חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועדת העבודה והרווחה – האם הצעות חוק אלה יקודמו לחקיקה?

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, משפט ופלילים, רווחה ושירותים חברתיים ב 4.12.14 0:40

הכנסת מתפזרת לקראת הבחירות הקרבות. האם הצעות החוק הללו שאושרו לקריאה שנייה ושלישית יקודמו? ומה יהיה עם הצעת תיקון חוק שעות העבודה ומנוחה- תשלום על שעות כוננות. ארגון "מלצרים עם כבוד" מדווח

אושר לקריאה שנייה ושלישית: מועמד לעבודה יקבל תשובה מהמעסיק תוך שבועיים

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ ואח', לפיה מעסיק יחויב למסור למועמד שהתראיין אצלו לצורך קבלת עבודה הודעה בכתב אם לא התקבל לעבודה, וזאת תוך שבועיים מקבלת ההחלטה בעניינו. כמו כן, אם התבצעו הליכי מיון (כמו בחינות) לצורך התפקיד, על המעסיק יהיה למסור למועמד הודעה בדבר התקדמותם לא יאוחר מ-60 ימים מתחילת תהליך המיון.

יו"ר הוועדה ח"כ כץ הבהיר כי הצעת החוק לא תחול על חברות קבלניות, מסעדות ועסקים קטנים עד 25 עובדים, והיא מתייחסת למתן תשובה רק עבור מי שהוזמן לראיון או עבר מבחני מיון.

תחילתו של החוק: 45 ימים מיום פרסומו.

אושר לקריאה שניה ושלישית: חיילים משוחררים יהיו פטורים מתשלומי ביטוח לאומי  לחודשיים

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ אלעזר שטרן, לפיה חיילים שהשלימו שני שליש משירותם הסדיר ולא שוחררו בגין בעיות התנהגות, ומי ששירתו במשך שנתיים בשירות לאומי או אזרחי, יהיו פטורים מתשלום דמי ביטוח לאומי ודמי ביטוח בריאות למשך חודשיים לאחר סיום השירות, במידה ואינו עובד.

תחילת החוק: שלושה חודשים מיום פרסומו.

אושר לקריאה שניה ושלישית: יוגבל שכר הטרחה שגובים מתווכים במימוש זכויות מול המוסד לביטוח לאומי

בתום מרתון דיונים שהחל בשעה שמונה בבוקר והסתיים בשמונה וחצי בערב, אישרה הערב ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פה אחד לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק של חברי הכנסת מיקי רוזנטל, חיים כץ, קארין אלהרר ואילן גילאון, לפיה יוגבל שיעור שכר הטרחה שגובים עורכי דין וגופים מתווכים עבור טיפול בתביעה לגמלה מול המוסד לביטוח לאומי.

הוועדה החליטה כי דמי פתיחת תיק יעמדו על 1500 שקלים. בנוסף, בתביעה לקצבה שסכומה נמוך מ-1200 שקלים בחודש, יוגבל שכר הטרחה של החברות ל-13% מהקצבה שיקבל הלקוח וגבייתו לא תוכל להימשך מעבר ל-60 חודשים. בתביעות גדולות יותר, יוגבל שכר הטרחה של החברות ל-10.75% ול-60 חודשים. עורכי דין יהיו רשאים לגבות עד 15% מתביעות לקצבה של פחות מ-1200 שקלים בחודש אשר כרוכות ייצוג בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי. עבור תביעות גדולות יותר יוכלו לדרוש עד 13%, בייצוג בבית דין 23%, ועבור ייצוג בבית דין לתביעות קטנות 24%. עבור מענקים המתקבלים רטרואקטיבית יגבו 35% מהסכום החד פעמי, ועוד 25% על קצבאות שיתקבלו לאחר מכן. במקרים בהם נפטר הזכאי תופסק הגבייה, אלא אם מדובר בנפגע תאונת עבודה שבן או בת הזוג זכאים לחלק מקצבתו.

להסכם עם לקוח יצרפו המתווכים דף מידע מטעם המוסד לביטוח לאומי המתמצת את הצעת החוק.

תחילת החוק: חודשיים מיום פרסומו.

הודעות מטעם אורי מיכאל, דובר ועדת העבודה והרווחה

"מלצרים עם כבוד" ארגון שהוקם למען החלת דיני העבודה והזכויות הסוציאליות על המועסקים בתחום המלצרות. מלין על אי קידום הצעת חוק לשיפור מצבם של העובדים בתחום האבטחה והמלצרות:

הולכים לבחירות: נדחה ללא מועד חדש הדיון על תיקון חוק ה"סטנד ביי" בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

הדיון על תיקון חוק שעות העבודה ומנוחה- תשלום על שעות כוננות, שיזם ח"כ יוני שטבון, נדחה בגלל שיקולים פוליטיים. לדיון לא נקבע יעד ולא ידוע מתי יובא לדיון מחדש.

בשנים האחרונות מעסיקים, בעיקר בתחום האבטחה והמלצרות, מחייבים את עובדיהם להיות זמינים בבתיהם לקריאה מהירה לעבודה במידה ויתעורר צורך בכך. תופעה זו גורמת לעובדים במקומות אלה להיות במעין "מעצר בית", וזאת בשעה שהם כלל אינם מתוגמלים על כך ואינם רשאים לעסוק בעבודה אחרת, באותם הזמנים, מחשש שייקראו להם לבוא לעבוד.

על פי לשון ההצעה, במידה ועובד חייב להיות זמין לקריאה לעבודה באופן כזה שלמעסיקו מותר להורות על התייצבותו לרשות העבודה ומילוי תפקידו, והוא חייב בהתייצבות בכל עת, הרי שישולם לו תגמול בעבור שעות. במידה ונמצא העובד במקום העבודה ישולם לו שכר מלא. במידה ונמצא העובד מחוץ למקום העבודה ישולם לו השכר הרגיל או שיעור משכרו כפי שיקבע שר הכלכלה לסוגי מקרים שיקבע.

אתמול היה אמור להתקיים דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות על הצעת תיקון החוק. כאמור בגלל רוח ההליכה לבחירות והרכב הוועדה המונה ח"כ מהקואליציה ומהאופוזיציה, נדחה הדיון עד למועד לא ידוע. דחיית הדיון בוועדה מאפשר את המשך הניצול, ללא הפרעה, של אלפי עובדות ועובדים מהשכבות החלשות ביותר באוכלוסיה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.