חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת "חוק ההסתננות" 3 – האגודה לזכויות האזרח מתנגדת לנוסח

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 30.11.14 0:30

השבוע מתוכנן דיון מרתוני בהצעת חוק ההסתננות בנוסחה השלישי. הדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה יתקיים היום. אם הממשלה תאשר את הנוסח, ועדת הפנים תדון בו בימים שלישי, רביעי, חמישי. האגודה לזכויות האזרח קוראת לממשלה ולכנסת לא לקדם הצעת חוק זו ולקדם מדיניות על פי האמנות הבינלאומיות שישראל חתומה עליהן

לאחר שבג"ץ פסל פעמיים את "חוק ההסתננות", נערכת הממשלה לחוקק גרסה שלישית של החוק בהליך בזק. בין עיקריו של תזכיר החוק שיידון בשבוע הבא בממשלה ובכנסת:

  • תקופת המעצר לנכנסים חדשים לישראל תועמד על שלושה חודשים, ולאחר מכן הם יועברו למתקן "חולות";
  • השהייה ב"חולות" תועמד על עשרים חודשים. המוחזקים ב"חולות" ידרשו לשהות בו בין עשר בלילה לשש בבוקר. יהיה עליהם להתייצב פעם אחת ביממה בין השעות שמונה לעשר בלילה. מי שיפרו את הוראות השהייה או את כללי המקום ימשיכו להישלח למעצר;
  • יוגדלו הסנקציות נגד מעסיקים של מי שניתנה להם הוראה לשהות ב"חולות";
  • תוקם קרן להפקדת חלק משכרם של מהגרי עבודה, שתימסר רק אם יצאו במועד. החוק יוחל גם על "מסתננים", שהפקדות לגביהם גבוהות במיוחד.

תזכיר החוק מבקש לחוקק מחדש (כ"הוראת שעה" לשלוש שנים) הסדרים שבית המשפט העליון פסל והגדיר כהסדרים פוגעניים, המפרים את זכויות האדם הבסיסיות ביותר לחירות ולכבוד. ההצעה אינה מטמיעה את העקרונות שהציב בית המשפט ביחס לזכותם של מהגרים ומבקשי מקלט לחירות, לאוטונומיה אישית ולכבוד. במקום לאמץ עקרונות אלה, מבקשים מנסחי הצעת החוק להתמקח עם פסקי הדין, לחתור תחתיהם ולבחון עד כמה יכולה הממשלה להמשיך ולפגוע בזכויות אדם.

הצעת החוק מבקשת להמשיך ולפגוע בבני אדם הזכאים להגנות בינלאומיות (בין מכוח האמנה בדבר מעמד של פליטים ובין מכוח עקרון אי-ההחזרה), שמדינת ישראל החליטה שאין לגרשם מתחומה. זאת במקום לדאוג לזכויותיהם בהתאם לחוקי היסוד של מדינת ישראל ולמחויבויותיה הבינלאומיות, לפסיקות בג"ץ ולדוח מבקר המדינה. אין בהסדרים המוצעים בתזכיר החוק לא בשורה לתושבי דרום תל אביב ולא הגנה על זכויותיהם של אנשים שנמלטו מעינויים ומרדיפות.

התזכיר חוזר ומאמץ את הכליאה והגבלת החירות כאמצעי להפעלת לחץ, ומוסיף על כך פגיעה ביכולת ההשתכרות של מי שכבר היום משתכרים שכר זעום ונאלצים להתקיים ללא כל סיוע מהמדינה. נקיטת אותם האמצעים שנפסלו כבר על ידי בית המשפט העליון מבלי לבחון חלופות אחרות, חמורים במיוחד נוכח העובדה שזה למעלה משנתיים ימים נבלמה כמעט לחלוטין הכניסה לישראל דרך גבולה הדרומי. נתון זה צריך לשנות את המאזן החוקתי והוא מחייב לנקוט באמצעים שפגיעתם בזכויות אדם פחותה.

האגודה קוראת לממשלה ולכנסת לא לקדם את התזכיר, ותחתיו לקדם יוזמות המעודדות את העסקתם ברחבי הארץ של מי שאין אפשרות להרחיקם מישראל, והבטחת נגישות של מבקשי המקלט לשירותי בריאות ורווחה. מדיניות שכזו תמלא אחר חלק ממחויבויותיה של ישראל, על פי האמנות הבינלאומיות שהיא צד להן, ותאפשר פיזור של מבקשי המקלט, שיקטין את הנטל על האזורים המוחלשים ממילא שבהם הם מצטופפים. להרחבה

הודעה מטעם האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.