מהפוליטיקאים ה"חברתיים" לא תצא דירה

עוד לא הספיק שר האוצר שלנו לחוקק את חוק מע"מ אפס, שיבטיח הנחה קטנה (במקרה הטוב) לצרכנים והנחות ענק לקבלנים, ח"כ אורלי לוי אבקסיס מציעה כעת בשם סיעת ישראל ביתנו לאפשר לרוכשי דירה ראשונה משכנתא של 90%. לדעתו של ק. טוכולסקי, גם מכאן לא תבוא הישועה

אז שר האוצר מציע לנו לתת פטור ממס לקבלנים מה שיאפשר להם להעלות מחירים ועדיין למכור לנו יותר בזול דירות שמחירן מנופח (על הדרך, הפטור ממע"מ יפחית גם את חובת הדיווח של קבלנים, מה שיאפשר להם לחגוג לא מעט על חשבון רשות המסים). עכשיו מגיעה חה"כ לוי-אבקסיס ומציעה לאפשר לאנשים שגם ככה לא גומרים את החודש לצבור עוד חובות. אם היום לוקחים משכנתאות ל-30 שנה, בעזרתה של חה"כ החברתית נוכל לקחת משכנתאות ל-60 שנה עם התחייבות שהילדים יגמרו לשלם. בינתיים שר השיכון אריאל לפחות מציע בלי להתבייש שנקנה בזול מעבר לקו הירוק, או שנקנה דירות במכרזי מחיר רצפה במקומות מבוקשים כמו נהריה, בית שמש ובאר שבע. זה באמת נחמד שאפשר יהיה לקנות דירת 4 חדרים בבית שמש ב-700,000₪ אולם היות שמשרד השיכון ויתר על המפרט של הדירות, מתגנב לליבי החשש שלמעט בהתנחלויות, בהן הסטנדרט הוא 200 מ"ר + גינה גג רעפים ומרתף, הדירות בנות ארבעת החדרים שנבנות ללא סטנדרטים מינימליים יהיו קטנות, בנויות זול ורע, ויהפכו די מהר לסלאמס. בקיצור, החברתיים של הימין והמרכז-ימין יעשירו את העשירים וידאגו למפעל הכיבוש. בנקים וקבלנים יעשו קופות שמנות ואנחנו נשאר עם משכנתאות ענק בשביל דירות לא משהו.

אין בכך הפתעה. זה התפקיד של ה"חברתיים" בימין ובמרכז, של לפיד וצעקות ה"איפה הכסף" שלו. לוי אבקסיס, שממעמקי מפלגת ימין משרתת טייקונים, משתמשת ברטוריקה חברתית שאין לה שום גיבוי משמעותי בפרקטיקה של פעילותה, של אנשי הבית היהודי, שאולי נראית מרחוק כמו המפד"ל של פעם (וגם זאת רק מבחינות מסוימות), אבל נשמתה המושחתת אחרת לגמרי. של כחלון, איש ימין מובהק שרכב על גל הרפורמות של קודמו בתפקיד (אריאל אטיאס) וגוזר קופון לא לו בדרכו להיות שר בממשלת הימין הבאה. על יש עתיד אין טעם להכביר מילים. מעולם לא היתה מפלגה בישראל שבין מה שהיא מנסה לשדר, למה שעושים אנשיה בכנסת ובממשלה אין שום קשר. היכולת להשתמש ברטוריקה חברתית ולנקוט במדיניות אנטי חברתית היא מאפיין בולט של המפלגה, שוויתרה על השיטה של ביבי של הסחות דעת לטובת אמירת דבר אחד ויישום של היפוכו.

ממשלה בישראל הנוכחית וכל ממשלה שכמותה תהיה נגזרת של משרתי ההון ששולטים פה בלי הפסקה מאז 1977 (לצערי הרב בלא מעט מובנים גם ממשלת רבין השנייה נכללת בהגדרה הזו), לא תשפר את מצבם של רוכשי הדירות כשם שהיא לא תשפר את מצבם של שכירים ועצמאיים קטנים ובינוניים, של הנזקקים לתמיכה או של כל קבוצה אחרת שאינה נמנית על קומץ תאגידים וטייקונים מקומיים וזרים המשפיעים באמצעות תרומות ישירות ועקיפות ושליטה בתקשורת. את השלטון הזה אפשר וצריך להחליף, או שנמשיך לקבל מענים מגוחכים, פומפוזיים וחסרי כיסוי לבעיות אמיתיות בכל תחומי החיים. מה"חברתיים" של הקואליציה הנוכחית לא נקבל דבר. בכלל, חברתי זה תחליף מאוד עלוב לסוציאליסט, והתוצאות של פעילותם היא בהחלט בהתאם.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

5 Responses to “מהפוליטיקאים ×”"חברתיים" לא תצא דירה”

 1. אופק הגיב:

  אני לא מבין, יש חברי כנסת בודדים בימין שיכלו בקלות להשתלב במפלגות השמאל והייתם מלקקים מכפות ידיהם, אז גם אותם אתם תוקפים? מילא שאתם לא מפרגנים להם, אבל ממש לתקוף? בגלל טעות דבילית? כל הרעיונות מהשמאל מבריקים?

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  החברתיים לא היו יכולים להשתלב בשום מפלגת שמאל. התפקיד שלהם הוא באמצעות אימוץ רטוריקה שקורצת למצביעי שמאל לגנוב מצביעים ולגרום להם להצביע למפלגות שלא מקדמות את האינטרסים שלהם.
  אין כאן עניין של רעיונות מבריקים יש כאן עניין של אידאולוגיה, של קידום אינטרסים של איזה מעמד. בסופו של יום אורלי לוי אבקסיס כמו יאיר לפיד או משה כחלון הם משרתי הטייקונים והתאגידים, ולא משרתי הציבור הרחב, המעמד השלישי, 99 האחוזים.

 3. ralph הגיב:

  אפשר לחשוב שכל חברי הכנסת מהשמאל הם משרתי ציבור ודואגים לשכבות החלשות. הצחקתם אותי- כותב המאמר הזה מציג את אנשי הימין כמשרתי טייקונים ובעצם הוא רוצה לומר שאנשי השמאל נוהגים הפוך. נו באמת, האליטות הישנות הם מפלגות השמאל ושם נרקמים הקשרים בין הון שלטון.

 4. אופק הגיב:

  מעניין אלו טייקונים משרתת אורלי לוי כאשר היא נאבקת על הדיור הציבורי. מעניין אלו תאגידים מרויחים מדרישותיה ממפעילי מתקן "סהרונים" שיספקו פעילות חינוכית לילדים השוהים שם…

 5. ל-ralph הגיב:

  הרחקת לכת. טוכולסקי לא יצר את הדיכוטומיה בין ימין ושמאל. האם יאיר לפיד הוא ימין בעיניך? הוא עצמו לא מציג עצמו כימין.
  השאלה היא לא אם מדובר בנציגי ימין ושמאל, אלא האם נציגים שנבחרו על ידי הציבור משרתים את הציבור או את בעלי ההון. אורלי לוי אינה מוכרת כאחת המשרתת בעלי הון, אבל הימצאותה במפלגתו של ליברמן אומרת שאם תתמוך בה, תתמוך בליברמן.
  אני תומכת באורלי לוי, אך לא בליברמן. בעיני יאיר לפיד באמת ימין והוא משרת של בעלי הון, לא מייצג את הציבור שבחר בו.

Leave a Reply