חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חינוך – יורשי "הכל חינוך": "שותפים לשינוי בחינוך"

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 20.10.14 1:01

"שותפים לשינוי בחינוך" הגוף החדש שיורש את "הכל חינוך". מטרתו להעביר תפקידים וסמכויות ממשרד החינוך אל בתי-הספר. כל בית-ספר יהיה גוף אוטונומי, שיקבע לעצמו את חזונו החינוכי, יקבע את תוכניות הלימוד בו, ידאג לדרכי-ההוראה, יפעל להעריך את הניהול, את הצוות ואת התלמידים, ינהל באופן מלא את כוח האדם בבית-הספר ויקבל לידיו ישירות מהמדינה את מלוא התקציב המגיע לו

מאת דליה בלומנפלד

תחקיר דה-מרקר, שפורסם ב-5 באוקטובר, חושף  את מפת ההפרטות העצומה המשקפת את הסמכויות שהעביר משרד החינוך לגופים פרטיים. ההפרטות אינן מתבצעות מאליהן, אלא נובעות ממגמה מכוונת ששותפים לה משרד החינוך וגופים חיצוניים. המשרד מבצע הפרטות, והגופים הללו מפעילים לחץ על המשרד כדי להמשיך בהפרטות ולהעמיק אותן.

היוזמה האחרונה שהחלה לפעול מבחוץ להמשך הפרטת מערכת החינוך היא "שותפים לשינוי בחינוך". גוף זה יורש את עמותת "הכל חינוך" שהודיעה על הקפאת פעילותה ב-2014. "הכל חינוך", שנוסדה בשנת 2008 על ידי התעשיין דב לאוטמן, פעלה כקבוצת לחץ חיצונית לממסד במטרה לקדם את המטרות שנוסחו בדו"ח דוברת. לאחר ההקפאה, עמותת "חינוך ישראלי" לקחה על עצמה את שרביט המנהיגות לפעילות בשטח כדי לקדם אותן מטרות, ויזמה גוף בשם: "שותפים לשינוי בחינוך".

"שותפים לשינוי בחינוך". הוא גוף שהועיד עצמו לפעול מהשטח, בעוד שי פירון, שהיה חבר בעבר בוועדת דוברת ואחרי כן מנכ"ל "הכל חינוך", ממשיך בתפקידו כשר חינוך ביוזמות לפירוק מערכת החינוך והפרטתה מתוך הממסד.

יוזמת "שותפים לשינוי בחינוך" קמה בכנס ב-13 במאי 2014 שערכה "חינוך ישראלי" ובו השתתפו 10 גופי חינוך. אורית שטרית, מזכירת העמותה, הודיעה שהצטרפותם של גופי חינוך אלה הפכה את הכנס מכנס "חינוך ישראלי" לכנס "שותפים לשינוי בחינוך", והודתה לעמי פדרמן בעל מלונות דן, על שהקצה אולם במלונו לצורך הכנס.

מטרת היוזמה היא להפוך את בתי-הספר הממלכתיים לבתי-ספר ציבוריים. בכך היא תממש את מטרתה להפריט את הביצוע לבעלויות פרטיות (לא ממלכתיות) ולבזר את סמכויות משרד החינוך לבתי-הספר. היא רוצה להעביר את כל התפקידים והסמכויות בחינוך ממשרד החינוך אל יחידות הקצה שהם בתי-הספר. כל בית-ספר יהיה גוף אוטונומי, שיקבע לעצמו את חזונו החינוכי, יקבע את תוכניות הלימוד בו, ידאג לדרכי-ההוראה, יפעל להעריך את הניהול, את הצוות ואת התלמידים, ינהל באופן מלא את כוח האדם בבית-הספר ויקבל לידיו ישירות מהמדינה את מלוא התקציב המגיע לו. בית-הספר יבצע את התכנון המקצועי, יקבע את המבנה הארגוני של בית-הספר וישתף את ההורים ואת הקהילה. שר החינוך, שי פירון, ברך את "חינוך ישראלי" ואמר שבתי-הספר של העמותה הן חממות של מצוינות. אלה בתי-הספר העתידיים של מדינת ישראל. זהו החינוך הציבורי.

כדי לממש את יוזמת "שותפים לשינוי בחינוך" הוקם אתר אינטרנט המסביר את מתווה השינוי ומזמין את השותפים הרלבנטיים להירשם אליו באמצעות האתר. כמו כן נערך ב-13 במאי 2014 כנס, שמופיע ביוטיוב, החושף את היוזמה ואת שותפיה.

מצגת של עמותת "חינוך ישראלי" בשם "מובילים שינוי בחינוך" מסבירה את רעיון השותפות. מה שיקדם שינוי בחינוך הוא האוטונומיה שתינתן לכל בית-ספר. השינוי יבוצע על ידי רתימת בעלי-העניין בחינוך: אנשי חינוך, הורים, תלמידים וגופי חינוך. שותף נוסף שאינו מופיע במצגת הוא הקהילה העסקית, בעלת העניין בתחום החינוך. העלמת הקהילה העסקית מהמצגת באה להצניע את יסוד ההפרטה הכלכלית כספית בשינוי המוצע.

השותפים לשינוי הם בתי-ספר שוחרי שינוי, גופי חינוך, הקהילה העסקית. כך לפי אתר האינטרנט של היוזמה. באתר מופיעה פנייה לשותפים הללו בבקשה להצטרף ליוזמה ולהיות שותפים. בתי-הספר המצטרפים יהיו אלה המביעים נכונות לשינוי בתוכם. גופי החינוך הם אלה המביעים נכונות לעזור לבתי-הספר לבצע את השינוי. גורמי הקהילה העסקית שיצטרפו ליוזמה ישקיעו כסף בבתי-הספר.

כתבה שפורסמה בעיתון הכלכלי "גלובס" מציגה בכותרתה את המטרה של היוזמה, לחולל שינוי תפיסתי בייעוד כספי התורמים, אך למעשה מכוונת לכך שכספי משרד החינוך יועברו לשימוש בתי-הספר, שיהיו בבעלות גופים שונים פרטיים ועסקיים, ובהם אנשי עסקים, אנשי הייטק,  פילנתרופים ואחרים. בית-ספר יהיה עסק והמנהל יזם. הכתבה על בית-ספר "רמז" בפרדס כץ  מסמנת את הכיוון.

אמנם הכתבה ב"גלובס" מבטיחה שהיוזמה הזו תשפר את מערכת החינוך, אך ברור שמה שיקרה זה ההיפך. משרד החינוך יאבד שליטה בשטח ולא יוכל לפקח לא על השימוש בכספים ולא על הפדגוגיה. בית-ספר לא יהיה מסוגל לקיים בתוכו את כל התפקידים של משרד החינוך: לבנות תוכניות לימוד, לנהל את כוח-האדם, ליצור את המבנה הארגוני שלו, לנהל את הכספים ולפקח עליהם, לדאוג שהתלמידים ילמדו והמורים ילמדו, ועוד. ואם בית- ספר כן יעשה זאת, ספק אם הכול יבוצע באופן מקצועי ואיכותי.

המגמה לייבא לישראל רשתות וסוגי בתי-ספר מארה"ב וממדינות אחרות, שנציגי "המכון לחינוך דמוקרטי" נוהגים להציג בהרצאותיהם (יותם טרון בכנס זה, אייל רם בכנס זה), ויוזמת שר החינוך להפוך את כל בתי-הספר לייחודיים, כלומר, לסוג של בתי-ספר בזיכיון, – כל אלה יהפכו את בתי-הספר לעסק כלכלי, אך  איכות פדגוגית הם אינם מבטיחים.

פרופ' יערה בר און הופיעה בכנס שנערך במאי 2014. היא הציעה לפרק את משרד החינוך ולהותיר מטה מצומצם ביותר, לתת אוטונומיה לבית הספר, לארגן את בית-הספר כמו אוניברסיטה, תלמידים לא יצטרכו להגיע יום יום לבית הספר, לא חייבים ללמוד 7 שעות לימוד ביום, לא לקיים נורמה של גודל כיתה, לצמצם את מספר מקצועות הלימוד בבית-הספר. הצעות אלה של פרופ' בר און, משמעותם דרישה שמשרד החינוך יעביר כסף לבית-הספר, אך בית-הספר יעשה מה שהוא רוצה ללא פיקוח.

מאחורי היוזמות לשינויים בחינוך עומדת קבוצה של אנשים שפעלה גם במסגרות קודמות שמטרתן לבזר ולהפריט את מערכת החינוך. (יוטיוב הכנס חושף אותם) אלה האנשים שנהנים וייהנו מהעברת סמכויות משרד החינוך לידיהם. היוזמה הזו, כמו גם קודמותיה, אינה אלא ניסיון של אינטרסנטים להעביר את משאבי החינוך לידיהם.

 

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , , ,

2 תגובות

 1. דליה :

  הענקת אוטונומיה לבית-הספר אין משמעותה בהכרח אוטונומיה למורה. יש להבדיל ביניהם. אוטונומיה לבית הספר אינה מבטיחה את תנאי ההעסקה של המורים, את המחויבות להסכם קיבוצי ואי העסקת מורי קבלן. עלול להיווצר מצב בו בית הספר אוטונומי, אך עבודת המורה אינה אוטונומית. המורה אינו הופך הכח החזק בבית ספר אוטונומי. יש לשים לב שרפורמת הלמידה המשמעותית הופכת את תפקיד המורה לחונך.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אוטונומיה לביה"ס היא מושג ריק.
  מה זה בי"ס?
  מי זה ביה"ס?

  מי קובע?
  האם מדובר בבי"ס בדגם בתי הספר הדמוקרטי?

  אם כן – למה להמציא שם אחר?

  אם לא? למה הכוונה? מי יקבע?

  האם תהיה למורה אוטונומיה אינטלקטואלית? פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.