חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גיוס חרדים: ירידה חדה בחצי הראשון של 2014 – בניגוד להודעת הממשלה

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 9.09.14 0:33

ארגון חדו"ש מתריס בממשלה וטוען שהיא מטעה את הציבור בנושא גיוס החרדים. בהודעה שלפניכם, מראה חדו"ש כיצד המספרים מראים תמונה אחרת לגמרי

"ההודעה גידול דרמטי בגיוס החרדים נכונה כמו הודעת החמאס על ניצחון מוחץ בעזה". כך קובעת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון בתגובה להודעה שפרסמה אתמול ועדת השרים למעקב אחר יישום חוק הגיוס בראשות השר יעקב פרי מיש עתיד. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"מדובר בדיוק באותם נתונים שנמסרו לפני חודשיים לועדת שקד של הכנסת והוצגו בצדק ככשלון חרוץ. מספר המתגייסים ירד בשל חוק הגיוס בחצי".

רגב "קרא לממשלה להפסיק לאחז את עיני הציבור. חוק הגיוס גרם נזק גדול מאוד להיקף גיוס החרדים. יש לקוות שאולי התלהבות החרדים ממבצע צוק איתן תתקן אותו מעט". הרב רגב אמר עוד, ש"חבל שממשלה והמפלגות שהעבירו את חוק הגיוס  עוד לא הבינו שמהפכות לא מבצעים בסטטוסים בפייסבוק ובהודעות לעיתונות אלא באמצעות שינויים אמיתיים בחברה".

בהודעת ועדת השרים נאמר ש"חלה עלייה דרמטית של 39% בגיוס חרדים לצה"ל בשנת הגיוס  2013-14 לעומת השנה הקודמת. בשנה החולפת התגייסו 1972 חרדים לשירות צבאי, זאת לעומת 1416 שהתגייסו בשנה הקודמת ו- 1327 בשנה שלפניה".

סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה שחר אילן מפרט כמה נתונים שבהם השר פרי לא טרח לשתף את הציבור.

בחצי הראשון של שנת הגיוס 2013-2014 (יולי עד דצמבר 2013), לפני שהתפתח המאבק על חוק הגיוס, התגייסו 1235 חרדים. בחצי השני (ינואר עד יוני 2014) כלומר בימי המאבק על החוק ואחריו חלה ירידה דרמטית של 50% ל-623 מתגייסים. כלומר ההודעה חיברה נתונים מלפני התגברות המאבק על החוק ואחריו. הנתונים של חצי השנה האחרונה מעידים על כישלון חרוץ.

הכישלון ניכר היטב גם כשבודקים את הנתונים לעומת התקופות המקבילות אשתקד. בחצי השנה שלפני התגברות המאבק על חוק הגיוס (החצי השני של 2013) היתה עליה דרמטית בגיוס של 56% מ-793 מתגייסים חרדים בתקופה המקבילה ב-2012 ל-1235 מתגייסים חרדים ב-2013. לעומת זאת בחצי הראשון של 2014 שהושפע מהמאבק על חוק הגיוס והעברתו היתה עליה של 18% בלבד מ-623 מתגייסים ל-737. 18% הם כחצי מהגידול הדרוש כדי לעמוד אפילו ביעד שקבעה הממשלה. כלומר אם זה היה קצב הגיוס לאורך כל השנה, צה"ל לא היה מתקרב אפילו לעמידה ביעד.

 

גיוס חרדים 7-12.2013 גיוס חרדים 1-6.2014 שינוי באחוזים
1235 625 50%-

 

עליה בגיוס חרדים בחצי השני של 2013 56% 23% יותר מהיעד
יעד העליה בגיוס חרדים 33% (מ-1500 ל-2000)  
עליה בגיוס חרדים בחצי הראשון של 2014 18% 15% פחות מהיעד

 

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

4 תגובות

 1. נגה תדמר :

  זמננו תם

  ניתוח הנתונים על גיוס חרדים לצה"ל שהציגה עמותת חדו"ש הוא כמובן נכון. אבל השאלה היא, מאי קא משמע לן.
  את תשובתו של המנכ"ל הרב אורי רגב לשאלה זו ראוי לדחות מכל וכל.

  הוא טוען ש"חוק הגיוס גרם נזק גדול מאוד להיקף גיוס החרדים" כי "מהפכות לא מבצעים בסטטוסים … אלא באמצעות שינויים אמיתיים בחברה".
  והנה ב- ווי-נט בכתבה של אורלי סנטופורסם מ 13.3.14 16:48 נמסר, כי בהפגנת ענק במנהטן אפשר היה לשמוע בין הפנינים הרגילות על הממשלה שהיא מ״צוררי ישראל״ או, "גם יהודי יכול להיות פרעה", גם את הנימוק ש"חוק הגיוס הוא רדיפה דתית נגד החרדים, שדתם מחייבת אותם ללמוד תורה יומם וליל". זאת נקודה מעניינת. כי אמת היא שהטענה בחלק השני של הנימוק, היא היא גוף המחלוקת: האם מספרם של משנני תורה יגדל כמה שירצו או יותאם ליכולתה של החברה לוותר על שירותם הצבאי ובעיקר על השתתפותם בעולם העבודה.

  אמת, כולנו, חרדים וחילונים כאחד, אוכלים את הקלקלה שנגרמה מעשרות שנים של הגדלת מספר תלמידי הישיבות כנגד תמיכת עסקניהם במדיניות זו או אחרת של מפלגות השלטון.

  חוק הגיוס מתווה את המסלול הראוי לתיקון המצב. ממילא נעשו כל מיני שינויים לדחיית מועד ביצועו הסופי ואולי עוד יעשו. כנגדו, מזכירים לנו לכאורה, את הסיפור הידוע על 'דרך ארוכה וקצרה'. ובאמת שולחים אותנו בטענת שה"י-פה"י, לחכות עד ביאת המשיח.
  .
  השינוי הנדרש מעורר מחאה בגלל אימת העסקנים שדרך השליטה בהמוני חרדים הגיעה אל סופה, הם מוכנים לעשות הכל כדי להכשילו. חדו"ש רואים את הטווח הקצר מאד (נתוני חצי שנה) וחושבים בטעות כי זוהי מגמה ארוכת טוות. בדבריהם לא נמצא כל נימוק המוכיח שזו מגמה ארוכת טווח. הם חושבים שהסתמכות על ההצגה ההיסטרית מצד החרדים, כל כך כל כך צפויה ושגרתית, תחפה על הצורך, שנדחה כל כך הרבה זמן, בשינוי,

  הגענו לכך שלא ניתן היה להמשיך עוד בשיטה הקיימת. ובאין ברירה נשאר רק לקבוע: שלבי ביניים – כן, מסמוס המטרה – בשום אופן לא !

 2. רונה :

  אחרי פרסום הנתונים על-ידי ועדת השרים ולפיהם ישנה עלייה בגיוס החרדים לצה"ל, נשמעת ביקורת נוספת, הפעם מפי בכיר לשעבר בצה"ל שעסק במשך שנים בגיוס חרדים. לדבריו המגמה הפוכה לחלוטין וכי ישנה ירידה משמעותית!!!!!!!!!!!!! הם פשוט שקרנים.

  הרב, סא"ל רם משה ראבד שכיהן כרב חיל האוויר, דוחה על הסף את הטענות כי ישנה עלייה משמעותית בגיוס החרדים לצה"ל. "מאוד התפלאתי מהנתונים מאחר ואני עוקב אחרי הנושא הזה, ובאופן קבוע אני שומע כי ישנה ירידה משמעותית ביותר בגיוס החרדים מאז חקיקת החוק, גם שר הביטחון אמר את זה".

  משכך פנה הרב ראבד לגורמים בצה"ל האמונים על גיוס מלשבי"ם (מיועדים לשירות ביטחון) והם לא הבינו את פשר הנתונים שהתפרסמו. "לא הבנתי איך לפתע פתאום חלה עלייה, כשידוע לכולם שיש ירידה פניתי לגורמים בצה"ל גורמים שיש להם קשר ישיר עם אגף כוח אדם שיסבירו לי איך זה יכול להיות, והם פשוט לא האמינו שמישהו פרסם כזה נתון. הם לא יודעים איך יכול להתפרסם כזה נתון כי הם לא מכירים את זה בכלל",

  "כולם יודעים על ירידה בגיוס החרדים", אומר הרב ראבד ותוהה, "איך בכלל אפשר לחשוב על עלייה זה הרי סותר כל היגיון. מדוע שהציבור החרדי פתאום יעלה באחוזי הגיוס, מה קרה כאן שהציבור החרדי יתגייס? אני אומר זאת בצער רב מכיוון שבמשך השנים מי שלא למד בישיבה לאחר התייעצות עם רבותיו קיבל אישור והתגייס ובצבא היו הרבה חרדים, ואז הגיע חוק הגיוס שהרס את הכל"

 3. נגה תדמר :

  Post hoc non est propter hoc

  הכותרת כידוע היא משפט "מן ההגיון". אם שני ארועים התרחשו בזה אחר זה לא בהכרח נובע שהראשון הוא סיבתו של השני.
  האמת, בתגובתה של רונה, מראה אינספור סימני הקריאה הפחיד אותי. הרי לא יתכן שמי שברשותו מיצג המחץ הזה, טועה.
  האמת, הבנתי. באמת ובתמים הבנתי – הנתונים שפורסמו על עליה בגיוס חרדים, בטעות יסודם. קאפיש, סגרנו? סגרנו. מלכתחילה לא היה צורך
  לחזור על כך שוב ושוב, ולהטריח את כבוד מעלתו, ראבד.

  אבל בעניין "איך בכלל אפשר לחשוב על עלייה זה הרי סותר כל היגיון", אני כבר עומד על קרקע מוצקה פחות. הגיון?! אשכרה, ההגיון הצטרף לצבא השם, נראה שגם רונה לא לגמרי העזה להסתמך עליו בלבד. ונעבור … לעובדות.
  למשל, "במשך השנים מי שלא למד בישיבה לאחר התייעצות עם רבותיו קיבל אישור והתגייס ובצבא היו הרבה חרדים, ואז הגיע חוק הגיוס שהרס את הכל". הכל נכון, מלבד דבר אחד פעוט, חסר חשיבות, קטן שבקטנים, מילת ההפלגה – "הרבה". כי זאת בדיוק הבעיה: האם יהיה טפטוף דליל של מי שממילא נשרו מהישיבה, או יוגבל המספר העצום, שלא ניתן לחיות איתו יותר, של אברכים,
  וגם, בחזרה להגיון. נכון, דוקא אחרי חוק הגיוס ירד מספר המגויסים. למה? כי התנהל מהלך פרובוקטיבי שלם נגד חוק הגיוס. וכך יצא בכאילו ש"חוק הגיוס הרס את הכל". למה? כי ההנהגה החרדית הבינה שמה שהיה הוא לא מה שיהיה, ויצאה למלחמת חורמה על זכויות היתר שלה. ככה יצא מה שרצו שיצא. חוק? אנחנו שלומי אמוני ישראל כפוכים לחוק? היה לא תהיה !
  אבל ההתלהמות לא תשאר לנצח נצחים. בתולדות ישראל, כבר נשמעה פעם הקריאה לערכין חדתין: ישראל קודם לאורייתא.
  היא תישמע שוב: חיים שלמים, זכויות עם חובות. גם עבודה, גם שרות צבאי – חיים חדתין !

 4. ניר :

  טענות קצת דמגוגיות

  חילקתם את השנה לשני חלקים באופן שרירותי והחלטתם שבחלק השני היה המאבק על החוק. יש עתיד דיברו על החוק ועל הסנקציות הפליליות באותה עוצמה מאז קמפיין הבחירות שלהם ועד שעבר. הנושא היה על השולחן כל הזמן והעסקנים החרדים ליבו את היצרים בגללו מהיום הראשון של הקואליציה. בכל זאת איכשהו מצאתם איזה תאריך מסתורי שבו התחיל המאבק על החוק. החוק עצמו עבר במרץ 2014 אבל לא זה התאריך הקובע בעינכם אלא כמה חודשים קודם, כי ככה מסתדרים לכם המספרים בנסיון שלכם להציג תמונה מעוותת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.