postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2015 – להקים גוש מפלגות דמוקרטיות השואפות להסדר מדיני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2015 – להקים גוש מפלגות דמוקרטיות השואפות להסדר מדיני

נושאים דעות, פוליטי ב 2.12.14 23:50

הוואקום במערכת הפוליטית משווע לאלטרנטיבה תפיסתית ברורה בין שני המחנות המרכזיים בישראל. על מפלגותיהם של ציפי לבני ויאיר לפיד לחבור למפגלות העבודה ומרצ, ולהקים גוש אלטרנטיבי לזה של הימין השמרני

מאת: תומר פינס

הבחירות קרבות. אין בכך כבר ספק. אל מול 5 שנות כהונותיו הרצופות של נתניהו נוצר וואקום אדיר במפה הפוליטית. מחמשת הממים של ז'בוטינסקי והסכם השלום ההיסטורי שכרת בגין עם מצרים נותר הליכוד עם ה"סרטן בגוף האומה" של מירי רגב וגל החקיקה הלאומני והתוקפני של דנון, לוין ואקוניס. מהמפד"ל ההיסטורית ששאפה לצדק חברתי ועסקה בשאלות העם היהודי בארצו כמו חינוך, עלייה ורווחה נותר הרסיס בישבן של בנט ומשיחי הר הבית בדמותם של סטרוק ואריאל.

לא, לא אחזור על המנטרה הקבועה, על הצורך במנהיג סוחף שיהווה אלטרנטיבה לכריזמה של הדייר הקבוע ברחוב בלפור. הוואקום במערכת הפוליטית משווע לאלטרנטיבה תפיסתית ברורה בין שני המחנות המרכזיים בישראל, אשר לא בצדק מכונים "מחנה השלום" אל מול "המחנה הלאומי", כאילו המורה למתמטיקה מצביעת הליכוד מרמת גן איננה מעוניינת בשלום ואנשי השומר הצעיר מחרימים את הטקסים הממלכתיים.

החלוקה במערכת הבחירות הקרבה צריכה להיות בין המפלגות הדמוקרטיות, המאמינות בציונות פרגמטית והנושאות בגאווה את נס זכויות האדם, חופש דת, שלטון החוק והשאיפה לפתרון מדיני של הסכסוך עם שכנינו הערבים, לבין המערך המתגבש של מפלגות הימין השמרניות בשיתוף החרדים, שמבקש לצקת תבערה בכל מקום ולחסל סופית את הסיכוי לחיים נורמליים בין כלל הישראלים.

התבטאויות השרים וחברי הכנסת של מפלגות הליכוד והבית היהודי בקדנציה המסתיימת, ובמיוחד בחודשים האחרונים, אמורה להבהיר לאנשי "יש עתיד", העבודה והתנועה של לבני כי תהום פעורה בינם לבין הימין המקצין ושאין מקום יותר לשתף פעולה ולנסות למתן את ממשלותיו. כפי שבליכוד של בגין חברו חירות וליברלים על מנת לסיים את שלטונה השנוא של מפא"י, כך עכשיו תורם של הליברלים בגלגולם הנוכחי, לבני ולפיד, לחבור יחדיו עם מפלגת העבודה ומרצ ולהקים את הגוש המתון והמתקדם שיהווה אלטרנטיבה של כלל הכוחות המאמינים בזכותם של הישראלים להנשא כרצונם, בזכותו של ערבי ישראלי להרגיש שייך למדינתו, בזכות של זוג צעיר להתפרנס בכבוד ומעל לכל – בצורך הדוחק להבטיח גבולות של שקט באמצעות חתירה לשלום עם כלל העולם הערבי ובראשם – הפלסטינים.

על סוגיות רבות המפלגות הללו חלוקות. לא תמצאו תומך אחד לחוק מע"מ אפס במפלגת העבודה ורק תגידו "וועדים" ותראו כיצד אנשי יש עתיד זעים באי נוחות בכסאותיהם . טבעה של פוליטיקה וטבען של בחירות לחלק בגסות בין זרמים ומפלגות אך אסור לנו לטעות, במציאות הישראלית רב המשותף בין בוז'י, עמיר, ציפי, יאיר וזהבה מאשר הנפרד כפי שבארה"ב יושבים במפלגה דמוקרטית אחת אנשי הלובי היהודי ביחד עם פעילי זכויות אדם וארגוני סביבה אל מול מפלגה רפובליקנית של איילי הון ומשיחיסטים נוצריים.

אם לא ישכילו לשים את האגו האישי והמפלגתי שלהם בצד ולשתף פעולה, ההסטוריה עלולה לזכור אותם בתור רסיסי האופוזיציה של ממשלת הימין המלוכדת והקיצונית ביותר שידענו, אך אם ידעו להתגבר על יצרם ולהוליך את תנועותיהם לאיחוד היסטורי, אם ידעו לחבר אליהם כוחות נוספים דוגמת תנועת הנשים והקשת המזרחית, אם ידעו להתייצב שכם לשכם ולהציג אלטרנטיבה ברורה לנתניהו את בנט, הם עשויים להיזכר בתור הגיבורים והגיבורות שהצילו את מדינת ישראל והוליכוה אל עבר עתיד טוב יותר מזרח תיכון חדש.

תומר פינס הוא מזכיר המשמרת הצעירה במושבים במפלגת העבודה

 

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. ארבם :

  סליחה על הגסות אבל זה חלום שחלמת או שפשוט לא מבין איך עובדת דמוקרטיה מודרנית?

  פוליטיקיה לא מיישבת קונפליקטים – היא ניזונה מהם.
  לכן בעיות כמו הפליטים, הסכסוך עם הפלסטיניאים וכו' לעולם לא יפטרו – זה משרת את מי שבעמדות כוח ומאפשר לו לעשות שימוש ציני ברגשות של אנשים.
  במילים אחרות – אם אני מחר רוצה לרוץ לכנסת אני פשוט אלך לדרום העיר ואשלהב את ההמון על העוול הנורא שנעשה להם ואיך הפליטים אונסים את כל הנשים היפות שלנו ואיך הממשלה לא עושה כלום ואיך זה לא יכול היה לקרות ברמת אביב.
  ציקצק אני בכנסת עם משכורת שמנה ו-80 יום עבודה בשנה גג.
  זה מה שיש לנו היום – פוליטיקאים מקצועיים.
  אידיאליסטים נשארים בחוץ (וגם כולם צוחקים עליהם מאחורי הגב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.