postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יאיר לפיד, אסור לך להשתלח במומחי משרדך

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יאיר לפיד, אסור לך להשתלח במומחי משרדך

נושאים איכות השלטון, דעות, כלכלה ותקציב ב 26.10.14 0:08

אשר רוכברגר מטיח דברים קשים בשר האוצר שביזה בדבריו את הכלכלנים במשרדו ובכלל. השכלתו של השר ח"כ לפיד אינה כזו שתצדיק את ההשתלחות בהם

Samuelson

בין אתנוגרפיה לכלכלה
בעבר היה מקובל שעל המצבות של הנפטרים היו כותבים עליהם או על פעילותם הרבה מעבר ממה שמקובל היום. לפעמים זה היה בחרוזים. היו כאלה שמראש הכינו לעצמם את נוסחת הכיתוב על המצבה, היו כאלה שבצוואות ציינו מה לא לכתוב עליהם. רואים את זה בבתי קברות עתיקים וזה נותן הרבה חומר למומחי אתנוגרפיה. בלעז קוראים לטקסטים האלה אפיטאפיות. היום הכול נהיה הרבה יותר פשוט ומסתפקים בפרטים אישיים וכמה מילות פרידה מהקרובים.
אבל השבוע קם בארץ מישהו שהחליט לעשות מעשה ולחדש את מנהג האבות. זה לא היה במקרה. כל החיים הבוגרים שלו הוא מודאג רק מדבר אחד- תדמיתו בעיני הציבור. כיון שהוא עבר כבר את גיל ה-50, הוא כנראה מתחיל לחשוב גם על הנצח. ייתכן שהדבר בא בהשראת מגילת "קהלת" שמקובל לקרוא בחג הסוכות שהיה לא מזמן. זה כל- כך בוער בדם עורקיו שהוא משתף בזה את מומחי משרדו. הבן אדם הזה כפי שכבר הבנתם, הוא שר האוצר המהולל של מדינת ישראל, מר יאיר לפיד. הוא הגדיל השבוע והטיח לפני כמה ימים בבוז במומחי משרדו מה ייכתב על מצבותיהם, "ז"ל בלי גרעון".
אני הקטן לא פעם ביקרתי וכנראה אמשיך לבקר את מדיניות נערי האוצר, יחד עם זאת, אני לעומת מר לפיד מבין היטב שאפילו אם ביום אחד בהיר יתרחש נס וכל המומחים יהיו מה זה חברתיים, הדבר לא יפתור את כל בעיות כלכלת ישראל. כי זה לא רק האוצר ולא רק בנק ישראל. אם בבועת נדל"ן עסקינן, אז זה גם משרד הפנים עם ועדות התכנון והשלטון המקומי ומשרד השיכון עם רשות מקרקעי ישראל והאח לשעבר של לפיד במשרד הכלכלה עם מכסות ייבוא והכשרה מקצועית ואחותו החדשה ממשרד המשפטים ומשרד הביטחון עם פינוי מחנות צה"ל ועוד כמה שכנראה שכחתי מהם. רק באיחוד ובשילוב הכוחות, כאשר כולם שואפים למטרה משותפת, ניתן לפתור את הבעיות החמורות שניצבות לפתחנו. אלא אם כן, ממרומי כסאו נודע לו על איזה קשר או מזימה שהתרקמו כדי לחבל ברווחת העם ובטובת המדינה – אבל אז עליו לערוך מסיבת עיתונאים (מה שהוא יודע לעשות באמת טוב), ולצעוק, להזהיר ולהתריע.
גם אם הידע הכלכלי של לפיד היה שואף לאפס לפני כשנתיים, הוא היה יכול לפחות איכשהו להדביק את הפער, אפילו אם היה טורח לקרוא בעיון את 3 העיתונים הכלכליים של ישראל.
אבל הוא לא עושה את זה, כי למה? מי מת? בן אדם עם תסמונת נרקיסיסטית שבז לעדר צאן מרעיתו ממרומי מעמדו כבן ונכד לאליטות הישנות שהמיטו על הציבור במעשיהם או מחדליהם את כל התחלואים שאנחנו סובלים מהם כעת, חושב שהציבור מטומטם וימשיך לראות בו את המשיח התורן, אבל אין מה לעשות, התמונה משתנה. רואים את זה בסקרים וזאת רק ההתחלה, כי עוד לא התקבל חוק מע"מ אפס עם כל השלכותיו הרסניות דווקא לציבור בוחריו.
ואני רואה בדמיוני מול עיני מצבתו של האיש ועליה נחרט "פ"נ האיש שחשב שהחיים מתנהלים לפי הפוסטים בפייסבוק, בור ועם הארץ, שבתכסיסים ותחבולות טיפס למרומי השלטון ולא השכיל ללמוד להפוך את האתגרים להזדמנויות, שבעיני אחיו העבדים ייזכר לדראון עולם עם הגרעון שישולם על-ידיהם וצאצאיהם".

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  וואו.

 2. רביב :

  אם שר אוצר אחר, שלר קוראים לו יאיר לפיד, היה אומר את הדברים האלה – היו מוחאים לו כפיים.

  שר צריך לכבד את עובדי משרדו, אבל זה לא אומר שאסור לו לבקר אותם.

  נעזוב רגע את השאלה האם כלכלה היא "מקצוע" או "מדע" (הראשון – יכול להיות, השני – בטוח לא) – אל מול הקיבעון המחשבתי והמונולוטיות האידיאולוגית ששולטים בפקידות משרד האוצר, טוב שמישהו שם מנדנד את הסירה לפעמים.

  אני חושב שלפיד הוא שר אוצר מחורבן אבל כדאי לזכור שתחלואי הכלכלה הישראלית, ממחירי הדיור ועד פערים חברתיים מטורפים, הם בעיקרם לא עבודה שלו אלא של כל "מומחי הכלכלה" במשרד, שנעלבים עכשיו.

 3. דליה :

  קישור לדברי יאיר לפיד. http://www.themarker.com/news/1.2464970 קראתי את דבריו. הם מלאי סתירות. אם הוא נגד "סוציאליזם" ובעד שוק חופשי, איך הוא יכול להבטיח טיפול ביוקר המחיה? הרי הוא מעודד אותו. העברת חוק מע"מ אפס משקפת את העובדה המצערת שהכוח והכוח הפוליטי הוא הקובע ולא ההגיון והידע. בתפקידו כשר אוצר עליו לתת גיבוי לפקידיו. במקום זאת, הוא מנסה ללמד אותם שהחיים מורכבים, אבל הוא לא סמכות כדי שבאמת ישכנע מישהו בדבריו. לא מספיק שמישהו יכין לו נאום, צריך גם השקפה אישית מגובשת ויושר אינטלקטואלי כדי שהנאום ישכנע את המאזינים ואת הציבור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.