חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פניה דחופה לשרי הממשלה – בית חם לכל חייל

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני, מכתבים ב 30.10.14 0:03

לכל שרי הממשלה,  לאור הצבעת וועדת השרים נגד הצעת החוק להעלאת שכר חיילי החובה. ולאור מצוקתם הבלתי נסבלת של חייל הסדיר שאינם מצליחים לשרוד עם דמי הקיום המחפירים, אני פונה אליכם בזאת במכתב המצ"ב
שפרה שחר, מנכ"לית בית חם לכל חייל

BayitHam

ד' מרחשוון תשע"ה
28.10.14

לכבוד
שרי ממשלת ישראל

שלום רב!

הנדון: תיקון העוול הגדול של שכר חיילי החובה

גלוי וידוע לכולכם, שרי ממשלת ישראל, כי שכר חיילי החובה, אשר נשחק אנושות זה ארבעה עשורים, אינו מספיק למחייתם של כל החיילים בשרות הסדיר.

החיילים ששורדים את השרות הצבאי הם רק אלה המקבלים סיוע כספי נכבד מהוריהם. מדובר בכ-12,000 ₪ בשנה שכל הורה אשר בנו או בתו משרתים את המדינה, ובמקרים רבים, גם מסכנים את נפשם למען העם והמדינה, נאלץ לשלם. הורים רבים כבר אינם יכולים ואינם מוכנים ובצדק, לממן את בניהם ובנותיהם החיילים, בעיקר לאור העובדה כי רק כמחצית מבני גיל הגיוס, אכן מתגייסים לצה"ל ורק מחצית מהמתגייסים ממלאים שרות צבאי מלא (3 שנים לגברים ושנתיים לנשים).

יתרה מכך, כל זאת אינו רלוונטי לגבי כ43% מחיילי צה"ל אשר אינם יכולים לקבל כל סיוע כלל מהוריהם, בין אם הם חיילים בודדים ובין אם הם בנים למשפחות מעוטות יכולת, המצויות במצוקה כלכלית קשה ובמקרים רבים, הם אף נאלצים לסייע בפרנסת המשפחה בעצמם.

וכך, פוגעת המדינה במו ידיה דווקא באלה הנושאים בנטל השרות וגורמת לצעירים הממלאים את חובתם כחוק להיכנס לחובות כספיים כבדים בעטיו של השרות הצבאי.

המשמעות המעשית של שכר החיילים המחפיר היא, חיילים רעבים, חיילים שלווים כספים בכל מקום אפשרי, לעיתים אצל מפקדיהם, לעיתים אף בשוק האפור, ופונים לכל ארגון סיוע ולעמותות לקבלת עזרה בדברים החיוניים ביותר כגון מזון, ביגוד וציוד ההכרחי לשרותם אשר אינו מסופק ע"י צה"ל.

החובות שנצברים הופכים עד מהרה לבלתי נסבלים, ולכן, חיילים רבים נאלצים להיעדר מהשרות על מנת לעבוד ולשלם את מחייתם וחובותיהם, וכך, אלפים רבים של חיילים מדרדרים לעריקות, ומשם, לריצוי עונשי מאסר, דבר הפוגע בתפקוד הצבא ולעיתים קרובות אף גורם לקיצור השרות הצבאי ופוגע בחיילים העניים במשך שנים ארוכות לאחר מכן.

זו תקופה ארוכה שבית חם לכל חייל בראשותי, מובילה את המאבק להעלאת שכר חיילי החובה, במאבקנו הצודק חברנו ליזמות רבות וטובות של חברי כנסת נכבדים אשר הגישו הצעות חוק בנדון, המנסות לעשות מידה של צדק בעוול הזועק לשמים. אחת אחרי השניה נופלות הצעות החוק, כמו גם הצעת החוק שהוגשה לועדת השרים ע"י ח"כ מירי רגב השבוע.

לא מכבר, שמענו כולנו את זעקת הלוחמים, אשר לקחו חלק בלחימה בצוק איתן, וגילו מייד לאחריה כי חשבונות הבנק שלהם מעוקלים, נושים רודפים אחריהם, וכל זאת, בגלל שגם מעט הכסף שהצליחו להרוויח בימי השגרה בכך שיצאו לעבודה, היה חסר להם. זוהי שערורייה בפני עצמה שחיילים ובעיקר לוחמים יוצאים לעבוד ומה שקרה הקיץ זו רק דוגמא אחת לכך.

לאחר חשיפת מכתב הלוחמים העניים בתקשורת, רבים משרי הממשלה יצאו בהכרזות על כוונתם לקדם את השינוי המתבקש, אך לצערי שרי ישראל, דחיתם השבוע על הסף, את ההזדמנות הראשונה שניתנה לכך. "ושבתי אני ואראה את כל העשוקים אשר נעשים תחת השמש והנה דמעת העשוקים ואין להם מנחם ומיד עשקיהם כח ואין להם מנחם" (קהלת ד/א) – עד מתי?

בכבוד רב,
שפרה שחר, מנכ"לית
בית חם לכל חייל

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.