חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צה"ל יורה בחופש הביטוי

נושאים זכויות אדם, מדיני-בטחוני, מועד ב' ב 8.12.08 6:02

הפגיעה בכתבת הארץ, טס שפלן, היא פגיעה קשה בחופש הביטוי בישראל, שבו לבעלי הון השפעה יתרה על המתפרסם בתקשורת, ומוביל להרתעת עיתונאים המאפשרת מעשי זוועה.

מאת: יהונתן קלינגר

א אחת הובהר כי הרשות הרביעית במדינה היא העיתונות; אותם גורמים שמונעים לא אחת מאינטרסים מסחריים ועובדים שעות נוספות על מנת להציג עבור הציבור תמונה מעוותת של המתרחש בשירות בעלי ההון. אולם, כשם שהדמוקרטיה בנויה מאיזונים ובלמים, כך העיתונות, ובמיוחד העיתונות של בעלי ההון, היא חלק בלתי נפרד ממנה. אגב, הגעה של עיתונאים לבית המחוקקים (ולהפך) היא מהלך רצוי מאוד, והטענה כי אין להכניס לדיווח העיתונאי את העמדות הפוליטיות היא טענה שגויה, דווקא הדיווח הפוליטי מבטיח מאבק בין דעות שונות שיביא לכך שהאמת תחשף.

 

על כן, עצם הרמת היד של חייל צה"ל על כתבת עיתון הארץ טס שפלן הוא לא רק מעשה נתעב, אלא פגיעה בחופש העיתונות בישראל (והשוו את גרסתו). בפועל, מדינת ישראל עדיין מונעת את חופש העיתונות ומגבילה את הסיקור של הנעשה בשטחים.

כאשר הצבא (או מי מחייליו) מבין שזה לגיטימי לפעול נגד מי שמדווח על כשליו מתחילה הבעיה: שימוש באלימות מרתיע עיתונאים מלדווח, מה שפוגע בחופש העיתונות, מה שמאפשר לצבא לבצע זוועות.

 

על פניו, אם השלטון "תמיד היה בסדר" לא היה צריך את הרשות השופטת שתבקר אותו ותורה לו להפסיק מלבצע דברים שאינם חוקיים. השלטון, שהוא גם "תמיד בסדר", לא היה צריך את אותה רשות מחוקקת שתגביל אותו לא אחת, ולבסוף, הוא  גם לא היה צריך את התקשורת העוינת שתשב מאחוריו ותפגע בו. במציאות, כח משחית.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

6 תגובות

 1. שושי פולטין :

  ליונתן, בלי לזלזל לרגע במקרה, כאשר עיתונאי מסתובב בשטח 'אש' הוא יודע שהוא עלול להפגע. החייל הבודד שנמצא בסערת רגשות של סיטואציה אלימה, לא תמיד יודע לעשות באותו רגע את ההבחנה בין מי שעומד מולו והוא 'מהטובים' ובין מי שעומד מולו והוא 'מהרעים'. זה תפקידו של החינוך בצה"ל , וכיוון שקצינת החינוך לא עומדת לידו באותו רגע לומר לו – 'יש חופש ביטוי ועל כן עיתונאית היא מה'טובים'.צריך לחזור על זה שוב ושוב ולהטמיע זאת בחיילים, וכאן השאלה אם זה נעשה. לכן לא המקרה הבודד צריך להביא להסקת מסקנות אלא המדיניות של צה"ל בנושא.
  שוב אני מדגישה , אין להמעיט בערך המקרה, אבל צריך לבחון אותו בהקשר לסיטואציה אשר לא הייתה סיטואציה יומיומית.

 2. ל רפי :

  הניפנוף ב"חופש הביטוי" ו"בזכות הציבור לדעת", ככל שהוא משתקף בהתנהלות העיתונות בפרט והתקשורת בכלל, פשט כבר מזמן את הרגל ואיבד את אמונו של חלק חשוב מאוד בציבור. העיתונות, במיוחד זו המגוייסת למטרות פוליטיות, אינה זכאיות להגנה מכללא בזכותה לקדם באופן חופשי ותוך הגנה ציבורית אג'נדות שנויות במחלוקת. אילו היתה ניתנת זכות זו לכל, אפשר ההי לשקול את הדברים גם אחרת. במצב הקיים, ככל שתפנים התקשורת אמת זו מוקדם יותר, כך ייטב לכולם.
  שני כשלים חמורים ביותר של התקשורת הם שליטת ההון הפרטי והאינטרסנטי בהתנהלותה ואפילו ברמתה המקצועית והאוביקטיבית, והתגייסות פוליטית של תקשורת אובייקטיבית כביכול ומדווחת בצורה שלימה ומאוזנת , לטובת זרם אידאולוגי, או תנועה פוליטית, שבמציאות הם מיעוט בחברה, כשהמטרה הבלתי מוצהרת (והשיקרית למעשה) היא להעצים באורח בלתי דמוקרטי את השפעתם.
  במקרה הספציפי שבו מדובר, עצם העובדה שהעיתונאית מתלוננת, אינה מהווה לדידי עילה להניח א-פריורי שהיא צודקת. (כולנו זוכרים את מקרה א-דורה, ואת המטעמים הפוליטיים שעשתה ממנו התקשורת, מבלי שטרחה באמת לתקן את המעוות, לאחר שהתברר שהכל שקר וביום). היותה עיתונאית של הארץ, עם כל הצער שבעניין, מחשידה בעיני דיווח זה עוד יותר, שכן האג'נדה הפוליטית של הארץ ידועה ומוכרת היטב.
  בינתיים התבשרנו שגם החייל הגיש קובלנה נגדית. עתה חזרנו למשבצת הראשונה – צורך בדיקה יסודית של ההתרחשות וקביעה עובדתית של מה שהתרחש שם וטוב שכך.
  ככלל, לא רק המתישבים באיו"ש חורגים מפעם לפעם מהוראות הצבא ופועלים ככל העולה על רוחם, גם הערבים עושים כך, גם השמאל הקיצוני פועל כך וגם העיתונות עושה כך. לכן, מי שדר בבית זכוכית, אל ישליך בו אבן.
  רוצים עיתונות חופשית? – בבקשה, אבל שתהיה חופשית באמת…

 3. יהונתן :

  שושי,
  עיתונאי עשוי להפגע מאש תועה או ממהומות של פורעי חוק, אבל לא מאלימות של חיילים.

  רפי,
  שיהיה לך בהצלחה עם הטענה הזו

 4. אור ברקת :

  או ההיתממות הקדושה – היא ידעה שהיא מסתכנת! הוא אמר שהיא הרביצה לו קודם!

  בסופו של דבר חייל היכה צלמת בפרצופה וחבט בראשה עם קת רובה (יצא לי פעם לחטוף קת בטעות, זה כאב. אני מניח שבכוונה זה כואב יותר).

  אז לא, זה לא הסיכון שצלם אמור להביא בחשבון. ולא הטיעון היא התחילה מאים לגנון ולא לגיל 18. חייל חמוש ומאומן אמור לדעת להתמודד עם הרבה סיכונים וביניהם גם צלמת עם מצלמה ולא אמור להשתמש בקת הרובה בשביל להדוף התקפה מסוכנת כזו.

 5. יובל דרייר שילה :

  התגובות של רפי ושל שושי מבטאות לא רק טפשות אלא גם מזוכיזם. כאזרחים במדינה אין לנו שום אפשרות לראות את כל המציאות בעצמנו, ואנחנו חייבים להעזר בצלמים כמו טס, שהם העיניים שלנו, העיניים של הדמוקרטיה ושל זכויות הפרט.
  שלשלום מישהו ניסה לעצום לנו את אחת העיניים, אולי אפילו לעוור אותה לתמיד. קת הרובה הזאת ניסתה לרסק את הזכות שלי ושלכם לדעת ולחשוב. אין שום דרך שבה יכלה טס לפגוע במישהו או במשהו בעבודתה, ביחוד לנוכח הצנזורה הצבאית ההדוקה המוטלת על צילומי העיתונות בישראל. מי שמסכים שיעוורו אותו, שלא יתפלא כשהוא נופל במדרגות.

 6. שושי פולטין :

  יובל
  דווקא אני לא חושבת שאני טיפשה גם לא מזוכיסטית. כל מה שבאתי לומר שמעשה של חייל בודד שנקלע לסיטואציה אלימה לא בהכרח מראה על מדיניות. החייל לא אומן למכות, והוא היה בסיטואציה שבה הולכים מכות, אלו לא היו החיילים שאומנו מראש להנתקות, כולל פעולות חינוכיות כיצד לנהוג. לא הצדקתי את המעשה ואני לא מצדיקה אותו. יש פער גדול , כנראה בין מה שאני התכוונתי לבין מה שאתה הבנת או רצית להבין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.