postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עדויות מצמררות בוועדת הפנים על יחס המשטרה ליוצאי אתיופיה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עדויות מצמררות בוועדת הפנים על יחס המשטרה ליוצאי אתיופיה

נושאים זכויות אדם, עלו ברשת ב 19.11.14 1:11

עדויות מצמררות בוועדת הפנים על יחס המשטרה ליוצאי אתיופיה. ועדת הפנים והגנת הסביבה, התכנסה לדיון מיוחד בתלונות על שיטור יתר ואלימות משטרתית כלפי יוצאי אתיופיה

יו"ר הוועדה, חברת הכנסת מירי רגב (הליכוד): הגיעו לשולחני תלונות רבות של יוצאי אתיופיה שחשים מושפלים נוכח יחס המשטרה. יש תחושה שכשאתם תופסים אתיופי אתם פועלים ביד קשה הרבה יותר ומעמידים אותם עם הגב לקיר רק בגלל צבע עורם. אם זה נכון, זה איום ונורא. אדם צריך לשלם מחיר רק אם הוא עבריין ולא בגלל צבע עור, מין או עדה. יוצאי אתיופיה צריכים להרגיש פה בטוחים.

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה (יש עתיד): זו בעיה הנמשכת למעלה מעשור. לא ניתן להשיג נתונים על כליאה אזרחית ופתיחת תיקים בטענה שלא עושים חתך עדתי. למרות זאת יש נתונים לפיהם 40% מהקטינים בכלא אופק הם יוצאי אתיופיה כשאנחנו פחות מ-2% מהאוכלוסייה. אין לזה אח ורע. המשטרה משבשת את חיי הצעירים שלנו ושולחת לאבדון. מגמתית אתם לא רוצים להתעסק בתיקי גזענות ואתם חייבים לשנות את זה. איך ייתכן שגזענות אינה עבירה פלילית?".

יוצאי אתיופיה שיתפו בסיפוריהם הקשים:

יצחק חזקיהו: בדרך חזרה ממסיבת גיוס, נצמד אלינו רכב וסימן לעצור בצד. יצאו שני אנשים מבלי להזדהות. השוטר שאל אם אנחנו אריתראים ואחי הבהיר שהוא משפטן. הגיעו עוד 3 ניידות ונוצר פקק. היינו מפוחדים והמומים. השוטרים הגיבו "לא טוב לכם, תחזרו לאתיופיה". פנינו למח"ש לשר לבט"פ ומח"ש אמרו שהתיק נסגר כי לא מדובר בעבירה פלילית ושיועבר לפניות הציבור.

היו"ר ח"כ רגב הגיבה: תפקיד המשטרה הוא לעצור רכב חשוד והשאלה מה נעשה מרגע שעצרה. הערות גזעניות כאלו לא אמורות להיאמר. סיפורו של יצחק יוסף סלמסה ז"ל, עורר סערה. אחותו אילנית: "אחי היה בן 22 חייכן שאינו פוגע בזבוב. הוא חושמל ע"י טייזר וחווה אלימות משטרתית, בגלל חשד לפריצה, כאשר ישב בגן ציבורי. הגשנו תלונה למח"ש וחשנו מאוימים. נתבשרנו על היעדרו מהעבודה וביום השלישי לחיפושים הוא נמצא ללא רוח חיים. כל הבקשות למידע מהמשטרה נתקלו באטימות וחוסר צדק. אמא מצאה אותו אזוק בידיו ורגליו על הכביש לגמרי לבדו".  אביו של יצחק: לקחו וזרקו אותו על הכביש. איפה החוק?

סגן מנהל מח"ש, עו"ד משה סעדה: קיבלנו פנייה לא מפורטת ובתחילה לא היה שיתוף פעולה מהמשפחה. פנינו אליהם ושוחחנו עם האמא. אם המשפחה מוכנה למסור תלונה על מה שראו נטפל בזה. ככל שיהיו מעוניינים נגבה תלונות מסודרות. לא היה לנו סיפור של מתלונן ולפי המכון המשפטי- היה אירוע מורכב מבחינת המשטרה". ח"כ דב חנין (חד"ש), קטע את דבריו, "מה מורכב במישהו אזוק בידיו ורגליו לבד על הכביש?" ח"כ תמנו-שטה הוסיפה כי המשטרה התעללה באם ואיימה עליה "לא תוכלי לישון". האם פנתה לעו"ד סעדה: מה תרגיש אם תראה את הילד שלך אזוק על הכביש? אתם הרגתם אותו".

היו"ר ח"כ רגב, דרשה לדעת מתי תסתיים החקירה במח"ש וכי תתקיים פגישה עם המשפחה בביתה. גדי יברקן האשים: הגישה של מח"ש אלימה. אתה מתנסח ככה מול משפחה שכולה "אם יהיו מעוניינים". גישתך מייצגת את הממסד האלים והגזען". סעדה ביקש למחות על האמירות. ואביו של יצחק ז"ל דרש שלא ימשיך לדבר. פנטהון אספה-דויט מעמותת טבקה, סיר את סיפורו של בני איילין, מקרית מלאכי, שלביתו הגיעו שוטרים בטענה לצו חיפוש. המשפחה ביקשה להזדהות ובתגובה "זכתה" לאלימות ולקחו את הבן למשטרה ואמרו לו "אם אתה רוצה להמשיך לחיות בעיר הזו תהיה בשקט." בדיעבד התגלה שצו החיפוש יועד לכתובת אחרת. שוטרת מג"ב נזפה בבן שהוכה והושפל והוגשה תלונה למח"ש, שסגרה את התיק בטענה שנסיבות העניין אינן מצדיקות חקירה פלילית.

אורי מכלוף, ראש חטיבת החקירות במשטרה, שהיה מפקד תחנת קרית מלאכי במשך 5 שנים: "אני מתחבר לדברים שנאמרו ואני מצומרר מהסיפורים שעלו". הוא פנה לנוכחים: המפגש של האזרח לא אמור להיות במשטרה אלא לפני. אתם פונים למשטרה בתלונות ואני אתן גיבוי רק לשוטרים שיפעלו על פי חוק. מי שעושה משהו בניגוד להנחיות שישלם. עברות של עד שנה עוברות להליך משמעתי. אם תתנו דוגמאות פרטניות- אבדוק. במישור הפלילי מתעסקים במח"ש". ח"כ דב חנין (חד"ש): "קשה להיות מאופק אחרי הסיפורים שנשמעים. אמירה של "תלך ל…", היא גזענית ופלילית. שערותי סומרות מהטייזר ומעצור אזוק בידיו ורגליו מוטל בחניון התלונות שמגיעות הן רצף בלתי אפשרי ולא מקרים. מדובר בתופעה. למשטרה יש נטייה להתנהל אחרת מול קבוצות מסומנות. כשזה היחס, לערבים, אתיופים, יוצאי חבר העמים, התוצאה היא איבוד אמון במשטרה ובמח"ש וברשויות בכלל". הוא דרש לדעת "כמה שוטרים הועמדו לדין על גזענות"?

ח"כ שמעון סלומון (יש עתיד): "לספר לנו כל פעם על תכניות ותהליכים זו עבודה בעיניים. יש חוסר אמון מוחלט וריקבון במשטרה. יש שוטרים בודדים שסורחים וצריך לטפל בהם. כשאני על טריקו ומכנסיים קצרים אני עובר דברים נוראיים. יש כאן דבר חמור שאזרחים לא יכולים לפנות למשטרה. גם כשהמשטרה כבר תופסת מישהו שפועל בגזענות בית המשפט משחרר. ח"כ תמנו-שטה, דרשה מהמשטרה להעביר לוועדה את פירוט הפעולות שנעשות במשטרה למיגור אפליה וגזענות, כולל תכניות ההכשרה וכן בעניין המשמעתי.

היו"ר ח"כ רגב: נקיים דיון מעקב בעוד חודשיים אחרי שנשמע תשובות על חקירת המוות ועל מה שנעשה כלפי הקהילה האתיופית להשבת האמון.

פורסם באתר הכנסת

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.