חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלומדים-שוטים רבים מדי

נושאים חינוך ותרבות, כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 7.10.14 1:14

לימודי הכלכלה נעשו בלתי רלוונטיים לחיים ולהתנהלות של רוב בני האדם. פרופסורים וקבוצות שונות ממליצים על שינוי תכנית הלימודים לכוון של הרחבת אפקים כדי שלא להכשיר עוד "מלומדים-שוטים", האם יהיה שינוי? תמר בן יוסף באתרה "עידן השוק החפשי" חוששת ששינוי לא יבוא מהר

 

חושבים-מחדש כלכלה

ואולי חושבים מחדש על כלכלה. יש הבדל בין שתי הכותרות. הראשונה, מבטאת פעולה מבפנים, מתוך התחום, היפוך התחום מהקרביים שלו. השנייה, באה מבחוץ, מהמקום של 'חושבים על', חושבים ולאו דווקא מתחייבים.

'חושבים-מחדש כלכלה' הוא שמה של התאגדות בינלאומית המונה 60 קבוצות ב-30 ארצות. ישנה, לפחות עוד התארגנות בינלאומית מקיפה כזו, ושתיהן יחד מעידות על אי-נחת בלימודי הכלכלה. אצלנו, בישראל, עוסקים בסוגייה הזו פורומים של סטודנטים לכלכלה באוניברסיאות המובילות: ירושלים, תל-אביב, חיפה, באר-שבע.

סיבוב האי-נחת העכשווי החל בקיץ 2000 בסורבון בפאריס. קבוצת הסטודנטים המוחים שם פרסמה עצומה שקראה לשילוב כלכלה 'פוסט-אוטיסטית' – כלכלה החורגת ממודל הזרם המרכזי. פריצת המחאה בקיץ 2000 מן הסתם קשורה לפריצת משבר נאסד"ק באותה תקופה, ולמה שאני מכנה במאמריי 'משבר שנות ה-2000' – משבר בהמשכים שהחל אז ולמרבה הצער עוד לא נגמר.

אפשר לכתוב ספר שלם על הפרק המרתק הזה בתולדות המחשבה הכלכלית, אך אי-אפשר מבלי להקדים ולומר שהתחושה הזו כלפי לימודי הכלכלה אינה תחושה חדשה. פוסט מעניין בבלוג של אולג קומליק מדווח על וועדה לבדיקת הלימודים לתארים כלכליים מתקדמים בכלכלה, שמונתה על ידי האגודה האמריקאית לכלכלה בשנת 1991(!). חברי הוועדה היו ששה אנשי אקדמיה בולטים, ובתוכם שלושה חתני פרס נובל (קנת ארו, רוברט לוקאס, ג'וזף סטיגליץ).

מסקנה ראשית אחת של הוועדה הייתה: "נראה שתוכניות הלימודים לתארים מתקדמים בכלכלה מוציאות החוצה מלומדים-שוטים רבים מדי, מיומנים בטכניקה אך חפים מיידע בסוגיות כלכליות מציאותיות". עוד מסקנה קבעה כי הסטודנטים והמורים לכלכלה חשים "בחיסרונם של עובדות, מידע בנושאים מוסדיים, נתונים, סוגיות של העולם האמיתי, יישומים, ובעיות מדיניות" בלימודיהם. משפט חריף אחר אמר: "תוכנית ליבה נטולת רוחב או איזון תברא תדמית צרה מדי של הכלכלן ותפקידו".

לקריאת המאמר השלם

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.