השבוע שהיה בחינוך 5 – למרות ההבטחות להגדלת התקציב, הוא יקוצץ

בשבוע שהיה ראובן ריבלין הנשיא, ולא שי פירון שר החינוך, יצא בקמפיין נגד גזענות. לקראת דיוני התקציב הציבור מתבשר על קיצוצי התקציב בחינוך. מסמך המחקר והמידע של הכנסת מדווח על בין 4000 ל-6500 גופים חיצוניים הפועלים במערכת החינוך

מאת: דליה וענת

 

המאבק באלימות ובגזענות 

*נשיא המדינה רובי ריבלין והילד  ×’'ורג עמירה בן ×”-11בסרטון מרגש: "אסור שנשתוק מול כל סוג של אלימות" Reuven Rubi Rivlin – ראובן רובי ריבלין.

הציבור מפעיל לחץ על שר החינוך לפעול למיגור הגזענות והאלימות:

*עצומה לשר החינוך: "פעל למיגור ההסתה והגזענות"

 

משרד החינוך מציג: קיצוצי תקציב

*חוק ההסדרים // תקציב החינוך יקוצץ בחצי מיליארד שקל כמו כן, על פי חוק ההסדרים, חוק יום לימודים ארוך, שהיה אמור להיכנס לתוקף ב–2015 ולהיות מיושם בכל בתי הספר בשנת הלימודים הבאה, יידחה שוב בחמש שנים עד ל–2021 (תשפ"א) – 24 שנה לאחר שנחקק.

*בווינט מדווחים כי מקצצים לנזקקים

 

למרות הקיצוצים בתקציב, משקיעים ביוזמות ותוכניות

*משרד החינוך מקים מינהל דוברות חדש ומסרב לפרט מה עלותו ומדוע יש בו צורך

* מכתב המופנה ליו"ר ועדת החינוך ח"כ עמרם מצנע לדאוג להביא לשקיפות ביוזמה זו ולדון בה על כל היבטיהשי פירון מקים מינהל דוברות חדש במשרד החינוך,

*הושקה תוכנית כוללת לשיפוץ הפנימיות וכפרי הנוער, שר החינוך השיק את התכנית הכוללת לשיפוץ מגורי החניכים בפנימיות ובכפרי הנוער.  -למידע משלים: הפורום הציבורי-כפרי הנוער והפנימיות בישראל

 

הפרטות והעברת סמכויות משרד החינוך לגופים חיצוניים

*מסמך חשוב של מרכז המחקר והמידע של הכנסת הסוקר כניסת גופים חיצוניים למערכת החינוך, ואת מדיניות שלושת שרי החינוך האחרונים ביחס לכך. נציגי המגזר השלישי הופכים שותפים להתוויית המדיניות של פעילותם במערכת החינוך.

* רשומה המתייחסת למסמך הנ"ל: עליית מדרגה בהתפרקות משרד החינוך מסמכויותיו והעברתן לגופים חיצוניים*

תיכון רמז בפרדס כץ הוא דוגמא הממחישה את פעילות הגופים החיצוניים בו, ואת התנהלות מנהל בית-הספר כיזם כלכלי, נוסף לתפקידו הפדגוגי.

 

הפיכת החינוך הממלכתי לחינוך ציבורי

* בחיפה, 18 בתי ספר יסודיים יוגדרו כייחודיים. בתי-הספר הייחודיים הם בתי-הספר הציבוריים החדשים לפי שי פירון.

 

שי פירון

*כשנה וחצי לאחר מינויו של שי פירון לשר החינוך נראה כי הפער בין הצהרותיו לפני הבחירות להישגיו אחריהן בלתי ניתן לגישור. הציון: נכשל.

*משרד החינוך צפוי לא לאשר את השינוי שמוביל פירון לביטול המבחן הפסיכומטרי

 

שינוי כיוון בחינוך: ממשטר חילוני-דמוקרטי למדינת הלכה לאומנית

*"דרושה מהפכה" הרב גרליצקי, שליח הרבי בתל אביב, נשא נאום נוקב בפני שר החינוך: "אנו מבקשים שתהיה לנו ההבנה כיצד להנחיל את מורשת ישראל. על כולנו, ובפרט על האחראים על תחום החינוך בישראל, להבין את האחריות העצומה שיש להם להנחיל לכל אחת ואחת מילדי ישראל את היופי שבתורת ישראל, את האהבה לקדוש-ברוך-הוא, לתורה ולמצוות". לאחר תקיעת שופר ניגשו כמה בכירים מאנשי המשרד וראשי האגפים השונים לשוחח עם הרב על הנושא הכאוב, ולדון על הדרכים לפתרונו.

*בדרך למלון, עוצרים במשכן ארון הברית: ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הציע שכל תלמידי ישראל יגיעו לבקר במשכן: "שלא יהיה תלמיד יהודי שלא יחיה את התנ"ך", אמר והוסיף, "מפה הם יעלו למקדש בירושלים".

רונית צח ב"המקום הכי חם בגיהנום" במאמר ביקורת על הכיוון הדתי לאומני:

*בעזרת השם, בעזרת הכסף: "בשנים האחרונות מתרגשת עלינו הפיכה אלוקית. היא קורית ממש מתחת לאפנו, והופכת את המשטר החילוני-דמוקרטי שרובנו חונכנו לאורו, למדינת הלכה לאומנית. החרדים והחרד"לים הם אפילו לא רוב במדינה עדיין, ובכל זאת, אלוקי-גבעות הוא כבר המושל כאן".

*הפרדה מגדרית החל מכיתה א': בדיקה של חדשות 2 מעלה כי בתי ספר רבים מפעילים לחץ על הורים לתמוך בהפרדה כבר מכיתה א

*בגרסה חרדית של ספר לימוד במתמטיקה שהוכנסה גם לבתי הספר הממלכתיים-דתיים אין תמונות של בנים ובנות ואפילו איינשטיין ודגל המדינה נמחקו

בעקבות *ביטול סיור בקבר יוסף, תלמידים מחו: "פירון, אל תיכנע

 

אפליית המזרחים ואפליית הערבים

*הדרה בוטה של ההגות הספרדית בחסות משרד החינוך,  160 אשכנזים, ספרדי אחד בספר "אמונה וגאולה" שנכנס לבתי הספר התיכונים בחינוך הממלכתי-דתי

*משרד החינוך הנחה ללמד על יום כיפור וחג הקורבן, רוב החומרים לא תורגמו לערבית

* ‫חברת מופת אי הנגשת אתר משרד החינוך לשפה הערבית, תזכורת נוספת.

 

מאבקי הורים

1.מאבק הצהרונים

*קנס לשכבות החלשות: הצהרונים ייפתחו אחרי סוכות; המחיר – 90 ש' לחודש

*מפעילי צהרוני ציל"ה מזהירים: "לא נצליח לפתוח את השנה בזמן"

*סדר יום עם קרן נויבך – התייחסות ראשונה של שר החינוך שר פירון ביחס לצהרונים המסובסדים וזאת לאחר חודש של  מאבק

2. מאבק הורי ילדי הגנים

*מאבק ההורים לתוספת סייעות: "מגיע לילדים המינימום"

3. מאבק מקומי: חולון

*חולון: תלמידים לא פתחו את שנת הלימודים בגלל מחלוקת על ביטול הסעות לבית ספר מרוחק,

לפני שנתיים מחו ההורים על סגירת בית הספר השכונתי והובטחו להם הסעות לבתי ספר מרוחקים

 

זכויות מורים ומאבקי מורים

*בגלל טעויות חישוב: 500 מורים יחזירו אלפי שקלים למשרד החינוך. המאבק המוצדק שהחלה המורה שירי גולצאקר צובר תאוצה אך עדיין  המורים הם אלו נדרשים לשלם על טעויות משרד החינוך. יו"ר ארגון המורים לפירון: "בטל את עיקול המשכורות"

*ראשי ארגוני המורים מועלים בתפקידם, תופעת ההעסקה הפוגענית של מורי קבלן ועמותות לא הייתה יכולה להתרחש בלי שיתוף פעולה הדוק של יוסי וסרמן, יו"ר הסתדרות המורים, ורן ארז, יו"ר ארגון המורים התיכוניים

 

ומה קורה במגזר החרדי

* החינוך החרדי מציג: כך תעברו על חוקי המדינה – ותקבלו ממנה מימון מלא,

תנועת נאמני תורה ועבודה, הפועלת לקידום ערכים יהודיים וליברליים, הגישה באחרונה לבג"ץ עתירה נגד המדינה. העתירה נוגעת לשני בתי ספר חרדיים, אחד בלוד השני בירושלים. שני בתי הספר פועלים ללא רישיון.

*תנועת ההשכלה החרדית: לומדים ליד האוניברסיטה בלי תואר אקדמי וללא ידיעת הקהילה שלהם, הופכים חרדים לחלק מהנוף בספריות אקדמיות ולחוקרים מובילים בהיסטוריה ובפילוסופיה יהודית

* ‏ספרי לימוד,  והפעם, ספר הלימוד "תולדות הדורות האחרונים" הנלמד בחינוך החרדי והחיבור המפתיע בין רצח הספורטאים במינכן ליהירות הציבור החילוני- שנבלמה במעט..

 

פילנתרופיה בהשכלה הגבוהה

*עסקים משפחתיים באוניברסיטת תל-אביב– רעיה שטראוס תרמה 5 מליון דולר להקמת מכון על שמה באוניברסיטת תל אביב. בראש המכון תעמוד הבת שלה.

 

עתירה משפטית

*עורכי דין עתרו נגד פירון לבג"ץ: "מציף את המקצוע"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

2 Responses to “השבוע שהיה בחינוך 5 – למרות ההבטחות להגדלת התקציב, הוא יקוצץ”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    לדליה,
    תודה על הלקט השבועי. יישר כח!

  2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    וכמובן גם לענת…

Leave a Reply