חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משרד החינוך – ד"ר ניר מיכאלי מונה ליו"ר המזכירות הפדגוגית

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 1.12.14 0:58

ד"ר ניר מיכאלי מסמינר הקיבוצים מונה לתפקיד יושב ראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך. זאת לאחר שרחל מתוקי, מנהלת מחוז חיפה במשרד, שימשה בתפקיד במילוי מקום משך שנה וחצי. שר החינוך פירון שבר את מסורת מינוי יושבי-הראש מהאוניברסיטה, ומינה לתפקיד אישיות מהמכללה

מאת: דליה בלומנפלד

ד"ר ניר מיכאלי מונה ליו"ר המזכירות הפדגוגית לאחר שהממשלה אישרה ביום ראשון 30 בנובמבר את מינויו. בשנה וחצי האחרונות התפקיד היה מאויש על ידי רחל מתוקי, מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, ששימשה כממלאת מקום.

ד"ר מיכאלי, הוא בעל תואר ראשון במנהל החינוך ומדע המדינה, תואר שני בהיסטוריה ופילוסופיה של החינוך ותואר דוקטור במדיניות וארגון החינוך מאוניברסיטת ת"א. הוא בוגר מכון מנדל ומגיע לתפקיד יו"ר המזכירות הפדגוגית ממכללת סמינר הקיבוצים שם הוא משמש דיקן פיתוח פדגוגי. ומרצה בקורסים העוסקים בפדגוגיה בלתי פורמאלית ובהיבטים אידיאולוגיים ופוליטיים בחינוך. בתפקידו הקודם שימש ראש החוג לחינוך במכללה.

ד"ר מיכאלי השתתף במקביל לעיסוקיו אלה בפרויקט מחקר ההפרטה של מכון חזן לצדק חברתי, שעסק באחריות המדינה והגבולות בין הציבורי לפרטי. הוא חקר את מגמות ההפרטה במערכת החינוך בישראל.

המזכירות הפדגוגית אחראית על מערכת החינוך הפורמאלית, הכוללת את בתי-הספר היסודיים, חטיבות הביניים ובתי-הספר העל-יסודיים. היא עוסקת בתכנון פדגוגי, בפיתוח תוכניות לימודים ואחראית על מנהלי תחומי הדעת – המפמ"רים.

אמנם תפקידה הראשי של המזכירות הפדגוגית הוא עיצוב המדיניות הפדגוגית של משרד החינוך, אבל במצב הנוכחי במשרד החינוך, שר החינוך, שי פירון – שלא כמו שרי החינוך הקודמים, שכיבדו את מקצועיות המומחים הפדגוגיים – אימץ לעצמו תפקיד זה וגיבש את רפורמת הלמידה המשמעותית, שהיא רפורמה פדגוגית. כתוצאה מכך, ד"ר מיכאלי נכנס לתבנית עבודה שהותוותה לו מראש.

מומחיותו של ד"ר מיכאלי בפדגוגיה בלתי פורמאלית משרתת את מטרותיו של שר החינוך, המקדם את החינוך האלטרנטיבי בתוך מערכת החינוך הפורמאלית. שניהם מתייחסים אל הצורך להחליף את הוראת המלל הסמכותית ואת למידת השינון הצייתנית, המאפיינת את מערכת החינוך הפורמאלית, בהוראת הנחייה ובלמידה פעילה – למידת חקר, למידה מוכוונת פרויקטים, למידה בקהילות למידה וחשיבה.(ראו דבריו של מיכאלי במאמר "כבר יש חינוך אחר", ודבריו של פירון בכנס שנערך בסמינר הקיבוצים).

ד"ר מיכאלי, חקר, ככתוב לעיל, את מגמות ההפרטה במערכת החינוך. מחקרו חושף את הבנת התהליכים ההרסניים הטמונים בהפרטת החינוך. הרושם הוא שהוא אינו תומך במגמות ההפרטה המסתמנות במערכת החינוך בישראל.

כנגד זאת, שר החינוך פירון פועל במרץ תזזיתי לקדם את הפרטת מערכת החינוך, לפי המתווה שגובש בוועדת דוברת ובעמותת "הכל חינוך". החדרת החינוך האלטרנטיבי היא אחד האמצעים לקידום תהליכי ההפרטה של מערכת החינוך הישראלית. החינוך האלטרנטיבי ייהפך לחלק מהחינוך הציבורי ששי פירון מתכוון ליצור, במקום החינוך הממלכתי הקיים היום, לפי חוק.

השאלה היא אם מיכאלי יצליח לקדם את הפדגוגיה האלטרנטיבית במערכת החינוך בלי לשמש כלי בידי שר החינוך להמשך הפרטת מערכת החינוך.

מינויו של ד"ר מיכאלי הוא שינוי משמעותי במסורת המינויים של ראשי מזכירות פדגוגית. עד מינוי זה, כל יושבי הראש שנבחרו היו מהאוניברסיטאות. ד"ר מיכאלי אינו מגיע מהאוניברסיטה אלא ממכללה לחינוך. האם שבירת מסורת זו נובעת ממגמה להפחית בערכן של האוניברסיטאות בישראל? נקווה שהיו"ר שמונה יכבד את תרומת האוניברסיטאות בתחומי הידע, וישתמש במומחים המקצועיים ביותר לשירות פיתוח תוכניות הלימוד עליהן הוא אחראי כיו"ר המזכירות הפדגוגית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. שושי :

    מינוי מעניין

    אכן מינוי מעניין. גם בגלל עמדתו בנושא ההפרטה בחינוך, גם בגלל מעורבותו ודעתו על הרפורמות בזמן ולאחר שביתת המורים:
    "לחשוב מחדש על הרפורמה במערכת החינוך":
    http://www.mofet.macam.ac.il/ktiva/bitaon/Documents/bitaon31.pdf

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.