של המשפט החוקתי.

דו"ח מבקר המדינה 63(ג) קבע כי "מציאות החיים בחמש שכונות דרום תל-אביב, שבהן גרים חלק ניכר מהזרים בישראל, מורכבת ומרובת קשיים (…). אין ספק כי איכות חייהם של התושבים המקומיים נפגעה בצורה ניכרת ביותר, ושכונות מגוריהם שינו את פניהן ללא היכר". כמו כן, כפי שהודגש בהכרעת בג"ץ: "מצוקתם של תושבי דרום תל-אביב אינה גזרת גורל; היא בידיהן של הרשות המחוקקת והרשות המבצעת".

על מנת להקל על מצוקה זו, יש: (1) להכריז בדחיפות על דרום תל-אביב כאזור עדיפות לאומית; (2) להקצות תקציבים, תקנים ומשאבים נוספים לטובת הקמת המנהלת לשיקום התשתיות ותגבור השירותים, הפיקוח והאכיפה בדרום תל-אביב; (3) לתמרץ פיזור גיאוגרפי של אוכלוסיית הזרים.

הואיל ונכון לשנת 2014 נעצר כמעט לחלוטין זרם הכניסה הבלתי חוקית לישראל דרך גבול מצרים, והואיל ולא ניתן להרחיק את ילידי סודן ואריתריאה לארצם עד שלא יחול שינוי דרסטי במצב החמור במדינות אלה, יש למצוא פתרון מניח את הדעת עבור 48,212 הזרים שאינם בני הרחקה וחיים כיום בישראל, חלקם שנים ארוכות.

זאת ועוד, ראשי ענפים שונים במשק הישראלי מעידים על צורך משמעותי ומידי בידיים עובדות (ראו למשל: פרוטוקול מס' 343 מישיבת ועדת הפנים והגנת הסביבה, יום שני, ט"ז בתמוז תשע"ד (14.7.2014); פרוטוקול מס' 26 מישיבת הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים, יום רביעי, ז' בשבט תשע"ד (8.1.2014); פרוטוקול מס' 35 מישיבת הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים, יום רביעי, י"ז באדר תשע"ד (19.3.2014)). יש להקל על מעסיקים אלה ועל מעסיקים בפריפריה להעסיק זרים שאינם בני הרחקה, על מנת לעודד את פיזורם הגיאוגרפי של ולהקל את העומס בשכונות דרום תל-אביב. זאת במיוחד תחת יבוא עוד עובדים זרים לענפי החקלאות, הבניין והסיעוד.

החוק המוצע מבוסס על איזון ראוי בין זכותה וחובתה של מדינת ישראל להגן על גבולותיה, ריבונותה ושלום אזרחיה ותושביה, לבין חובתה לכבד את זכויות האדם של כל מי שמצויים בשטחה – אזרחים, תושבים, מבקשי מקלט וזרים.

הוראת שעה זו תוקפה מוגבל לתקופה של חמש שנים, וזאת במטרה לבחון את השפעתה על שיפור מרקם חייהם של תושבי דרום תל-אביב ושל הזרים שאינם בני הרחקה.

הביאה לפרסום: דליה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    המקום הכי חם בגיהנום מסקר את תולדות החקיקה בעניין הפליטים ומבקשי המקלט.
    http://www.ha-makom.co.il/timeline-holot לרבים בציבור ברור שהצעת החוק החדשה היא עוד מאותו דבר. נראה שגם אותה בגצ ידחה. אולי צריך להשתמש קצת בהיגיון ולתת פתרון ראוי יותר לבעיה? משה מזרחי עושה זאת בהצעת החוק שגיבש.

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    ההצעה של ח"כ מטעם העבודה משה מזרחי היא ההגיונית והיותר צודקת במצב הנוכחי!!! לתמוך בה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.