חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2015 – בחירות חדשות? יהיה הרבה יותר גרוע

נושאים דעות, פוליטי ב 2.12.14 23:48

לא הייתי ממליץ למעמד הביניים החילוני או לשמאל לתלות תקוות בבחירות מוקדמות. הדבר היחיד שישתנה בממשלה הבאה זה שהמפלגות החרדיות יחליפו את לפיד והתנועה. דבריו של שחר אילן בבלוגו "משגיח כשרות"

אוקי, אז נלך לבחירות ולפיד יפול בחצי מכוחו ובנט יעלה קצת וכחלון יהיה משיח תורן לחצי שנה עד שלא יספק את הסחורה. אבל מה באמת ישתנה? התשובה היא שרק דבר אחד ישתנה: המפלגות החרדיות (וכחלון) יחליפו את לפיד והתנועה בקואליציה. התוצאות: התקציבים ישובו לזרום לחינוך החרדי, לא תהיה תוכנית ליבה, חוק הגיוס ישונה, יבלם התהליך של יציאת גברים חרדים לעבודה ומעט התקציבים שהתחילו לזרום להתחדשות יהודית ללימודי יהדות ברוח פלורליסטית וליוצאים לשאלה, יעלמו.

כבר היום אין בכנסת אפשרות אמיתית להקמת ממשלת מרכז-שמאל, כיוון שאין מצב שלפיד והחרדים ישבו בממשלה אחת וגם אין מצב שמרצ וישראל ביתנו ישבו בממשלה אחת או שישראל ביתנו תשב בממשלה שנשענת על קולות המפלגות הערביות. המצב הזה בודאי לא יתהפך אחרי הבחירות. סביר שהוא יחריף.

הממשלה הנוכחית בלי המפלגות החרדיות הוקמה רק בזכות הכוח המיוחד שנתן הבוחר ללפיד בבחירות האחרונות וגם בזכות העוינות בין (משפחת) נתניהו לבנט. אחרי שלפיד הצליח לעלות לנתניהו על כל העצבים, אחרי שנתניהו הבין שיותר קל עם בנט ואחרי שלפיד יאבד חלק גדול מכוחו, לא צריך להיות חזאי פוליטי גדול כדי להניח הוא יעשה הכל כדי לחזור לחיקה החמים והנוח של ממשלת ימין- חרדים. שני שליש מהציבור היהודי ו-69% ממצביעי הליכוד ביתנו תומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות (מדד הדת והמדינה 2014). זה בודאי לא יעצור את נתניהו.

נכון לפיד אשם בכך שבוחריו עומדים במידה רבה בפני שוקת שבורה ורבים מהם מאוד אבל מאוד מאוכזבים. הוא אשם בזה שהוא דחה כל כך הרבה דברים, למשל את אכיפת תוכנית הליבה או את יוזמת ברית הזוגיות. הוא אשם בכך שהעביר חוק גיוס הזוי. הוא אשם בזה לא טיפל ביוקר הדיור וביוקר המחיה והתעקש להעביר את חוק מע"מ 0 שהתחרה בגאוניותו רק בחוק גיוס 0. הוא טעה דרמטית כשלא דאג לשמר את ברית האחים עם בנט. אבל התרסקות של לפיד בבחירות לא תעניש רק אותו. היא תעניש בעיקר אותנו. היא פשוט תחליף את נציגי מעמד הביניים החילוני בממשלה בנציגי המגזר החרדי. ושוב למעמד הביניים החילוני לא יהיה ייצוג.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

9 תגובות

 1. גלעד :

  פתק אחרי פתק אחרי פתק

  הגיע הזמן שהשמאל יקום מהכורסא, יפסיק להתלונן שאין למי להצביע ויגיע לקלפיות.
  זה לא משנה איזו מפלגה תחזקו (העבודה, מרץ, חד"ש, המפלגות הערביות).
  מי שמצביע משפיע.
  מי שמתבכיין בבית, שלא יתפלא שנותר לו רק לבכות.

 2. אני רק הערה :

  מה טוב לשמאל

  השמאל בישראל משכיל ואמיד. אחוז הצבעה נמוך תמיד פועל לטובת המשכילים והאמידים. ובמילים אחרות: אחוז הצבעה גבוה יותר רק יחליש את השמאל.

 3. מעין :

  ל-2, אינני מסכימה

  גלעד הציע שהשמאל יקום להצביע, ואם אכן כך יקרה- יעלו הקולות של השמאל. האין זה הגיוני? הוא לא קרא לימין להצביע.
  דבר שני וחשוב אף יותר מהראשון הוא שאחוז הצבעה גבוה הוא גב לדמוקרטיה הישראלית, שכרגע נמצאת בשלבי פירור מתקדמים מצד המנהיגים והציבור כאחד. חשוב להצביע לא רק כדי לשנות את השלטון [וצריך לשנות את השלטון. מאסנו בשלטון הימין שכל מה שהוא עושה זה הרס ועוד הרסעל גבי הרס], אלא גם כדי לחזק את הדמוקרטיה.

  ברור לי שלהצביע זה לא מספיק, אבל לא מספיק משמעו ~גם וגם~, גם להפגין, גם לשבות, גם להקים מפלגות וארגונים, גם להתאגד באיגודים מכל הסוגים, גם לסרב לשתף פעולה עם דבר אנטי-דמוקרטים, גם להגיע לכנסת ולנסות ללחוץ על ח"כים, גם ללמוד ולהכיר את העובדות לעומק ולא להסתמך רק על התקשורת המסולפת שיש לנו בארץ, גם לחתום על עצומות, גם לנסות להיבחר, גם להרצות לציבור, גם לחלוק בידע, גם לתרגם מודלים ממדינות אחרות.

  אפשר לעשות את כל הדברים הנ"ל -וגם- להצביע בבחירות, דבר שהוא אחת הפעולות הכי קלות, ונגישות, ובסיסיות שיש לאזרח במדינה דמוקרטית על מנת לתת גב לדמוקרטיה.

 4. טניה :

  שתפו

  http://online-countdown.he.downloadastro.com/tools/#1426572000000_16jXpyDXnNeQINeR15nXkdeZIQ==

 5. עמית :

  יש הבדל משמעותי

  זה לא נכון שממשלה עם החרדים דואגת רק למגזר החרדי ולפיכך לא יהיה הבדל בין ממשלה של נתניהו עם לפיד לנתניהו עם חרדים.
  לפיד ונתניהו מייצגים את אותו מגזר, המגזר העשיר והחזירי, המגזר שמכתיב מדיניות כלכלית נצלנית ופוגענית מזה 20 שנים. החרדים לעומת זאת דואגים לחלק החלש בחברה הישראלית שהוא בערך 60% מהחברה הזאת.
  הממשלה הנוכחית היא ממשלה בעלת אג'נדה ידועה שמשמעותה החמרת המצב הכלכלי, ממשלה עם חרדים לא תהפוך את הכיוון ותנהיג מדינת רווחה אבל כן תשים סייג להשתוללות הקפיטליסטית וזה רווח נקי ל- 99% מהישראלים.

 6. מעוז :

  שעון ספירה לאחור שכולנו חייבים להקשיב לו

  אכן, אחלה קישור, רק לא ביבי, חייבים לשתף

  http://online-countdown.he.downloadastro.com/tools/#1426572000000_16jXpyDXnNeQINeR15nXkdeZIQ==

 7. זה לא נגמר עד שהגברת השמנה שרה :

  זה עוד לא נגמר - צפויה ממשלה גרועה גם בלי בחירות

  תהיתי ביום רביעי למה דוחים את הקריאה ה-2, 3 ליום שני.

  מצד אחד
  1. בכל זאת להרבה חברי כנסת לא מתחשק להיפרד מהכסא.
  2. תגובה ציבורית קשה נגד הבחירות.
  3. נתניהו פוחד.

  מצד שני
  1. למה לתת לכחלון, סער ואחרים להספיק להתארגן?
  2. לנתניהו יש רק 18 ח"כים וגם הם לא כולם הכוס תה שלו.
  3. בדיוק הליברמן הזה שירק לנתניהו בפנים ותקע לו אצבעות בעיניים במלחמת צוק איתן וההצבעה על ישראל היום – בלעדיו אין קואליציה אלטרנטיבית ואיך סומכים עליו?

  מצד שלישי
  1. נתניהו אולי מאמין שהוא יכול היה לולא… ואולי עוד יש לו בכל זאת הזדמנות אם יצליח לקשור איכשהו את בנט וליברמן להתחייב להתנהגות יפה.

  ואז – אז הוא יוכל סוף סוף למלוך.

  מה להגיד – אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי.
  כך או כך – מסביבנו רואים, משתאים ומתעשתים. רבים הולכים להשתתף בבחירות האלה ולא כולם נמצאים בתחום הסיקור של קרקובסקי וחנן קריסטל.
  הציבור הישראלי לגווניו ישלם בריבית דריבית מבפנים ומבחוץ.

  אל תעצרו נשימתכם לקראת יום שני.
  ואם יהיו בחירות – רוב הסיכויים ששניים לא יהיו ראשי ממשלה, לפיד וביבי.

  נטע חוצן

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  http://www.israelhayom.co.il/article/239303

 9. ק. טוכולסקי :

  הכל תלוי רק בנו
  מה שמדאיג את אילן זה ברית אפשרית בין השמאל והחרדים מצב שאף אחד באמת לא יקנה את האנטישמיות שלו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.