נכסי המדינה – השוד בעיצומו

במהלך מלחמת צוק איתן, בזמן שהממשלה שלחה את בנינו למות לשווא ובכירי השרים שלה עסקו בספינים זה כנגד זה לצורך שיפור של מנדט או שניים בסקרים, המשיכה הממשלה לפעול כגוף הרמוני רק בתחום אחד: מסירת נכסי המדינה לתאגידים וטייקונים

מאת: ק. טוכולסקי

מי בכלל זוכר היום את מה שנכתב באותיות קטנות בעמודים אחוריים בזמן שכולנו בכינו על מותם של טובי בנינו במנהרות עזה? השר סילבן שלום, בהסכמתם של ראש הממשלה ושר האוצר, האריך את הזיכיונות לשדות הגז שבימינו ליצחק תשובה ושותפיו מנובל אנרג'י, בלי לבקש מהם אף פרוטה. לכך כנראה מתכוון מנכ"ל נובל אנרג'י היוצא כשבראיון לסבר פלוצקר הוא מקטר על הביורוקרטיה הישראלית, רק בישראל יש ביורוקרטיה כל כך עלובה שלא צריך להיזהר בכבודה. רק בישראל אפשר לחלק זיכיונות ולהאריכם בלי לשלם.

בכלל, סילבן שלום הוא כוכב אמיתי. תחת אחריותו ניתן אישור לחפש נפט בשיטות מזהמות ברמת הגולן לאפי איתן ודיק צ'ייני. תחת אחריותו נדרש ששינסקי להתעלם מהתמלוגים המופרזים שעידן עופר מחלק לעצמו מכי"ל, ולהוריד בכל זאת את התמלוגים המגוחכים גם כך שמשלמים מפעלי ים המלח תמורת שוד אוצרות הטבע של המדינה. בעולם הכלכלי הזה שלא מעניין אף אחד, משרתי הון קטנים כמו ביבי, בנט, סילבן שלום ולפיד מחלקים מתנות במיליארדים לקומץ תאגידים וטייקונים ולאף אחד לא אכפת.

קשר השתיקה של העיתונות מחריד. כתבות תעמולה כמו הריאיון של סבר פלוצקר, שלא שאל את מנכ"ל נובל אנרג'י ולו שאלה קשה אחת, עוזרות לבעלי הממון להעביר את נכסי הציבור לכיסיהם בלי שלאף אחד אכפת. אין להם מה לדאוג, לא במדורי הכלכלה ולא בעיתוני הכלכלה, אף אחד לא ישאל שאלות נוקבות. בדה-מרקר יתמקדו במתנות לחג במפעלי ים המלח, כי זאת הבעיה, בגלובס וכלכליסט יתנגחו מפעם לפעם בטייקונים שלא קונים אצלם פרסומות, והשיירה תעבור.

חוסר העניין המכוון של הציבור בנעשה בארנקו הציבורי מוכתב מלמעלה. השוד בעיצומו ואין רואים את סופו. תנופת ההתארגנות המבורכת שחלה בארץ בשנים האחרונות לא תצליח לעצור את השוד וההפרטה. ההפרטות הכבדות ביותר שנעשו בישראל היו של מקומות מאוגדים, אלעל ובזק למשל. התאגדות היא דבר חשוב, אבל ועד חזק הוא לא חסם משמעותי לשוד. במפעלי ים המלח יש ועד חזק, האם זה עצר את האחים עופר אי פעם? לבזק יש ועד חזק ושאול אלוביץ' רוקם חברה עם נכסים וקופת מזומנים והפך אותה לחברה ממונפת. לנמלים יש ועד חזק, האם זה עצר את הפרטת נמל אילת או את הקמתם של נמלים פרטיים מיותרים? השוד בעיצומו וסינדיקליזם לבדו לא יעצור את השוד.

הציבור הישראלי עייף ומשותק ותמונה זו עולה גם מסקרי החג. השמאל מדשדש לו עם 25 מנדטים (העבודה מרצ וחדש); לגוש המרכז (כחלון, יש עתיד והתנועה) גם יש 25 מנדטים של בוחרים שמערכת משוכללת של מעצבי דעת קהל דגה ממי שבאופן טבעי אמורים להצביע לשמאל ומעבירה אותם למפלגות שיתמכו בממשלות ימין. גם למחנה הערבי, לא שמאל, 7 מנדטים. במחנה החרדי: 16 מנדטים, קיפאון עם נטייה קלה לירידה. ניתן לומר שמי שלא ילכו עם ביבי לממשלה הבאה שומרים על כוחם (שמאל וערבים לא שמאלנים), וירידה קלה ניכרת בכוח שני המחנות שמתחרים על הזכות להיכנס לממשלת הימין הבאה (המרכז יורד מ-27 ל-25, והחרדים יורדים מ-18 ל-16). ואילו הימין מתחזק קלות על חשבון שותפיו הפוטנציאליים.

הציבור רדום וממשיך לאכול את הלוקש שאין תחליף לביבי. כל אלו מבטיחים את המשך השוד של הציבור. הכפלת כוחו של השמאל (עבודה, מרצ וחדש) והקמת ממשלה בשותפות עם הערבים, מפלגות המרכז או החרדים – רק היא תעצור את המגמה, תבטיח תקציב הוגן, עצירת השוד של נכסי הציבור ושינוי המגמה לצמצום פערים וחלוקה הוגנת של ההון. בלעדיה, השוד ימשך ביחד עם משחק הכיסאות של הממשלה הבאה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

13 Responses to “נכסי המדינה – השוד בעיצומו”

 1. אריה רפפורט הגיב:

  כמה חוצפה וזדון צריך כדי לכתוב את המשפט המזוויע : "בזמן שהממשלה שלחה את בנינו למות לשווא ….."
  האם אין עורך אחראי לאתר הזה ???
  אני מקווה שיש לכם את האומץ להתנצלות בפני הנופלים ומשפחותיהם

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  אריה היקר, אם תוכל להגיד לי בדיוק מה ההישג שהשגנו כמדינה כעם כחברה בשל מותם של טובי בנינו בשדות הקרב של עזה אודה לך מאוד.
  כי איך שאני רואה את זה, הממשלה שלחה את טובי בנינו למות סתם, בשביל כלום.
  זה נורא עצוב ונורא מקומם.
  כמה חוצפה וזדון צריך בשביל לשתוק לנוכח חדלונה צמא הדם של ממשלת ישראל, הגרועה בתולדות מדינה זו.

 3. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  המשטר הניאו-ליבראלי של גניבת נכסי המדינה באמצעות הפוליטיקה החל ב-1977 ונמשך בסיוע המשתפ"ית הנלהבת הלא הוא האגף הימני של מפלגת העבודה בתוכנית ה"ייצוב הכלכלי" מ1985 הידועה לשימצה.
  כל מדינת הרווחה שמפא"י בנתה, הולכת ונהרסת על ידי הליכוד וגרורותיו.
  אחת מגרורות הליכוד ,זה כמובן המער"ך דהיום.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  סילבן מקיים באדיקות את מדיניות ההפרטה האגרסיבית של הממשלה. סבר פלוצקר והעיתונות משתפים פעולה ועוזרים למדיניות הזו להתבצע במחשכים בלי שיבהירו לציבור את השוד הענק המתבצע בישראל.

 5. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  סילבן שלום לא לבד.אני מתקשה למצוא פוליטיקאי אחד,כלכלן אחד,עיתונאי אחד,פקיד בכיר אחד שקורא תגר על ההפרטה האכזרית ביותר בעולם המערבי.

  התלהמות בריוני משטר ההפרטה נגד העבודה המאורגנת בחברת חשמל,בנמלי הים, ברכבת נמשכת בכל עוזה ואני עדיין מחפש פוליטיקאי אחד,כלכלן אחד,עיתונאי אחד שיצא לקעקע את השקר הגדול של ההפרטה, והכוונה כל הפרטה!!.

  בישראל אין הפרטות טובות והפרטות רעות.כולן זידוניות ומאיימות על עצם קיום המדינה.

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  מיכאל: לא חסרים לא כלכלנים ולא פוליטיקאים שקוראים תיגר על ההפרטה, גם לא עיתונאים.
  דב חנין ומוחמד ברכה, אילן גילאון ושלי יחימוביץ, חנא סוויד ועפו אגבריה לא יתנו ידם להפרטות.

 7. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  כל יום ח"ח נמצאת תחת התקפה נבזית של כלי התקשורת והעיתונאים בשירות הטייקונים.

  כן-כן ,גם מתן חודורוב,ציפורי,או עודד שחר. תבדוק.

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  בעיתונות הממוסדת לא תמצא סוציאליסטים, מכסימום חברתיים (בניכוי הצדיקה בסדום קרן נויבך). אבל יש עוד עיתונות בארץ, המקום הכי חם בגהנום או שיחה מקומית.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שמעתם על הצעת השוד החדשה מבית מדרשו של יאיר לפיד שר האוצר? (זה פורסם בחדשות הרדיו) הוא מציע שהממשלה תיקח את כספי הקק"ל ותשתמש בהם למימוש מדיניותה בתחום הדיור. למה? למה לקחת מהקק"ל? אזרחי ישראל משלמים מסים. יש תקציב מדינה. צריך להשתמש בתקציב ולא לשדוד אחרים.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  "ב-5.5.2004, לרגל פרישתו מתפקיד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, התראיין אורי יוגב לעיתון הארץ: "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל"

  (הכוונה היא לתקופת המיתון באינתיפאדה השנייה,

  ולשבירת הוועדים החלשים. הגיבור על החלשים יוגב הוא כיום יושב-ראש החברות הממשלתיות).

  ב-17.9.2007 התראיין בנימין נתניהו לעיתון דה-מרקר: "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מידית, 'ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת'. הסכנה לא הייתה קריסה, אבל ההזדמנות הייתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. 'המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים'"

  (גם זה קרה בעיצומה של האינתיפאדה השנייה)".

  "הצלחנו לנצל", אמר יוגב. "ההזדמנות הייתה", אמר נתניהו. הראשון התרברב על חשבון החלשים, אבל השני הגדיל לעשות והודה ששיקר. לא הצלת הפנסיות ה"קורסות", באמת או לכאורה, עמדה לנגד עיניו, אלא הזדמנות ליצירת שוק הון לטובת – שימו לב! – משקי הבית הקטנים, אלה שמסתכלים היום בעיניים כלות על הפנסיות הנשחקות ככל שהם עובדים יותר". וכתבתי כאן בעבר ביחס לעובדי "הדסה" – http://on-the-left-side.org.il/ירושלים-של-זהב-מה-נסגר-עם-הדסה" .

  "אין ספק שבחסות מעטה הסולידריות לרגע בוצעו מחטפים נוספים, ויש לנהוג בהם בהתאם. אסור לתת לבריונות לעבור" .

  2.8.14
  http://on-the-left-side.org.il/תחת-אש-סגרה-הכנסת-את-רשות-השידור

 11. מורן מרום הגיב:

  תודה לך, ק. טוכולסקי על המאמר (כאחרים) החשוב. אתה מוזמן להכנס בפייסבוק של חדר המצב של צדק חברתי לכתבה על נחמן שי לפני 4 שעות (מופיעה תמונתו). יהיה מעניין מאוד לקרוא את תגובתך על מי, שאתה מייעד כחלופה לשלטון. תודה.

 12. ק. טוכולסקי הגיב:

  מורן
  העבודה אינה מפלגה של צדיקים טהורים
  ויש לה כמה חברי כנסת שהייתי שולח מזמן לפנסיה
  אבל בהשוואה לשלטון הנוכחי הכל מתגמד.
  הייתי מעדיף ממשלה של מרצ וחדש
  אני גם צריך לחשוב ריאלית לא רק לפנטז

 13. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לכל מי שמשלם
  http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2448400

Leave a Reply