חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יאיר לפיד, יש לבטל את כל הפטורים ממס החברות

נושאים דעות, כלכלת בית ב 29.09.14 1:10

כל שנה לקראת דיוני התקציב חוזרים ועולים אותם טיעונים בדבר פטורים שצריך לבטל, פטורים שאף אחד לא יבטל באמת אבל הם מוזכרים כדי שהציבור ירגיש שכמעט אילצו אותו לשלם על משהו ובסוף ויתרו

מאת: ק. טוכולסקי

לכבוד השנה החדשה והתקציב הלא ריאלי שהולך ומתקרב אלינו, תקציב שבו מובטח שלא יעלו מסים ולכן אנחנו יכולים להיות בטוחים שעם קריסתו נשלם כולנו (ה-99% לא מי שיש להם כסף), האוצר מכניס כמה עיזים כמו ביטול הפטור ממס על קרנות ההשתלמותכולנו עוצרים את נשמתנו, האיום מוסר ותקציב נוראי חדש עובר. כולנו רגועים ומקווים שלא יתגלה עומק המשבר לפני דיוני התקציב הבא.

הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק ולכן אני מציע לדרוש, מול התקציב המוצע, להכניס מקור חדש של מימון למשחק. במקום לדבר על הפטורים במס ההכנסה, הגיע הזמן לדבר על הפטורים במס החברות. מס החברות כידוע לכולנו עומד על 26.5%, רק מה. את מס החברות המלא לא משלמות חברות גדולות, לא משלמים תאגידים, לא משלמים שודדים (משקיעים) זרים. את מס החברות המלא משלמות חברות קטנות ובינוניות בלבד. הכסף הגדול כרגיל אינו ממוסה. וכך יכולות חברות כמו כי"ל וטבע לשלם מס חברות מופחת, והן אינן היחידות! מדי שנה מיליארדים כבדים של רווחים לא ממוסים מחולקים כדיבידנדים או מוחזקים כבני ערובה (רווחים כלואים) עד שהממשלה בטובה תעניק הנחה נוספת והכסף ישוחרר תמורת עשירית המס שהיה אמור להיות משולם!

אז אני מציע הצעה מהפכנית שלהערכתי הצנועה תניב למדינה מיליארדים כבדים. הורדת מס החברות ל-22%. הטלת מס מקביל של 2% שיצבע מתוך מס החברות וביטול כל הפטורים במס החברות. ביטול החוק לעידוד השקעות הון, ביטול ההנחות בפריפריה או ההנחות הענפיות, ביטול הפטורים למשקיעים זרים. במדינת ישראל יהיה מס חברות אחיד של 22% וזהו. כל חברה, כל תאגיד, כל פירמידה ישלמו 22% בלי להתווכח ובלי להתמקח. הקטנים ישלמו פחות, הגדולים ישלמו יותר, המס המקביל (שכאמור יהיה חלק צבוע מתוך מס החברות) יאפשר הזרמה כספית ישירה למערכת הבריאות מצד המעסיקים כמקובל במדינות המפותחות.

כמה שנים עוד נשמע על זה שהפטור ממס על קרנות ההשתלמות הוא בור תקציבי? הרי בניגוד לפטורים ממס החברות שמאפשרות להבריח מכאן דיבידנדים ענקיים למקלטי מס של תאגידים, קרנות ההשתלמות מאפשרות למשפחות במעמד הבינוני להוציא כאן ועכשיו כסף, פעם בשש שנים. החלפת רכב, שיפוץ של הבית, דברים שמזרימים כסף לכלכלה. אבל כל עיתונאי הכלכלה ידברו תמיד על קרנות ההשתלמות. מס החברות לעומת זאת יבטיח למדינה עשרות מיליארדים מדי שנה, לא שני מיליארד, והכסף שהוא יבטיח באמת יישאר כאן ולא יברח לחו"ל.

מס חברות של 22% הוא נמוך משמעותית מכל מה שמקובל במדינות המפותחות וגבייתו בשיעור מלא בלי פטורים תגדיל את הכנסות המדינה. כמה עוד נשמע מתאגידים כמו נובל אנרג'י וכי"ל שהם יברחו מפה אם הם ישלמו מסיםאי אפשר לברוח עם הגז האשלג והברום שנמצאים בים. אי אפשר לברוח עם הפוספטים. כמה נשמע שהמסים פה גבוהים ביחס לעולם בזמן שממוצע מס החברות העולמי הוא 26%-30%? אף אחד לא יברח מפה, לא אם נבטל את הפטורים וגם לא אם נגבה את מלוא המס על דיבידנדים.

לקראת דיוני התקציב אני קורא לראשי האופוזיציה לגלות אחריות ולא לשחק את משחק העזים של האוצר. גלו אחריות, תנו אלטרנטיבה, דרשו את העלאת מס החברות. אל תתגאו בזה שהוצאתם מהתקציב עזים שאף אחד לא התכוון לממש. הגידו לציבור: כשאנחנו נהיה בשלטון לא יועלו מסי ההכנסה ל-90% מהשכירים ואנחנו גם נוריד את מס החברות מ-26.5% ל-22%. כשאנחנו נהיה בשלטון לא נאיים בביטול הפטורים של 99% מהשכירים אבל נבטל את כל הפטורים לטייקונים, חברות גדולות, פירמידות ותאגידים. הגיע הזמן לתקן את הפטורים והעיוותים במס החברות, והגיע הזמן שהשמאל יתעורר ויציע את זה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  יש פטורים "חוקיים" ויש פטורים מתחת לשולחן

  צודק טוכולסקי בדכרו על השערורייה של של הפטורים והעיוותים במס חברות.

  לא צריך לשכוח את ה"פטורים" דרך השחיתות הממוסדת ברשות המיסים תוך שיתוף פעולה עם הפרקליטות והמשטרה ובה "מוותרים" כל שנה על 50 מיליארד מיסים שאינם נגבים ממשפחות הפשע הידועות,כלומר,הטייקונים וכרישי העולם התחתון.
  עובדה 16 חוקרים של רשות המיסים ובראשם רפי רותם ,נרדפים מאז 2002 על ידי הממסד,ורפי רותם הפך להומלס חסר כל מקור פרנסה.
  תזכרו את רפי רותם כאשר מדובר על פשע מאורגן של השתמטות ממס בחסות ראשי משטר ההפרטה.

 2. מאיר :

  חוק עידוד השקעות הון מיועד לעודד השקעות זרות בישראל להקמת מפעלים. אם לא ברור לך זאת בעיה

  עד שה-OECD לא יחיל חוק מס גלובלי מדינות ירצו להתחרות על השקעות שמביאות פרנסה.

 3. ק. טוכולסקי :

  חוק עידוד השקעות הון הפך למקלט המס הגדול בישראל ורוב הנהנים ממנו הם לא חברות זרות שלא משקיעות בשום דבר שבאמת תורם פה למשהו.
  ה-OECD יושב עכעשיו על ההמלצות למיסוי גלובלי אז כדאי להתארגן בהתאם.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי
  האם במדינות בהן מס החברות גבוה יותר, אין דילים של פטורים לכרישים?

 5. ק. טוכולסקי :

  שאלה מצוינת אנונימי. אני לא יודע את כל התשובה מלאה עליה. מה שאני כן יודע הוא שחברות שלא יכולות לברוח כמו חברות שעוסקות בכריה של משאבי טבע לא מקבלות הנחות על היותן בפריפריה וגם לא מוכר לי מקרה כמו הרווחים הכלואים שבו רווחים שכבר קיבלו כל פטור אפשרי זכו לעוד הנחה של 90% רק כדי שאפשר יהיה לגבות אותן.
  הרושם המתקבל הוא שבישראל האפשרויות לקבל פטור ממס חברות הן כמעט חסרות גבול.

 6. אורי :

  מס חברות של 22% הוא לא נמוך

  למעשה הוא גבוה יותר ממיסי החברות של מדינות אירופאיות רבות, בייחוד מדינות קטנות כמו הולנד, שוויץ, אירלנד והמדינות הנורדיות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.