חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על המצב בעזה – ארגון גישה מדווח, ועל ביקור מגיני זכויות האדם בעזה

נושאים זכויות אדם, רווחה ושירותים חברתיים ב 3.11.14 1:01

גישה: סגירת המעברים היא ענישה קולקטיבית של תושבי עזה. ההחלטה עומדת בניגוד להכרת ראשי מערכת הביטחון בצורך להקל על האוכלוסייה ולאפשר את שיקום הרצועה. על ממשלות ישראל וחמאס לאפשר את עבודתם החשובה של מגיני זכויות אדם בעזה

2 בנובמבר, 2014: ישראל סגרה את מעברי הגבול של ישראל עם רצועת עזה: כרם שלום המשמש לתנועת סחורות אל הרצועה וממנה וארז, לתנועת אנשים. זאת בתגובה לירי חסר הבחנה שנורה מהרצועה לדרום ישראל ביום שישי. כתוצאה, רצועת עזה סגורה כעת מכל עבר, לאחר שגם מצרים סגרה את מעבר רפיח לפני כשבוע וחצי.

על פי הדיווח ב-YNET ההחלטה הישראלית מגיעה כ"אמצעי לחץ על חמאס וכדרך להבהיר לתושבי עזה מהו המחיר לירי". ארגון גישה מגנה את סגירת המעברים כענישה קולקטיבית.

מנכ"ל גישה, איתן דיאמונד, אומר בתגובה לסגירה כי "הגבלות התנועה החמורות שהוטלו היום מעלות חשש כבד שמא אנו עדים לחזרתה של מדיניות פסולה במסגרתה מדינת ישראל פעלה בגלוי לסגירת מעברים בתגובה לירי ובכך מענישה את תושבי עזה, תחת האמתלה שבכך יושגו מטרות פוליטיות ו/או ביטחוניות. מדובר ברגרסיה מסוכנת למדיניות המנוגדת למשפט הבינלאומי, ותמוה שננקטת לאחר שגם ראשי המדינה והאחראים בה על הביטחון הודו שלא הייתה אפקטיבית בעבר".

בפרוס החורף, מצבה  של האוכלוסייה בעזה בעקבות מבצע "צוק איתן" קשה וישראל – כמו עשרות ממדינות העולם שהתגייסו לסייע – הכירה בדחיפות ובחובה לאפשר הליך שיקום הרצועה. יש צורך עצום בחומרי בניין לבנייה ותיקון ההרס הרב, יש הרבה לעשות כדי לאפשר לכלכלה להתאושש. ראשי מערכת הביטחון הכריזו על הכרה בצורך להקל על האוכלוסייה ולאפשר חיי מסחר, עבודה וחיי משפחה בכל חלקי הטריטוריה הפלסטינית והודו בכשלון הסגר האזרחי. רק לפני שבועיים אמר שר הביטחון, משה יעלון בריאיון "לוואלה!" בעקבות לקחי הלחימה בקיץ: "ודאי שיש צורך לשחרר את הלחץ ולאפשר לעזתים, ולא לחמאס, לחיות בכבוד. יש כ-120 אלף חסרי בית בעקבות המבצע ברצועה. הם שילמו מחיר כבד. צריך לאפשר להם להתפרנס, ולכן חלק מהאינטרס שלנו זה לאפשר את המהלכים הללו".

לישראל זכות ומחויבת להגן על תושביה, אבל  סגירת המעברים היא צעד ענישתי, שמכוון נגד אזרחים. כפי שירי שמכוון נגד אזרחים אסור בחוק הבינלאומי, כך גם ענישה קולקטיבית של אזרחים.

לנייר העמדה של גישה על קריסת הסגר האזרחי על עזה: כאן.

 

על ממשלות ישראל וחמאס לאפשר את עבודתם החשובה של מגיני זכויות אדם בעזה

נציגי ארגון Right Livelihood Foundation Award, המעניק מדי שנה בשטוקהולם את "פרס הנובל האלטרנטיבי", השלימו בסוף השבוע ביקור סולידאריות בעזה עם פעיל זכויות האדם רג'י סוראני, חתן הפרס לשנת 2013.

המשלחת נסעה לעזה על מנת לאשר מחדש את תמיכת הקהילה הבינלאומית בפעילותו של ר'גי סוראני ועמיתיו במרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR), ועל מנת לחקור ולבדוק את האיומים והמגבלות המוטלות על פעילי זכויות האדם בעבודתם החשובה, בהתאם לחוק הבינלאומי.

המשתתפים במשלחת: ארכיבישוף אמריטוס אנדרס וויריד, הנשיא האירופאי של מועצת הכנסיות העולמית והארכיבישוף לשעבר של מחוז אופסלה בכנסייה השבדית, יאקוב פון אוקסקול, מייסד ויו"ר-משותף ה- Right Livelihood Foundation Award, הלן מק צ'אנג כלת הפרס לשנת 1992 על מאבקה האמיץ נגד המשטר הצבאי בגוואטאמלה, אגנטה יוהנסון, סמנכ"לית התאחדות הבינלאומית לארגוני סיוע משפטי (ILAC).

ר'גי סוראני קיבל את פרס ה- Right Livelihood לשנת 2013 עבור "מסירותו חסרת הפשרות לשלטון החוק ומחויבותו לזכויות אדם תחת הנסיבות הקשות ביותר." כראש המרכז הפלסטיני לזכויות אדם (PCHR), ארגון לא-ממשלתי המבוסס בעיר עזה, סוראני ועמיתיו תיעדו בחריצות הפרות של החוק ההומאניטארי הבינלאומי במהלך מבצע "צוק איתן". בתקופה זו סוראני התבטא כנגד הפרות זכויות אדם שהתרחשו אז, ואף פנה בכתב למנהיגות הפלסטינית והפציר בהם להתערב ולעצור את ההוצאות להורג ללא משפט שביצע חמאס. כתוצאה מהסגר על עזה, נמנעה מסוראני האפשרות להשתתף ביותר מתריסר כינוסים בינלאומיים, בהם הוא הוזמן להשתתף בהם.

יאקוב פון אוקסקול אמר: "המגבלות שהוטלו על חופש התנועה של רג'י סוראני בכניסה וביציאה מעזה אינן מקובלות. סוראני מוחה כנגד הפרות של זכויות אדם ובעד שלטון החוק ללא קשר לזהות העבריין – בין אם מדובר במדינת ישראל, בחמאס או ברשות הפלסטינית. העובדה שהוא עושה זאת בעודו חי בעזה ראויה להערצה ולתמיכתנו המלאה. יכולתו של סוראני לבצע את עבודתו החיונית ללא עיכוב או הפרעה היא חשובה ומהותית עבור כל אלה שזקוקים להגנה על זכויות האדם שלהם."

במהלך שהותם בעזה, אמרו חברי המשלחת: "דבר לא הכין אותנו למציאות בה חזינו כאן, המצב ההומאניטרי בעזה חמור משחשבנו וההרס הנרחב שראינו מצביע על סבירות גבוהה שבוצעו כאן פשעי מלחמה. בשל כך, אנו תומכים בועדת החקירה העצמאית של מועצת זכויות האדם של האו"ם בדבר הפרות של החוק ההומאניטארי הבינלאומי וחוקי זכויות האדם במהלך הסכסוך בעזה."

"יש להסיר באופן מיידי את הסגר על עזה", הוסיפו חברי המשלחת. "ללא בנייה מחדש וחופש תנועה אין תקווה. אנו מודאגים ביותר מהמגבלות על רג'י סוראני ועמיתיו מגיני זכויות האדם על גישתם לאמצעי תקשורת עם גופים בינלאומיים, תנועה חופשית, ועל מימוש זכותם לבצעם את עבודתם המקצועית באופן חופשי בהתאם לחוק הבינלאומי. אנו קוראים לממשלות ישראל וחמאס לאפשר באופן חופשי את עבודתם החשובה של מגיני זכויות אדם בעזה."

אודות ה- Right Livelihood Award Foundation

מאז 1980, ה- Right Livelihood Award הוענק מדי שנה בפרלמנט השוודי לארגונים או יחידים המציעים פתרונות מעשיים ומופתיים לבעיות הדחופות ביותר הניצבות בפני העולם. עד כה, 158 חתני הפרס מ- 65 מדינות ברחבי העולם קיבלו הכרה על שאיפותיהם המוצלחות לצדק סביבתי, קידום השלום, ו/או עבודתם לביעור העוני החומרי והרוחני. חתני הפרס הישראלים כוללים את פליציה לנגר (1980), אורי ורחל אבנרי וגוש שלום (2001) וארגון רופאים לזכויות אדם בישראל (2010). ה- Right Livelihood Award Foundation היא ארגון ללא מטרות רווח הרשום בשוודיה. למידע נוסף על הפרס, הקרן וחתני הפרס, ניתן לבקר באתר: www.rightlivelihood.org.

מידע נוסף ותמונות מביקור המשלחת בעזה, באתר המשלחת: http://www.rightlivelihood.org/visit-gaza.html

הודעות לתקשורת מטעם שני הארגונים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    אני לא מבין למה סגירת המעברים עם ישות שנמצאת איתנו במצב מלחמה היא ענישה קולקטיבית?
    ואת זה אני אומר בתור מי שכן מאמין בצורך להגיע להסדר.
    ישראל והחמאס צריכים להכיר באמת בממשלת האחדות הפלסטינית. ישראל לנהל איתה משא ומתן וחמאס לקבל את מרותה ותוצאות של משא ומתן שהיא תנהל. אבל כל עוד אנחנו במלחמה דה פקטו עם הרצועה למה אנחנו צריכים להעביר לשם משהו?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.