postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בשבדיה הנהיגו בתי ספר בזיכיון – החינוך הידרדר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בשבדיה הנהיגו בתי ספר בזיכיון – החינוך הידרדר

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 15.09.14 0:58

שבדיה אימצה את רעיונותיו של מילטון פרידמן והנהיגה בתי ספר בזיכיון (charter schools). מערכת החינוך הידרדרה. שר החינוך הנוכחי בישראל פועל להפיכת כל בתי-הספר בישראל לבתי-ספר בזיכיון. הכישלון צפוי מראש. חינוך אינו מוצר שוק והכנסת כללי שוק לחינוך אינה משפרת את החינוך

מאת: יוסי דהאן

מחר יתקיימו בחירות בשבדיה ואחת הסוגיות המרכזיות בבחירות הללו היא מצבה של מערכת החינוך השבדית.

כולם רוצים רפורמות במערכת החינוך. הישגי התלמידים נמוכים, בתי הספר מנוהלים רע והמורים גרועים. כך חושבים בישראל ובמדינות רבות אחרות כולל שבדיה. אולם בשבדיה החליטו לעשות מעשה. בתחילת שנות התשעים השבדים אמצו את רעיונותיו של הכלכלן הימני מילטון פרידמן שטען שהמדינה, גוף בלתי יעיל המנוהל על ידי בעלי אינטרסים, לא צריכה להיות הגוף שמספק שירותי חינוך, יש להעביר את אספקת שירותי החינוך לגופים פרטיים. כמו כן, יש לאפשר להורים בחירה בין בתי ספר פרטיים שונים שיזכו במימון ציבורי. בז'רגון החינוכי מכונים בתי ספר אלו charter schools או בעברית בתי ספר בזיכיון. בתי ספר הללו יכולים להיות בתי ספר שמטרתם רווח כלכלי או מטרה אחרת. בשבדיה מספר הילדים ההולכים לבתי ספר המנוהלים למטרות רווח גדול יותר מאשר בכל מדינה אחרת בעולם. הרעיון מאחורי מדיניות הבחירה בחינוך, כמו בתחומים אחרים בשוק הכלכלי, הוא שלספקי השירות ,בתי הספר, יהיו תמריצים כלכליים לספק חינוך איכותי על מנת למשוך תלמידים/לקוחות רבים וטובים יותר. כך הגיון השוק וכללי התחרות ישפרו את רמת החינוך. ושוק חינוך חופשי יחליף את המדינה הצנטרליסטית, הבירוקרטית המדכאת.

בתחילה הייתה התפעלות עצומה מהמהפכה החינוכית השבדית, ובשנים הראשונות חל שיפור בציוני התלמידים. אולם בעשור האחרון התוצאות של מהפכת החינוך הכלכלית הזו שהובילה ממשלת הימין-מרכז השבדית הן עגומות ביותר. הישגי התלמידים השבדים במבחנים הבין לאומיים התדרדרו באופן דרמטי. חוקרים שחקרו את מערכת החינוך השבדית מצביעים על רפורמות השוק כגורם מרכזי להתדרדרות הזו. בין היתר התברר, שהדיווח של בתי הספר על הישגי תלמידים היו מוטים כלפי מעלה על מנת ליצור לעצמם דימוי של בתי ספר מצליחים ולמשוך תלמידים טובים יותר. בעוד שבתי ספר ציבוריים אינם נוטים להיסגר, בשבדיה 10,000 תלמידים מצאו את עצמם יום אחד ללא בית ספר כיוון שתאגיד Axcel, הודיע בפתאומיות שלנוכח הפסדיו הוא מפסיק את פעילותו בשוק החינוך השבדי.

יש כמה לקחים מכישלון המהפכה הזו, לקח אחד הוא שחינוך אינו מוצר ככל מוצר רגיל אחר, חינוך אינו מוצר המתנהג בשוק כמקרר או חבילת תיירות, ויבוא כללי שוק באופן גס לתוך תחום החינוך הוא פשטני ומועד לכישלון . לקח אחר הוא שלא כל מה שציבורי גרוע ולא כל מה שפרטי טוב. בפינלנד שבה קיימת מערכת חינוך מהטובות ביותר בעולם אין בחירה ואין בתי ספר בזיכיון. ולקח נוסף, כפי שאומר נורמן אטקינס "אין תרופות פלא בחינוך, לא יזמות כלכלית ופלאי השוק וגם לא ההבטחות של הטכנו-אוטופיסטים שרואים בטכנולוגיות החדשות את התשובה האולטימטיבית למערכת החינוך. שיפור מערכת החינוך הוא תהליך קשה, מורכב וארוך". ובישראל, כמו תמיד באיחור ובהתעלמות מהמציאות, משרד החינוך מייבא מרכיבים מרכזיים של המהפכה המפוקפקת הזו.

קישור למאמר על מערכת החינוך בשבדיה

http://www.slate.com/articles/news_and_politics/the_dismal_science/2014/07/sweden_school_choice_the_country_s_disastrous_experiment_with_milton_friedman.html

פורסם לראשונה בפייסבוק של יוסי דהאן

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. לקסי :

  קרן אור?

  http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.2433342
  מהפך בשוודיה: השמאל ניצח בבחירות
  לאחר שמונה שנים של כלכלת ימין בחרו השוודים בסוציאל-דמוקרטים, שהבטיחו הגדלת הוצאות. עלייה גם בכוחו של הימין הקיצוני

 2. ק. טוכולסקי :

  אם לא נעיף את הממשלה הנוכחית קיבינימט ונחליף אותה בממשלת שמאל (עבודה מרצ וחדש) לא נצליח לעצור שום תהליך משמעותי של הפרטה.

 3. דליה :

  לקסי
  קרני האור בוקעות בשבדיה. לא בישראל.
  טוכולסקי
  לא צריך להעיף את כל הממשלה. הבעיה היא ב"יש עתיד" במקרה זה.

 4. לקסי :

  דליה,
  זה לא הזוהר הצפוני, היום שם מחר כאן.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  ריקבון ההפרטה עמוק בתוכנו

  בהמשך לדבריו הנכונים כתמיד של טוכולסקי, ברצןני שפטיש ההפרטה הניאו ליבראלי של ביבי ושותפו האידיאולוגי בוז'י מהעבודה,אינו נתקל בשום צורה של התנגדות להפרטה במה שנקרא "שמאל סוציאל דמוקראטי".

  לצערי אני לא שומע דבר לא משלי ולא מסתיו שפיר,ואפילו ב"עבודה שחורה" לא קראתי ולו פוסט אחד המהווה התקפה גורפת על ההפרטה המשתוללת מאז 1977 .

  איזה מין "שמאל" זה שאין לו מה לומר ,ושלמעשה מסכים בשתיקתו הרועמת להפרטה הפושעת של חברת חשמל למשל?!

  האם מישהו קרא משהו על הפרטת חברת חשמל?.כולם מדברים על הפרטת החינוך והרפואה והרווחה ואף אחד לא מדבר על הפרטת הנכסים הממשלתיים שברווחיהם העצומים סיבסדו את מדינת הרווחה שהיתה בזמן מפא"י.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.