מורה בבי"ס: פוטרתי כי לימדתי את "עטור מצחך"

בפוסט שהעלה בדף הפייסבוק  "ממים של מורים" טוען רן מקלר כי לאחר שלימד את שירו של אברהם חלפי, פוטר בשל לחץ של אחד ההורים, שלא אהב את המשמעויות הארוטיות של השיר

ביום האחרון ללימודים לפני כניסת החג פיטרו אותי. זה כאב.
המנהלת קראה לי לחדרה והסבירה לי שהורה רב השפעה (עשיר\מפורסם?) התקשר אליה ודרש את פיטורי עקב תכנים בלתי הולמים ("ואף אירוטיים!") שהיו בשיעור.

ה"תכנים הבלתי הולמים" היו שירו של אברהם חלפי "עטור מצחך", שיר על אהבה בלתי אפשרית של גבר לאישה שנהיה לאחד מהשירים החשובים בזמר העברי המודרני, ואף נכלל בחומר לבגרות. מסתבר שאותו "VIP" לא אהב את "חלוקך הוורוד צמרירי ורך; את בו מתעטפת תמיד לעת ליל" ואת המשמעויות הארוטיות והאובססיביות שלו, לאחר ששמע את בנו וחבריו נזכרים בשיעור בביתו. לרגע עוד שמחתי שהשיעור השאיר חותם חיובי בתלמידי, אולם להורה כאמור הייתה דעה אחרת.

כמורה חדש, הדרך ההגיונית ביותר של המנהלת לקבור את הפרשה הייתה פשוט להיפטר ממני. היא הסבירה לי שהיא באמת בעדי, אבל לא תאפשר לי אפילו להתגונן בפני אותו הורה (על מנת שלא לחשוף את זהותו), ורמזה לי בדיוק באיזה צד היא תהיה אם העניינים יסתבכו.

נשארתי בלי עבודה. אני מבין את המנהלת לגמרי. בתי הספר אינם מנותקים מהמערכת המעמדית של החברה שלנו. משפט הפתיחה של שיחת הפיטורין שלי הייתה "רן, אנחנו בית ספר פרטי. אתה חייב להבין". אני מבין.

אני לא בא לכעוס על הדרך המושחתת שבה מתנהלת מערכת החינוך, כי חבל לכעוס על משהו שאף אחד לא באמת מסוגל לשנות. חשוב לנו לזכור שישנם מקרים הפוכים שלדעתי חמורים יותר- תלמיד שסובל מעוול ממורה בעל מעמד גבוה, שהוריו חסרי השפעה לחלוטין, ופשוט יידרס על ידי המערכת.

יש משהו שאפשר לעשות, וזה תלוי בכם- מחנכים יקרים. דבר פשוט שיכל להציל גם אותי.

בתחילת השנה, אתם חייבים להסביר לתלמידים שמאוד לגיטימי שיהיו להורים ואף לתלמידים ביקורת על מוריהם. ניתן ואף רצוי לא לשמור דברים בבטן. אולם על הביקורת והדיון שבעקבותיה להיות עניניים. טלפון למנהל, שבין הגדרות תפקידיו גם יחסי הציבור של בית הספר, זה לא דיון ענייני אלא צעד כוחני. משוואה בלתי עניינית שכל משתניה אינם קשורים לא לחינוך ולא לחומר הלימודי אלא למשכורת הברוטו של ההורה וקשריו החברתיים.

כל מה שאתם צריכים לבקש מהם, זה שיבקשו מהוריהם שאם אכן יש להם ביקורת, ישמיעו אותה בפני המורה ויישמעו את תגובתו, לפני שיידרשו את פיטוריו. ואם הפוסט הזה יציל אפילו משרה אחת של מורה, יכול להיות שזה היה שווה את הכל..

פורסם בפייסבוק "ממים של מורים"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

14 Responses to “מורה בבי"ס: פוטרתי ×›×™ לימדתי את "עטור מצחך"”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  זה סיפור אמיתי? או סקיצה למחזה?
  כל הסתירות הפנימיות הבלתי אפשריות של המציאות הישראלית.

  "אני לא בא לכעוס על הדרך המושחתת שבה מתנהלת מערכת החינוך, כי חבל לכעוס על משהו שאף אחד לא באמת מסוגל לשנות".

  אני, השתכנעתי.

 2. ×™ הגיב:

  מה הבן שלו עושה מאחורי דלת החדר הסגורה שהוא חושב ששיר ידרדר את נפשו הרכה?

  מאיזה גיל כן מותר לגלות לילדים שיש רוע ושחיתות ויצרים בעולם, או שהם אמוי להגיע לגיל שבו הם הורגים ערבים במחסומים זכים מכל תודעה רגשית ומעמדית?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  זה כבר אבסורד כל הייחס הזה וחוסר הערכים מכל הכיוונים

  אני מניחה שעל השיר הבא יגידו שהו מועד לפורענות ומלמד תכנים של אלימות אשר מסוגל התלמיד ליישם בבית (ומה יגידו הוריו האלימים שמתנהגים בדיוק כך ומתכחשים- לאלימות שלהם עצמם )
  קַוִּים שֶל עָשָן נִטּוּ בִּמְלֻכְסָן
  וְאַבָּא שֶלִּי הִכָּה אוֹתִי.
  כָּל הָעוֹמְדִים צָחֲקוּ לַמַּרְאֶה,
  מַה שֶּסִּפַּרְתִּי אֱמֶת וְיַצִּיב.

  קַוִּים שֶל עָשָן נִטּוּ בִּמְלֻכְסָן
  אַבָּא הִכָּה עַל כַּף יָדִי.
  הוּא אָמַר שֶהִיא כַּף יָד רְשָעָה.
  מַה שֶּסִּפַּרְתִּי אֱמֶת וְיַצִּיב.

  קַוִּים שֶל עָשָן נִטּוּ בִּמְלֻכְסָן
  אַבָּא חָדַל מֵהַכּוֹת אוֹתִי.
  הַיָּד הָרְשָעָה צִמְּחָה אֶצְבָּעוֹת
  וְכָל מַעֲשֶיהָ שָרִיר וְקַיָּם.

  קַוִים שֶל עָשָן נִטּוּ בִּמְלֻכְסָן
  פַּחַד לוֹחֵךְ אֶת הַכַּף הָרְשָעָה
  אַבָּא חָדַל מֵהַכּות אוֹתִי
  אַךְ הַפַּחַד הַזֶּה שָרִיר וְקַיָּם.

 4. דליה הגיב:

  המנהלת מועלת בתפקידה. היא לא אישיות חינוכית, היא גם מטעה בעובדות. בית הספר שאותו היא מנהלת אינו בית ספר פרטי. בישראל אין בתי ספר פרטיים. כל מערכת החינוך ממומנת בכספי ציבור. בתי ספר רשמיים ממומנים 100% בתי ספר בחינוך המוכר שאינו רשמי ממומנים בכשלושים אחוז פחות. עדיין עיקר המימון מגיע מהמדינה. בית הספר אינו בית ספר פרטי.
  מנהלת בית ספר זה הופכת משרתת של בעלי הון ואישים מפורסמים בציבור על ידי כניעה לבקשתם לפטר מורה. במקום לעמוד לצד המורה ולהגן עליו, היא הפקירה אותו. חמור מאוד. היא הפקירה בית ספר ששייך לציבור לגחמותיו של איש בעל השפעה אך חדל אישים ולא דמוקרטי.
  עם מנהלים כאלה, מערכת החינוך רק תמשיך במסלול ההידרדרות התלול.
  חייבים להעמיד סייגים ולמנוע תופעות כאלה בעתיד. אם משרד החינוך לא עושה זאת, נראה שנדרשת חקיקה המבטיחה את עצמאות בתי הספר משליטתם של מפורסמים וטייקונים.

 5. × ×’×” תדמר הגיב:

  לעזור למורה לפנות לבית דין לעבודה, מקום שיש סיכוי טוב ששמו של הבנדיט – ייחשף.

 6. דליה הגיב:

  × ×’×”,
  מורה בשנה ראשונה לעבודתו אפשר לפטר ללא שום נימוק. לכן, בית הדין לעבודה לא יעזור. הבעיה היא בהתנהלות המנהלת. איך בית הדין לעבודה יכול לעזור במקרה כזה?

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לאחר הפרסום ב"עבודה שחורה" פרסם אורי משגב פוסט על המורה בבלוגו:
  מורה צעיר בישראל טוען שפוטר אחרי שלימד את "עטור מצחך". הנה סיפורו
  שירו הקאנוני של אברהם חלפי מצוי בתוכנית הלימודים לבגרות של משרד החינוך. מאחורי הסיפור המקומם לכאורה שפורסם הבוקר בפייסבוק עומדת לפיכך מציאות פחות דרמטית, אבל בהחלט מטרידה – לפחות על פי גרסתו של המורה, רן מקלר, שמובאת כאן בעקבות שיחה עמו. ממשרד החינוך נמסר ×›×™ "הנהלת בית הספר החליטה לסיים את העסקת המורה משיקולים מקצועיים ופדגוגיים בלבד"
  • אורי משגב
  • 19.10.2014
  • 16:06
  • http://www.haaretz.co.il/blogs/misgav/.premium-1.2462070

 8. × ×’×” תדמר הגיב:

  לדליה. התעדכנתי, לצערי. תודה

 9. דליה הגיב:

  המורה רן מקלר פרסם סטטוס זה בעקבות התפוצה שזכה לה בעניין המידע על פיטוריו:
  Ran Mekler
  *תעזרו לי להשמיע את הקול שלנו!*

  חברים יקרים. תודה. עשיתם את זה.

  כלי תקשורת מובילים מתקשרים אליי, מראיינים, שואלים. האיש בריבוע שבמסך אצל גיא לרר ש"מאז ש- X הטלפון לא מפסיק לצלצל!" ? היום זה אני.

  אני עונה לכולם שהסיפור האמיתי הוא לא שלי, אלא שלנו המורים. של התנאים הבלתי אפשריים בהם עלינו לעבוד. על המכה שתמיד תבוא. על החצץ. על הבוץ. והדם.

  אומרים לי שיש פה "אייטם". במילים אחרות- הרבה אנשים שלא מכירים אותך רוצים לשמוע ממךכמה מילים לפני שהם ישכחו אותך (כדי להצטדק, לכעוס, להתנגד. לא אכפת לי. אנחנו לא מכירים).

  אין לי עניין ב15 דקות של תהילה. או להשמיץ אדם או מוסד מסויים. אין לי עניין אישי בפרשה ועוולותיה.

  אבל מצד שני, הבנתי שקיבלתי כבוד גדול, אחריות, להשמיע קול של מגזר מוכה וחבול.

  אז החלטתי לפתוח פוסט ולבקש ממכם לייעץ לי. לעזור לי. לספר לי. עליי לדעת יותר- לקבל כמה שיותר השקפות, דעות, סיפורים, עוולות, קולות שבתור מורים מוחבאים בפינות האפלות שמתחת לשטיח.

  בקרוב מאוד דברים יתחילו לצאת החוצה בתקשורת המובילה.

  אני פותח את הפוסט כדי לשמוע כמה שיותר קולות, ואם יש משהו דיסקרטי אשמח אם תשלחו לי בפרטי.

  קיבלנו זמן קצר מאוד להשמיע מסר- תעזרו לי !
  פורסם גם בממים של מורים
  https://www.facebook.com/pages/%D7%9E%D7%9E%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D/322117634585912?fref=ts

 10. גיא הגיב:

  מישהו פעם קרא את הסיפור "כביסה" אומנם ספר שעוסק על השואה על מציתו לפחות מלעה בקטעים אירוטים ובנוסף זה ספר שנלמד לבגרות ואושר על ידי משרד החינוך. אז שלא יזבלו בשכל כל מיני הורים על השיר "עטור מצחך".

 11. osipov zoya הגיב:

  לדעתי הגיע זמן להבין שהבעיה היא-כלל מערכתית, כלומר: הכל מתחיל מחינוך לקוי של בתי הספר וזה משתכף בהתנהגויות ובתגובות הן של ההורים והן של הנהלות בתי הספר לדעות אשר אפילו טיפה שונות מהכלל המקובל ומוסכם על הרוב כלפי המורים והתלמידים כאחד! הביה היא עוד יותר חמורה מי מה שנראה בהתחלה, מפני שאפילו מנהלת בית הספר שכחה שגם אם בית הספר יוקרתי, הוא עדיין ממומן ע"י המיסים של הציבור ולא שייך לה אישית וגם אותו הורה שדורש את התפטרותו של המורה, הם מרשים לעצמם
  התנהגות כזו מפני שהממונים מעליהם מאפשרים להם זאת, לכן אין טעם לכעוס עליהם אישית, אלא חשוב לזכור: "הדג מסריח מהראש!".

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  זויה, את צודקת בהחלט. מדובר במדיניות המוכתבת מלמעלה. ולכן יש לקום נגד המדיניות הזו ולהוקיע אותה. היא לא מעלה את רמת החינוך. היא לא מעודדת דמוקרטיה והיא גורמת להשתלטות עוינת של בעלי השררה על מערכת החינוך הממומנת בכספי המסים של כלל האזרחים.

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  רו מקלר התראיין בצינור לילה
  ממים של מורים‏‏ שיתף/ה ‏תמונה‏ של ‏‎Ran Mekler‎‏.
  לפני 14 שעות • נערך
  ולחשוב שהכל התחיל כאן בממים של מורים….
  היום בערוץ 10 בצינור לילה!!!
  חברים יקרים

  רגע לפני שהסיפור שלי נעלם, התראיינתי לתוכנית "צינור לילה", הראיון ישודר היום בערב.

  את הדברים שאמרתי ביססתי על תחושות אישיות, אך לא פחות מכך על תובנות שעלו מהודעות שנשלחו אליי. אני מקווה שהצלחתי להביא קול שבדרך כלל אינו נשמע בתוך החברה שלנו. לא בטוח שהצלחתי, אבל ניסיתי.

  איזה כח יש לנו. סטאז'ר אזוטרי ומובטל מופיע בצינור לילה ומקבל הזדמנות לספר על הדברים שהוא ראה.

  זו הייתה הפעם האחרונה שאני יוצא לתקשורת, אני מקווה שהשארתי משהו.

  אשמח לדעת מה דעתכם!

  רן

 14. דליה הגיב:

  מי שרוצה לצפות בתכנית צינור לילה שעשתה כתבה על המורה רן וגם מראה את הרשומה בדף אתר "עבודה שחורה", הנה הקישור http://net.nana10.co.il/Category/?CategoryID=600264

Leave a Reply