postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לכסף אין צבע, אבל לשחיתות יש

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לכסף אין צבע, אבל לשחיתות יש

נושאים דעות, פוליטי ב 5.10.14 0:05

משה משה – שם בדוי – מפנה זרקור לדו"ח המבקר על הניהול הכספי של הסיעות שהתמודדו בבחירות. המבקר קנס בסכום גדול גם את תנועת התעוררות. הכותב משבח את המבקר שקנס את בני הטובים האשכנזים שהתיימרו להביא פוליטיקה חדשה וכשלו

 

לפני כמעט שנה, נשטפה העיר בפוסטרים, פליירים, שלטי חוצות ופעילים מפלגתיים שהסבירו לנו איך הם הולכים להפוך את ירושלים לעיר מעולה ונקיה. המסר הבולט של 'ירושלים תצליח' (מפלגתו של ברקת) היתה קומבינה מול ניקיון כפיים, והמסר של 'התעוררות' היה שהיא מפלגת צעירים שלוקחת אחריות. שתי המפלגות זכו להצלחה גדולה, ארבעה מנדטים כל אחת.

השבוע התפרסם דו"ח מבקר המדינה בנושא הוצאות וניהול כספי של סיעות במהלך הבחירות למועצת העיר. מבקר המדינה פסל את הדו"חות שהגישו 'ירושלים תצליח' ואת הדו"ח של מפלגת הצעירים 'התעוררות'.
לגבי ירושלים תצליח, מבקר המדינה טען שניהול הספרים היה תקין, אך "בסיעה חרגו מהגבולות האמורים בחוק ב-4,509,456 ₪" ועל כן הסיעה נקנסה ב406,087 ש"ח.
לגבי התעוררות, ביקורת המבקר התמקדה בניהול החשבונות, "הסיעה לא כללה… את מלוא הוצאותיה… לא ניתן היה לבדוק, בדרכי ביקורת מקובלות, את שלמות ונכונות רישומי ההוצאות …כהגדרתן בחוק." במילים אחרות, 'התעוררו' שיחקה וחילקה כסף ציבורי שלא הגיע לה, ומבקר המדינה עלה על זה וקנס אותם ב-468,562 ₪. קראתם את זה? כמעט חצי מיליון שקל?!

עד כאן העובדות.

השאלה הנשאלת היא מה אנחנו לומדים מזה? התשובה שמיד קופצת לראש ושרוב התקשורת גם עסקה בה היא הקשר בין הון שלטון. לניר ברקת יש המון כסף, הוא משתמש בכמה שבא לו למרות מגבלות החוק, נקנס על כך, וממשיך בכיף את כהונתו כראש העיר. הכל נכון.

אבל מה שהרבה יותר מעניין הוא הסיפור של התעוררות. איך יכול להיות שמפלגת צעירים שחרתה על דגלה את ה "פוליטיקה החדשה" ולקיחת האחריות נכשלת במבחן המעשי הכי בסיסי וראשוני. איך פוליטיקאים צעירים שסחפו את העיר ירושלים בחדשנות ובהתלהבות שלהם מריחים כמו פוליטיקה ישנה ומושחתת כל כך מעט זמן לאחר הבחירות?

לצערי השאלות האלה לא נשאלו ולא ישאלו, ואסביר מדוע: כי הם אשכנזים.

שחיתות מתחברת לנו עם טייפקאסט מסוים. פוליטיקאי מקומי מושחת קלאסי הוא עילג, מזרחי, דתי/חרדי, או לפחות ערבי. זה לא מסתדר לנו שילדי השמנת של ירושלים שהקימו מפלגה עצמאית, התהדרו בכל מקום שהם מתנדבים ואכפתיים, בעצם מחלקים כספי מימון בחירות למקורבים כדי לחזק את מעמדם הפוליטי.

אולי נדמיין את זה קצת אחרת. נניח והיתה קמה מפלגת צעירים משכונות הפריפריה הירושלמית. למשל – גילה, הר חומה ופסגת זאב ולא רחביה ובית הכרם. בואו נניח שאותם הצעירים היו עם שם משפחה בהגייה עם ח' גרונית, ועם תספורות כדורגלנים ולא עם חולצות מכופתרות ולוק של יש עתיד. נניח שההורים של אותם צעירים היו באסטיונרים, נהגים באגד ופקחים בעירייה ולא ילדי עשירים ומיוחסים. או שנדמיין שאותם צעירים הם חרדים כמו שאריה דרעי היה, כשעבר משולחן הממשלה לכלא מעשיהו.

אז הסיפור על השחיתות היה מסתדר לנו הרבה יותר טוב. אז זה היה ברור שהם בעצם מושחתים מהיסוד, משהו דפוק בחינוך שלהם ואין מה להתפלא. אז, גם היה מי שישאל את השאלות והיה לכך גם הד תקשורתי.

הבעיה של כולנו, היא שזה לא יקרה לילדי השמנת של התעוררות. הבלונדינים הצעירים והיפים שם ימשיכו להסתובב כמו טפלון במסדרונות כיכר ספרא. ימשיכו לדאוג למקורבים, ללקק לחזקים, לנהל מאבקים יח"צניים חסרי משמעות ולהיות הדור חדש של הפוליטיקאי הישן והטוב מבלי שידבק בהם דבר.

ההוכחה הכי גדולה למה שאני כותב היא העובדה שאני כותב אותו באנונימיות. אני יודע שאם אחתום בשמי, אהיה ברשימה השחורה שלהם. הרי רואים אותם בכל מקום, בפאבים, בפסטיבלים, במשחקים, בהצגות ובהופעות. הם יחסלו אותי בבריונות האשכנזית הכאילו לא אלימה שלהם, ובמקרה שלי גם יפגעו לי בפרנסה.

אז סחתיין עליך מבקר המדינה, שעלית על הקומבינות של הפוליטיקה החדשה. בשבילך זה קל, כי אתה עובד מול מספרים ונתונים ולא מול דימויים. כך שאתה רואה את הדברים כמו שהם, ללא הטעיות.
נותר לי רק לקוות ששלטון החוק ימשיך לעשות את מה שאנחנו בציבור ובתקשורת מפחדים לעשות – לומר למושחתים שהם מושחתים בפנים. בלי אפליה ובלי דעות קדומות. זה הוכח השנה עם ראש עיר לשעבר שהגיע די רחוק ואני מקווה שיוכח במהרה בפני הדור הצעיר של האולמרטים.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  גזענות אנטי אשכנזית

  אינני ירושלמי ולא מכיר את "התעוררות" ומרכיביה.
  להסביר שחיתות על ידי תיוג עדתי של מרכיביה ,זוהי גזענות ,ולומר ש"רואים אותם בכל מקום,בפאבים,בפסטיבלים,במשחקים,בהצגות,ובהופעות" ,זוהי גזענות.

  גזענות זו,מתאימה מאד לאנטישמים באירופה ש"ראו"בכל מקום את היהודים,והיו משוכנעים שהסיבה לכל צרותיהם היו האשכנזים.

  האם הכותב עלול להתעות אותנו לחשוב שהוא רוצה לחסל השחיתות על ידי חיסול האשכנזים?

 2. נגה תדמר :

  יפה אמרת מיכאל, אשכרה וּחָבָּר

  ושנה טובה לך, שנת צמצום הפערים והעדתיות.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "רואים אותם בכל מקום,בפאבים,בפסטיבלים,במשחקים,בהצגות,ובהופעות" .

  מי שלא מגיע לכל המקומות האלה זה אומר שאיננו אשכנזי?
  או – כל מי שכן מגיע לשם (כנראה גם הכותב עצמו אחרת איך הוא רואה אותם שם) הוא אשכנזי?

  לא הבנתי את הרעיון. כנראה משפט לא מוצלח במיוחד של הכותב, משפט שפוגע במאמר כולו ומעמיד את הדברים כולם בסימן שאלה.

  חבל.
  כך נראית כל גזענות, אם קצת מגרדים אותה – סתירות פנימיות מביכות.

 4. דליה :

  למשה
  תודה על המידע על העובדות. הן חשובות. כדאי לבדוק את הקשרים האישיים של פעילי התעוררות. מי הגב העומד מאחוריהם. מי מממן אותם. אולי בדיקה זו תכוון לאינטרסים המניעים אותם. נראה לי שהבעיה היא לא של אפליה עדתית, אלא משהו אחר. כדאי לבדוק זאת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.