חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקצוב החינוך – מימון ההורים גדל ב-66%

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 1.09.14 1:05

הממשלה מקטינה את החלק שלה במימון החינוך בישראל ומעבירה את הנטל אל גב ההורים. ניתוח נתוני "ההוצאה הלאומית לחינוך" של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מתוך אתר שישים ואחת

ממוטט את הכיס

בחמש השנים האחרונות, מאז שנכנס נתניהו ללשכת ראש הממשלה, זינק חלקם של ההורים במימון החינוך בישראל ב-66% אחוז. שיעור נוסף בנסיגת המדינה מאחריות לאזרחיה

עבור הורים רבים ה-1 בספטמבר הוא לא רק היום שבו נפתחת שנת הלימודים, אלא גם היום שבו נפתחים פנקסי הצ'קים. תשלומי הורים, ספרי לימוד, שיעורים פרטיים – בשנים האחרונות הפכו הלימודים בישראל למעמסה כלכלית הולכת וגוברת. מה שהיה אמור להינתן בחינם באופן שוויוני לכלל אזרחי המדינה הפך למצרך יקר שמחירו רק עולה משנה לשנה. חריצות? דמיון? חוכמה? בישראל 2014 התנאי הבסיסי ביותר להצלחה בבית הספר היא עומק הכיס של ההורים שלך.

נתונים חדשים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראים בבירור כי המצוקה הכלכלית שחשים הורים רבים היא תולדה של מדיניות מכוונת ועקבית מצד ממשלת ישראל. הנתונים מוכיחים כי מאז שנכנס בנימין נתניהו ללשכת ראש הממשלה ב-2009 נסוגה המדינה באופן שיטתי מהאחריות שלה למימון החינוך בישראל. מדי שנה הקטינה הממשלה את החלק שלה במימון החינוך בישראל והעבירה את הנטל הכלכלי אל ההורים. ולא מדובר בסתם עלייה קטנה אלא בקפיצה אדירה של 66%. ב-2009 הנתח שמימנו ההורים מההוצאה הלאומית לחינוך עמד על 13 מיליארד שקל בלבד. היום עומד הנתח הזה על 24 מיליארד שקל.

הסכום הכולל שמושקע בכל מדינה בחינוך מכונה "ההוצאה הלאומית לחינוך". סכום זה מבוסס על שני מקורות מימון: תקציב החינוך של הממשלה וכסף המגיע מכיסם של האזרחים בעיקר באמצעות תשלומי הורים מסוגים שונים. ככל שהמדינה אחראית על נתח גדול יותר מן ההוצאה הלאומית על חינוך, כך נדרשים ההורים לשלם פחות כדי לספק חינוך בסיסי לילדים שלהם.

במצב הנוכחי המדינה מממנת 71% בלבד מההוצאה הלאומית לחינוך. 29% הנותרים – על כתפי ההורים, שגם ככה קורסים תחת נטל תשלומי הדיור, הרווחה, הבריאות והמזון.

להמשך קריאה

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.