חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בנט ולפיד, מנעו את הפגיעה בדמי אבטלה לצעירים

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 25.11.14 0:05

בנייר עמדה שהוגש לשני השרים ע"י האגודה לזכויות האזרח נטען כי ההצעה, המהווה חלק מחוק ההסדרים הנלווה לתקציב, תגרום פגיעה קשה בזכותם של צעירים רבים לקיום בכבוד

מאת רביב נאוה

בתכנית הכלכלית לשנת 2015 מוצע לפגוע בדמי ביטוח האבטלה למובטלים צעירים , בני פחות מ-35.
ההצעה לתיקון סעיפים 161 ו-158 לחוק הביטוח הלאומי, מבקשת להאריך את תקופת האכשרה למובטלים צעירים, כך שתקופת האכשרה למובטלים שגילם עד 30 תגדל ל-24 חודשים מתוך 30 החודשים שקדמו לאבטלה, במקום 12 חודשים מתוך 18 הנהוגים כיום. תקופת האכשרה למובטלים בני 30-35 תגדל ל-18 חודשים מתוך 24 החודשים שקדמו לאבטלה, במקום 12 חודשים מתוך 18 הנהוגים כיום.
לטענת האגודה לזכויות האזרח, משמעה של הצעה זו היא פגיעה באנשים צעירים שהם "בין עבודות", ששילמו למדינה דמי ביטוח האבטלה במשך שנים ארוכות ודווקא בעת שהם פוטרו מעבודתם וזקוקים להם יותר מכל, אלו לא ינתנו להם. לא מדובר במותרות, אלא במקור מחיה העיקרי למובטלים ומשפחותיהם בתקופה הקשה של חוסר בעבודה, והפגיעה הנוספת בו תגרום לכך שמובטלים רבים ומשפחותיהם יכנסו למצוקה כלכלית, עד כדי עוני. במיוחד יפגע המהלך בצעירים שאינם זוכים להשכלה גבוהה ונכנסים ישירות לשוק העבודה.

בנייר עמדה שהוגש לשר האוצר יאיר לפיד ולשר הכלכלה נפתלי בנט ע"י הארגון, מוזכר כי אין זו הפעם הראשונה בה מקוצצים תקציבי הטיפול באבטלה ומוקשחים תנאי הזכאות לקבלת סיוע. כמו במקרים קודמים, הצעת הקיצוץ הנוכחית היא שרירותית לחלוטין ואינה מבוססת על פרמטרים כלשהם, למעט היותו של הקיצוץ מקור תקציבי לצמצום הגרעון של מדינת ישראל.

באגודה לזכויות האזרח טוענים עוד כי גם יתקבל התיקון המוצע, הפוגע במובטלים צעירים, יש לדון בו כחוק נפרד ולא במסגרת חוק ההסדרים וזאת כדי לאפשר דיון רחב יותר בשילוב אנשי מקצוע.
לאור האמור בנייר העמדה, האגודה קוראת לשרי הכלכלה והאוצר לפעול לביטול הפגיעה המתוכננת בדמי ביטוח האבטלה למובטלים צעירים, בני פחות מ-35, בתוכנית הכלכלית לשנת 2015, כיוון שהיא שרירותית, בלתי מבוססת על קריטריונים ענייניים ההולמים את מטרת ביטוח האבטלה, ותגרום לפגיעה בזכותם לקיום בכבוד של המובטלים הצעירים.

לקריאת נייר העמדה המלא

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.