postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » כאשר התאגידים שולטים בעולם, אוסטרליה, ישראל ומס רווחי היתר

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כאשר התאגידים שולטים בעולם, אוסטרליה, ישראל ומס רווחי היתר

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 10.09.14 1:55

אמנון פורטוגלי מסביר איך פועלים התאגידים למען רווחת התאגידים, ומה משמעות הכוח האדיר שלהם בעולם

בין האתגרים הגלובליים הבסיסיים העומדים בפני האנושות במאה הזו עומדות השאלות איך להאכיל מיליארדי אנשים ברחבי העולם, איך לאפשר להם להרים את עצמם מהעוני בו הם נמצאים, ואיך לענות לביקוש ההולך וגובר לפיתוח חברתי וכלכלי בצורה שתאפשר לענות על הצרכים של האנשים ולממש את הפוטנציאל שלהם, ובאותו הזמן להימנע משינויים חברתיים וסביבתיים מסוכנים ובלתי הפיכים. זו משימה קשה במצב 'רגיל', אבל יש גם כוחות חזקים שהופכים את מה שקשה ודחוף לכמעט בלתי אפשרי. כוחות אלה הם תאגידים בינלאומיים רבי עוצמה שנראה כפועלים על  'טייס אוטומטי' בתוואי שמחולל שמות בחברה ובסביבה שלנו.

תאגידים אלה – תאגידי גז ונפט, כריית פחם, כריית עפרות ברזל, ואחרים – מנוהלים ומונחים על ידי אנשים ומגובים על ידי מקורות הון במצבים שנראים כמשתנים בכל רגע, אבל מה שנשאר קבוע הוא מעין מערך של פקודות מתוכנתות המניע את קבלתההחלטות בתאגידים אלו: למקסם את הרווחים של בעלי המניות והמנהלים של התאגידים האלו גם אם זה בא על חשבון של הציבור, ומביא לנזק בלתי הפיך לסביבה.

יש אלפי עסקים בעולם שאינם פועלים באותה הדרך,  אבל בהתנהגות של חלק ניכר מהתאגידים הגדולים קל לזהות את התוכנה למיקסום הרווח שיצאה מכלל שליטה.

דוגמה להתנהגות תאגידית זו אנו מקבלים בימים האחרונים מאוסטרליה.

ממשלת אוסטרליה, בראשות טוני אבוט, החליטה לבטל את מס רווחי היתר על רווחי חברות כריית פחם ועפרות ברזל,  שהיה אחד ממוקדי המחלוקת הציבורית באוסטרליה והביא לנפילתה של הממשלה הקודמת שהיתה בראשות מפלגת הלייבור. ביטול המס, שהיה אחד מההבטחות שהבטיח טוני אבוט השמרני במסע הבחירות שלו, עבר בעקבות עסקה פוליטית בין השמרנים לבין Palmer United Party  שהיא לשון המאזנים בסנאט האוסטרלי .

ומי זו המפלגה Palmer United Party, שאפשרה את ביטול החוק?, המיליארדר ואיל המכרות, קלייב פאלמר, ייסד באפריל 2013 ומנהיג כיום את מפלגת  PUP, כדי לממש את כוחו הכלכלי לכוח פוליטי.  זה צריך להיות מוכר לנו בישראל. כאן, המיליארדר האמריקאי שלדון אדלסון הקים את החינמון 'ישראל היום' כדי ל'תרגם' את כוחו הכלכלי להשפעה פוליטית.

השמרנים הצליחו להעביר את החוק לאחר כשלון בניסיון קודם במארס 2014.  הפעם הם הצליחו אחרי שהם הסכימו/נכנעו לתביעתה של  PUP (קרי –  קלייב פאלמר), לא להעלות את שיעור השתתפות המעסיקים בפנסיה של העובדים ל-12% ב-2018 כפי שתוכנן תחילה על ידי ממשלת הלייבור כאשר הנהיגה את מס רווחי היתר, ולהגביל את ההשתתפות לרמה של 9.5% משכרם עד 2025.

הרעיון המקורי של ממשלת הלייבור בראשות קווין ראד בתחילת העשור, היה להטיל מס רווחי יתר בשיעור של 40%  על רווחי חברות כריית פחם, עפרות ברזל  וזהב במטרה לממן תשלומי פנסיה מוגדלים ותוכניות רווחה שונות של הממשלה. רעיון המס הביאה ללחץ אדיר של הלובי של חברות המכרות הגדולות של אוסטרליה, כמו BHP ,Rio Tinto  ו-Xstrata שיזמו מסע פרסום בהשקעות עתק והביאו לירידה בפופולריות של מפלגת הלייבור ולהחלפתו של קווין ראד בג'וליה גילארד. גילארד ניסתה להפיס את דעת תאגידי המכרות בהפחתת שיעור מס רווחי היתר מ-40% ל-30%, והצליחה להעביר בסנאט האוסטרלי, במרץ 2012, את חוק מס היתר שמטיל מס 30% על תאגידי הפחם ועפרות ברזל.  המס החדש היה צפוי להביא לממשלה האוסטרלית כ- 12 מליארד דולרים במסים בתוך שלוש שנים מתאגידי הכרייה הענקיים כמו BHP Billiton, ריו טינטו, וXstrata.

אלא שתאגידי המכרות הגדולים של אוסטרליה המשיכו במאבקם עד ההצלחה הנוכחית.  בדרך הם הצליחו להפיל את ממשלת הלייבור של גילארד ובמקומה עלתה הממשלה השמרנית בראשות טוני אבוט, שכאמור לעיל הבטיחה לבטל את המס במסע הבחירות שלה.

דוגמה מקומית 'ישראלית' להתנהגות תאגידית זו אנו רואים בקמפיין של כיל שנועד לאפשר לה כרייהבשדה בריר ובמלחמתה בועדת ששינסקי השניה.

לפני מספר ימים פורסם בדה מרקר מאמר מענייןבשם "מכה לוועדת ששינסקי: אוסטרליה ביטלה את מס רווחי היתר בטענה שהשמיד מקומות עבודה".  לפי המאמר, ממשלת אוסטרליה, בראשות טוני אבוט, החליטה לבטל את המס שהיה אחד ממוקדי המחלוקת הציבורית באוסטרליה והביא לנפילתה של הממשלה הקודמת שהיתה בראשות מפלגת הלייבור, בנימוק שהשמיד מקומות עבודה וגרם לאבדן השקעות.

אלא שהחוק האוסטרלי שבוטל, נכנס לתוקפו רק ביולי 2012 וכלל לא ברור באם הוא הביא לירידה במספר מקומות העבודה ולאבדן השקעות. סיבה אחרת, קרובה יותר לאמת, היא כפי שצוין במאמר:"מס רווחי היתר לא מימש את תחזיות ההכנסות של ממשלת הלייבור והביא להכנסות של 480 מיליון דולר אוסטרלי בשנתיים האחרונות בעיקר בשל ירידה במחירי הסחורות.".  אבל זה בדיוק אופיו של המס. אם יש רווחי יתר, לדוגמה בשל עליה במחירי הסחורות, יהיו לממשלה הכנסות מהמס, ואם רווחי היתר ירדו, לדוגמה בשל ירידה במחירי הסחורות, אזי גם ההכנסות מהמס ירדו ואף יתאפסו.

הירידה החזקה, כ-30% במחירי עפרות הברזל בשנה האחרונה, מודגמת בגרף הבא:

Iron ore prices

המלחמה של תאגידי הכרייה האוסטרליים במס היתר נעשתה במטרה שהפכה לקדושה, למקסם את הרווחים שלהם ושל המנהלים שלהם, גם על חשבון טובת הציבור. הירידה בהכנסות הממשלה ממס רווחי היתר שימשה אותם כנימוק לביטול חוק מס היתר, למרות שסיבתה העיקרית היא הירידה במחירי הסחורות.

כל נימוק וכל תרגיל כשרים כדי להשיג את המטרה הקדושה הזו, ואם זה מחייב את דריסת טובת הציבור, כה יהי.

אמנון פורטוגלי

חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר, מרצה במכללה החברתית כלכלית.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מה שקרה באוסטרליה אינו מלמד שיקרה גם בישראל. לא נראה לי שממשלה בישראל יכולה ליפול בשל הטלת מס יתר. לא הגענו למצב בו ממשלה מטילה מס יתר כזה וכוח החברות כה חזק עד שיפיל אותה ויקים אחרת במקומה.
  חברות צריכות לשלם מס יתר בישראל. ממשלה צריכה לייצג את טובת הציבור ולא את טובת בעלי ההון על חשבון הציבור.

 2. עמית :

  תופעות דומות קורות בכל העולם, לפעמים זה מיסים לפעמים עצם החשש מתחרות שהממשלה מנסה לעשות, כפי שניסה מושל קליפורניה לעשות ולכן הבודח ע"י תאגיד אנרון המושחת.
  בישראל אין מס רווחי יתר משום שעד היום לא הייתה ממשלה חזקה מספיק לעמוד מול התאגידים.

 3. ארבם :

  זה תמיד ככה. בכל מקום. גם בישראל. המדינה והדמוקרטיה הן כיום הכלי לניהול/ניצול האזרחים ובעלי ההון עושים בכלי כבשלהם.

  האינטרסים שאנחנו נוטים לכנות כלכליים תמיד קודמים – במדינה קפיליסטית כמו ישראל או אוסטרליה (ורוב מדינות העולם כיום) מה שחשוב להכניס כבר סוף סוף לראש זה שני דברים:
  1. הקפיטליזם במתכונותו הנכחית הוא שעבוד.
  2. לא תמיד היה הקפיטליזם כזה והוא לא חייב להיות כזה.

  ההבדל שבעבר השיטה עבדה היא שהקפיטליזם משמעותו הייתה – תעשה מה שאתה רוצה, תרוויח המון כסף – מעולה – אבל אל תבוא לחברה בציפייה לקבל סובסידיות והטבות. אתה עם הכסף אמור לסבסד את החברה ששומרת על החוק והסדר – בשבילך! לא רק בשביל אבל בעיקר כי לך יש הכי הרבה מה להפסיד! (יא בנ..).

  והיום אפשרנו ליוצרות להתהפך – היום חברות ענק לא משלמות מיסים. מעבירות את הייצור למדינות אחרות. וכו' וכו' –

  החברה האנושית הפכה לעבד המסבסד את העשירים – במקום שמי שהתעשרו יחזירו לחברה שאיפשרה לעושר שלהם להיווצר ולהשמר באמצעות החוקים ששומרים על כולם – הכיוון התהפך והעשירים שודדים את הציבור.
  אבסורד אבל זו המציאות.
  אחרת איך תסבירו מדינה שנותנת חצי מהגז שלה לאיש אחד? אבל כשיש לך כל כך הרבה כסף את יכול לעשות קמפיין עם החבר שלך מהיחסי ציבור וחלק גדול מספיק מהאוכלוסיה ישתכנע שזה בכלל צודק לתת חצי כי ככה זה בכל העולם – לא חשוב שזה שקרים, חשוב שמספיק אנשים יקראו את זה ורובם יקבלו את מה שכתוב בעיתון שקיבלו בחינם בלי לעצור ולשאול מה המחיר האמיתי.
  ויש עוד מיליון דוגמאות – בישראל ובכל מקום בעולם כמעט איך זה עובד. רק שלרוב הגדול של צרכני החדשות קשה מאוד אם בכלל אפשרי להפריד את המציאות מן ההזיות של אנשי יחסי הציבור הדוברים והעיתונאים מטעם. ואל דאגה – ברגע שהציבור יראה סימני הבנה של העוקץ שעושים לו צ'יקצ'ק תתארגן גם מלחמה (קטנה – לפחות בהתחלה) שתאפס לכולם את המוח.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.