חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה הירוקה – מישהו לרוץ איתו?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, פוליטי ב 8.12.08 5:58

התנועה הירוקה מתלבטת באופן פתוח ודמוקרטי על אפשרויות חבירה למפלגות אחרות, וביניהן מרצ. יואב לרמן, חבר התנועה ופעיל אורבני, מדווח מכנס שבו נדונו אפשרויות החבירה, ומנתח את האפשרויות הפוליטיות המגוונות שעומדות לפתחה של התנועה הירוקה

השבוע הייתי במפגש של חברי התנועה הירוקה שדן באפשרות של התנועה הפוליטית המבטיחה הזו לחבור לגופים פוליטיים ותיקים יותר לצרכי ריצה משותפת לכנסת ישראל. במפגש עצמו הצבענו ברוב גדול נגד ההצעה שעמדה על הפרק לחבור למרצ (או בעטיפה שהיא מעדיפה להשתמש בה כרגע – תנועת השמאל "החדשה" ) ודנו גם במספר אופציות אחרות.

בפוסט זה אני אציג את אופציות החבירה שידוע לי שעומדות על הפרק – מרצ, מימד, "הירוקים" וכן את דעתי האישית בנושא. אז נתחיל לפי הסדר:

1. חבירה למרצ או להתארגנות השמאל החדשה

מרצ הציעה לתנועה הירוקה להצטרף אליה ובתמורה לקבל מקומות בתחתית הרשימה. מצד אחד סביר להניח שבשיטה כזו התנועה הירוקה תצליח להכניס מנדט אחד לכנסת ובנוסף תהנה מהגב המימוני והארגוני של מרצ. מצד שני מדובר בחבירה לגוף עייף, אליטיסטי ואנכרוניסטי (רק במרצ הקיבוצניקים הם עדיין רוב, כאשר במציאות הישראלית הם כאחוז אחד בלבד), שינפנף בתנועה הירוקה כעלה תאנה סביבתי ורענן לצד פרצופיהם היגעים של ג'ומס וחבריו.

ההצעה של ג'ומס וחבריו נדחתה כאמור ברוב גדול (75 מתנגדים מול 22 תומכים בלבד) באסיפת החברים של התנועה הירוקה. אחת הסיבות המרכזיות שחבירה כזו נראית מסוכנת לתנועה הירוקה היא האפשרות שגוף קטן כמו התנועה הירוקה ייבלע ויגווע בתוך המערכת המסואבת של מרצ. מעבר לכך, מרצ (או תנועת השמאל החדשה אם תרצו, עדיין לא ברור לי מה ההבדל) עושה קולות (לפחות עמוס עוז עושה קולות כאלה) שהיא חושבת שתומכי דב חנין ילכו אחריה ויתנו לה את ה"באזז" והאנרגייה שהם נתנו לתנועת עיר לכולנו בתל-אביב. לא ברור לי על מה משאלת הלב של עמוס עוז נסמכת. אם זכרוני אינו מטעני, ההנהלה הארצית של מרצ חיבלה באפשרות של מרצ התל-אביבית לחבור לתנועת "עיר לכולנו" בבחירות המקומיות בתל-אביב ומרצ המקומית לא תמכה במועמדותו של דב חנין לראשות העירייה. עד כאן באשר למרצ ולספינים החדשים שלה.

2. חבירה למימד עם מיכל מלכיאור ועמי איילון

מימד רצה באופן עצמאי לכנסת ויש דיבורים על ריצה משותפת שלה עם התנועה הירוקה. מימד על שני חברי הכנסת שלה מספקת עורף מימוני לריצה משותפת כזו וכן קטנה מדיי מכדי לטשטש ולבלוע את התנועה הירוקה בטרם זו מספיקה לקרום עור וגידים. מעבר ליתרון הארגוני שבחבירה שכזו הרב מיכאל מלכיאור הוא אחד מחברי הכנסת הסביבתיים ביותר (וגם כאן) ביחד עם ח"כ ד"ר דב חנין. עוד נקודה לזכותו של הרב מלכיאור, שמעידה על אצילות הנפש שלו, היא העובדה שאיש יקר זה היה אחד מהבודדים שקמו להגן על שמו הטוב של ח"כ דב חנין בעת שמפלגת העבודה על שלל עסקניה השמיצה אותו ללא רחם תוך כדי תמיכה באובר-קפיטליסט רון חולדאי (שגם תומך באופן קבוע בהגדלת זיהום האוויר בתל-אביב באמצעות הגדלת השימוש ברכב פרטי).

כמובן שגם בחבירה שכזו יש חסרונות לתנועה הירוקה וטשטוש מסויים של עצמאותה. כמו כן, לבלוע את העצם ששמה ח"כ עמי איילון זו לא פעולה פשוטה. לזכותו של עמי איילון עומד הניסיון לקרב יהודים וערבים באמצעות המפקד הלאומי, ובין חסרונותיו ניתן למנות את העובדה שהוא היה אלוף בצה"ל וגם ראש השב"כ. שני תפקידים שלא ממש מכינים הנהגה אזרחית אקטיבית שאנו זקוקים לה. מעבר לכך, לאחרונה הוא עשה טעויות תקשורתיות מביכות שפגעו קשות במשקל הציבורי שלו וברצון של חברים רבים בתנועה הירוקה ללכת בשיתוף עם איילון.

אני חושב שמבין אופציות החבירה השונות זו האופצייה הטובה ביותר לתנועה הירוקה, אבל היא תדרוש פשרה מסויימת שלא בטוח שרבים בתנועה ישושו לקבל.

3. חבירה למפלגת "הירוקים" בראשותו של סגנו הנאמן של רון חולדאי, מר פאר ויסנר

נתחיל בזה שבמפלגת "הירוקים" אין דמוקרטיה פנימית וזו הבעייה הראשונה של מפלגה זו. מעבר לכך "הירוקים" הם מפלגה לא סביבתית בעליל, שלא בוחלת בזיהום סביבתי, ומונהגת ע"י אדם בשם פאר ויסנר שחוסר אמינותו והזגזוג הקבוע בין האופי בו הוא מתבטא לאופן בו הוא מצביע במועצת העיר תל-אביב ובועדותיה יכולות למלא תחקירים עיתונאיים ופוסטים כאלה ואחרים. אין בעתיד הנראה לעין שום סיכוי לשיתופ פעולה בין התנועה הירוקה למפלגתו המזהמת של ויסנר המקראת "הירוקים".

4. לרוץ לבד

אופצייה שמלהיבה רבים בתנועה הירוקה היא האופצייה של לרוץ לבד, להסתמך על הפעילים הרבים וחדורי המוטיבציה, לייצר את השיח הנכון בתקשורת וכך להיכנס לכנסת. באופן כזה התנועה תישאר נאמנה באופן המובהק ביותר לעקרונותיה. השאלה היא האם תצליח התנועה הירוקה להתבסס גם במקרה בו היא לא תיכנס לכנסת בסיבוב הקרוב בפברואר. אני חושב שבבנייה נכונה של התשתית התנועתית, התנועה הזו תוכל לעמוד על הרגליים לבד ולכוון גבוה כפי שמתבקש מתנועה ששואפת לשנות את הדבר המהותי ביותר לעתידנו בארץ ישראל – הסביבה בה אנו חיים.

סיכום:  בקרוב התנועה הירוקה תבחר את מועמדיה לכנסת ואני מניח שנמשיך להתעדכן על מגעים עם גורמים פוליטים נוספים לקראת הבחירות. הייתי מעוניין שהתנועה הירוקה תשקול בחיוב שיתוף פעולה עם מימד, אבל גם אם זה לא יסתדר נראה לי שהתנועה הזו ותומכיה יהיו משב רוח רענן בפוליטיקה הלאומית שרוויה בספינים עלובים (מי אמר ראובן אדלר ולא קיבל את אהוד אולמרט?) אשר מומחים בלשקר לנו בפרצוף ולמכור לנו את השקר הזה שוב ושוב ושוב בעודם צוחקים כל הדרך אל הקמפיין הבא.

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , ,

30 תגובות

 1. שושי פולטין :

  תנועת מימד מזוהה בצדק עם מלכיאור (למרות שעמי איילון הוא מספר 1 וחבל) והוא אחד מחברי הכנסת שהייתי רוצה מאוד שימשיך בפעילותו, הן בתחום החינוך והן בתחום קידום הנושא הסביבתי, השילוב של התנועה הירוקה ומימד נראה לי על כן מאוד מוצלח.

 2. דני בלוך :

  כדי להיכנס לכנסת אתה זקוק לכ- 70 אלף קולות. זה לא פשוט, במיוחד כאשר באותו מגרש משחקים מימ"ד, ישראל חזקה, הירוקים ועוד, והציבור הרחב לא מפדיל כל כך בין התנועה הירוקה לירוקים, לעלה ירוק. אם כל הרשימות הללו לא עוברות את אחוז החסימה, כבעבר, הרי הולכים לאיבוד רבבות רבות של קולות. לכן, גם אם כל הנימוקים נגד חבירה נכונים פילוסופית הם אינם מעשיים מבחינה פוליטית.

 3. מתן :

  להיכנס לכנסת זה לא הכל. וזו גם לא הפוליטיקה היחידה. עם התנועה הירוקה, גוף שאני מחבב מאוד (למרות שלא אצביע לו בבחירות) תרוץ בשיתוף פעולה עם מרצ (שעל מגרעותיה, גם בעטיפה החדשה, שתיארת אפשר להוסיף עוד הרבה) או עם מימ"ד בראשות איילון היא עלולה לחבל קשות באפשרות שלה להוות אלטרנטיבה פוליטית משמעותית לטווח הרחוק. הייתי שמח לראות את התנועה הירוקה ממשיכה לבנות את עצמה מלמטה באופן דמוקרטי ועצמאי, לקראת חבירה בעתיד לחד"ש. כמו שאני מבין את החברים בתנועה הירוקה, השילוב בין ירוק לאדום, בין סביבה מקיימת לחברה מקיימת, הוא החידוש המרכזי שהיא מציבה, וחבירה לחד"ש תבטא זאת יותר מהכל.

 4. עמרי :

  אני גם חושב שהצעד הנכון ביותר יהיה חבירה לחד"ש. אני יודע שזה לא קל או פשוט, אבל זו תהיה הדרך הטובה ביותר ליצור תנועה אדומה-ירוקה שתיאבק על צדק סביבתי וחברתי באמת. אין לי ספק שמבין המפלגות הנמצאות בכנסת יש לחד"ש, ולדב חנין בפרט, את התפיסה הסביבתית הרדיקלית והמתקדמת ביותר, שתואמת את תפיסת העולם של התנועה הירוקה. אם חברי התנועה הירוקה רק יצליחו להתגבר על בעיית הגזענות והמיתוג, ויעשו את הצעד האמיץ הזה, אז הם, והשמאל החברתי-סביבתי בכלל, ייצאו נשכרים בגדול.

 5. דני בלוך :

  אני נפעם מהנאיביות שלכם. את רוב עסקני חד"ש ומצביעיה מעניין הנושא הירוק כשלג דאשתקד. חד"ש לא תשתנה ולירוקים יתנו אולי מקום אחד 6-7. אין שום סיכוי רציני במסגרת חד"ש ודב חנין הוא מקרה חריג.

 6. איתי :

  השילוב האידיאלי בעיני – מימ"ד+התנועה הירוקה+אלמנט "אדום" מוכר (עמיר פרץ?) או פחות מוכר (אנשים מכוח לעובדים?)

  זה הבסיס שממנו תוקם החלופה למפלגת העבודה. כדי שיהיה בריא דורש איזון בין פוליטיקאים מנוסים כמלכיאור ובין דם חדש ועבודת שטח כמו של התנועה הירוקה.

 7. אופיר :

  מנצל במה זאת לפרסם את הפגנת המחאה של התנועה הירוקה נגד ייקור התחבורה הציבורית.
  ההפגנה תהיה בכמה מוקדים ברחבי הארץ ביום שני בשעות אחה"צ.
  לעידכונים כנסו לבלוג פעילי התנועה:
  hayeruka.net
  בנוסף, חתמו על העצומה:
  http://www.atzuma.co.il/petition/yardenshani/1/1000/

 8. אופיר :

  לאיתי, הייתי רוצה לראות בתנועה הירוקה דמויות עם יותר חיבור לנושא הסביבתי מעמיר פרץ לדוג' שי כהן או עמי וטורי.
  וברור שהייתי רוצה לראות בתנועה את כל הכוחות האקטיביסטיים הצעירים שעוסקים בנושאי חברה-סביבה וקיימות.
  אנחנו עושים קמפיין שטח דל במשאבים וזקוקים להמון כוחות.

 9. המפץ הגדול של השמאל :

  […] רב על ענינים סביבתיים. ההבדל היותר משמעותי הוא בדגשים. יש דיבורים על איחוד, אבל נראה שהם לא מספיק רציניים. הזמן הולך ואוזל עד […]

 10. ירדן :

  אני לא חושב שחבירה לחד"ש בזמן הקרוב תעשה טוב לא למפלגות ולא לאידיאולוגיההירוקה-אדומה. אני חושב שהתנועה הירוקה צריכה בהתחלה לפחות לרוץ לבד. קודם כל כי היא צריכה להיבנות מלמטה ולהגיע אל הציבור כ"התנועה הירוקה". חבירה לגוף גדול תביא אותם אל מרכז הבמה מוקדם יותר, אבל כשחקני משנה – דבר שרק יחליש אותם בטווח הארוך. המטרה בבחירות הקרובות צריכה להיות מפלגה קטנה שתוכל להילחם לצד מר"צ, חד"ש וכו' באופוזיציה. לאחר שימצוו את עצמם בתנועה רצינית במהלך השנתיים או ארבע שנים (כן בטח) שיהיו לה, יהיה אפשר לדבר על חבירה אל חד"ש בתנאים מסויימים. קודם כל כי זה מעמדה של כוח וגם כי זה יהיה כמפלגה שמוכרת בציבור כמפלגה עברית. ככה שתי המפלגות יוכלו להרוויח מהחיבור (שוב פעם, במידה והוא יתאפשר).
  בינתיים חשוב לעשות מספר צעדים כדי להגדיל את המנדטים שיהיו למפלגה. אחד מהם יהיה למצוא דרך להתפרסם – לנסות להביא חברי כנסת מוכרים או אנשי ציבור למשבצות מסויימות בתוך המפלגה. אם המפלגה מוכנה לזה, אפשר להציע מקום בתוכה למלכיאור ואחרים בתוך מימ"ד – אבל שהתנועה עדיין תיקרא "התנועה הירוקה". לדעתי יש לרעיון כזה סיכוי.

 11. האזרח דרור :

  אני לא מבין את הגישה של

  ובין חסרונותיו ניתן למנות את העובדה שהוא היה אלוף בצה”ל וגם ראש השב”כ.

  נכון, גם אני לא מת על אלופים ועל ראשי שב"כ ובכל זאת – הרי היינו בקמפיין שלם שבו הרצנו את דב חנין – והתלונה המרכזית כלפיו היתה שהוא "לא מתאים" בגלל היותו לא-ציוני \ קומוניסט.

  קצת יותר סובלנות. המדינה צריכה (?) עדיין גופים כמו השב"כ – כמה שלא נעים להודות בזה. משטרה חשאית היא דבר שכל המדינות כיום יש – במיוחד למדינות שיש בהן טרור (גם אם חושבים שהסיבה המרכזית לקיום הטרור היא כיבוש שצריך להפסיק אותו).

  איילון התמנה לשב"כ לאחר פרשת רצח יצחק רבין – אי תפקוד של הגוף הזה היה יכול (או עדיין יכול) לתרום להדרדרות הדמוקרטיה (או משטר נציגים למען הדיוק) – אנחנו צריכים שב"כ גם כדי שישמור על ראשי ממשלה (עד שנחליף אותם בדמוקטריה ישירה). ואת זה איילון עשה.

  בקשר לקריירה הצבאית שלו – אני לא יודע כמה אנשים היו מוכנים להיות אלוף חיל הים – חיל קטן מאוד ועני, שעושה הרבה עבודה ולא זוכה להרבה תהילה. גם זה, למרות הסלידה שלי מגנרלים ואדמירלים בפוליטיקה – אני זוקף לזכות האיש.

  לסיכום זה גרוע מאוד שיש לנו איזה 30-40 גנרלים בפוליטיקה, אבל זה גרוע לא פחות שיש לנו איזה 60-70 עורכי דין בפוליטיקה. יש צורך גם בהם, גם אם אין סיבה שהמפלגות יהיו מפוצצות בהם.

  אני מקווה שמימד והתנועה הירוקה יאחדו כוחות וכך יוכלו לצרף אליהם עוד אנשים שמאסו במפלגת העבודה.

  אופציה אחרת – הליכה לבד – יש בה סיכון גדול – מה יקרה אם לא נכנסים לכנסת? ממשיכים לבנות? אני מאוד מקווה. אני לפחות לא מתכוון לוותר כל כך בקלות, אחרי הכל, עוד שנתיים יש סיכוי לא רע שעוד פעם יהיו בחירות.

 12. ממה :

  ראשית למען גילוי נאות – אני חבר בתנועה הירוקה, והכרזתי על רצוני להיות ממוקם במקום ה-120 ברשימתה לכנסת. אתייחס כאן לשתי סוגיות:
  1 – סוגית איחוד/הליכה עצמאית – לדעתי בשלב הזה בו נמצאת התנועה אל לה לחבור לגופים פוליטים "זקנים" נוסח מרץ/פורשי עבודה/פליטי קדימה וכיוצ"ב. התנועה הירוקה צריכה לגבש את עצמה רעיונית ואירגונית – דבר שהיא עושה כיום – גם במחיר אי ישיבה בכנסת בקדנציה זו.
  2 – חבירה לחד"ש – לא באה בחשבון בשום פנים ואופן. התנועה הירוקה היא תנועה חברתית שפויה, צעירה, המביאה ערכים שהיו בעבר במדינה, ונעלמו בשנות הסיחרור שנקלענו אליו. וסיחרור מוביל להפעלת כוחות המושכים החוצה מהמרכז, ומובילים לקיצוניות. לתנועה הירוקה לא צריך להיות ענין לחבור לשום גוף קיצוני מכל סוג וצבע.
  אני לא שולל הצטרפות של מימד אל התנועה הירוקה – לאחר הבחירות – לשם הקמת תנועה חברתית-סביבתית רחבה עם אנשים נפלאים כמו אנשינו, הרב מלכיאור ואנשיו והאלוף (מיל) איילון ורעיונותיו הנכונים.

 13. איתמר כהן :

  כמועמד לבחירות הפנימיות ברשימת התנועה הירוקה לכנסת, אני מבטא את עמדותי בגלוי ובבירור, ולפיכך אחזור על מה שכבר כתבתי בעבר:
  אני קודם כל ציוני, ורק אחר כך פעיל סביבתי וחברתי.
  מי שרוצה להצביע לחד"ש, שיצביע לחד"ש. חד"ש נמצאת הרחק שמאלה מהדעות שלי, ולהערכתי גם של רוב החברים בתנועה – הן מבחינה מדינית, והן מבחינה כלכלית.

  תודה לכל ה"שדכנים" למיניהם. תודה – אבל לא, תודה. אם הדעות שלנו היו דומות לאלו של חד"ש, היינו מצטרפים לחד"ש ותו לא, ולא טורחים להקים מפלגה חדשה.

 14. עמית-ה :

  אני חושב שטקטית יהיה נכון לתנועה לרוץ לבד. ייתכן שלא תעבור את אחוז החסימה הפעם אז מה? היא תעבור אותו בפעם הבאה.
  לגבי הדעות התנועה מגובשת מאוד בירוק והדרך הקיימית שלה ברורה.
  במה שקשור לאדום הדרך ארוכה, יש בה יותר אנשי דרך שלישית (כלומר חסרי דרך) מאשר סוציאל-דמוקרטים.
  אני מאמין שהמשבר העולמי יעשה את שלו ובקדנציה השניה של התנועה היא תהיה יותר סוציאל-דמוקרטית.

 15. דויד :

  עמית-ה – אני לא יודע על מה אתה מבסס את הקביעה הזאת. התפיסה של התנועה הירוקה היא ברורה וחדה – היא הרבה מעבר לסוציאל-דמוקרטית, היא תפיסה של קיימות חברתית וסביבתית.
  בטוח יש חברים ואף מועמדים לרשימה שהצטרפו בגלל תפיסה שטחית של "ירוק" (כל חבר/ה רשאי/ת להגיש מועמדות לרשימה לכנסת), אך החזון, המצע וכיוון המובילים ברורים לגמרי, ויותר מבוססים מכל מפלגה אחרת בנושא ה"חברתי".

 16. שרון :

  אנשי התנועה הירוקה פשוט חיים בסרט. מי מכיר אתכם בכלל? אם מרץ הציעו לכם מקום ברשימה שלהם ולא לקחתם אתם ממש חיים בבועה.
  מרצ היא מפלגה סוציאל-דמוקרטית ציונית. ג'ומס לוחם כבר שנים עבור העובדים. מי מבדיל בכלל בינכם לעלה ירוק לירוקים? רדו מהעץ. תגלו אחריות ותצטרפו למרצ לקדם את השמאל הציוני בישראל ולא לבזבז קולות.

 17. דני בלוך :

  כפי שאנו רואים מתוצאות הבחירות הפנימיות בליכוד הרי הבחירות לכנסת יתנהלו בין שני גושים – מרכז-שמאל מול הימין שמקצין והולך. ההכרעה עשויה להיות על חודו של מנדט כמו בבחירות 1992 שבה ניצח רבין על חודו של מנדט רק משום הפילוג בימין שלא העביר את מפלגת התחיה מעל לאחוז החסימה. לכן, אם ילכו קולות לאיבוד של מימד, התנועה הירוקה, ישראל חזקה, הירוקים וכו' הם יתנו ניצחון לימין והאחריות תיפול על פני אלה שלא הבינו שזו לא השעה למפלגות קטנות וטהורות. השעה מחייבת התלכדות במסגרות רחבות יותר שיעברו לבטח את אחוז החסימה.

 18. דויד :

  סוג האמירות של שרון ושל דני כנראה מייצגים את הרוח של "השמאל החדש" ותומכיו ובגלל זה אני יותר משוכנע שהתנועה הירוקה חייבת לרוץ ולהציע חלופה. לזלזל בסדר יום אמיתי עם חזון קוהרמטי שמתמודד בבעיות אמיתיות קריטיות לבנות חברה וסביבה טובה לכולנו, ולהתייחס כזניח תנועה שבאה מהשטח עם אלפי פעילים ועשרות אלפי תומכים, זה מה שמשאיר את "השמאל" מנותק ולא רלוונטי…

 19. דני בלוך :

  דויד – מי המזלזל? יש גם אנשים עם קצת ניסיון והבנה שחושבים אחרת ממך. כבר ראיתי הרבה מאד רשימות יפות ונחמדות שלא עברו את אחוז החסימה ורק גרמו נזק. איפה אלפי הפעילים של התנועה הירוקה ועשרות אלפי התומכים?

 20. לדויד :

  אם היו לתנועה הירוקה באמת עשרות אלפי תומכים קשה להאמין שלא היה לכך ביטוי בסקרים.

  ליוזמות החדשות כמו התנועה הירוקה אין זמן ואין ברירה אלא להתפשר, כי פשרה זה חלק מפוליטיקה –

  א. להסתפח לרשימה קיימת שבטוח עוברת את אחוז החסימה. כמובן שהחלופה הרלוונטית היחידה כאן היא מרצ.

  ב. ליצור סופרמרקט חדש של תנועות שכל אחת מהן לבד היא חלשה מכדי להיכנס אך ביחד הן חזקות מספיק, למרות שהמסרים שונים. ניתן להגיע להסכם רוטציה בין תנועות על אותם 2-5 מקומות שהתלכיד החדש יצליח להכניס.

  הסופרמרקט הזה הזה עדיף על סופרמרקטים אחרים – הליכוד, העבודה וקדימה. זה יהיה משהו אחר באמת אבל גם עם סיכויים להיכנס לכנסת.

  ריצה של התנועה הירוקה לבד, של אילון-מלכיאור לבד, של סנה לבד, מפלגת המורים וכן הלאה – פשוט בזבוז

 21. ירדן :

  דני בלוך – תגיד לי מתי זה יהיה הזמן למפלגות קטנות. מסקרן אותי.
  איתמר וממה- אתה צודק, לא הייתי צריך לדבר על איחוד עם חד"ש, זה עניין שלכם ואני לא חבר בתנועה. היום במצע שמופיע באתר הראשי של התנועה יש כל מני נטיות סוציאל דמוקרטיות, ירוקות ויוניות. דגש נוסף שמרגישים הוא על נטייה אקטיויסטית של התנועה. חשבתי שזה אומר שאתם דומים לחד"ש במובן הזה שאתם מאמינים בשוויון, שיתוף והגנה על הסביבה כמשאב ציבורי. אני מניח שהמצע היום מציע גרסא מאוד מסויימת של מה שאתם מאמינים בו. בסופו של דבר כנראה נדע את הדיעות והכיוון של התנועה הירוקה רק אחרי שתיבחר. בינתיים אתם תדברו בזהירות על איחוד עם מפלגות שהן בקונסנזוס וכל קישור למפלגה כמו חד"ש יכול רק להזיק לכם. בהצלחה.

 22. דויד :

  תוך שלושה שבועות מאז נרשמו יותר מאלף חברים למפלגה ויש עוד מספר דומה פעילים תומכים. מכיוון ש-90% מאלה הם פעילים אקטיביים ולא תומכים פאסיביים, סביר להניח שכל אחד מייצג כ-5 עד 10 תומכים נוספים (תופעה שאנחנו פוגשים כל יום בפעילות שלנו). לגבי סקרים, נו באמת:
  א. אין דרך שנופיע בסקרים אם הסוקרים לא מכניסים את התנועה הירוקה כאופציה – הם שואלים על "הירוקים" שנרשם קבוע עם 3 מנדטים – חלק גדול מזה הם בעצם קולות שלנו.
  ב. מבחינה סטיסטית – גם אם יש לנו 120,000 אנשים שבטוח יצביעו לנו בבחירות, זה לא בהכרח יבוא לידי ביטוי בסקרים, שמשקפים יותר פרופיל ציבורי מאשר מס' תומכים בפועל.

 23. דני בלוך :

  לטעמי אין מקום בדמוקרטיה מודרנית למפלגות קטנות. אני בעד צמצום מספר המפלגות כבאירופה וסקנדינביה על ידי שינוי שיטת הבחירות לשיטה מעורבת אזורית-יחסית ואחוז חסימה גבוה. אני בעד תנועות רעיוניות שבצד הפוליטי פועלות בתוך המפלגות הבינוניות והגדולות. ריבוי מפלגות קטנות הוא מרשם לאנרכיה ולצמיחת משטרים טוטליטריים.

 24. דויד :

  דני,
  1. ברמה התיאורטית אני מסכים אתך ושנים דגלתי בהצטרפות למפלגות קיימות ושינוי מבפנים. אך המפלגות הגדולות התרוקנו מתוכן לגמרי, אין לה אג'נדה והם לא מעוניינים בה (כולל מרצ) והם התמלאו באנשים שמעוניינים רק בקידום עצמי.
  2. בנוסף – שיטת הבחירות פה לא מיטיבה עם מפלגות גדולות – עד שהיא תשתנה, רצוננו לשיטה דו-מפלגתית היא משאלת-שווא
  3. התנועה הירוקה לא תהיה הרבה זמן מפלגה קטנה. יש לה סדר יום שלם והיא תהפוך ל-1 משלוש המפלגות הגדולות.

 25. דני בלוך :

  אשרי המאמין. עד היום לא צמחה ממפלגה קטנה שום תנועה גדולה מלבד ש"ס.

 26. דויד :

  אנחנו הש"ס של השמאל (להבדיל) 🙂

  גם שינוי צמחו מכלום – רק שלא היה להם סדר יום מסודר (חוץ מקפיטליזם חזירי ושנאת דתיים) והם דפקו את עצמם

 27. האזרח דרור :

  דני, מה זה "דמוקרטיה מודרנית"?
  זה עומד בניגוד ל"דמוקרטיה פרה-מודרנית"? מה ההבדל?

  מפלגות קטנות זה מתכון לאנרכיה או לשלטון טוטליטרי? כי אלו 2 קצוות שונים לגמרי.

  אני לא יודע, בארה"ב יש 2 מפלגות גדולות ואם אתה לא מרוצה מטווידל די, אתה יכול לנסות את טווידל דם.

  לנוכח זה ש-4 המפלגות הגדולות (הליכוד, ש"ס, קדימה ועבודה) מייצגות בעיקר את ההון הגדול ומעט מאוד את האזרחים – אני לא רואה מה יש לחפש שם.

 28. שרון :

  לדויד, אני לא מזלזל בתנועה הירוקה. אני מסכים עם כל מה שהיא מציגה. אבל אני אתמוך בה רק אם היא תצטרף לתנועה החדשה. התנועה הירוקה יכולה לבוא לידי ביטוי רק עם מרצ. היא יכולה להוסיף לה את המימד הירוק

 29. דני בלוך :

  האזרח דרור – דמוקרטיה מודרנית בהבדל מדמוקרטיה אתונאית או מדמוקרטיה וויימרית היא דמוקרטיה שלמדה מכשלים וטעויות בתקופות קודמות מאתונה ועד גרמניהה, ובין היתר היא מבינה שעודף פיצול הוא לא בריא ומוביל לפעמים לאנרכיה ולפעמים למשטר טוטליטרי. כנראה שנרדמת בשיעורי אזרחות והיסטוריה.

 30. עוד בלוג תל-אביבי » התנועה הירוקה - כל האופציות פתוחות :

  […] פורסם במקור בעבודה שחורה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.