אינפוגרפיקת החינוך – פועלו של שי פירון: החיזוק הדתי

אסתי סגל סוקרת את פועלו של שר החינוך שי פירון בסדרה של אינפוגרפיקות. הנושא הראשון בסדרה עוסק במגמת חיזוק היהדות. בניגוד לאמירות על הדמוקרטיה והכבוד לריבוי הדעות, סקירת פועלו של שי פירון מעידה על פעילות הפוכה. פורסם במקור בפייסבוק של אסתי סגל ב-27.8.14

אינפוגרפיקה חינוך 1

לקראת פתיחת שנת הלימודים ב1 לספטמבר, אני מתחילה כאן בסדרת אינפוגרפיקות עליה אני עובדת עם גיל גרטל, שתציג להורים שבנינו ולכולנו, את פועלו של שר החינוך בתחומים השונים.

מאחר ויצאנו למלחמת הקודש של הצוק האיתן בעזרת השם ומח"ט גבעתי, אז כדי לציין את סיומו המבורך אין מתאים מאשר להתייחס לנושא דת, לאום ופלורליזם על פי פעילותו של שר חינוך הדורות הבאים שלנו:

ונתחיל בלימודי הערבית: משרד החינוך של השר פירון מצמצם את חובת לימודי הערבית ועושה זאת ללא התייעצות עם וועדת המקצוע (שיטה שעוד תחזור על עצמה גם בנושאים אחרים)
http://www.haaretz.co.il/news/education/1.2225290

ואם בנושא הערבי עסקינן, אזי למרות תוכנית הדגל בה התפארו כל כך במשרד החינוך להכנסת מורים ערבים למערכת החינוך הישראלי, דווקא במקום בו היה חשוב יותר מכל לשלב את "האחר הוא אני" מערכת החינוך הממלכתית דתית, דווקא שם משרד החינוך מתנגד לשלב מורים ערבים
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2228446

לעומת זאת לימודי השואה הפכו ללהיט במשרד החינוך של השר פירון, ומלבד החדרת לימודי הנושא הזה לגני הילדים, התבשרנו רק אתמול על הרחבת התוכנית ללימודי שואה בכלל מערכת החינוך
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2415986

ואם נחזור לרגע לנושא מערכת החינוך הממלכתית דתית, הרי שהרב פירון שמונה בשנת 2009 להיות חבר במנהל לחינוך דתי במשרד החינוך, ככל הנראה נשאר נאמן למקום ולתפקידו הקודם עם סדרה של פעולות מרימות גבה שהוא עושה בתחום:
http://www.magazin.org.il/inner.asp?page=172484

1. מממן לראשונה במדינה את הפרדת המינים בבתי הספר הדתיים בעלות של 11 מיליון ש"ח לשנה (עד עכשיו מימנו את זה ההורים)
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2092075

2. תמך בתוכנית של מנהלת מחוז חיפה רחל מתוקי – להכניס רב לכל בית ספר. בעקבות לחץ ציבורי הוא שינה את ההגדרה ל"מדריך רוחני" שבתי הספר יכולים לבחור. כלומר אז גם יוכל להיות איש אקדמיה כמדריך רוחני.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/498/144.html?hp=1&cat=402

את רחל מתוקי לעומת זאת הוא מינה לאחד התפקידים החשובים ביותר במשרד החינוך – יו"ר המזכירות הפדגוגית.
http://www.nrg.co.il/online/11/ART2/561/495.html

3. שיטה לנצל את משאבי המדינה כדי לחסוך כסף ועל הדרך להכניס קצת יידישקייט לגני הילדים: בנות השירות הלאומי שמגיעות ברובן הגדול מהמגזר הדתי מצורפות כסייעות לגני הילדים של החינוך הממלכתי (חילוני)
http://cms.education.gov.il/educationcms/units/owl/hebrew/alsederhayom/sayaot3.htm

4. הסרת פרקים בנושאי רביה מספרי מדעים בחינוך הממלכתי דתי
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2112743

אגב, ראוי להזכיר כי הרב אברהם ליפשיץ העומד בראש חמ"ד (חינוך ממלכתי דתי) אומר ב4.3.14 כי בתי הספר של הממלכתי דתי הם "תנועת החזרה בתשובה הגדולה בארץ"
http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2157247

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

Leave a Reply